Προς το περιεχόμενο

Ποιος είναι ο φθηνότερος πάροχος ρεύματος?


@taraxia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

57 λεπτά πριν, gorillas είπε

Χωρίς ΟΤΣ μόνο η ΕΛΙΝ προσφέρει, ή τουλάχιστον μόνο την ΕΛΙΝ βρήκα εγώ..

Σχεδον όλες οι εταιρίες προσφέρουν χωρίς ΟΤΣ. Ρίξε μια ματιά στο allazorevma.gr ή σε αντίστοιχα site για να πάρεις μια ιδέα.

Επίσης όλες οι εταιρίες έχουν τα συμβόλαια τους αναρτημένα στο σάιτ τους. Αν έχεις όρεξη βρες τα συμβόλαια των πρόγραμματων που σε ενδιαφέρουν και άρχισε μελέτη.

Να ξέρεις ότι δυστυχώς η μετάβαση σε εναλλακτικό θέλει και επαγρύπνηση.

Πολλά μέλη έχουν αναφέρει έξτρα χρεώσεις που είτε οι εταιρίες της πήραν πίσω απλά με ένα τηλεφώνημα ( φυσικά όποιος δεν τηλεφώνησε ή δεν το έψαξε έφαγε κανονικά την χρέωση) είτε τις πήραν πίσω μετά από παρέμβαση του συνηγόρου του καταναλωτή.

Οπότε πριν μπλέξεις δες την διαφορά που πραγματικά προκύπτει σε σχέση με τη ΔΕΗ . Και φυσικά για να υπολογίσεις τη διαφορά μην βασιστείς στα σάιτ προώθησης εναλλακτικών αλλά στην δική ναού κρίση.

1 λεπτό πριν, takoulou είπε

Καλησπερα... Τωρα τελευταια οι παροχοι κατεβαζουν τα ορια ΟΤΣ γιατι κατεβαινει και αυτη.. Πχ την ειχαν 50-70 και τωρα λενε 30-50..

Αυτό όπως ανέφερα και πριν είναι λόγω της πρώτης της τιμής του ρεύματος.

Που είναι η παγίδα;

Στη διατήρηση των χαμηλών ορίων και μετά την επαναφορά των τιμών χονδρικής.

Με λίγα λόγια όταν με το καλό επιστρέψουμε στις συνήθεις καταναλώσεις που θα αυξήσουν τη ζήτηση και συνεπώς την τιμή του ρεύματος ο καταναλωτής θα πληρώνει τη διαφορά.

Αν έχετε συμβόλαιο που αναφέρονται τα όρια μπορείτε να κατάγγειλετε τη σύμβαση .

Αν το συμβόλαιο σας δεν αναφέρει όρια τότε καλύτερα να αλλάξετε πάροχο αν δεν σας δεσμεύει κάποιο συμβόλαιο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 275
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, bill999r είπε

Σχεδον όλες οι εταιρίες προσφέρουν χωρίς ΟΤΣ. Ρίξε μια ματιά στο allazorevma.gr ή σε αντίστοιχα site για να πάρεις μια ιδέα.

Στο αλλάζω ρεύμα 3 εταιρίες μου βγάζει μόνο, με πρώτη την Ελίν και ετήσιο κέρδος 220 ευρώ περίπου ΧΩΡΙΣ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΠΑΡΑΜΟΝΗ και ΧΩΡΙΣ ΡΗΤΡΑ ΟΡΙΑΚΗΣ ΤΙΜΗΣ ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, gorillas είπε

Στο αλλάζω ρεύμα 3 εταιρίες μου βγάζει μόνο, με πρώτη την Ελίν και ετήσιο κέρδος 220 ευρώ περίπου ΧΩΡΙΣ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΠΑΡΑΜΟΝΗ και ΧΩΡΙΣ ΡΗΤΡΑ ΟΡΙΑΚΗΣ ΤΙΜΗΣ ..

Νομίζω η Ελίν δεν έχει σταθερή τιμή κιλοβατώρας. Δηλαδή σύμφωνα με τους όρους της μπορεί να την αυξήσει αφού βέβαια σε προειδοποίησει πρώτα.

46 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ελάχιστες βασικά.

Έχετε δίκιο.

Παλαιότερα που κοιτούσα είχε και η elpedison, και η nrg και η ΕΛΤΑ. Τώρα μάλλον τα απέσυραν

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, bill999r είπε

Νομίζω η Ελίν δεν έχει σταθερή τιμή κιλοβατώρας. Δηλαδή σύμφωνα με τους όρους της μπορεί να την αυξήσει αφού βέβαια σε προειδοποίησει πρώτα.

Έχετε δίκιο.

Παλαιότερα που κοιτούσα είχε και η elpedison, και η nrg και η ΕΛΤΑ. Τώρα μάλλον τα απέσυραν

H elpedison έχει το fixed σε συνδυασμό με το electricityhome (αυτό έχω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, liakjim said:

Πάντα μα πάντα ισχύουν οι όροι του συμβολαίου. Σε όλα τα συμβόλαια.

