Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικά Ποδήλατα


fogeo933

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, zio10 είπε

Πλάκα θα χει να μην είναι φορτισμένη η μπαταρία! :P

Άντε καλές βόλτες και προσοχή!

Απ' τη μία προτιμώ να έρθει Τρίτη να το πάω απευθείας στον Gatsouli να του κοτσάρω κοντέρ, πίσω φως και κανά καθρέπτη, αφού Δευτέρα θα είναι κλειστός όταν φύγω απ' τη δουλειά.

 

8 ώρες πριν, johnykim είπε

Όταν το πάρεις, να βιδώσεις (με σταυρό) και να βάλεις την ασφάλεια που έχει για το μοχλό του τιμονιού! (εμποδίζει να πέφτει δηλαδή ο μοχλός) Επίσης, να βιδώσεις (με κλειδί αλεν), τη βίδα που έχει ο μοχλός για να "σπας" το ποδήλατο.

Η βίδα που περιέγραψαν πολλοί επίσης, είναι αυτή που φαίνεται όταν "σπάσεις" το τιμόνι. Δεν νομίζω να πάθεις κάτι και να μην την έχεις ρυθμίσει αυτή στην αρχή, εκτός αν κουνάει υπερβολικά το τιμόνι.Όταν πας σπίτι, μπορείς να την σφίξεις λίγο, αλλά όχι υπερβολικά. (αυτή η βίδα θέλει 8άρι αλεν, στα κλειδιά που μου έδωσαν μαζί, δεν συμπεριλαμβανόταν, είχε μέχρι νούμερο 6).

Καλή παραλαβή!

Θα έχω μαζί μου σταυροκατσάβιδο. Άλεν 8άρι δεν ξέρω αν έχω σε ένα πολυκατσάβιδο Stanley, θα το κοιτάξω.

 

2 ώρες πριν, fogeo933 είπε

Τα λάστιχα ήθελαν λίγο φούσκωμα κατά τα άλλα δεν βρήκα κάτι αρνητικό.. 

Ε δε θα έχω μαζί μου και τρόμπα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/9/2019 στις 10:39 ΜΜ, phanispal είπε

Θα έχω μαζί μου σταυροκατσάβιδο. Άλεν 8άρι δεν ξέρω αν έχω σε ένα πολυκατσάβιδο Stanley, θα το κοιτάξω.

Ε δε θα έχω μαζί μου και τρόμπα!

Πέτυχα πριν μερικές βδομάδες ένα σετ 10 κλειδιών στα  lidl με 5 ευρώ.Μεγεθος, από 1.5 έως 10.Ειναι αρκετά καλά, και βάζεις και μια  λαβή αν θες.

Αν είναι τόσο χάλια, πήγαινε σε ένα βενζινάδικο :ρ (και για το 8αρι Άλεν, και για τα λάστιχα).

Σήμερα έκλεισα τα 600 km! :D

 

Screenshot_2019-09-20-23-45-37-047_com.coolniks.niksgps.png.259cdb4e928aabe2bf68410f8581b3bd.png

Επεξ/σία από johnykim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει κάποιος άλλος στραβό, μπροστινό λασπωτηρα; Στην παρακατω φωτο, ενω το τιμονι ειναι παραλληλο με το σκελετο του ποδηλάτου, ειναι προφανές πως εξέχει ο λασπωτήρας. Δεν του είχα δώσει πολύ σημασίας της προηγούμενες ημέρες.

IMG_20190921_131453.jpg

Επεξ/σία από kyanokranos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, fogeo933 είπε

Αυτή η βίδα λέτε ότι θέλει 8αρι αλεν  ? Γιατί πήγα να τη σφίξω και δεν χρειαζοταν

20190921_121516.jpg

Ναι γι'αυτη τη βίδα λέμε. Αν δεν χρειάζεται σφίξιμο, μην κάνεις κάτι. Πρόσεξε στις βόλτες που θα κάνεις, πώς συμπεριφέρεται το τιμόνι.

