Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικά Ποδήλατα


fogeo933

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα κι ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή ήθελα το Ducati Scrambler scr-e μετά που είπαν ότι είναι discontinued και περιμένω από το Μάιο το scr-e gt. Ακόμα περιμένω...

Μετά σκέφτηκα για Brompton και βρήκα προμηθευτές που θέλουν να το στείλουν και σήμερα περιμένω 2 απαντήσεις για το αν μπορεί να σταλεί στην Ελλάδα.

Αν δεν κάτσει η προσπάθεια που έχω κάνει τότε σκέφτομαι για gocycle G4 από Cosmoride αλλά βλέπω το έχουν μόνο σε μπλε κι εγώ ήθελα μαύρο κι αισθάνομαι ότι η διαφορά στα μοντέλα σε τιμή και χαρακτηριστικά απέχουν πολύ. Δηλαδή το G4 με το G4i υπολείπεται σε αρκετά σημεία και για το πιο ακριβό δεν το συζητώ καν γιατί ξεφεύγει.

Ελπίζω να πάρω θετική απάντηση για την αποστολή.

 

 

 

5 ώρες πριν, batig0al είπε

H μπαταρία γιατί να έχει ειδική διαδικασία; Ίσως απλά να χρειάζεται λίγο καλύτερο τύλιγμα για να μην κοπανάει πολύ στη μεταφορά. Εγώ όταν πήρα το δικό μου ebike, ήταν στη θέση της στον σκελετό του ποδηλάτου και δεν υπήρχε κανένα θέμα.

Το ποδήλατο, ναι, θέλει ειδικό τρόπο να μεταφερθεί, ειδική κούτα, το τιμόνι να είναι λυμμένο κτλ. Οι εταιρείες που στέλνουν Ελλάδα έχω δει να χρεώνουν τη μεταφορά από 60€ έως 200€ και όντως κάποια μαγαζιά δεν στέλνουν καν εξωτερικό.

Η επικινδυνότητα αν είναι μαζί, ποια είναι; 

Επίσης, ποιο ποδήλατο κοιτάς να αγοράσεις από περιέργεια;

Η kosmoride τρέχει κάποιες προσφορές στα ebikes που για ελληνική αγορά είναι ελκυστικές, ειδικά στα πιο ακριβά μοντέλα. Κάνει και άμεση έκπτωση την επιδότηση, έξυπνη πατέντα. Στο site φαίνεται να έχουν διαθεσιμότητα σε πολλά μοντέλα και νομίζω μερικά από αυτά μπορείς και να τα κάνεις test drive, πολύ σπάνιο στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ειμαι αναμεσα σε φθηνο σπαστο ηλεκτρικο και πατίνι. Με ενδιαφερει να μπαινει στο μετρο βασικα. Εκτος της τιμης δεν έχω αλλο λογο να μην οαω σε σπαστο. Δεν βρισκω όμως τπτ κατω απο 800 που να φαίνεται καλη αγορα.

Για πατινι εννοείτε κοιταω μόνο τα φθηνα 400€ και τιποτα παραπανω αλλα για ποδηλατο θα εδινα τα διπλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι να αγοράσω ηλ. ποδήλατο απο χώρα της Ε.Ε.

Στο πεδίο που λέει συμπληρώστε το ποσό προ φόρων, θα αφαιρέσω το ΦΠΑ που αντιστοιχεί στην χώρα που θα γίνει η αγορά ή θα αφαιρέσω το 24% που ισχύει για την Ελλάδα; με τα μεταφορικά τι γίνεται; τα προσθέτω στο ποσό που προκύπτει από την αφαίρεση του ΦΠΑ;

Επίσης το έγγραφο της προσφοράς και της πώλησης που συμπλρώνονται από τον εκάστοτε πωλητή θέλει επίσημη μετάφραση ή υπάρχει η δυνατότητα να κάνω εγώ την μετάφραση;

Τέλος η υπεύθυνη δήλωση που γίνεται από τον πωλητή για την πώληση του ποδηλάτου θέλει σφραγίδα και υπογραφή. Αυτό το έγγραφο ανεβαίνει από μένα στα αγγλικά στο gov.gr για να επικυρωθεί; και τι γίνεται με την σφραγίδα και την υπογραφή σε αυτή την περίπτωση;

Επεξ/σία από fawks0123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/11/2022 στις 8:53 ΜΜ, fawks0123 είπε

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι να αγοράσω ηλ. ποδήλατο απο χώρα της Ε.Ε.

