Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικά Ποδήλατα


fogeo933

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 2/9/2022 στις 2:36 ΜΜ, nicksoti είπε

Πέραν του προφίλ, σημαντικός παράγοντας είναι ο συνολικός όγκος του αέρα, αφού αυτός στην τελική είναι που συμπιέζεται. Πχ 29άρης τροχός με χαμηλό προφίλ μπορεί να έχει ίδιο όγκο με 27άρη μεγαλύτερου προφίλ. Βέβαια αλλάζει και η γωνία πρόσπτωσης στην ανωμαλία, πιο ομαλή στο μεγάλο ελαστικό. Γι αυτό καβαλάς 29άρι ποδήλατο με λάστιχο φλίδα και δεν είναι τόσο ξερό όσο περίμενες. 

Ξέχασες την πίεση του αέρα.

Με ίδιες πιέσεις, τη διαφορά την κάνει το προφίλ του ελαστικού.

Στις 2/9/2022 στις 2:36 ΜΜ, nicksoti είπε

Το εμβαδό της επιφανειας επαφής δεν αλλάζει δραστικά από φαρδύτερο σε στενότερο, το σχήμα αλλάζει.

Είναι το μόνο που αλλάζει.

Επίσης, μικρότερη πίεση κι αυτή αυξάνει την επιφάνεια επαφής --> αύξηση κατανάλωσης/μείωση αυτονομίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

41 λεπτά πριν, Doubt είπε

Ξέχασες την πίεση του αέρα.

Με ίδιες πιέσεις, τη διαφορά την κάνει το προφίλ του ελαστικού.

 

  

Στις 2/9/2022 στις 7:19 ΠΜ, nicksoti είπε

 Η πίεση πολύ σημαντική επίσης, επενδύστε και σε μια καλή τρόμπα!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/7/2020 στις 10:21 ΜΜ, hunk2236 είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Παρακολουθώ το θέμα, γιατί ήθελα να αγοράσω και εγώ ηλεκτρικο ποδήλατο και κατέληξα να βάζω παραγγελία στο banggood για το Fiddo D4S. Δυστυχώς έμεινα απογοητευμένος απο την εξυπηρέτηση τους, αν μπορεί να ειπωθεί καν έτσι, καθώς ακόμη δεν έχουν στείλει το ποδήλατο και ενώ μου έλεγαν για τέλη Ιουλίου, πλέον δίνουν ενδεχόμενη ημερομηνία αποστολής τις 20 Αυγούστου.

 

Στις 24/7/2020 στις 10:21 ΜΜ, hunk2236 είπε

Φίλε καλησπέρα , το Fiido το έχεις ακόμα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, μια ερώτηση:

Για το κινούμαι ηλεκτρικά 2, μπορώ να κάνω την αγορά του ποδηλάτου και μετά να κάνω όλες τις διαδικασίες/αιτήσεις της επιδότησης; Ή θα πρέπει να κάνω πρώτα την αίτηση και να περιμένω να εγκριθεί για να προχωρήσω στην αγορά; Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά,

 

Έπειτα από αναζήτηση στα γνωστά site απελπιστικά, με τις τιμές αλλά και τις παλιές τεχνολογίες(36v μπαταρίες). Και τώρα ως προς το ερώτημα υπάρχει κάποιο καλό ηλεκτρικό ποδήλατο κάτω από 2000€ που μπορώ να εκμεταλλευτώ το κινούμαι ηλεκτρικά 2 ?

Υ.Γ Κατά προτίμηση με 48v μπαταρία και ανάρτηση

Επεξ/σία από TrickyPlays
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπέρα και απο εμένα! Εψαξα αρκετα και δε βρηκα καπου να συζηταται το συγκεκριμενο θέμα. Η απορια μου ειναι ως εξης. Ψαχνω για πατινι ηλεκτρικο (οχι ποδηλατο) αλλα δυνατο, οχι τα xiaomi με 20-25 km/h τελικές. Επειτα απο ερευνα διαπιστώνω πως δεν υπαρχει καποια επιδοτηση για αυτα. Σωστά; Εχει επιδοτηθει κανεις για αγορα ηλ. πατινιού απο το προγραμμα Κινούμαι Ηλεκτρικά; Γιατι απο οτι φαινεται πρεπει να ειναι μονο για ηλεκτρικα ποδηλατα. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σε λάθος θέμα,  όμως άκουσε πολύ προσεκτικά αυτό το podcast και θα μάθεις τα πάντα για τα ηλεκτρικα πατινια:

https://www.lifo.gr/podcasts/sto-dromo/ta-mystika-tis-agoras-kai-tis-odigisis-enos-ilektrikoy-patinioy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/9/2022 στις 7:06 ΜΜ, MikeMike21 είπε

