Προς το περιεχόμενο

Crucial Ballistix LT/AT 3200MHz 16GB Review


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τις πήρα και εγώ.

Να ρωτήσω, έδωσα 1.4 άλλαξα μόνο τα clocks στα 3600. Άφησα τα timings και όοολα τα άλλα σε stock.

Γενικά τρέχω καλά, όμως ένα cinebench από τα 6-7 που πρέπει να είχα κάνει, προκάλεσε BSOD. 

Όμως κατά την χρήση μου όλα πάνε ρολόι.

Να το αφήσω έτσι ή να περάσω όλα τα settings από το Ryzen Calculator? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 466
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

36 λεπτά πριν, Voliminal είπε

Τις πήρα και εγώ.

Να ρωτήσω, έδωσα 1.4 άλλαξα μόνο τα clocks στα 3600. Άφησα τα timings και όοολα τα άλλα σε stock.

Γενικά τρέχω καλά, όμως ένα cinebench από τα 6-7 που πρέπει να είχα κάνει, προκάλεσε BSOD. 

Όμως κατά την χρήση μου όλα πάνε ρολόι.

Να το αφήσω έτσι ή να περάσω όλα τα settings από το Ryzen Calculator? 

Προφανώς να τα αλλάξεις, είσαι ασταθής.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω καποια απορια σχετικα με T-topology vs daisy chain μητρικες. Σε μητρικες με T topology 4 dimms μπορουν να κλοκαρουν αρκετα ψηλοτερα σε σχεση με daisy chain. Αυτο ομως σημαινει πως σε Τ τα 2 dimms θα αποδιδουν χειροτερα σε ψηλες συχνοτητες? Το ρωταω αυτο γιατι η Μ/Β μου ειναι Τ-topology και στο qvl ολα τα supported kits με xmp 4200+ ειναι με 4 dimms verified, δεν υπαρχει καποιο με 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/12/2019 στις 12:29 ΠΜ, Voliminal είπε

Να ρωτήσω, έδωσα 1.4 άλλαξα μόνο τα clocks στα 3600. Άφησα τα timings και όοολα τα άλλα σε stock.

Άρα τις έβαλες 3600 16-18-18

Μάλλον το tRCDRD σου κάνει τη ζημιά. Βάλε το 19.

Αλλά καλύτερα να βάλεις τις ρυθμίσεις του calculator.

15 ώρες πριν, FeelsBadMan είπε

Εχω καποια απορια σχετικα με T-topology vs daisy chain μητρικες. Σε μητρικες με T topology 4 dimms μπορουν να κλοκαρουν αρκετα ψηλοτερα σε σχεση με daisy chain. Αυτο ομως σημαινει πως σε Τ τα 2 dimms θα αποδιδουν χειροτερα σε ψηλες συχνοτητες? Το ρωταω αυτο γιατι η Μ/Β μου ειναι Τ-topology και στο qvl ολα τα supported kits με xmp 4200+ ειναι με 4 dimms verified, δεν υπαρχει καποιο με 2.

Αυτό ακριβώς.

T-Topology = καλύτερα από Daisy Chain για 4xDIMMs αλλά χειρότερη (από αντίστοιχου επιπέδου daisy chain Μ/Β) σε 2xDIMMs.

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μία απάντηση παρακαλώ γιατί είμαι άσχετος.Έχω την MSI B450 TOMHAWK MAX.Oi μνήμες δεν είναι στι qvl της μητρικής.θα δουλέψουν στα 3200 χωρις νa κάνω κάτιi εξτρα?

 

 

 

Επεξ/σία από loukas-1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, loukas-1 είπε

Μία απάντηση παρακαλώ γιατί είμαι άσχετος.Έχω την MSI B450 TOMHAWK MAX.Oi μνήμες δεν είναι στι qvl της μητρικής.θα δουλέψουν στα 3200 χωρις νa κάνω κάτιi εξτρα?

Oυτε στην δικη μου ηταν και ειδες που πηγαν :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thetiesthatbind είπε

Πως ακριβώς θα κλοκάρω τις μνήμες πάνω στην Χ370 Prime Pro; Έχω κατεβάσει το Ryzen Calculator μετά τι κάνω; :P

Ο μπαμπας Κωστας, σας εχει ολους καλυμενους :P

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλαίω Κώστα, θενξ τσάμπα το σπαμ στον @akoinonitos 😂

Θα το τσεκάρω μόλις ξανά κάτσω στο PC προς το παρόν απλά προσπάθησα να περάσω ο,τι είδα σε timings και τα voltage σε Soc & DRAM. Όταν πείραξα τα Ohm που δίνει recommenced δε μπουταρε 😂 

Το θέμα είναι τι να τρέξω για να ελέγξω stability ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Κλαίω Κώστα, θενξ τσάμπα το σπαμ στον @akoinonitos 😂

Θα το τσεκάρω μόλις ξανά κάτσω στο PC προς το παρόν απλά προσπάθησα να περάσω ο,τι είδα σε timings και τα voltage σε Soc & DRAM. Όταν πείραξα τα Ohm που δίνει recommenced δε μπουταρε 😂 

Το θέμα είναι τι να τρέξω για να ελέγξω stability ?

Ελα ρε ,δεν τοβεχω διαβασει ακομα το μνμ να σου πω την αληθεια, για stability θα πας στο ryzen dram calculator στην καρτέλα membench και θα επιλέξεις memtest 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, thetiesthatbind είπε

Κλαίω Κώστα, θενξ τσάμπα το σπαμ στον @akoinonitos 😂

Θα το τσεκάρω μόλις ξανά κάτσω στο PC προς το παρόν απλά προσπάθησα να περάσω ο,τι είδα σε timings και τα voltage σε Soc & DRAM. Όταν πείραξα τα Ohm που δίνει recommenced δε μπουταρε 😂 

Το θέμα είναι τι να τρέξω για να ελέγξω stability ?

Oτι σου ειπε ο φιλτατος απο πανω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Ελα ρε ,δεν τοβεχω διαβασει ακομα το μνμ να σου πω την αληθεια, για stability θα πας στο ryzen dram calculator στην καρτέλα membench και θα επιλέξεις memtest 

 

2 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Oτι σου ειπε ο φιλτατος απο πανω!

Να σας πω πως το κανα βασικά, πήγα κατέβασα το DRAM calculator, έτρεξα το R-XMP αν το θυμάμαι καλά που έλεγε μετά έβαλα για 3200ΜΗz και πατησα το fast. Πήρα τα timings όπως τα έβγαλε σε οποιο πεδίο βρήκα γιατι κάποια δε τα είχε και έβαλα τάση σε soc και dram και πατησα ένα memtest86 που βγάλε 0 errors. 
 

Καλά το πήγα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, thetiesthatbind είπε

Να σας πω πως το κανα βασικά, πήγα κατέβασα το DRAM calculator, έτρεξα το R-XMP αν το θυμάμαι καλά που έλεγε μετά έβαλα για 3200ΜΗz και πατησα το fast. Πήρα τα timings όπως τα έβγαλε σε οποιο πεδίο βρήκα γιατι κάποια δε τα είχε και έβαλα τάση σε soc και dram και πατησα ένα memtest86 που βγάλε 0 errors. 
 

Καλά το πήγα; 

Μια χαρά 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...