26 λεπτά πριν, kyanokranos είπε

Έχει κάποιος άλλος στραβό, μπροστινό λασποτηρα; Στην παρακατω φωτο, ενω το τιμονι ειναι παραλληλο με το σκελετο του ποδηλάτου, ειναι προφανές πως εξέχει ο λασπωτήρας. Δεν του είχα δώσει πολύ σημασίας της προηγούμενες ημέρες.

IMG_20190921_131453.jpg

Και σε εμένα απ' όσο θυμάμαι, δεν ήταν τελείως ίσιοι οι λασπωτηρες. Χαλάρωσε λίγο τις βίδες ( δεξιά, αριστερά και στο πάνω σημείο), και ισιωσε τον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kyanokranos είπε

Έχει κάποιος άλλος στραβό, μπροστινό λασπωτηρα; Στην παρακατω φωτο, ενω το τιμονι ειναι παραλληλο με το σκελετο του ποδηλάτου, ειναι προφανές πως εξέχει ο λασπωτήρας. Δεν του είχα δώσει πολύ σημασίας της προηγούμενες ημέρες.

IMG_20190921_131453.jpg

φιλε και σε εμενα ακριβως ετσι ειναι.. νομισα ηταν στραβο το τιμονι και λεω τι φαση.. αλλα οι λασπωτηρες ειναι οτι ναναι πισω μπρος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες έφτασε Αθήνα (σήμερα ενημερώθηκε εν τω μεταξύ) και σήμερα 06:24 έκανε destination scan.

Άραγε θα έρθει όντως σήμερα ή θα φάω καμιά ήττα κι έχει και απεργία αύριο και θα είναι φρικτή μέρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/9/2019 στις 12:17 ΜΜ, fogeo933 είπε

Αυτή η βίδα λέτε ότι θέλει 8αρι αλεν  ? Γιατί πήγα να τη σφίξω και δεν χρειαζοταν

20190921_121516.jpg

Ποια έκδοση έχεις ακριβώς;

Γιατί το δικό μου δεν είναι ακριβώς έτσι, τουλάχιστον σε αυτό το σημείο.

Έχει την κεντρική που δείχνεις (όχι εκείνη στο κομμάτι που σπάει), αλλά είναι μαύρη και λίγο διαφορετική. Και στο κομμάτι που σπάει δεν έχει βίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε γινόταν κι αλλιώς απ' τη στιγμή που δήλωσα τη διεύθυνση της δουλειάς, κάπως έπρεπε να γυρίσω σπίτι 

Εν τάχει θετικές οι πρώτες εντυπώσεις, δεν είναι τελείως ψευτιά, μένει να δούμε πόσο θα κρατήσει η μπαταρία και το μοτέρ.

Ίσως είναι λίγο πιο γρήγορο απ' ότι είχα στο μυαλό μου, παράλληλα όμως θα το ήθελα λίγο ακόμα. Γύρω στα 40 km/h ας πούμε για να είμαι πιο άνετος σε δρόμους που περνούν δίπλα σου αυτοκίνητα με μεγαλύτερη ταχύτητα.

Σε ανηφόρες με ήπια κλίση ζορίζεται περισσότερο απ' όσο νόμιζα, και δεν είμαι και βαρύς, γύρω στα 71-72 κιλά είμαι.

Έχει αυτοκόλλητο D2S και πάνω στο ποδήλατο τελικά, όχι μόνο έξω απ' το κουτί, ενώ παρήγγειλα το D2 Shifting Version. Εν τω μεταξύ στο Gearbest τουλάχιστον οι τιμές έχουν ανέβει πολύ, πάλι καλά που δεν περίμενα.

Ξενέρωσα γιατί το πήγα επιτόπου σε μεγάλο κατάστημα με ποδήλατα και αξεσουάρ και δεν έβγαλα άκρη.

Για το κοντέρ μου είπαν ότι δεν μπαίνει παρά μόνο με πατέντα, επειδή δεν έχουν ακτίνες οι ζάντες.

