Προς το περιεχόμενο

Ποιος είναι ο φθηνότερος πάροχος ρεύματος?


@taraxia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Σαν τους κυνηγούς επικηρυγμένων στο παλιό Τέξας.......:D

Για αυτό παραμένω ΔΕΗ (να δούμε μέχρι πότε) και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Θα πάω στην ΕΛΙΝ με επιφύλαξη χωρίς δέσμευση και... θα δούμε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Σαν τους κυνηγούς επικηρυγμένων στο παλιό Τέξας.......:D

Για αυτό παραμένω ΔΕΗ (να δούμε μέχρι πότε) και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Όταν λες το κεφάλι σου ήσυχο; 

Και εγώ δεη είμαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, papoys1 είπε

Σαν τους κυνηγούς επικηρυγμένων στο παλιό Τέξας.......:D

Για αυτό παραμένω ΔΕΗ (να δούμε μέχρι πότε) και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Αν έχεις μικρές καταναλώσεις, ναι οκ, αλλά αν όχι, τότε σίγουρα θα έχεις εξοικονόμηση.

Στη δική μου περίπτωση όπου έχω βάλει elpedison electricityhome night fixed, έχω υπολογίσει πόσο κέρδος έχω έναντι της ΔΕΗ, με αμφότερες σε έκπτωση συνέπειας και με κατανομή 70% κιλοβατώρες ημέρας και 30% νύχτας (που τόσο έχω):

Screenshot-56.png.d7fa3fc8df0f7974a22723b78e93d7c7.png

 

Προσοχή είναι με όλα μέσα, στα δικά μου τετραγωνικά, δήμο κτλ οπότε αλλάζει σε κάθε σπίτι.

Δεν είναι γραμμικό αλλά πολυώνυμο, όμως προσεγγίζεται ικανοποιητικά με μια εξίσωση του τύπου που φαίνεται στο διάγραμμα.

Προσωπικά τον χειμώνα που έχω κλιματιστικά καίω κάπου 3200/4μηνο και τους λοιπούς μήνες κάπου 1600, οπότε ετήσια το υπολογίζω περίπου 200€ πραγματικό κέρδος τον χρόνο που δεν το λες καθόλου άσχημα!

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν έχεις μικρές καταναλώσεις, ναι οκ, αλλά αν όχι, τότε σίγουρα θα έχεις εξοικονόμηση.

Στη δική μου περίπτωση όπου έχω βάλει elpedison electricityhome night fixed, έχω υπολογίσει πόσο κέρδος έχω έναντι της ΔΕΗ, με αμφότερες σε έκπτωση συνέπειας και με κατανομή 70% κιλοβατώρες ημέρας και 30% νύχτας (που τόσο έχω):

Screenshot-56.png.d7fa3fc8df0f7974a22723b78e93d7c7.png

Προσοχή είναι με όλα μέσα, στα δικά μου τετραγωνικά, δήμο κτλ οπότε αλλάζει σε κάθε σπίτι.

Δεν είναι γραμμικό αλλά πολυώνυμο, όμως προσεγγίζεται ικανοποιητικά με μια εξίσωση του τύπου που φαίνεται στο διάγραμμα.

Προσωπικά τον χειμώνα που έχω κλιματιστικά καίω κάπου 3200/4μηνο και τους λοιπούς μήνες κάπου 1600, οπότε ετήσια το υπολογίζω περίπου 250€ πραγματικό κέρδος τον χρόνο που δεν το λες καθόλου άσχημα!

Όχι, βέβαια!

Έχει ΟΤΣ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Όχι, βέβαια!

Έχει ΟΤΣ ?

Με το fixed δεν έχει. Προσθέτει 1.5€ πάγιο το οποίο και έχω προσθέσει στους υπολογισμούς.

edit έκανα διόρθωση στο ετήσιο, που το έβαλα 50€ πάνω (μπερδεύτηκα και έβαλα 4 τετράμηνα ! )

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν είναι γραμμικό αλλά πολυώνυμο, όμως προσεγγίζεται ικανοποιητικά με μια εξίσωση του τύπου που φαίνεται στο διάγραμμα.

i get it of course GIF by Studia Soyuz

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσέχετε όπου πάτε τα μικρά γράμματα, και ιδιαίτερα το ζήτημα επηρεασμού της τιμής κιλοβατόρας ( εννοείται προς τα πάνω) από την οριακή τιμή συστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά μια απορία έχω, πολλές δηλαδή αλλά τέλος πάντων, είμαι παντελώς άσχετος από τιμές και τι γίνετε στις εταιρείες κλπ τώρα τα κοιτάω αλλά έχω μπερδευτεί κάπως. Τέλος πάντων η απορία μου είναι η εξής,  νοίκιασα με την κοπέλα μου σπίτι 76 τμ, θεωρώ (ελπίζω) ότι δεν θα έχουμε μεγάλες καταναλώσεις σίγουρα όχι όπως μια 4μελή οικογενεία πχ. Οπότε όπου και αν πάμε εν τέλη για να κάνουμε συμβόλαιο για το ρεύμα, μάλλον ΔΕΗ,  οι διαφορές δεν θα είναι πολύ μεγάλες όποια εταιρεία και να διαλέξουμε σωστά?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Munsu είπε

Καλησπέρα παιδιά μια απορία έχω, πολλές δηλαδή αλλά τέλος πάντων, είμαι παντελώς άσχετος από τιμές και τι γίνετε στις εταιρείες κλπ τώρα τα κοιτάω αλλά έχω μπερδευτεί κάπως. Τέλος πάντων η απορία μου είναι η εξής,  νοίκιασα με την κοπέλα μου σπίτι 76 τμ, θεωρώ (ελπίζω) ότι δεν θα έχουμε μεγάλες καταναλώσεις σίγουρα όχι όπως μια 4μελή οικογενεία πχ. Οπότε όπου και αν πάμε εν τέλη για να κάνουμε συμβόλαιο για το ρεύμα, μάλλον ΔΕΗ,  οι διαφορές δεν θα είναι πολύ μεγάλες όποια εταιρεία και να διαλέξουμε σωστά?

Προσωπικά έχω κέρδος 0.025€/4μηνο για κάθε κιλοβατώρα που καίω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παρακαλω πολυ σκεφτομαι να παω στο liberty της walt+volt..4μελης οικογενεια με κιλοβατορες που ξεπερναν τις 3000 ,την τετραμηνια του χειμωνα μονο.Τι γνωμη εχετε?

Επεξ/σία από akronurban
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...