Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικά Ποδήλατα


fogeo933

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα στο forum . αν και ψαχνομαι καιρό τώρα ταχω ακομα μπερδεμενα μεσα στο μυαλό μου. 

υπάρχει καποιο site που να ταξινομεί ηλεκτρικα ποδηλάτα? ναχει δηλαδή τεράστια database, ανανεώσιμη κ με specs για να μπορω να καταλήξω σε καποιο. ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 26/10/2022 στις 5:21 ΜΜ, orestisrap είπε

καλησπερα στο forum . αν και ψαχνομαι καιρό τώρα ταχω ακομα μπερδεμενα μεσα στο μυαλό μου. 

υπάρχει καποιο site που να ταξινομεί ηλεκτρικα ποδηλάτα? ναχει δηλαδή τεράστια database, ανανεώσιμη κ με specs για να μπορω να καταλήξω σε καποιο. ευχαριστώ

 

Δεν νομίζω, όχι. Είναι άπειρες εταιρείες, πολλά μοντέλα η καθεμία και κάθε χρόνο βγάζουν άλλα. Ξεκινώντας το ψάξιμο, είναι χάος.

Καλύτερα να ξεκινήσεις από αυτά που ξέρεις, δηλαδή τον εαυτό σου.

Ο σκοπός χρήσης είναι αποκλειστικά δρόμος; Πόσο καλή άσφαλτο; Μάλλον κούρσα. Λίγο χώμα σε χαλαρό χωματόδρομο; Παίζεις και στα δύο. Πολύ χώμα; Mountain.
Πόσο θα χρησιμοποιηθεί; Τι budget; Θες επιδότηση; Αγορά από Ελλάδα ή εξωτερικό;
Κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμες για αγορά CTM PULZE στα 2000€ ή CTM WIRE XPERT στα 2550€;
Θα υπάρχει και η αντίστοιχη επιδότηση, ~600€ στο πρώτο και ~800€ στο δεύτερο.

Η χρήση είναι μία ώρα commuting πέντε φορές τη βδομάδα στο κέντρο της Αθήνας και το Σ/Κ πάω δύο-τρεις ώρες είτε παραλιακή είτε ελαφρύ χώμα.

Εδώ και 1μιση χρόνο έχω το Focus PARALANE² 6.7 που αν αγοράσω mountain, είτε θα το κρατήσω είτε θα το πουλήσω στα ~2500€.

Έχω καλή φυσική κατάσταση, κάνω μαραθωνίους κτλ.

Ευπρόσδεκτες και άλλες εναλλακτικές, αρκεί να είναι καινούρια ebike από χώρα Ε.Ε. για να εκμεταλλευτώ την επιδότηση. Ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταστικά ποδήλατα, αλλά απλησίαστα! (Με τόσα πήρα αμάξι, :lol: ).

Εγώ σκέφτομαι να κάνω αλλαγή μια αλλαγή σε αυτό που έχω (μετατροπή) και να βρω ένα full suspension να το φτιάξω ηλεκτρικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχει κανείς εικόνα για αυτό το ποδήλατο ;

https://www.forall.com.gr/index.php?route=product/product&product_id=4027&gclid=EAIaIQobChMI6a-S5vyr-wIVUwSLCh08fQgSEAQYAiABEgJpFvD_BwE

Είναι ενδιαφέρον ότι έχει ανάρτηση μπροστά πίσω και ειναη 48v και πλήρη τα ευρωπαϊκά πρότυπα ΕΝ15194

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Ilzals είπε

Καλησπέρα έχει κανείς εικόνα για αυτό το ποδήλατο ;

https://www.forall.com.gr/index.php?route=product/product&product_id=4027&gclid=EAIaIQobChMI6a-S5vyr-wIVUwSLCh08fQgSEAQYAiABEgJpFvD_BwE

Είναι ενδιαφέρον ότι έχει ανάρτηση μπροστά πίσω και ειναη 48v και πλήρη τα ευρωπαϊκά πρότυπα ΕΝ15194

 

Σκέφτεσαι να το συνδυάσεις με άιτηση για επιδότηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/10/2022 στις 4:21 ΜΜ, orestisrap είπε

καλησπερα στο forum . αν και ψαχνομαι καιρό τώρα ταχω ακομα μπερδεμενα μεσα στο μυαλό μου. 

