Προς το περιεχόμενο

Ποιος είναι ο φθηνότερος πάροχος ρεύματος?


@taraxia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, μου έκανε προσφορά η εταιρεία ΗΡΩΝ που έχει ως εξής:

-Τιμή κιλοβατώρας ημέρας : 0,110 ευρώ (0,06050 ευρώ με συνέπεια)

-Τιμή κιλοβατώρας νύχτας : 0,07850 ευρώ (0,04318 ευρώ με συνέπεια).

 

-Πάγιο : 2,90 ευρώ το μήνα

-Ανοικτό συμβόλαιο

-Επιστροφή 20 ευρώ κάθε έτος σαν δωρό παραμονής πελάτη

 

Στον παρακάτω σύνδεσμο, μπορείτε να μελετήσετε τους γενικούς/ειδκούς όρους της σύμβασης που θα επιλέξετε :

https://www.heron.gr/energy/electricity/gia-to-spiti/up-1/

 

Πως το βλέπετε το θέμα, μου φαίνεται αρκετά καλό!

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gorillas είπε

Καλησπέρα παιδιά, μου έκανε προσφορά η εταιρεία ΗΡΩΝ που έχει ως εξής:

-Τιμή κιλοβατώρας ημέρας : 0,110 ευρώ (0,06050 ευρώ με συνέπεια)

-Τιμή κιλοβατώρας νύχτας : 0,07850 ευρώ (0,04318 ευρώ με συνέπεια).

-Πάγιο : 2,90 ευρώ το μήνα

-Ανοικτό συμβόλαιο

-Επιστροφή 20 ευρώ κάθε έτος σαν δωρό παραμονής πελάτη

Τώρα έχεις;; ΔΕΗ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@gorillas πιστεύω ότι λες για τo UP γιατί το link δε δουλεύει, πρόσεχε στο συμβόλαιο :

 

7.3.1. Εάν το «Μέσο Προσαυξηµένο Άθροισµα» για το διάστηµα που καλύπτει ο κάθε Εκκαθαριστικός Λογαριασµός κυµαίνεται µεταξύ του ελαχίστου και του µεγίστου ορίων, όπως αυτά καθορίζονται και είναι αναρτηµένα στην ιστοσελίδα του Προµηθευτή www.heron.gr, δεν θα πραγµατοποιείται οποιαδήποτε χρέωση ή πίστωση στον συγκεκριµένο Εκκαθαριστικό Λογαριασµό.

 

τι εννοεί στο συμβόλαιο του ο ΗΡΩΝ με αυτό? το αλλάζει όποτε θέλει? δεν πέφτει υπογραφή σε συγκεκριμένα όρια?

 

 

και απαντάω στον εαυτό μου

7.3.4. Ρητώς διευκρινίζεται ότι το ελάχιστο και το µέγιστο όριο καθώς και οι τιµές των επί µέρους µεταβλητών του Μέσου Προσαυξηµένου Αθροίσµατος (όπως ορίζονται στον Γ.Ο. 7.3.3) που θα λαµβάνονται υπόψη για την πίστωση ή χρέωση των Ρητρών Προσαρµογής του Προµηθευτή, κατά τα ανωτέρω διαλαµβανόµενα, θα είναι ρητώς ορισµένα και αναρτηµένα στην ιστοσελίδα του www.heron.gr, όπως αυτά θα διαµορφώνονται σε τακτή βάση,

 

Ωραίος ο ΗΡΩΝ με λίγα λόγια λέει κάνω ότι γουστάρω αφού το βάλω στο site μου

Επεξ/σία από Dark_son20
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τύπος που με πήρε με διαβεβαίωσε ότι όσον αφορά την ρήτρα οριακής τιμής δεν πρόκειται να εφαρμοστεί διότι λέει ο ΗΡΩΝ παράγει το 96% του ρεύματος με δική του παραγωγή στη Θήβα κ.τ.λ. Άρα είναι απίθανο σύμφωνα με τα λεγόμενά του να αλλάξει η τιμή της kw! Δεν ξέρω τι να πω, πολύ αερολογία μου φαίνεται αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, gorillas είπε

