Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικά Ποδήλατα


fogeo933

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά

Θα ηθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το κινούμαι ηλεκτρικά 2...

1) Αγορά ebike από kosmoride με ημερομηνία αίτησης την 18/8/22.

2) Το status αλλάζει στις 4/11/22 σε: Η κατάσταση της αίτησης άλλαξε σε Εγκεκριμένη Αίτηση προς υπαγωγή

 

Περιμένω λοιπόν σαν τον μ***** για μήνες (ενώ είχαν πει πως δε θα έχουμε πάλι αυτές τις καθυστερήσεις για πληρωμή της επιδότησης όπως στον πρώτο κύκλο) και ξαφνικά μπαίνω σήμερα και διαβάζω:

3) Το status ξανααλλάζει στις 17/1/23 σε: Η κατάσταση της αίτησης άλλαξε σε Υπαχθείσα Αίτηση σε φάση Υποβολής δικαιολογητικών Ολοκλήρωσης, σύμφωνα με την υπ' αριθμόν αποφαση ΥΠΕΝ/ΑΤΗ/5000/69/17-01-2023

Και μου ζητάει να κάνω είτε:

α) υποβολή δικαιολογητικών ολοκλήρωσης

Β) υποβολή δικαιολογητικών τροποποιησης 

Γ) υποβολή αιτήματος παράτασης

 

Τι, πραγματικά πείτε μου τι πρέπει να κάνω για να πάρω αυτά που δικαιούμαι από αυτό το μπου****κράτος? 

Φοβαμαι μην κανω και τίποτα λάθος και χρειαστεί να περιμένω αλλους 6 μήνες για να πάρω τα χρήματα που δικαιούμαι και υποτίθεται θα έπαιρνα σε 2 μήνες από την αίτηση.

Αυτά από έναν άνθρωπο που ποτέ δεν χρωστάει ούτε μισό ευρώ σε κανέναν και πληρώνει πάντα στην ώρα του.

 

Σας παρακαλώ για μια απάντηση εαν κάποιος γνωρίζει.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, batig0al είπε

Για τον ίδιο κύκλο επιδότησης, δεν γνωρίζω αλλά για διαφορετικούς, ισχύει το παρακάτω καθώς μου το απάντησαν επίσημα και έψαξα και το βρήκα και στο ΦΕΚ. Αν κάποιος πήρε ebike στον πρώτο κύκλο (π.χ. εγώ), στον δεύτερο κύκλο δεν μπορεί να επιδοτηθεί ξανά το ίδιο όχημα αλλά μπορεί να επιδοτηθεί οποιοδήποτε άλλο όχημα (μηχανάκι ή αυτοκίνητο).

ΟΚ καλό αυτό

Να υποθέσω ότι η επιδότηση ισχύει ανά ΑΦΜ, έτσι;Δηλαδή σε μια οικογένεια θα μπορούσε ο πατέρας να πάρει ηλεκτρικό ποδήλατο χρησιμοποιόντας τον ΑΦΜ του και η μητέρα ηλεκτρικό αυτοκίνητο χρησιμοποιόντας τον δικό της;

Επεξ/σία από duckino
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/1/2023 στις 5:10 ΜΜ, kostasgr78 είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και το χρόνο σου.

Έχω από παλιά MTB Ideal, αλλά τώρα ψάχνω για κάποιες συνθήκες city commuting, ένα ηλεκτρικό σε πιο όρθια θέση. Από αυτά που βλέπω στη Giant, βλέπω το παρακάτω trekking, για να μη ξεφύγω από τα 1700+ ευρώ που είναι το ταβάνι που έχω στοχεύσει.

https://www.kosmoride.gr/product/giant-explore-e-4-gts/

Μού είναι τελείως άγνωστοι άλλοι κατασκευαστές που βλέπω μέχρι αυτή την τιμή και σε ακόμα πιο όρθιες θέσεις. Είμαι πάντα ανοιχτός να ακούσω και άλλες λύσεις.