Στο πεδίο που λέει συμπληρώστε το ποσό προ φόρων, θα αφαιρέσω το ΦΠΑ που αντιστοιχεί στην χώρα που θα γίνει η αγορά ή θα αφαιρέσω το 24% που ισχύει για την Ελλάδα; με τα μεταφορικά τι γίνεται; τα προσθέτω στο ποσό που προκύπτει από την αφαίρεση του ΦΠΑ;

Επίσης το έγγραφο της προσφοράς και της πώλησης που συμπλρώνονται από τον εκάστοτε πωλητή θέλει επίσημη μετάφραση ή υπάρχει η δυνατότητα να κάνω εγώ την μετάφραση;

Τέλος η υπεύθυνη δήλωση που γίνεται από τον πωλητή για την πώληση του ποδηλάτου θέλει σφραγίδα και υπογραφή. Αυτό το έγγραφο ανεβαίνει από μένα στα αγγλικά στο gov.gr για να επικυρωθεί; και τι γίνεται με την σφραγίδα και την υπογραφή σε αυτή την περίπτωση;

Το ΦΠΑ της χώρας της Ε.Ε. που γίνεται η αγορά. Συνήθως δεν το ξέρεις από πριν γιατί κάθε χώρα έχει διαφορετικά ΦΠΑ για διαφορετικά προϊόντα αλλά όταν το αγοράσεις και βγει η απόδειξη, φαίνεται ο φόρος ακριβώς. 

Τα μεταφορικά τα επιβαρύνεσαι εσύ, δεν σχετίζονται με την επιδότηση. Είναι το βασικό αρνητικό όταν παραγγέλνεις από το εξωτερικό καθώς κοστίζουν 60-100€, μπορεί και παραπάνω.

Για έγγραφα, μεταφράσεις και σφραγίδες κτλ. σου έστειλα προσωπικό μήνυμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΦΠΑ σωστά είναι της χώρας αλλά αυτό εξαρτάται και από τι τζίρους κάνει η εταιρία, σε πολύ υψηλούς τζίρους ο πωλητής χρεώνει στο προϊόν το ΦΠΑ της χώρας του αγοραστή και όχι το ΦΠΑ που υπάρχει στην χώρα του

Το Άμαζον Γερμανίας πχ μας χρεώνει με 24% αντί 19% που έχει η Γερμανία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, fawks0123 είπε

Το Άμαζον Γερμανίας πχ μας χρεώνει με 24% αντί 19% που έχει η Γερμανία

Κάπου έχω διαβάσει πως η Amazon το κάνει αυτό γιατί έχει μια εταιρεία με έδρα στην Ελλάδα που χρησιμοποιεί ως ενδιάμεση. Ίσως βέβαια και να μην ισχύει αυτό, δεν το κατέχω το αντικείμενο και τα λογιστικά κόλπα δεν με ενδιαφέρουν για να είμαι ειλικρινής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/11/2022 στις 5:21 ΜΜ, basilis_k6 είπε

Ειμαι αναμεσα σε φθηνο σπαστο ηλεκτρικο και πατίνι. Με ενδιαφερει να μπαινει στο μετρο βασικα. Εκτος της τιμης δεν έχω αλλο λογο να μην οαω σε σπαστο. Δεν βρισκω όμως τπτ κατω απο 800 που να φαίνεται καλη αγορα.

Για πατινι εννοείτε κοιταω μόνο τα φθηνα 400€ και τιποτα παραπανω αλλα για ποδηλατο θα εδινα τα διπλα.

Αν ειχα το μπατζετ σου θα έπαιρνα τωρα αυτο :

https://gogobest.com/products/gogobest-gf300-e-bike-electric-folding-city-bike-moped-bicycle

Ευρώπη χωρις τελωνείο…

Και εγω αρχικά πατίνι ηθελα , αλλα το φοβήθηκα και πηρα ενα UrbanGlide Bike 140.. 

Οπως θα δεις και σε προηγούμενα ποστ μου ειμαι πολυ ευχαριστημένος μαζί του , αλλα δε το προτείνω γτ το έχουν ακριβύνει 100€ , όπου ειναι κοροϊδία πλέον…

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα .

Γνωρίζει κάποιος τι παίζει με την μεταφορά και αν ξέρει βασικα μεταφορική για να φέρει ποδήλατα απο Ευρωπαική χώρα στην Ελλάδα ????

Ρώτησα 2 εταιρίες και μου είπαν να βρω τα MSDS για να δουν τι μπαταρίες είναι και να κάνουν εκτίμηση κόστους .

Έχει φέρει κανείς απέξω ???? 

Κοίταξα Ελλάδα αλλα εδώ με τον δουλεύουν τον κόσμο δεν θέλουν να πουλήσουν ...........

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lithovatis είπε

Παιδιά καλησπέρα .