Ο τύπος που με πήρε με διαβεβαίωσε ότι όσον αφορά την ρήτρα οριακής τιμής δεν πρόκειται να εφαρμοστεί διότι λέει ο ΗΡΩΝ παράγει το 96% του ρεύματος με δική του παραγωγή στη Θήβα κ.τ.λ. Άρα είναι απίθανο σύμφωνα με τα λεγόμενά του να αλλάξει η τιμή της kw! Δεν ξέρω τι να πω, πολύ αερολογία μου φαίνεται αυτό.

Απλά σου είπε ψέματα.

Η αλήθεια είναι ότι το τελευταίο διάστημα λόγω κορονοιου και χαμηλής ζήτησης η οριακή τιμή συστήματος έχει πέσει σε πολύ χαμηλά επίπεδα.

Γι αυτό και οι διάφοροι πάροχοι προχωρούν σε έκπτωσεις και καλά λόγω κορονοιου.

Κάποιες βέβαια έχουν προχωρήσει και σε μείωση των ορίων ΟΤΣ με ότι αυτό συνεπάγεται.

Αλήθεια υπάρχει κάποιος που του έκαναν έκπτωση το τελευταίο διάστημα λόγω χαμηλής ΟΤΣ;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, gorillas είπε

Ο τύπος που με πήρε με διαβεβαίωσε ότι όσον αφορά την ρήτρα οριακής τιμής δεν πρόκειται να εφαρμοστεί διότι λέει ο ΗΡΩΝ παράγει το 96% του ρεύματος με δική του παραγωγή στη Θήβα κ.τ.λ. Άρα είναι απίθανο σύμφωνα με τα λεγόμενά του να αλλάξει η τιμή της kw! Δεν ξέρω τι να πω, πολύ αερολογία μου φαίνεται αυτό.

Καλησπέρα... Όλες οι πάροχοι θέλουν να πουλήσουν...Το θέμα είναι αν ισχύουν όλα αυτά στο τέλος... Μάλιστα ξεχνούν και την ΟΤΣ... Θα πρέπει να ξέρουμε σε λίγο καιρό θα σταματήσουν οι Ν.Ο.Μ.Ε... Με συνέπεια την αύξηση των τιμών...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, gorillas είπε

Ο τύπος που με πήρε με διαβεβαίωσε ότι όσον αφορά την ρήτρα οριακής τιμής δεν πρόκειται να εφαρμοστεί διότι λέει ο ΗΡΩΝ παράγει το 96% του ρεύματος με δική του παραγωγή στη Θήβα κ.τ.λ.

Αφού η ήρων δεν έχει πρόβλημα με την ΟΤΣ λόγω μεγάλης παραγωγής, γιατί δεν αφαιρεί την ρήτρα από τα συμβόλαιά της;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bill999r είπε

Απλά σου είπε ψέματα.

Η αλήθεια είναι ότι το τελευταίο διάστημα λόγω κορονοιου και χαμηλής ζήτησης η οριακή τιμή συστήματος έχει πέσει σε πολύ χαμηλά επίπεδα.

Γι αυτό και οι διάφοροι πάροχοι προχωρούν σε έκπτωσεις και καλά λόγω κορονοιου.

Κάποιες βέβαια έχουν προχωρήσει και σε μείωση των ορίων ΟΤΣ με ότι αυτό συνεπάγεται.

Αλήθεια υπάρχει κάποιος που του έκαναν έκπτωση το τελευταίο διάστημα λόγω χαμηλής ΟΤΣ;;;

 

55 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλησπέρα... Όλες οι πάροχοι θέλουν να πουλήσουν...Το θέμα είναι αν ισχύουν όλα αυτά στο τέλος... Μάλιστα ξεχνούν και την ΟΤΣ... Θα πρέπει να ξέρουμε σε λίγο καιρό θα σταματήσουν οι Ν.Ο.Μ.Ε... Με συνέπεια την αύξηση των τιμών...