Όντως ισχύει πως στο έτοιμο ebike, στο κομμάτι μοτέρ, 99/100 χρήστες δεν μπορούν να επέμβουν και ακόμη και στους τεχνικούς ποδηλάτων, μερικοί δεν θα το πιάσουν καν στα χέρια τους και μερικοί θα ασχοληθούν χωρίς να έχουν τις γνώσεις οπότε μάλλον θα πρέπει να το πας σε κάποιο μαγαζί που πουλάει ποδήλατα με αυτό το μοτέρ ώστε να έχουν ανάλογη εμπειρία. Αυτό είναι ένα μειονέκτημα αλλά κατ'εμέ τα πλεονεκτήματα είναι τόσο πολλά που η ζυγαριά γέρνει υπέρ των ebikes, όχι βέβαια για καθολική αντικατάσταση των συμβατικών ποδηλάτων αλλά για μερική. Επίσης πιστεύω πως τα ebikes γενικά είναι υπερτιμημένα (εννοώ το κόστος αγοράς τους), ειδικά στην Ελλάδα που δεν βρίσκεις ποτέ κάποια αξιόλογη προσφορά.

Στην Ελλάδα δύσκολα θα βρεις κάτι καλύτερο από το Giant που έβαλες. Η μπαταρία των 400mA είναι μικρή και το πιρούνι μάπα αλλά δεν βρίσκεις κάτι καλύτερο συν το ότι στη Kosmoride μπορείς να το δεις/οδηγήσεις και παίρνεις άμεσα την επιδότηση. Προσωπικά θα έπαιρνα αυτό, ακριβώς ίδια specs αλλά χωρίς stand, λασπωτήρες, σχάρα, φώτα που με 330€ μπορείς να βάλεις μόνος aftermarket όσα από αυτά θες. Αν βέβαια τα θες όλα χωρίς να ασχοληθείσαι περαιτέρω, προφανώς καλύτερα το έτοιμο. Υπάρχει και αυτό που σε μεγάλο βαθμό είναι ίδιο αλλά πιο mountain (λάστιχα και πιρούνι).

Αν αγόραζα εγώ, θα έπαιρνα από το εξωτερικό όπου υπάρχουν πραγματικές προσφορές με το μειονέκτημα της ταλαιπωρίας της γραφειοκρατίας και αναμονής για την επιδότηση. Εν τέλει βέβαια βγαίνεις κερδισμένος (προσωπική άποψη καθώς το έχω κάνει). Σε 20+ χώρες της Ε.Ε. όπως καταλαβαίνεις υπάρχουν άπειρες επιλογές αλλά κάνοντας τώρα επιτόπου μια μικρή έρευνα για εσένα, αυτά που ξεχώρισα για να πάρεις μια ιδέα (σειρά προτίμησης δικής μου):

  • GIANT FASTROAD E+2 PRO, πιο αναλυτικά στο site της Giant εδώ. 19 κιλά αντί για το κλασικό 25 των ebikes. Αυτό επιτυγχάνεται γενικά από τα πιο ποιοτικά υλικά αλλά κυρίως από το ότι έχει πιρούνι χωρίς ανάρτηση που σε χαμηλό budget είναι πάντα μάπα. Στους άπειρους αυτό μοιάζει χειρότερο αλλά στους έμπειρους αυτό είναι πολύ καλύτερο γιατί στον δρόμο είναι πιο αποτελεσματικό και ευχάριστο. Μειονέκτημα το ότι είναι μέγεθος medium δηλαδή κάνει σε πολλούς αλλά όχι όλους. Κόστος 2000+125€ μεταφορικά (στο site δεν έχει αποστολή Ελλάδα αλλά αν τους στείλεις email απαντάνε άμεσα, τόσο μου είχαν πει έξοδα αποστολής). Ουσιαστικά η επιδότηση θα βγει 645€ δηλαδή εν τέλει θα σου κοστίσει 1480.
  • Specialized TURBO VADO 3, πιο αναλυτικά στο site της Specialized εδώ. Στο στυλ του Giant αλλά ανώτερο σε όλα, καλύτερο πιρούνι, μπαταρία 530, φρένα κτλ. Μειονέκτημα ξανά το μέγεθος medium και το αυξημένο κόστος. €2833+54έξοδα αποστολής, προφανώς μέγιστη επιδότηση 800€ δηλαδή τελικό κόστος 2087€.
  • Cube Reaction Hybrid Performance 500, παρόμοιο με το Giant απλά πιο mountain λάστιχα και ανάρτηση. Κερδίζεις στη μπαταρία (500 αντί 400) και στη τιμή. Διαθέσιμο σε όλα τα μεγέθη, €2031+100 έξοδα αποστολής, ουσιαστικά από την επιδότηση θα λάβεις 2031/1.24(ελληνικός ΦΠΑ)=1638€(τιμή προ ΦΠΑ)x0.4=655€ άρα το ebike θα καταλήξει να έχει κοστίσει 2131-655=1476.