υπάρχει καποιο site που να ταξινομεί ηλεκτρικα ποδηλάτα? ναχει δηλαδή τεράστια database, ανανεώσιμη κ με specs για να μπορω να καταλήξω σε καποιο. ευχαριστώ

 

Aν θες μόνο specs και comparison, τότε υπάρχει το 99spokes. Προφανώς δεν έχει όλες τις μάρκες του πλανήτη αλλά την κάνει τη δουλειά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

9 ώρες πριν, Ilzals είπε

Ναι 

Οι γνώσεις μου στα σπαστά είναι μηδαμινές αλλά καλό φαίνεται για τη τιμή του. Μεγάλοι τροχοί, δισκόφρενα, αναρτήσεις, 500w μπαταρία...

Στα specs όμως λέει "χειρολαβή γκαζιού" που σημαίνει πως αποκλείεται από την επιδότηση.

Aν πας χωρίς επιδότηση, δες τα gogobest, π.χ. αυτό για σπαστό.

https://gogobest.com/products/bezior-xf200-48v-15ah-1000w-electric-moped-bike-40km-h-power-assist-mileage-130km-mountain-ebike

1000w μοτέρ, 720w μπαταρία...

Επίσης σιγουρέψου πως σπαστό είναι το κατάλληλο, π.χ. για να το βάζεις σε αμάξι ή ΜΜΜ... αλλιώς το μη σπαστό υπερτερεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά,

Γνωρίζει κανείς τη διαδικασία για να σταλεί μια μπαταρία ηλεκτρικού ποδηλάτου?

Θέλω να κανονίσω να μου στείλουν το ποδήλατο σε ένα πακέτο και τη μπαταρία σε ένα άλλο λόγω επικινδυνότητας, γιατί η κούριερ είπε στο κατάστημα ότι δεν στέλνει ebikes από Ιταλία προς Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, DarthIoannis είπε

Γνωρίζει κανείς τη διαδικασία για να σταλεί μια μπαταρία ηλεκτρικού ποδηλάτου?

Θέλω να κανονίσω να μου στείλουν το ποδήλατο σε ένα πακέτο και τη μπαταρία σε ένα άλλο λόγω επικινδυνότητας, γιατί η κούριερ είπε στο κατάστημα ότι δεν στέλνει ebikes από Ιταλία προς Ελλάδα.

H μπαταρία γιατί να έχει ειδική διαδικασία; Ίσως απλά να χρειάζεται λίγο καλύτερο τύλιγμα για να μην κοπανάει πολύ στη μεταφορά. Εγώ όταν πήρα το δικό μου ebike, ήταν στη θέση της στον σκελετό του ποδηλάτου και δεν υπήρχε κανένα θέμα.

Το ποδήλατο, ναι, θέλει ειδικό τρόπο να μεταφερθεί, ειδική κούτα, το τιμόνι να είναι λυμμένο κτλ. Οι εταιρείες που στέλνουν Ελλάδα έχω δει να χρεώνουν τη μεταφορά από 60€ έως 200€ και όντως κάποια μαγαζιά δεν στέλνουν καν εξωτερικό.

Η επικινδυνότητα αν είναι μαζί, ποια είναι; 

Επίσης, ποιο ποδήλατο κοιτάς να αγοράσεις από περιέργεια;

Η kosmoride τρέχει κάποιες προσφορές στα ebikes που για ελληνική αγορά είναι ελκυστικές, ειδικά στα πιο ακριβά μοντέλα. Κάνει και άμεση έκπτωση την επιδότηση, έξυπνη πατέντα. Στο site φαίνεται να έχουν διαθεσιμότητα σε πολλά μοντέλα και νομίζω μερικά από αυτά μπορείς και να τα κάνεις test drive, πολύ σπάνιο στην Ελλάδα.