 

39 λεπτά πριν, nvel είπε

Αφού η ήρων δεν έχει πρόβλημα με την ΟΤΣ λόγω μεγάλης παραγωγής, γιατί δεν αφαιρεί την ρήτρα από τα συμβόλαιά της;

Τι προτείνετε λοιπόν, να συνεχίσω την έρευνα αγοράς;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται πως πρέπει να συνεχίσεις να ψάχνεις.

Και για να έχεις και το κεφάλι σου πιο ήσυχο καλύτερά για μένα να βρείς συμβόλαιο χωρίς ΟΤΣ.

Και φυσικά μην ακούς τις ανακρίβειες των πωλητών. Να πουλήσουν θέλουν και οι πιο πολλοί από αυτούς έχουν πλήρη άγνοια του προϊόντος τους ενώ στην πλειονότητα τούς είναι φοιτητές ή νέα παιδιά που απλά έτυχε να βρούν αυτή τη δουλειά.

Εάν δεν δεις γραπτά σε συμβόλαιο τους όρους του κάθε προγράμματος μην πίστευεις τίποτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, bill999r είπε

Εννοείται πως πρέπει να συνεχίσεις να ψάχνεις.

Και για να έχεις και το κεφάλι σου πιο ήσυχο καλύτερά για μένα να βρείς συμβόλαιο χωρίς ΟΤΣ.

Και φυσικά μην ακούς τις ανακρίβειες των πωλητών. Να πουλήσουν θέλουν και οι πιο πολλοί από αυτούς έχουν πλήρη άγνοια του προϊόντος τους ενώ στην πλειονότητα τούς είναι φοιτητές ή νέα παιδιά που απλά έτυχε να βρούν αυτή τη δουλειά.

Εάν δεν δεις γραπτά σε συμβόλαιο τους όρους του κάθε προγράμματος μην πίστευεις τίποτα.

Χωρίς ΟΤΣ μόνο η ΕΛΙΝ προσφέρει, ή τουλάχιστον μόνο την ΕΛΙΝ βρήκα εγώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, gorillas είπε

Χωρίς ΟΤΣ μόνο η ΕΛΙΝ προσφέρει, ή τουλάχιστον μόνο την ΕΛΙΝ βρήκα εγώ..

Κσι η elpedison με το fixed.

3 ώρες πριν, Dark_son20 είπε

@gorillas πιστεύω ότι λες για τo UP γιατί το link δε δουλεύει, πρόσεχε στο συμβόλαιο :

7.3.1. Εάν το «Μέσο Προσαυξηµένο Άθροισµα» για το διάστηµα που καλύπτει ο κάθε Εκκαθαριστικός Λογαριασµός κυµαίνεται µεταξύ του ελαχίστου και του µεγίστου ορίων, όπως αυτά καθορίζονται και είναι αναρτηµένα στην ιστοσελίδα του Προµηθευτή www.heron.gr, δεν θα πραγµατοποιείται οποιαδήποτε χρέωση ή πίστωση στον συγκεκριµένο Εκκαθαριστικό Λογαριασµό.

τι εννοεί στο συμβόλαιο του ο ΗΡΩΝ με αυτό? το αλλάζει όποτε θέλει? δεν πέφτει υπογραφή σε συγκεκριμένα όρια?

και απαντάω στον εαυτό μου

7.3.4. Ρητώς διευκρινίζεται ότι το ελάχιστο και το µέγιστο όριο καθώς και οι τιµές των επί µέρους µεταβλητών του Μέσου Προσαυξηµένου Αθροίσµατος (όπως ορίζονται στον Γ.Ο. 7.3.3) που θα λαµβάνονται υπόψη για την πίστωση ή χρέωση των Ρητρών Προσαρµογής του Προµηθευτή, κατά τα ανωτέρω διαλαµβανόµενα, θα είναι ρητώς ορισµένα και αναρτηµένα στην ιστοσελίδα του www.heron.gr, όπως αυτά θα διαµορφώνονται σε τακτή βάση,

Ωραίος ο ΗΡΩΝ με λίγα λόγια λέει κάνω ότι γουστάρω αφού το βάλω στο site μου

Φυσικά και δεν ισχύει αυτό που λες.

