Προς το περιεχόμενο

Επιδομα ενοικιου


nik416

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 902
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 λεπτά πριν, sifario1 είπε

Ευχαριστώ αρα πρέπει να το ανανεώσω πριν τον Ιούλιο 

Αυτό κατάλαβες ?

Αφού σε καλύπτει !!!

Θα ανανεώσεις Ιουλίου και θα πάρεις το επίδομα 08-09-10-11-12 και 01/23.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
4 λεπτά πριν, phanispal είπε

Ξέρει κανείς πόσες μέρες θέλει να ενημερωθεί το σύστημα και να τραβήξει τα εισοδήματα της φετινής φορολογικής δήλωσης;

Πέρυσι εμένα έκαναν 6 ολόκληρους μήνες... Πήγαμε τέλη Σεπτέμβρη!! 

Φέτος το Α21 ενημερώθηκε άμεσα είδα πριν λίγο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας παιδιά. Θέλω να ρωτήσω τι πρέπει να κάνω στη νέα φορολογική δήλωση για να είμαι δικαιούχος του επιδόματος. Ο πατέρας μου , μου κάνει δωρεάν παραχώρηση ένα σπίτι στην Αθήνα εδώ και 5 χρόνια στη φορολογική δήλωση όπου και μένω. Εγώ λόγω δουλειάς το καλοκαίρι θα νοικιάσω στο Μεγάλο Πεύκο αλλά θα έχω και το σπίτι στην Αθήνα. Θα είμαι δικαιούχος του επιδόματος ή δεν πρέπει να δηλώσω δωρεάν παραχώρηση; Ευχαριστώ για τον χρόνο σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Pantzan9 είπε

Γεια σας παιδιά. Θέλω να ρωτήσω τι πρέπει να κάνω στη νέα φορολογική δήλωση για να είμαι δικαιούχος του επιδόματος. Ο πατέρας μου , μου κάνει δωρεάν παραχώρηση ένα σπίτι στην Αθήνα εδώ και 5 χρόνια στη φορολογική δήλωση όπου και μένω. Εγώ λόγω δουλειάς το καλοκαίρι θα νοικιάσω στο Μεγάλο Πεύκο αλλά θα έχω και το σπίτι στην Αθήνα. Θα είμαι δικαιούχος του επιδόματος ή δεν πρέπει να δηλώσω δωρεάν παραχώρηση; Ευχαριστώ για τον χρόνο σας. 

Μιλαμε, για την φορολογική δήλωση που θα κάνεις το 2023.

4 ώρες πριν, Pantzan9 είπε

Γεια σας παιδιά. Θέλω να ρωτήσω τι πρέπει να κάνω στη νέα φορολογική δήλωση για να είμαι δικαιούχος του επιδόματος. Ο πατέρας μου , μου κάνει δωρεάν παραχώρηση ένα σπίτι στην Αθήνα εδώ και 5 χρόνια στη φορολογική δήλωση όπου και μένω. Εγώ λόγω δουλειάς το καλοκαίρι θα νοικιάσω στο Μεγάλο Πεύκο αλλά θα έχω και το σπίτι στην Αθήνα. Θα είμαι δικαιούχος του επιδόματος ή δεν πρέπει να δηλώσω δωρεάν παραχώρηση; Ευχαριστώ για τον χρόνο σας. 

Μιλαμε, για την φορολογική δήλωση που θα κάνεις το 2023.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Καλησπέρα σας,

σε άτομο που είναι ενοικιαστής και θα του γίνει μισθωτήριο από 1/5/2022 έως 30/4/2023, για 1 έτος δηλαδή και κάνει αίτηση για την επιδότηση ενοικίου έως 15/5ου (μέσα στις επόμενες μέρες δηλαδή), πότε θα πληρωθεί το επίδομα για 1η φορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, manzana είπε

  Καλησπέρα σας,

σε άτομο που είναι ενοικιαστής και θα του γίνει μισθωτήριο από 1/5/2022 έως 30/4/2023, για 1 έτος δηλαδή και κάνει αίτηση για την επιδότηση ενοικίου έως 15/5ου (μέσα στις επόμενες μέρες δηλαδή), πότε θα πληρωθεί το επίδομα για 1η φορά;

Στο τέλος του επόμενου από τον μήνα της αίτησης (δλδ τέλος Ιούνη).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ με βάση τα κριτήρια δικαιούμαι το επίδομα δεν με αφήνει στην σελίδα να υποβάλλω αίτηση, εμφανίζει μήνυμα πως δεν έχω εξουσιοδότηση να υποβάλλω αίτηση. Μόνο λογιστές μπορούν να υποβάλουν αίτηση ή κάνω κάτι λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας.

 Εχουμε συμβόλαιο μέχρι το Μάρτη του '24. Λογω ανάγκης (οργανική μετάθεση) μετακομίζουμε και θα κανουμε διακοπή τέλη Ιουνίου 2022 και το νέο μισθωτήριο θα έχει έναρξη από 01.07.22.
Πότε  και τί διαδικασίες πρεπει να κανω; Εκ νέου αίτηση και αλλαγή μισθωτηρίου; 
Η καταβολη θα γινει κανονικά για τον Ιούλιο ή λογω αλλαγής θα έχει καθυστερηση ή δεν θα το πληρώσουν καθόλου

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λογικό στη πλατφόρμα να προσθέτει το τεκμαρτό εισόδημα με το επίδομα τακτικής ανεργίας και να σου βγάζει το σύνολο ως εισόδημα νοικοκυριού; 

Αν κάποιος είχε πχ 5 χιλ πραγματικό εισόδημα και 3900 τεκμαρτό θα μετρούσε μόνο το 5 χιλ που είναι το πραγματικό (επειδή είναι μεγαλύτερο), δε θα τα πρόσθετε να έβγαζε 8900.

Το επίδομα ανεργίας όμως δε θεωρείται εισόδημα στη φορολογική (αν και αναγράφεται) και έτσι φαίνεται να το προσθέτει στο τεκμαρτό οδηγώντας σε ένα  ποσό πάνω από τα 7 χιλ. Είναι κάπως παράλογο γιατί θα έπρεπε να μετράει το μεγαλύτερο και όχι  αθροιστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Viva wallet λογαριασμό αν βάλω θα μου δώσει κάρτα? για συγγενή πρόκειται

επίσης τα 70 από το επιδομα ενοικιου δηλωνονται στην αιτηση? ανδηλωθουν το βαζει 130 τοδικαιούμενο ποσο.

Επεξ/σία από valadsk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/5/2022 στις 6:26 ΜΜ, valadsk είπε

Viva wallet λογαριασμό αν βάλω θα μου δώσει κάρτα? για συγγενή πρόκειται

επίσης τα 70 από το επιδομα ενοικιου δηλωνονται στην αιτηση? ανδηλωθουν το βαζει 130 τοδικαιούμενο ποσο.

Μου φαίνεται πως ρωτάς για ΚΕΑ κι όχι για επίδομα ενοικίου (είσαι δηλαδή στο λάθος θρεντ).

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...