Προς το περιεχόμενο

Τι χρειαζομαι για 1080p gaming :


leolipop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετω την παρεα.Εχω στο δωματιο του γιου μου το "καλο" μας pc με το οποιο παιζει εκεινος και μονο.Το θεμα ειναι οτι οσο μεγαλωνει τοσο μεγαλωνουν και οι απαιτησεις του.

Αυτη τη στιγμη το συστημα εχει ως εξης : amd fx6350 , 12gb ddr3 @1866 , gtx 770 2gb , ssd 120gb +1tb hdd , psu 550 (δε θυμαμαι μαρκα αλλα δεν ειναι deer...)

Aυτη τη στιγμη εχουμε ενα μονιτορ αναλυσης 1366 * 768 οποτε καταλαβαινετε οτι ολα τρεχουν παραπανω απο ικανοποιητικα , αλλα τωρα τελευταια με βαζει να του συνδεω να παιζει στην 46αρα του σαλονιου η οποια ειναι FHD και ψιλοχαλαει η εικονα λογω αναλυσης .Αυτο που θελουμε να πετυχουμε ειναι να τρεχουμε στα 1920*1080 με καλη ποιοτητα χωρις τρελες απαιτησεις στα καρε , 30+ να ειναι για να μην βλεπουμε σπασιματα.Δεν βιαζομαι στις αλλαγες και επισης δε με ενδιαφερει να ειναι κατι καινουργιο , βλεπω ανετα και μεταχειρισμενα αρκει το αποτελεσμα να ειναι το επιθυμητο.

Επεξ/σία από leolipop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέχρι πόσα δίνεις για αναβάθμιση; Η κάρτα γραφικών έχει ακόμα ζωή για 1080p 30+fps high αλλά την φρενάρει ο επεξεργαστής. H φθηνή λύση θα ήταν ένας FX8350 αν έχεις καλή μητρική. Αλλιώς ένας συνδυασμός ryzen 3 1200 και άνω με μια Β450 μητρική και dual channel 3000MHz μνήμη, αρκεί.

Αντίστοιχα σε intel, οποιοδήποτε σετ με core i5 4th gen και άνω.

Επεξ/σία από tanasen01
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσιμπάς μια RX570 ή μια GTX1060 μτχ, αρχικά και είτε πας σε 8350 αν τον σηκώνει η μητρική αλλιώς σε ryzen 2600  μαζί με μητρική και μνήμες (αν και έτσι ανεβαίνει το ποσό αλλά πλεον ο FX δεν εχει την δυναμη πυρήνα για να σπρώξει τα παιχνίδια, τσάμπα το ρεύμα που καίει)

Αλλίως κοιτάς για ΜΤΧ 4ης γενιάς και άνω intel όπως γράφτηκε και παραπάνω, (κανενα σετ 4770-4790Κ με μητρική) στα 250€ πχ ειναι καλά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Xristaras12 είπε

τσιμπάς μια RX570 ή μια GTX1060 μτχ, αρχικά και είτε πας σε 8350 αν τον σηκώνει η μητρική αλλιώς σε ryzen 2600  μαζί με μητρική και μνήμες (αν και έτσι ανεβαίνει το ποσό αλλά πλεον ο FX δεν εχει την δυναμη πυρήνα για να σπρώξει τα παιχνίδια, τσάμπα το ρεύμα που καίει)

Αλλίως κοιτάς για ΜΤΧ 4ης γενιάς και άνω intel όπως γράφτηκε και παραπάνω, (κανενα σετ 4770-4790Κ με μητρική) στα 250€ πχ ειναι καλά.

Συγνώμη για το μικρό off topic , αλλά επειδή βλέπω και τις αγγελίες και δεν καταλαβαίνω την λογική.

Πως είναι καλή τιμή τα 250ε για 4770 με μητρική όταν με 210-220ε παίρνεις καινούριο amd 2600 με μητρική?

Βλέπω συνέχεια αγγελίες στα 600-700ε με 4ης γενιάς επεξεργαστές , ο 2600 είναι +17 % επάνω από τον 4770 και γλυτώνεις 10ε + εγγύηση + 2 πυρήνες +2 threads.

Με ποια λογική να δώσεις 250ε ?

( Εκτός και αν χάνω κάτι και για αυτό ρωτάω)

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tsofras είπε

Συγνώμη για το μικρό off topic , αλλά επειδή βλέπω και τις αγγελίες και δεν καταλαβαίνω την λογική.

Πως είναι καλή τιμή τα 250ε για 4770 με μητρική όταν με 210-220ε παίρνεις καινούριο amd 2600 με μητρική?

Βλέπω συνέχεια αγγελίες στα 600-700ε με 4ης γενιάς επεξεργαστές , ο 2600 είναι +17 % επάνω από τον 4770 και γλυτώνεις 10ε + εγγύηση + 2 πυρήνες +2 threads.

Με ποια λογική να δώσεις 250ε ?