Πρώτον οι πάροχοι έχουν αναρτημένο τον τρόπο υπολογισμού πχ  https://heron.gr/media/xo5p1qln/τύπος-υπολογισμού-ρήτρας-προσαρμογής.pdf

Δεύτερον δεν τα βγάζουν από το κεφάλι τους τα νούμερα αλλά τα παίρνουν από την ΑΔΜΗΕ. Φυσικά ο κάθε πάροχος έχει τα δικά του όρια στην ΟΤΣ που δέχεται να βάζει στους υπολογισμούς.

 

3 ώρες πριν, Dark_son20 είπε

7.3.4. Ρητώς διευκρινίζεται ότι το ελάχιστο και το µέγιστο όριο καθώς και οι τιµές των επί µέρους µεταβλητών του Μέσου Προσαυξηµένου Αθροίσµατος (όπως ορίζονται στον Γ.Ο. 7.3.3) που θα λαµβάνονται υπόψη για την πίστωση ή χρέωση των Ρητρών Προσαρµογής του Προµηθευτή, κατά τα ανωτέρω διαλαµβανόµενα, θα είναι ρητώς ορισµένα και αναρτηµένα στην ιστοσελίδα του www.heron.gr, όπως αυτά θα διαµορφώνονται σε τακτή βάση,

Ωραίος ο ΗΡΩΝ με λίγα λόγια λέει κάνω ότι γουστάρω αφού το βάλω στο site μου

Το διάβασες λάθος. Διαμορφώνονται αλλά όχι από αυτόν. Σου λέει ότι θα στα έχει στο site του αντί να τρέχεις να ψάχνεις στην ΑΔΜΗΕ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας έχει τα όρια του και τα βάζει αυτος,

Ο ΑΔΜΗΕ καθορίζει την τιμή της ΟΤΣ.

Εγώ στο συμβόλαιο μου έχω υπογράψει ανώτατο όριο 70 και κατώτατο 40.

µεταξύ του ελαχίστου και του µεγίστου ορίων, όπως αυτά καθορίζονται και είναι αναρτηµένα στην ιστοσελίδα του Προµηθευτή www.heron.gr,

Ο μάγκας ο ΗΡΩΝ σου λέει δεν σου βάζω τα όρια στο συμβόλαιο αλλά τα έχω στο Site, οπότε δεν τον δεσμεύει τίποτα αύριο να σου πει οτι το όριο το πάω 30

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Dark_son20 είπε

Ο καθένας έχει τα όρια του και τα βάζει αυτος,

Ο ΑΔΜΗΕ καθορίζει την τιμή της ΟΤΣ.

Εγώ στο συμβόλαιο μου έχω υπογράψει ανώτατο όριο 70 και κατώτατο 40.

µεταξύ του ελαχίστου και του µεγίστου ορίων, όπως αυτά καθορίζονται και είναι αναρτηµένα στην ιστοσελίδα του Προµηθευτή www.heron.gr,

Ο μάγκας ο ΗΡΩΝ σου λέει δεν σου βάζω τα όρια στο συμβόλαιο αλλά τα έχω στο Site, οπότε δεν τον δεσμεύει τίποτα αύριο να σου πει οτι το όριο το πάω 30

Πάντα μα πάντα ισχύουν οι όροι του συμβολαίου. Σε όλα τα συμβόλαια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα... Τωρα τελευταια οι παροχοι κατεβαζουν τα ορια ΟΤΣ γιατι κατεβαινει και αυτη.. Πχ την ειχαν 50-70 και τωρα λενε 30-50..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...