Προς το περιεχόμενο

Crucial Ballistix LT/AT 3200MHz 16GB Review


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Σε προσφορά, νομίζω ίδια τσιπ αλλά με φωτάκια 

https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/blackfriday/crucial-desktop-ram-ballistix-16gb-kit-3000mhz-ddr4_3337030 64.90€

@TsAkira Κάτι μου λέει το όνομα,μήπως παίζαμε παλιά Rainbow Six Siege?

 Καλά θυμάσαι! Παίζαμε! Συνεχίζεις εσύ;

Επεξ/σία από TsAkira
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 466
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, TsAkira είπε

 Καλά θυμάσαι! Παίζαμε! Συνεχίζεις εσύ;

Όχι έχω σταματήσει το Siege, σταμάτησε η παρέα προ μηνών που παίζαμε- βασικά διασπάστηκε και σταμάτησα κ γω

Τώρα παίζω CoD Modern warfare (2019)

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, elpenor είπε

Εγώ θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις 3800, νομίζω ότι οι περισσότεροι εκεί έχουν καταλήξει (όπως και εγώ). Επίσης δοκίμασε να ρίξεις το tRFC στο 560, το ρεύμα στο 1.41V, το VDDG στο 0.95 και το VDDP στο 0.9V (στα 3800, στα 3733 ίσως να πηγαίνουν ακόμα πιο κάτω).

Θα είναι τα ίδια ή θα προσπαθούν να πουλήσουν χειρότερα bining με τα φωτάκια, κάποιος πρέπει να κάνει την πρώτη αγορά για να μας πει.

Όλα θα γίνουν, προσπαθώ να βρω χρόνο ανάμεσα σε 2 πιτσιρίκια και λοιπές υποχρεώσεις. Ευχαριστώ για τις προτάσεις πάντως

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/11/2019 στις 9:51 ΜΜ, elpenor είπε

Σε προσφορά, νομίζω ίδια τσιπ αλλά με φωτάκια 

https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/blackfriday/crucial-desktop-ram-ballistix-16gb-kit-3000mhz-ddr4_3337030 64.90€

Θα είναι τα ίδια ή θα προσπαθούν να πουλήσουν χειρότερα bining με τα φωτάκια, κάποιος πρέπει να κάνει την πρώτη αγορά για να μας πει.

Ήρθα να κάνω τον beta tester αν ενδιαφέρεστε με i5 8600K και Asus Z370-F Gaming

Είναι ήδη κουμπωμένες σε XMP profile 3000 και αναμένουν δοκιμές.

BallistixPic.jpg

Δυστυχώς είναι μεν Micron αλλά ο κωδικός αλλάζει από AES σε AET

Η θερμοκρασία χώρου είναι 22βαθμούς και η τάση 1.35V.

 

ballistix1.JPG

ballistix2.JPG

ballistixTemp.JPG

ballistixSPD.JPG

CPUfreq.JPG

Επεξ/σία από greekfragma
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μερικές πρόχειρες δοκιμές και τάση 1.4 δεν θέλουν να πάνε πάνω από 3200 με 16-18-18-525-1Τ

BCLK 100 και ο CPU rock steady για gaming

 

Δε ξέρω βέβαια μπορεί να κάνω και κάτι λάθος. Έχω να πιάσω overclock χρόνια και έχω σκουριάσει και είμαι αδιάβαστος με το τι παίζει σε Z370 και DDR4

Αν κάποιος θέλει να συνεισφέρει fail safe ρυθμίσεις να δοκιμάσω ας γράψει ελεύθερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βάλε cr 2 και δες ποσό μπορούν να ανέβουν , και εμένα οι δικές μου μόνο στα 3200 παίζουν με cr1 ενώ με cr2 τις έχω φτάσει και στα 4100mhz με 1.45v για καθημερινή  χρήση τις έχω στα 3733mhz με 1.40 

Επεξ/σία από FORIS78
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, FORIS78 είπε

Βάλε cr 2 και δες ποσό μπορούν να ανέβουν , και εμένα οι δικές μου μόνο στα 3200 παίζουν με cr1 ενώ με cr2 τις έχω φτάσει και στα 4100mhz με 1.45v για καθημερινή  χρήση τις έχω στα 3733mhz με 1.40 

Καλημέρα.