Παιδια καλησπέρα και απο εμένα! Εψαξα αρκετα και δε βρηκα καπου να συζηταται το συγκεκριμενο θέμα. Η απορια μου ειναι ως εξης. Ψαχνω για πατινι ηλεκτρικο (οχι ποδηλατο) αλλα δυνατο, οχι τα xiaomi με 20-25 km/h τελικές. Επειτα απο ερευνα διαπιστώνω πως δεν υπαρχει καποια επιδοτηση για αυτα. Σωστά; Εχει επιδοτηθει κανεις για αγορα ηλ. πατινιού απο το προγραμμα Κινούμαι Ηλεκτρικά; Γιατι απο οτι φαινεται πρεπει να ειναι μονο για ηλεκτρικα ποδηλατα. Ευχαριστώ!

Τα ηλεκτρικά πατίνια δεν επιδοτούνται από το κινούμαι ηλεκτρικά.ολο το ποσό είναι από την τσέπη σου.αν θες παραπάνω ταχ.απο 25 χλμ υπάρχουν τα dualtron αλλά είναι πανάκριβα.ειναι θηρία αλλά ακριβά.μπορεις από την άλλη να παραγγείλεις μέσω banggood πατίνι στα χαρακτηριστικά του dualtron και πολύ φτηνότερα.κινεζια βέβαια αλλά έχω ακούσει καλά λόγια και για αυτά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Θα κάνω μετατροπή το ποδήλατο που έχω σε ηλεκτρικό, τώρα έχω 700x32c λάστιχα να πάω σε πιο φαρδιά, πχ 38άρια ή δε θα έχει κάποιο νόημα; Σκέφτομαι για τα Marathon e-Plus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω κατά πόσο ενδιαφέρει και ταιριάζει στο θέμα αλλά στο σάιτ της η gogobest κάνει παλαβές εκπτώσεις στα ποδήλατά της (gogobest, bezior κλπ.). Το gf300 από 1529 αρχική και 899 με την έκπτωσή τους βγαίνει 649 με κωδικό  NAE9YY8 και μέσα από το τσατ τους δωράκι τσαντάκι το Bezior Ya393. Δυστυχώς "πρόλαβα" και έβαλα άλλον κωδικό και μου βγήκε 749 αλλά και πάλι ήταν μια προσφορά που δεν μπόρεσα να αρνηθώ γιατί είμαι και αδυνάμου χαρακτήρος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, exitpc είπε

Δυστυχως για τα "δυνατα" τους κομματια(GF750&XF001) δεν ισχυει ο κωδικος

Λογικό μιας και τον πέτυχα σε βιντεάκι (που είδα αφότου είχα κάνει την παραγγελία) για το gf300. Λογικά αντίστοιχα σε βίντεο για αυτά που λες θα έχει και κάποιο πρόμο κόουντ. Και πάλι όμως οι τιμές τους είναι χαμηλότερα (έως ΠΟΛΥ χαμηλότερα) από μπανγκγκουντ και γκικμπάυινγκ και τομτοπ και τέτοια.

Προσωπικά το xf200 χαλβάδιαζα και μου έβγαινε μέχρι 1200 αλλά η διαφορά ήταν μεγάλη και το gf300 παρά το βάρος του μου καλύπτει τις ανάγκες μου νομίζω (ανηφόρες, πολυκατοικία κλπ)

 

:update

με τον προαναφερθέντα κωδικό, τώρα δίνουν δώρο ένα παιδικό σκούτερ 🥵

Επεξ/σία από nevrodion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα ιδέα περί GOGOBEST. Είδα το GF750 και μου έκανε εντύπωση. Ψάχνοντας το παραπάνω, θεωρώ πως είναι ό,τι καλύτερο έχω δει που να έρχεται Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ψάχνοντας στο alibaba πέτυχα μια μάρκα-motooro που η ναυαρχίδα της ειναι 4000w υδραυλικά φρένα και μπρος πισω αναρτήσεις. Φοβερο αλλά και ακριβό εργαλείο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, batig0al είπε

Είδα το GF750 και μου έκανε εντύπωση. Ψάχνοντας το παραπάνω, θεωρώ πως είναι ό,τι καλύτερο έχω δει που να έρχεται Ελλάδα.

Συμφωνω αλλα τα χρηματα πολλα.(1659 τελικη)Θα περιμενω και Black Friday να δω τι τιμη θα παιξει και αποφασιζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...