Γνωρίζει κάποιος τι παίζει με την μεταφορά και αν ξέρει βασικα μεταφορική για να φέρει ποδήλατα απο Ευρωπαική χώρα στην Ελλάδα ????

Ρώτησα 2 εταιρίες και μου είπαν να βρω τα MSDS για να δουν τι μπαταρίες είναι και να κάνουν εκτίμηση κόστους .

Έχει φέρει κανείς απέξω ???? 

Κοίταξα Ελλάδα αλλα εδώ με τον δουλεύουν τον κόσμο δεν θέλουν να πουλήσουν ...........

 

Η διαδικασία να το φερεις απεξω θελει λιγο υπομονη και στομάχι αλλα με επιμονη θα γινει.

καταρχας σωστα σου ζητουν msds δλδ το material safety data sheet για να δουν τι τυπο μπαταριας φοραει το ποδηλατο, συνηθως ειναι UN3480 η UN3481 αναλογα με το αν ειναι κολλημενη στο ποδηλατο η μπορει να μεταφερθει ξεχωριστα.

μετα αυτο που παιζει αρκετα ειναι το απο ποια χωρα θα το φερεις.

πχ γερμανια γαλλια ειναι αρκετα πιο ευκολο και υπαρχουν και υπηρεσιες forwarding, απο χωρες οπως η ισπανια ειναι πιο μανικι. θα πρεπει να παρεις σβαρνα τις μεταφορικες που κανουν τυπου μετακομισεις (εχω μιλησει με πολλες αλλα δεν τις αναφερω εδω για προφανεις λογους) για να ερθει οδικως αρα και οσο πιο φτηνα γινεται (αεροπορικα πανδυσκολο με την μπαταρια).

και μετα παιρνεις προσφορες. το ρισκο που εγω σκεφτομουν ειναι αν θα αναφερω οτι περιεχει μπαταρια γτ αλλιως παιζει και να μην το παρει χαμπαρι ποτε κανεις. αλλα υπαρχει το ρισκο αν γινει αντιληπτο να επιστραφει πισω να κατασχεθει, ετσι μου ειπαν ετσι λεω, δεν εχω εμπειρια σε αυτο.

αν εχεις διαστασεις κουτιου και βαρος θα παρεις αρκετες προσφορες. αν θες κατι αλλο πες μου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα γίνει αγορά με απαλλαγή και για να γίνει αυτό μου είπε ο πωλητής ότι θα πρέπει να υπάρχει CRM. 

Σήμερα που πήραν κάποιον μου είπαν για msds. 

Αυτό γίνεται για να δουν αν θα πρέπει να γίνει η μεταφορά μου με κάποιο αμάξι που είναι για επικίνδυνα φορτία (δεν έχω καταλάβει ακόμα τον λόγο που γίνεται αυτό.) 

Εσύ έφερες εν τέλη απέξω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/11/2022 στις 7:35 ΜΜ, fawks0123 είπε

Το ΦΠΑ σωστά είναι της χώρας αλλά αυτό εξαρτάται και από τι τζίρους κάνει η εταιρία, σε πολύ υψηλούς τζίρους ο πωλητής χρεώνει στο προϊόν το ΦΠΑ της χώρας του αγοραστή και όχι το ΦΠΑ που υπάρχει στην χώρα του

Το Άμαζον Γερμανίας πχ μας χρεώνει με 24% αντί 19% που έχει η Γερμανία

Επειδή ψάχνω για την μεταφορά μου ειπε αυτός με το κατάστημα για να ισχυεί η απαλλαγή θα πρέπει να υπάρχει CRM στην μεταφορά για να αποδείξει ότι το δέμα έφτασε σε χώρα εξωτερικού.

Όσο για το ΦΠΑ είναι με το ΦΠΑ της χώρας που αγοράζεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι ebikes είναι αυτά που σας ελκύουν τόσο πολύ ώστε να ψάχνετε εξεζητημένες διαδικασίες αποστολής τους; Μου έχετε κινήσει τη περιέργεια, βάλτε τα μοντέλα αν θέλετε εξηγώντας και γιατί αξίζει να μπει κάποιος σε όλη αυτή τη μανούρα.

Επεξ/σία από batig0al
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Lithovatis είπε

Επειδή ψάχνω για την μεταφορά μου ειπε αυτός με το κατάστημα για να ισχυεί η απαλλαγή θα πρέπει να υπάρχει CRM στην μεταφορά για να αποδείξει ότι το δέμα έφτασε σε χώρα εξωτερικού.

Όσο για το ΦΠΑ είναι με το ΦΠΑ της χώρας που αγοράζεις .