( Εκτός και αν χάνω κάτι και για αυτό ρωτάω)

Ο μόνος λόγος να το σκεφτείς είναι αν έχεις16gb  ddr3 μνήμες, οπότε γλιτώνεις απο εκεί. Σε όλες τις υπόλοιπες περιπτώσεις, είναι έγκλημα 1ου βαθμού  

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Ο μόνος λόγος να το σκεφτείς είναι αν έχεις16gb  ddr3 μνήμες, οπότε γλιτώνεις απο εκεί. Σε όλες τις υπόλοιπες περιπτώσεις, είναι έγκλημα 1ου βαθμού  

Όχι έγκλημα, εγκαυμα. Σκέψου το χωρίς λιπαντικό. 😂🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tsofras είπε

Συγνώμη για το μικρό off topic , αλλά επειδή βλέπω και τις αγγελίες και δεν καταλαβαίνω την λογική.

Πως είναι καλή τιμή τα 250ε για 4770 με μητρική όταν με 210-220ε παίρνεις καινούριο amd 2600 με μητρική?

Βλέπω συνέχεια αγγελίες στα 600-700ε με 4ης γενιάς επεξεργαστές , ο 2600 είναι +17 % επάνω από τον 4770 και γλυτώνεις 10ε + εγγύηση + 2 πυρήνες +2 threads.

Με ποια λογική να δώσεις 250ε ?

( Εκτός και αν χάνω κάτι και για αυτό ρωτάω)

με την μοναδική λογική του οτι έχει ήδη ραμ και δεν θα τις πληρώνει πάλι αν μεταβεί σε νεα πλατφόρμα για ddr4.

Κάτι δυνατότερο με DDR3 δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, leolipop είπε

Χαιρετω την παρεα.Εχω στο δωματιο του γιου μου το "καλο" μας pc με το οποιο παιζει εκεινος και μονο.Το θεμα ειναι οτι οσο μεγαλωνει τοσο μεγαλωνουν και οι απαιτησεις του.

Αυτη τη στιγμη το συστημα εχει ως εξης : amd fx6350 , 12gb ddr3 @1866 , gtx 770 2gb , ssd 120gb +1tb hdd , psu 550 (δε θυμαμαι μαρκα αλλα δεν ειναι deer...)

Aυτη τη στιγμη εχουμε ενα μονιτορ αναλυσης 1366 * 768 οποτε καταλαβαινετε οτι ολα τρεχουν παραπανω απο ικανοποιητικα , αλλα τωρα τελευταια με βαζει να του συνδεω να παιζει στην 46αρα του σαλονιου η οποια ειναι FHD και ψιλοχαλαει η εικονα λογω αναλυσης .Αυτο που θελουμε να πετυχουμε ειναι να τρεχουμε στα 1920*1080 με καλη ποιοτητα χωρις τρελες απαιτησεις στα καρε , 30+ να ειναι για να μην βλεπουμε σπασιματα.Δεν βιαζομαι στις αλλαγες και επισης δε με ενδιαφερει να ειναι κατι καινουργιο , βλεπω ανετα και μεταχειρισμενα αρκει το αποτελεσμα να ειναι το επιθυμητο.

πουλα τον, κρατα τις μνημες και πηγαινε σε καποιον i3(2/4), i5(4/4). δε θες τιποτα παραπανω για 30 πλας καρε. καποιον haswell θα βρεις ευκολα στα μεταχειρισμενα. ο 8350 ειναι αυτοκτονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Xristaras12 είπε

με την μοναδική λογική του οτι έχει ήδη ραμ και δεν θα τις πληρώνει πάλι αν μεταβεί σε νεα πλατφόρμα για ddr4.

Κάτι δυνατότερο με DDR3 δεν υπάρχει.

Πουλάει το πακέτο 80€ και του βγαίνουν και οι μνήμες ( εγώ αυτό θα έκανα, η τιμή είναι απλά η τιμή για τις μνήμες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μηχάνημα ΔΕΝ κάνει για σύγχρονο 1080 gaming. Είναι ανεπαρκή όλα και η vga και η cpu , οπότε πουλάς και πας σε κάτι καλύτερο.

Κατα την άποψη μου , περίμενε να μαζέψεις περισσότερα λεφτά και αγόρασε ένα καινούριο low-cost gaming pc. Επειδή την τελευταία 3ετία αυξήθηκαν οι επιδόσεις με ταχύτατο ρυθμό τα μηχανήματα 5ετίας ΔΕΝ ΑΞΙΖΟΥΝ ούτε στο 1/3 της τιμής αγοράς τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστω απαντες για τις αποψεις τους.Εντυπωση μου κανει που η πηγη του κακου ειναι o amd και οχι η GPU για αλλαγη.Ειναι γεγονος πως η cpu εχει πολυ  utilization (95-100) σε παιχνιδια οπως το assasins creed odyssey οταν το δοκιμασα στα 720p , αλλα μου εκανε εντυπωση ποσο ανετα το ετρεχε ο 8350 του αδεφου μου με μια RX580 8gb , απο εκει προκυπτει η εκπληξη μου σχετικα με την αντικατασταση mb+cpu σε σχεση με την gpu.