Θα κάνω τη δοκιμή σήμερα με 2T. Για μένα σημαντικότερες είναι οι επιδόσεις από τα απόλυτα νούμερα. Αν δηλαδή με 1Τ στα 3200 σφίξουν τόσο που θα πηγαίνουν καλύτερα από 4000 2Τ θα το προτιμήσω. Πάντως θα το δοκιμάσω για να σας δώσω feedback για όσους ενδιαφέρονται για τα κιτάκια της προσφοράς. Λίγη υπομονή και επανέρχομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Voliminal είπε

Παιδιά για σύστημα με R5 3600 με MSI Tomahawk B450 MAX αυτές είναι οι καλύτερες μνήμες γύρω στα 70/80 ευρώ;

Ναι, ξεκάθαρα. Στοχεύεις 3600c14 ή 3800c16.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολυ καλες μνημες, οτι πιο vfm υπαρχει η RGB BF προσφορα απο πλαισιο. Τις ζαχαρωνα καιρο και σημερα τις τσιμπησα. Κλοκαρουν ανετα 4000ΜΗz σε 1.4V (1.392 με Vdroop) και με ελαχιστο tweaking primaries, trfc, trefi, trrd l/s σε Intel αποδιδουν πολυ καλα. Με 1-2 δοκιμες δεν postαραν στα 4200 18-22-38 1.44V, ισως θελαν πιο loose timings. stable 10 cycles TM5, σειρα εχουν secondaries-tertiaries 😄

 

4000c17.png

Επεξ/σία από FeelsBadMan
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιώνω τα παραπάνω αποτελέσματα του @FeelsBadMan

Τα 4200 θέλουν ψάξιμο και αρκετό ρεύμα. Νομίζω ότι θα ψάξω τα 4000 πόσο σταθερά και σφιχτά μπορούν να τρέξουν τα μνημακια με 1.4V

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου εδώ είναι σταθερά και για gaming. @FeelsBadMan Πως και έχεις υψηλότερο Northbridge Clock αλλά και διαφορετικό DRAM/FSB ratio στο AIDA. Με 100/100 το 20:1 60:3 το ίδιο βγαίνει. Ή κάτι χάνω; Με 100BCLK παίζουμε και οι δύο.

 

AidaCrucial.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Κάπου εδώ είναι σταθερά και για gaming. @FeelsBadMan Πως και έχεις υψηλότερο Northbridge Clock αλλά και διαφορετικό DRAM/FSB ratio στο AIDA. Με 100/100 το 20:1 60:3 το ίδιο βγαίνει. Ή κάτι χάνω; Με 100BCLK παίζουμε και οι δύο.

AidaCrucial.JPG

Ναι BCLK παντα 100 και σωστα εχουμε DRAM/FSB 20:1 κι οι δυο, αλλα εχω την cache στα 4.8, γι'αυτο και το north bridge τοσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, FeelsBadMan είπε

Ναι BCLK παντα 100 και σωστα εχουμε DRAM/FSB 20:1 κι οι δυο, αλλα εχω την cache στα 4.8, γι'αυτο και το north bridge τοσο.

Είναι θέμα i7 vs i5 αυτό;

Σου είναι εύκολο να ποστάρεις τα timings subtimings και ότι άλλο έχεις σετάρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@greekfragma Για τον i5 δεν ειμαι απολυτα σιγουρος αλλα θα πρεπει να πηγαινει στα 4.6 cache ανετα. Primaries, trfc, trefi ειναι stable, για τα υπολοιπα ακομα δοκιμαζω. Επισης παιζουν ρολο κι o IMC κι η Μ/Β. Vccio&Uncore =1.15 V, Vdimm=1.4 V και τα παρακατω timings. Επισης διαβασα καπου αν tras<tcl+trcd+2 υπαρχει performance penalty και μετα απο testing οντως ισχυει, στην αρχη μου φανηκε περιεργο. Κερδιζεις 200-300 Mb/s bandwidth περιπου. Οποτε καλυτερα tras=tcl+trcd+2.

 

timings4kc17.PNG

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...