Επεξ/σία από batig0al
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/11/2022 στις 9:46 ΠΜ, batig0al είπε

Aν πας χωρίς επιδότηση, δες τα gogobest, π.χ. αυτό για σπαστό.

https://gogobest.com/products/bezior-xf200-48v-15ah-1000w-electric-moped-bike-40km-h-power-assist-mileage-130km-mountain-ebike

1000w μοτέρ, 720w μπαταρία...

Αυτό δεν πρέπει να βγάλει πινακίδες; Απαγορεύεται παντού στην Ευρώπη (λογικά και στην Ελλάδα) να το κυκλοφορείς σαν ποδήλατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Αυτό δεν πρέπει να βγάλει πινακίδες; Απαγορεύεται παντού στην Ευρώπη (λογικά και στην Ελλάδα) να το κυκλοφορείς σαν ποδήλατο.

Ναι, αυτό ξέρω και εγώ. Παρ'όλα αυτά, στο δικό μου μυαλό τουλάχιστον, σημασία έχει η πράξη και όχι η θεωρία. Στη πράξη η παραπάνω νομοθεσία δεν φαίνεται να εφαρμόζεται πουθενά καθώς κανείς ποτέ δεν σταματάει ποδήλατα. Κυκλοφορώ καθημερινά στο κέντρο της Αθήνας και ποτέ δεν γίνεται κανένας έλεγχος γενικά, πόσο μάλλον στα ποδήλατα.
Και απο ηθικής πλευράς, πιστευώ πως δεν υπάρχει κανένα πάτημα στη παραπάνω νομοθεσία καθώς η υπάρξη χειρόγκαζου δεν είναι ικανή από μόνη της να κάνει το ποδήλατο πιο πολύ μηχανή παρά ποδήλατο. Υπάρχουν βέβαια και ebikes με τρομερά δυνατά μοτέρ που όντως είναι πιο κοντά σε μοτοσικλέτα, αλλά αυτά είναι εξαιρετικά σπάνια στους δρόμους της Ελλάδας.

Επεξ/σία από batig0al
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, batig0al είπε

Ναι, αυτό ξέρω και εγώ. Παρ'όλα αυτά, στο δικό μου μυαλό τουλάχιστον, σημασία έχει η πράξη και όχι η θεωρία. Στη πράξη η παραπάνω νομοθεσία δεν φαίνεται να εφαρμόζεται πουθενά καθώς κανείς ποτέ δεν σταματάει ποδήλατα. Κυκλοφορώ καθημερινά στο κέντρο της Αθήνας και ποτέ δεν γίνεται κανένας έλεγχος γενικά, πόσο μάλλον στα ποδήλατα.
Και απο ηθικής πλευράς, πιστευώ πως δεν υπάρχει κανένα πάτημα στη παραπάνω νομοθεσία καθώς η υπάρξη χειρόγκαζου δεν είναι ικανή από μόνη της να κάνει το ποδήλατο πιο πολύ μηχανή παρά ποδήλατο. Υπάρχουν βέβαια και ebikes με τρομερά δυνατά μοτέρ που όντως είναι πιο κοντά σε μοτοσικλέτα, αλλά αυτά είναι εξαιρετικά σπάνια στους δρόμους της Ελλάδας.

Πέρα από το χειρόγκαζο έχει να κάνει και με την τελική ταχύτητα, δεν πρέπει να πιάνει πάνω από 25χμω. Δεν γνωρίζω τι συμβαίνει Ελλάδα από ελέγχους, σε Βέλγιο και Γαλλία πάντως που υπάρχει αρκετά μεγάλη σκηνή από τροποποιημένα ποδήλατα και σκούτερς και ο κόσμος ψάχνεται, παίζει κρυφτό με την αστυνομία που κάνει ελέγχους. Πριν δυο μήνες ένας τύπος είχε ανεβάσει βίντεο που με πατίνι σε τούνελ στις Βρυξέλλες είχε πιάσει 112χμω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...