Για τον καθρέπτη μου έδειξαν έναν πολύ μικρό ο οποίος μπαίνει βιδωτός στο τιμόνι, διαφορετικά θα πρέπει να τρυπήσω τα χερούλια, σύμφωνα με εκείνους πάντα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος, θα το συνηθίσεις σιγά σιγά. Δεν έχω οδηγήσει τέτοιο, το δικό μου ανεβαίνει ανηφόρες και χωρίς πετάλι καθόλου αν θες αλλά καλό είναι να το βοηθάς λίγο.

Το μοτέρ απ'όσο έχω διαβάσει δεν παθαίνει τίποτα και οι μπαταρίες αν είναι καλές κρατάνε κάποια χρόνια.

Καθρέφτη εγώ έχω βάλει από τα jumbo αλλά έχω δει και κάτι άλλους που μπαίνουν στην άκρη του τιμονιού και δεν πρέπει να θέλουν τρύπα. 

Για κοντέρ δες και αλλού ή βάλε μια βάση και χρησιμοποίησε το κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/9/2019 στις 9:59 ΜΜ, phanispal είπε

Δε γινόταν κι αλλιώς απ' τη στιγμή που δήλωσα τη διεύθυνση της δουλειάς, κάπως έπρεπε να γυρίσω σπίτι 

Εν τάχει θετικές οι πρώτες εντυπώσεις, δεν είναι τελείως ψευτιά, μένει να δούμε πόσο θα κρατήσει η μπαταρία και το μοτέρ.

Ίσως είναι λίγο πιο γρήγορο απ' ότι είχα στο μυαλό μου, παράλληλα όμως θα το ήθελα λίγο ακόμα. Γύρω στα 40 km/h ας πούμε για να είμαι πιο άνετος σε δρόμους που περνούν δίπλα σου αυτοκίνητα με μεγαλύτερη ταχύτητα.

Σε ανηφόρες με ήπια κλίση ζορίζεται περισσότερο απ' όσο νόμιζα, και δεν είμαι και βαρύς, γύρω στα 71-72 κιλά είμαι.

Έχει αυτοκόλλητο D2S και πάνω στο ποδήλατο τελικά, όχι μόνο έξω απ' το κουτί, ενώ παρήγγειλα το D2 Shifting Version. Εν τω μεταξύ στο Gearbest τουλάχιστον οι τιμές έχουν ανέβει πολύ, πάλι καλά που δεν περίμενα.

Ξενέρωσα γιατί το πήγα επιτόπου σε μεγάλο κατάστημα με ποδήλατα και αξεσουάρ και δεν έβγαλα άκρη.

Για το κοντέρ μου είπαν ότι δεν μπαίνει παρά μόνο με πατέντα, επειδή δεν έχουν ακτίνες οι ζάντες.

Για τον καθρέπτη μου έδειξαν έναν πολύ μικρό ο οποίος μπαίνει βιδωτός στο τιμόνι, διαφορετικά θα πρέπει να τρυπήσω τα χερούλια, σύμφωνα με εκείνους πάντα.

Καλορίζικο και καλές βόλτες!

Οι ταχύτητες πως είναι; Όταν δίνεις φουλ γκάζι μπορείς να κάνεις και πετάλι εύκολα;

Επίσης, χωρίς τη βοήθεια του μοτέρ με τις ταχύτητες μπορείς να ανέβεις ανηφόρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, johnykim είπε

Οι ταχύτητες πως είναι; Όταν δίνεις φουλ γκάζι μπορείς να κάνεις και πετάλι εύκολα;

Θα τις προτιμούσα πιο ζόρικες, ειδικά την έκτη, ώστε να μπορώ να κινηθώ και πιο γρήγορα με πετάλι.

Όταν δίνω φουλ γκάζι, ζήτημα αν μπορώ να πάω πιο γρήγορα κάνοντας και πετάλι μαζί.

12 ώρες πριν, johnykim είπε

Επίσης, χωρίς τη βοήθεια του μοτέρ με τις ταχύτητες μπορείς να ανέβεις ανηφόρες;

Ναι, βάζεις όσο μικρότερη ταχύτητα χρειάζεται και ανεβαίνεις σα να έχεις απλό ποδήλατο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...