Δεν ασχολούμαι με τις τιμές καταλόγου γιατί είναι παραπλανητικές (αν μπορούσαν να τα πουλήσουν πιο ακριβά, θα το έκαναν) και με την εμφάνιση γιατί σε μεγάλο βαθμό είναι υποκειμενική. Παρακολουθώντας πάντως την αγορά, τα παραπάνω είναι όντως προσφορές, καλά για τα δεδομένα της Ελλάδας είναι ληστεία.

7 ώρες πριν, duckino είπε

Να υποθέσω ότι η επιδότηση ισχύει ανά ΑΦΜ, έτσι;Δηλαδή σε μια οικογένεια θα μπορούσε ο πατέρας να πάρει ηλεκτρικό ποδήλατο χρησιμοποιόντας τον ΑΦΜ του και η μητέρα ηλεκτρικό αυτοκίνητο χρησιμοποιόντας τον δικό της;

Σωστά. Με άλλα λόγια, αν έχεις άτομα εμπιστοσύνης μπορείς να πάρεις όσες επιδοτήσεις γουστάρεις. Βέβαια με τις τιμές της Ελληνικές αγοράς οι επιδοτήσεις είναι ένα απλό επιπλέον κίνητρο, δεν είναι κάτι φοβερό.

20 ώρες πριν, zacharias99 είπε

Θα ηθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το κινούμαι ηλεκτρικά 2...

....

Σας παρακαλώ για μια απάντηση εαν κάποιος γνωρίζει.

Είσαι πεπεισμένος πως τα έχεις καταθέσει σωστά; Μιας και το πήρες από kosmoride που έχουν εμπειρία στις αιτήσεις, ίσως να τους ρωτήσεις. Αλλιώς επικοινώνησε με τη πλευρά του κράτους μέσω της φόρμας ή του email που έχουν μήπως και βγάλεις άκρη. Τα λεφτά δεν τα χάνεις, απλώς είναι ταλαιπωρία και καθυστέρηση.

Χθεσινή βόλτα στον Υμηττό, με βγαλμένη τη μπαταρία βέβαια αλλά τυπικά ebike είναι!
Η κάμερα κουνάει πολύ, next time better.

Επεξ/σία από batig0al
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/2/2023 στις 10:39 ΜΜ, zacharias99 είπε

Καλησπέρα παιδιά

Θα ηθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το κινούμαι ηλεκτρικά 2...

1) Αγορά ebike από kosmoride με ημερομηνία αίτησης την 18/8/22.

2) Το status αλλάζει στις 4/11/22 σε: Η κατάσταση της αίτησης άλλαξε σε Εγκεκριμένη Αίτηση προς υπαγωγή

 

Περιμένω λοιπόν σαν τον μ***** για μήνες (ενώ είχαν πει πως δε θα έχουμε πάλι αυτές τις καθυστερήσεις για πληρωμή της επιδότησης όπως στον πρώτο κύκλο) και ξαφνικά μπαίνω σήμερα και διαβάζω:

3) Το status ξανααλλάζει στις 17/1/23 σε: Η κατάσταση της αίτησης άλλαξε σε Υπαχθείσα Αίτηση σε φάση Υποβολής δικαιολογητικών Ολοκλήρωσης, σύμφωνα με την υπ' αριθμόν αποφαση ΥΠΕΝ/ΑΤΗ/5000/69/17-01-2023

Και μου ζητάει να κάνω είτε:

α) υποβολή δικαιολογητικών ολοκλήρωσης

Β) υποβολή δικαιολογητικών τροποποιησης 

Γ) υποβολή αιτήματος παράτασης

 

Τι, πραγματικά πείτε μου τι πρέπει να κάνω για να πάρω αυτά που δικαιούμαι από αυτό το μπου****κράτος? 