Nα αναφερω πως ο γιος τον χρησιμοποιει για Forza horizon 4 κυριως , τα υπολοιπα παιχνιδια που εχει (lego , fortnite , team fortress) δεν εχουν τρομερες απαιτησεις ετσι και αλλιως

Επεξ/σία από leolipop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, leolipop είπε

Ευχαριστω απαντες για τις αποψεις τους.Εντυπωση μου κανει που η πηγη του κακου ειναι o amd και οχι η GPU για αλλαγη.Ειναι γεγονος πως η cpu εχει πολυ  utilization (95-100) σε παιχνιδια οπως το assasins creed odyssey οταν το δοκιμασα στα 720p , αλλα μου εκανε εντυπωση ποσο ανετα το ετρεχε ο 8350 του αδεφου μου με μια RX580 8gb , απο εκει προκυπτει η εκπληξη μου σχετικα με την αντικατασταση mb+cpu σε σχεση με την gpu.

Λογικό είναι να το τρέχει, αλλά φαντάζομαι όχι τόσο άνετα (1080p high preset 30fps?). Ο 8350 είναι 8 threaded ενώ ο 6350 6 threaded cpu, ενώ η 580 είναι optimized κάρτα με νέους drivers σε αντίθεση με την παλιά πλέον 770 που το optimization της έχει σταματήσει από όταν βγήκε η σειρά 1000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ , αν δεις παραπάνω μόνο ένας φίλος έβαλε την γραφικών προς αντικατάσταση , ενώ τα άλλα παιδιά δεν έκαναν κάποια αναφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλαμε για 30 fps τότε ο FX που έχεις είναι OK. Τα. 2gb της κάρτας είναι που προκαλούν σπασίματα, ειδικά άμα παίζεις σε ψιλά settings. Δοκίμασε να μειώσεις textures και shadows, αυτά τα 2 τρώνε μνήμη με το κουταλι και βλέπεις πως πάει. 

 

Από εκεί και πέρα πρέπει να ξέρουμε τι budget διαθέτεις για να δούμε που θα κινηθείς σε αναβαθμίσεις. Αν είναι να πας σε μτχ καλό είναι να πάρεις κάτι πρόσφατο. Μακριά από 4ης γενιάς που σου προτείνουν, έχουν ήδη κλείσει 6ετια. Όπως φαίνεται κρατάς το pc καιρό, οπότε το να πάρεις 6ετιας hw και να σου μείνει στο χέρι καμία μητρική ξερ γω δεν λέει. Προσανατολισου σε 1st gen ryzen (1600) και μια RX 570, είναι υπεραρκετά να καλύψουν τις ανάγκες σου. 

2 ώρες πριν, intelrisen είπε

πουλα τον, κρατα τις μνημες και πηγαινε σε καποιον i3(2/4), i5(4/4). δε θες τιποτα παραπανω για 30 πλας καρε. καποιον haswell θα βρεις ευκολα στα μεταχειρισμενα. ο 8350 ειναι αυτοκτονια.

Ότι ο 2/4 i3 πάει καλύτερα στο ac origins που αναφέρει ο άνθρωπος από τον 8350...παιζει ούτε από τον 6300 που έχει ναμην πάει καλύτερα. Σοβαρευτειτε ρε τη τρέλα μου μέσα με τα οπαδιλικια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, leolipop είπε

Ευχαριστω απαντες για τις αποψεις τους.Εντυπωση μου κανει που η πηγη του κακου ειναι o amd και οχι η GPU για αλλαγη.Ειναι γεγονος πως η cpu εχει πολυ  utilization (95-100) σε παιχνιδια οπως το assasins creed odyssey οταν το δοκιμασα στα 720p , αλλα μου εκανε εντυπωση ποσο ανετα το ετρεχε ο 8350 του αδεφου μου με μια RX580 8gb , απο εκει προκυπτει η εκπληξη μου σχετικα με την αντικατασταση mb+cpu σε σχεση με την gpu.

Nα αναφερω πως ο γιος τον χρησιμοποιει για Forza horizon 4 κυριως , τα υπολοιπα παιχνιδια που εχει (lego , fortnite , team fortress) δεν εχουν τρομερες απαιτησεις ετσι και αλλιως

Να έχεις υπόψη σου έναν κανόνα που ισχύει γενικά

το AVERAGE FPS το ορίζει κατά κύριο λόγο η GPU (οπότε αν την αναβαθμίσεις - ανεβάζεις σημαντικά τα average fps)

το MIN FPS ( κρίνουν αν το παιχνίδι είναι playable) το ορίζει κατά κύριο λόγο η CPU!!!! 

Δεν είναι απόλυτο - και οι 2 παράγοντες επηρεάζουν και τα MIN & τα AVERAGE αλλά συζητάμε ποιος παράγοντας έχει το περισσότερο βάρος συνήθως.

Αν βάλεις στο PC σου RTX2080TI θα δεις ότι κάποια παιχνίδια θα παραμείνουν unplayable στα 1080 λόγω cpu.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...