Και σου λεω οτι αν πας στο site της ΗΡΩΝ και δεις το συμβόλαιο για το πρόγραμμα  UP δεν γράφει τιμές για τα όρια , γράφει τις παραγράφους που έβαλα,  ότι οι τιμές για τα όρια θα είναι στο site, κάτι που είναι δυναμικό και αλλάζει και οχι ενα 40-50 ή 50-70 κτλ που θα κλειδωνε με την υπογραφή του συμβολαίου 

 

Επεξ/σία από Dark_son20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Dark_son20 είπε

Και σου λεω οτι αν πας στο site της ΗΡΩΝ και δεις το συμβόλαιο για το πρόγραμμα  UP δεν γράφει τιμές για τα όρια , γράφει τις παραγράφους που έβαλα,  ότι οι τιμές για τα όρια θα είναι στο site, κάτι που είναι δυναμικό και αλλάζει και οχι ενα 40-50 ή 50-70 κτλ που θα κλειδωνε με την υπογραφή του συμβολαίου

Μόλις το διάβασα. Έχεις δίκιο! 🤢

Μηνιαίος εκκαθαριστικός στο elpedison ElectricityHome Night Fixed. 

Οι 704KWh μου κόστισαν όλα μέσα 118,25€ ή 0,168€/Kwh

777975287_Annotation2020-04-09224620.jpg.9c015ee8a5a479bf2924c2b181155351.jpg745377192_Annotation2020-04-09224506.jpg.0d7708e95b915787fea9fd359e43bd20.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει είναι πολύ απλοϊκή η διαίρεση που κανείς.

Σε έναν λογαριασμό ρεύματος παίζουν πολλά ρόλο στο τελικό κόστος.

Τετραγωνικά, δήμος κτλ.

Οπότε σίγουρα δεν σου κοστισε τόσο η κιλοβατώρα.

Ουσιαστικά πλήρωσες 48.01/704  kwh  = 0.0681 την κιλοβατώρα.

Πολύ καλά για πρόγραμμα χωρίς ρήτρα.

 

Επεξ/σία από bill999r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όμως έχεις 15% έκπτωση συνέπειας η οποία σύμφωνα με τους όρους του συμβολαίου μπορείς ανά πάσα στιγμή να ακυρωθεί.

Επίσης η fixed τιμή ισχύει για 6 μηνες μόνο οπότε μετά αρχίζεις και παίζεις με ΟΤΣ.

Φίλε μου συγγνώμη αλλά δεν τους εμπιστεύομαι.

Πάντως φίλε μου νομίζω ότι πληρώνεις παρα πολλά για ΕΡΤ και δήμο.

Εγώ το συγκεκριμένο ποσό το πληρώνω ανά δίμηνο ενώ εσένα στο χρεώνουν μηνιαία.

Έχεις τόσα πολλά δημοτικά τέλη και ΕΡΤ στην περιοχή σου; 

60 ευρώ το δίμηνο;

 

Επεξ/σία από bill999r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, bill999r είπε

Όμως έχεις 15% έκπτωση συνέπειας η οποία σύμφωνα με τους όρους του συμβολαίου μπορείς ανά πάσα στιγμή να ακυρωθεί.

Επίσης η fixed τιμή ισχύει για 6 μηνες μόνο οπότε μετά αρχίζεις και παίζεις με ΟΤΣ.

Φίλε μου συγγνώμη αλλά δεν τους εμπιστεύομαι.

Πάντως φίλε μου νομίζω ότι πληρώνεις παρα πολλά για ΕΡΤ και δήμο.

Εγώ το συγκεκριμένο ποσό το πληρώνω ανά δίμηνο ενώ εσένα στο χρεώνουν μηνιαία.

Έχεις τόσα πολλά δημοτικά τέλη και ΕΡΤ στην περιοχή σου; 

60 ευρώ το δίμηνο;

Το fixed ανανεώνεται κάθε εξάμηνο. 

Ναι, ο δήμος εδώ έχει πολλά τέλη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το fixed ανανεώνεται κάθε εξάμηνο. 

Ναι, ο δήμος εδώ έχει πολλά τέλη.

Τότε πράγματι αν ισχύει κ η έκπτωση συνέπειας κ δεν την καταργήσουν είναι από τα πιο συμφέροντα προγράμματα που κυκλοφορούν. Σε συνδυασμό μάλιστα με αέριο βλέπω ότι γίνεται ακόμη  μεγαλύτερη έκπτωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tolis7 είπε

Για κάποιον που έχει αρκετό νυχτερινό ποιος πάροχος συμφέρει αυτή την εποχή;

Θέλει ψάξιμο...Να σου πουν οι πάροχοι την αλήθεια.. Έχεις αλλάξει ξανά πάροχο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, tolis7 είπε

ναι protergia και αρχες μαιου τελειωνει το συμβολαιο. δεν εμεινα και πολυ ευχαριστημενος... συνεχεια χρεωση ΟΤΣ.

Δυστυχως πανω κατω ολες οι παροχοι βαζουν ΟΤΣ.. Μαλιστα επειδη εχει πεσει αυτο τον καιρο χαμηλωνοιυν και οι εταιρειες   αυτο το περιθωριο  που το ειχαν 50-70 σε 20-40...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...