Φοβαμαι μην κανω και τίποτα λάθος και χρειαστεί να περιμένω αλλους 6 μήνες για να πάρω τα χρήματα που δικαιούμαι και υποτίθεται θα έπαιρνα σε 2 μήνες από την αίτηση.

Αυτά από έναν άνθρωπο που ποτέ δεν χρωστάει ούτε μισό ευρώ σε κανέναν και πληρώνει πάντα στην ώρα του.

 

Σας παρακαλώ για μια απάντηση εαν κάποιος γνωρίζει.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

καλησπερα φίλε,στο kosmoride δεν την έχουν έτοιμη την επιδότηση?

Από εξωτερικό αν πάρεις ebike δικαιούσαι επιδότηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, barrcode said:

καλησπερα φίλε,στο kosmoride δεν την έχουν έτοιμη την επιδότηση?

Από εξωτερικό αν πάρεις ebike δικαιούσαι επιδότηση?

Καλησπέρα! Οταν το πηρα εγω δεν σου αφαιρουσαν την επιδοτηση απο την τιμη.. το ξεκινησαν απο black friday και μετα..

απο εξωτερικο δεν ξερω καθολου τι παιζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/2/2023 στις 10:39 ΜΜ, zacharias99 είπε

Καλησπέρα παιδιά

Θα ηθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το κινούμαι ηλεκτρικά 2...

1) Αγορά ebike από kosmoride με ημερομηνία αίτησης την 18/8/22.

2) Το status αλλάζει στις 4/11/22 σε: Η κατάσταση της αίτησης άλλαξε σε Εγκεκριμένη Αίτηση προς υπαγωγή

 

Περιμένω λοιπόν σαν τον μ***** για μήνες (ενώ είχαν πει πως δε θα έχουμε πάλι αυτές τις καθυστερήσεις για πληρωμή της επιδότησης όπως στον πρώτο κύκλο) και ξαφνικά μπαίνω σήμερα και διαβάζω:

3) Το status ξανααλλάζει στις 17/1/23 σε: Η κατάσταση της αίτησης άλλαξε σε Υπαχθείσα Αίτηση σε φάση Υποβολής δικαιολογητικών Ολοκλήρωσης, σύμφωνα με την υπ' αριθμόν αποφαση ΥΠΕΝ/ΑΤΗ/5000/69/17-01-2023

Και μου ζητάει να κάνω είτε:

α) υποβολή δικαιολογητικών ολοκλήρωσης

Β) υποβολή δικαιολογητικών τροποποιησης 

Γ) υποβολή αιτήματος παράτασης

 

Τι, πραγματικά πείτε μου τι πρέπει να κάνω για να πάρω αυτά που δικαιούμαι από αυτό το μπου****κράτος? 

Φοβαμαι μην κανω και τίποτα λάθος και χρειαστεί να περιμένω αλλους 6 μήνες για να πάρω τα χρήματα που δικαιούμαι και υποτίθεται θα έπαιρνα σε 2 μήνες από την αίτηση.

Αυτά από έναν άνθρωπο που ποτέ δεν χρωστάει ούτε μισό ευρώ σε κανέναν και πληρώνει πάντα στην ώρα του.

 

Σας παρακαλώ για μια απάντηση εαν κάποιος γνωρίζει.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Καταρχην τα δικαιολογητικα τα καταθετεις σε δυο φασεις οποτε τωρα εαν δεν το εχεις κανει πρεπει να καταθεσεις τα δικαολογητικα της δευτερης φασης.Εαν τα εχεις καταθεσει παρε τους τηλεφωνο,ειναι κατι κοπελες πολυ εξυπηρετικες και θα σου πουν ακριβως τι παιζει με την αιτηση σου.Σε εμενα ειχε κολλησει απο τον Σεπτεμβριο και τους πηρα τηλ και μου ειπαν οτι η αιτηση ειναι ενταξει απλα αυτοι δεν εχουν ελεγκτες και για αυτο καθηστερουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, CarlitoGR said:

Καταρχην τα δικαιολογητικα τα καταθετεις σε δυο φασεις οποτε τωρα εαν δεν το εχεις κανει πρεπει να καταθεσεις τα δικαολογητικα της δευτερης φασης.Εαν τα εχεις καταθεσει παρε τους τηλεφωνο,ειναι κατι κοπελες πολυ εξυπηρετικες και θα σου πουν ακριβως τι παιζει με την αιτηση σου.Σε εμενα ειχε κολλησει απο τον Σεπτεμβριο και τους πηρα τηλ και μου ειπαν οτι η αιτηση ειναι ενταξει απλα αυτοι δεν εχουν ελεγκτες και για αυτο καθηστερουν

Αν μπορεις στειλε μ σε παρακαλω το τηλ σε μηνυμα διοτι περα απο email δε βρηκα αλλο τροπο επικοινωνιας... Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην ομάδα! Αγόρασα και εγω από το banggood ηλεκτρικά ποδηλατο αλλά λόγω ότι είναι 750 Βατ και με τελική ταχύτητα τα 45χιλ/ωρα θα πρεπει να έχει άδεια κυκλοφορίας πινακιδες και ασφάλεια. Πήγα από την τροχαία να ρωτησω τι χρειάζεται αλλά δεν μπορώ να βρω την έγκριση τυπου οχηματος, έχει ξανά τυχει κάτι παρόμοιο σε κάποιον εδώ μέσα σχετικά με πρωτη άδεια κυκλοφορίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Gtsvk Δεν έχω ιδέα καθώς δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με παρόμοιο ζήτημα (και ούτε σκοπεύω). Τι αγόρασες btw από περιέργεια; Μοιάζει με ποδήλατο ή μοιάζει περισσότερο με μηχανοκίνητο δίκυκλο; Αν πάντως η τροχαία αδυνατεί να σε βοηθήσει...ίσως κάποιο ποδηλατάδικο που ειδικεύεται σε ebikes και κυρίως με custom μετατροπές δυνατών μοτέρ; Π.χ. https://hummerbikes.gr/

Κάθοδος από Πάρνηθα τη προηγούμενη εβδομάδα, φανταστική εμπειρία.

Η διαδρομή της χθεσινής βόλτας, Σούνιο από παραλιακή και επιστροφή από Λαυρίου. Ναι μεν η περισσότερη flat και σε καλό δρόμο με ιδανικό καιρό αλλά πολλά χιλιόμετρα και αρκετά κουραστική για τα δικά μου δεδομένα. Μου πήρε 7 ώρες με τρία δεκάλεπτα διαλείμματα, χρησιμοποίησα το 75% της μπαταρίας (μικρή 250Wh). Σκοπεύω να κάνω και άλλες τέτοιες (γύρος λίμνης Μαραθώνα, πόρτο ράφτι, Λουτράκι, Ψάθα, Χαλκίδα, Θήβα) αλλά νομίζω οι πιο σύντομες με ανάβαση βουνού και gravel μου αρέσουν περισσότερο.

 

image.png.39f4ca30ebd510cc28c727b244e9ec7c.png

Είμαι επίσης σε αναζήτηση ηλεκτρικού mountain bike, σκόρπιες σκέψεις:

-Τα κριτήρια της επιδότησης: από Ε.Ε., καινούριο, 25χμ κόφτη, χωρίς χειρόγκαζο κτλ.
-Το πιρούνι να μην είναι το φθηνό entry level.
-Αν είναι 22+kg οπωσδήποτε η μπαταρία να είναι 600Wh και πάνω.
-Να μου αρέσει οπτικά. Συνήθως μου αρέσουν τα έντονα glossy χρώματα (μπλε, κόκκινο, κίτρινο) αλλά δεν αποκλείω τα matte ουδέτερα (μαύρο, γκρι, άσπρο).
-Να είναι σε προσφορά. Ιδανικά μεταξύ 2500-3000€ ώστε να εκμεταλλευτώ στο μέγιστο την επιδότηση, ταβάνι 3800€ (δηλαδή πραγματικά 3000€ μετά το -800). Θα πρέπει να έχει κάτι special για να φτάσω το ταβάνι όμως, π.χ. full suspension.
-Έχω υπομονή και δεν βιάζομαι. Τα λεφτά τα έχω διαθέσιμα αλλά νομίζω ο χρόνος είναι με το μέρος μου. Όχι ότι σύντομα θα βγαίνουν φοβερές προσφορές αλλά η αίσθηση μου είναι πως μετά τη πανδημία υπάρχει μια τάση βελτίωσης των συνθηκών για τον αγοραστή.