Με απαλλαγή ΦΠΑ εννοείς; Επίσης τι είναι το CRM; συνοδευτικό έγγραφο;

Εξαρτάται από την κάθε επιχείρηση για το ΦΠΑ

Εγώ έκανα την αγορά από Σλοβακία, έστειλαν την απόδειξη με ΦΠΑ 20% και τελικά με πήρε τηλέφωνο ο πωλητής λίγη ώρα αργότερα για να μου πει ότι μίλησε με την λογίστρια του και θα πρέπει να στείλει καινούργια απόδειξη με 24% ΦΠΑ

Οπότε αν θέλετε να κάνετε αγορά από το εξωτερικό, επιβεβαιώστε πρώτα τι ΦΠΑ θα σας χρεώσουν γιατί το ποσό της επιδότησης προκύπτει μετά την αφαίρεση του ΦΠΑ και δεν μπορεί να είναι λάθος.

Επεξ/σία από fawks0123
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/11/2022 στις 10:46 ΠΜ, batig0al είπε

 

Οι γνώσεις μου στα σπαστά είναι μηδαμινές αλλά καλό φαίνεται για τη τιμή του. Μεγάλοι τροχοί, δισκόφρενα, αναρτήσεις, 500w μπαταρία...

Στα specs όμως λέει "χειρολαβή γκαζιού" που σημαίνει πως αποκλείεται από την επιδότηση.

Aν πας χωρίς επιδότηση, δες τα gogobest, π.χ. αυτό για σπαστό.

https://gogobest.com/products/bezior-xf200-48v-15ah-1000w-electric-moped-bike-40km-h-power-assist-mileage-130km-mountain-ebike

1000w μοτέρ, 720w μπαταρία...

Επίσης σιγουρέψου πως σπαστό είναι το κατάλληλο, π.χ. για να το βάζεις σε αμάξι ή ΜΜΜ... αλλιώς το μη σπαστό υπερτερεί.

Η καταβολή της επιδότησης έχει εγκριθεί. Θα ενημερωθείτε για την εξέλιξη της διαδικασίας στο e-mail που έχετε δηλώσει, μέχρι να γίνει η καταβολή της πληρωμής στο IBAN που έχετε δηλώσει. Μπορείτε να απευθύνεστε στον φορέα με τον κωδικό αίτησης που εμφανίζεται στη σελίδα.

Αγορα Ado a20 με throttle.H επιδοτηση βεβαια ειναι στο 30% γιατι λογιζεται ως scooter.Απλα μου ειπανε απο το προγραμμα να βαλω μια κενη σελιδα εκει που ζηταει αδεια οχηματος και να συμπληρωσω μια υπευθυνη δηλωση θεωρημενη απο τα κεπ για το γνησιο της υπογραφης οτι το ηλεκτρικο ποδηλατο δεν βγαζει αδεια απο την νομοθεσια.

Επεξ/σία από gatz1983
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/12/2022 στις 9:11 ΜΜ, Lithovatis είπε

Θα γίνει αγορά με απαλλαγή και για να γίνει αυτό μου είπε ο πωλητής ότι θα πρέπει να υπάρχει CRM. 

Σήμερα που πήραν κάποιον μου είπαν για msds. 

Αυτό γίνεται για να δουν αν θα πρέπει να γίνει η μεταφορά μου με κάποιο αμάξι που είναι για επικίνδυνα φορτία (δεν έχω καταλάβει ακόμα τον λόγο που γίνεται αυτό.) 

Εσύ έφερες εν τέλη απέξω? 

σορρυ για την καθυστερηση, ναι εφερα απεξω αλλα με αρκετο κοπο γιατι η χωρα δεν ηταν βολικη απο αποψη μεταφορικων, ενω πχ γερμανια φουλ γαλλια κτλ ειναι πιο ευκολη η μεταφορα λογω μεγαλου πληθους μεταφορικων η forward εταιριων.

το msds το ζητανε για να δουν αν τους καλυπτει η μεταφορα τους αν ειναι οδικη σαν adr μην εχουν καποιο θεμα, λογικο εφοσον υπαρχει μπαταρια μεγαλου μεγεθους. το δινεις και αυτοι σου δινουν μια προσφορα βασει χαρακτηριστικων. ψαξε αν θες lithium battery transport και UN3480 UN3481 και θα καταλαβεις.

οσο για το cmr επισης τους βολευει πολυ γιατι πολλες μεταφορικες εκτελουν μεταφορες μεταξυ εταιριων και δεν θελουν να μπλεκουν με ιδιωτες απο οτι καταλαβα.

εσυ αφου θα εχεις το invoice κανεις την δουλεια σου και αν αυτοι σου πουν κατι αλλο το βλεπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...