Ευπρόσδεκτες συμβουλές ή προτάσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα ! Ενδιαφέρομαι για ηλεκτρικό ποδήλατο και θα ηθελα τη βοήθεια σας. Το μπατζετ μου είναι μαξ 1500€ χωρίς την επιδότηση ! Προτείνετε από ελληνικό κατάστημα η εξωτερικό ; Και αν αξίζει χειρογκαζο η μόνο υποβοήθηση ! (Η αλήθεια είναι ότι θα ηθελα να έχει χειρογκαζο 😜)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/2/2023 στις 10:03 ΜΜ, Gtsvk είπε

Καλησπερα στην ομάδα! Αγόρασα και εγω από το banggood ηλεκτρικά ποδηλατο αλλά λόγω ότι είναι 750 Βατ και με τελική ταχύτητα τα 45χιλ/ωρα θα πρεπει να έχει άδεια κυκλοφορίας πινακιδες και ασφάλεια. Πήγα από την τροχαία να ρωτησω τι χρειάζεται αλλά δεν μπορώ να βρω την έγκριση τυπου οχηματος, έχει ξανά τυχει κάτι παρόμοιο σε κάποιον εδώ μέσα σχετικά με πρωτη άδεια κυκλοφορίας;

Που να την βρει ο Κινεζος την εγκριση τυπου της ΕΕ ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, giannisb91 είπε

Καλησπέρα στην ομάδα ! Ενδιαφέρομαι για ηλεκτρικό ποδήλατο και θα ηθελα τη βοήθεια σας. Το μπατζετ μου είναι μαξ 1500€ χωρίς την επιδότηση ! Προτείνετε από ελληνικό κατάστημα η εξωτερικό ; Και αν αξίζει χειρογκαζο η μόνο υποβοήθηση ! (Η αλήθεια είναι ότι θα ηθελα να έχει χειρογκαζο 😜)

Αν έχει χειρογκαζο δε μπορείς να πάρεις επιδότηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/2/2023 στις 2:55 ΜΜ, giannisb91 είπε

Καλησπέρα στην ομάδα ! Ενδιαφέρομαι για ηλεκτρικό ποδήλατο και θα ηθελα τη βοήθεια σας. Το μπατζετ μου είναι μαξ 1500€ χωρίς την επιδότηση ! Προτείνετε από ελληνικό κατάστημα η εξωτερικό ; Και αν αξίζει χειρογκαζο η μόνο υποβοήθηση ! (Η αλήθεια είναι ότι θα ηθελα να έχει χειρογκαζο 😜)

Με επιδότηση ή χωρίς; Ενα από τα κριτήρια της επιδότησης είναι να μην έχει χειρόγκαζο.
Από εσωτερικό ή και από εξωτερικό; Εγώ προτείνω εξωτερικό γιατί συνήθως εκεί μπορείς να βρεις προσφορές αλλά έχει και αυτό μειονεκτήματα όπως το ότι είναι πιο πολύπλοκη η διαδικασία της επιδότησης.
Τι χρήση σκοπεύεις; Π.χ. μόνο άσφαλτο για πηγαινέλα στην εργασία σε απόσταση 10χμ.
Έχεις συγκεκριμένες προτιμήσεις; Π.χ. Τιμόνι mountain ή κούρσας, με ανάρτηση μπροστά ή χωρίς.
Τι ύψος;

Στις 25/2/2023 στις 10:14 ΜΜ, barrcode είπε

Παιδιά καμία πρόταση για ηλεκτρικό με όρθια άνετη στάση για 1.92 ύψος. Δρόμος κυρίως και λίγο χώμα?

Budget;
Με επιδότηση ή χωρίς;
Από εσωτερικό ή και από εξωτερικό;
Τιμόνι mountain ή κούρσας;
Με ανάρτηση μπροστά ή χωρίς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα, υπάρχει καποιος που έχει τις ημερομηνίες πως εξελίχθηκε η διαδικασία στο κινούμαι ηλεκτρικά (θα προτιμούσα στη 2η αλλά και στην 1η δεν πειράζει) μέχρι την ώρα που πηρε το ποδήλατο ή που πηρε τα λεφτά. ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...