Προς το περιεχόμενο

Εξάρθρωση πανευρωπαϊκού κυκλώματος απάτης στη συνδρομητική τηλεόραση


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Δεν έχω άδικο γιατί δεν διαφωνώ σε αυτά, απλά εσύ το έχεις υποθέσει, διαφωνώ στη χρηση της λέξης απάτη.

Κατά τα άλλα δεν μου απαντάς στο πως παραποίησε την αλήθεια στον πελάτη ώστε να λέμε ότι τον εξαπάτησε.

Η απάτη είναι μεταξύ π.χ. της Nova και αυτουνού (αλλά και της κοινωνίας με μια ευρύτερη έννοια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 242
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, Egoeinai είπε

Ηθελα να ξερα την Cosmote που ειναι ο πανελληνιος μπραβος της τηλεφωνιας γιατι δεν την ακουμπαει κανεις;... Να φανταστω αλλο αυτο.. Τα παιδακια που streamaran παρανομα δυστυχως εκαναν ενα μεγαλο λαθος, δεν λαδωσαν την μαφια, τολμησαν να βγαλουν λεφτα μονο για την παρτη τους.. Αλλιως κοβο και το ***** μου δεν θα τους ακουμπουσε κανεις, το παιζουν τρελοι εδω στο Ελλαδισταν, απο την μια μας κλεβουν και μας εξαθλιωνουν οι ιδιοι μας οι πολιτικοι και απο την αλλη εχουμε δικαιοσυνη και συλλαμβανονται οι εγκληματιες... ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ θα γελαω μεχρι μεθαυριο, με την υποκρισια τους μου προκαλουν αηδια.

Δν είναι η κόσμοτε ο μπράβος οι άλλες εταιρείες είναι.το κράτος έβαλε έναν όρο στην κόσμοτε επειδή αυτή είχε για πολλά χρόνια μονοπώλιο να μην μπορεί να βάλει τιμ η κατώτερη από τις άλλες εταιρείες δν θυμάμαι για πόσα χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, MORBID21 είπε

Τα κατασχεμενα βγαινουν πουθενα δημοπρασια ή τα ψειριζουν μεταξυ τους?

Το χρηματικό ποσό που ευρέθη είναι πειστικό πάντως:

(114.550) ευρώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, ChownTuen said:

Η απάτη είναι μεταξύ π.χ. της Nova και αυτουνού (αλλά και της κοινωνίας με μια ευρύτερη έννοια).

Άρα ποια αλήθεια παραποιήθηκε και ξεγελάστηκε ο πελάτης? Ότι μπορεί να τα έχει από τον πειρατή νόμιμα χωρίς να υπάρχει πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Ouranium είπε

Δν είναι η κόσμοτε ο μπράβος οι άλλες εταιρείες είναι.το κράτος έβαλε έναν όρο στην κόσμοτε επειδή αυτή είχε για πολλά χρόνια μονοπώλιο να μην μπορεί να βάλει τιμ η κατώτερη από τις άλλες εταιρείες δν θυμάμαι για πόσα χρόνια.

Η Cosmote σε κλεβει απο παντου φιλε μου... Μεχρι και μηνυματα σου στελνουν που σε χρεωνουν χωρις να σε ρωτησουν, μεγαλη μαφια αστα.

Επεξ/σία από Egoeinai
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Egoeinai είπε

Η Cosmote σε κλεβει απο παντου φιλε μου... Μεχρι και μηνυματα σου στελνουν που σε χρεωνουν χωρις να σε ρωτησουν, μεγαλη μαφια αστα.

Πάντως σε σχέση με τους άλλους παρόχους με τα λογιστήρια της πλάκας και με τα 1000 ψέματα το δευτερόλεπτο για δίκτυα και διαθεσιμότητες είναι σούπερ αξιόπιστη η Cosmote.

Και ας έχει ακόμα μηδενική εσωτερική μηχανογράφηση (Γερμανοί γαρ) με τμήματα που δεν επικοινωνούν ποτέ μεταξύ τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, ThReSh είπε

 

 

Από όσο ξέρω απάτη σημαίνει ότι εξαπατάς κάποιον, κυρίως τον πελάτη. Δλδ ο πελάτης δεν ήξερε ότι είναι πειρατικά και νόμιζε ότι πλήρωνε νομιμες/επίσημες υπηρεσίες?

Και ο "πελάτης" κανονικά θα έπρεπε να έχει κυρωσεις...ξέρει ότι η υπηρεσία είναι παράνομη...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, skiabox είπε

Πάντως σε σχέση με τους άλλους παρόχους με τα λογιστήρια της πλάκας και με τα 1000 ψέματα το δευτερόλεπτο για δίκτυα και διαθεσιμότητες είναι σούπερ αξιόπιστη η Cosmote.

Και ας έχει ακόμα μηδενική εσωτερική μηχανογράφηση (Γερμανοί γαρ) με τμήματα που δεν επικοινωνούν ποτέ μεταξύ τους.

Τι να σου πω, εγω παντως τοσα χρονια συνδρομητης σε αυτον τον καρκινο που λεγεται Cosmote μπορω να πω πλεον με σιγουρια οτι ειναι η χειροτερη εταιρεια ever. Κλεφτες μεχρι αηδιας και σου σπανε και τα νευρα με τα μηνυματα καθε λιγο και λιγακι για να τους τα σκας. Σημα μηδεν, internet gtp τελειως, μια εχεις μια δεν εχεις. Αθλια εταιρεια πραγματικα και θα χαρω να χρεοκοπησει το συντομοτερο. Εσυ μπορεις να εχεις οτι αποψη θες, εγω οτι λεω το λεω απο εμπειρια χρονων σε αυτην την εταιρεια, οποτε δεν εχει νοημα να προσπαθεις να μου αλλαξεις αποψη, απο την στιγμη που οτι λεω το εχω ζησει και το ξερω καλα.

Επεξ/σία από Egoeinai
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Έτσι για "εγκυκλοπαιδικούς" λόγους, έχουμε παράδειγμα ISP σε άλλες χώρες που το έχουν αυτό σε ADSL πακέτα?

Ο κανονισμός της ofcom (η ΕΕΤΤ του UK) για το guarantee speed. Ισχύει για copper (adsl), fibre (vdsl), cable (virgin)

https://www.ofcom.org.uk/phones-telecoms-and-internet/advice-for-consumers/advice/broadband-speeds-code-practice

Στο σπίτι μου (uk): ADSL Sky (up to 24Mbps) για 2 χρόνια, πριν συνδεθώ έγραφε ότι θα πάω τουλάχιστον 18, κλείδωνα 20. Μετά πήγα Vodadone Fibre (up to 38) 1 χρόνο έγραφε ότι θα πάω πάνω από 31, κλείδωσα 32. Στο νέο σπίτι πάλι vodafone έγραφε τουλ 33, πιο κοντά σε dslam (half mile) κλειδώνω στα 36-37.

Επεξ/σία από gthe
  • Like 7
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Εσενα ειναι του χαρακτηρα σου να κατηγορεις τους αλλους ως απατεωνες  χωρις να μπορει να σταθει καν αυτη η κατηγορια σε κανενα δικαστηριο ?

Οχι δεν ειναι απατη  .Αν ομως πιστευεις πως ειναι απατη  καντους μηνυση  να  δουμε αν θα δικαιωθεις .Επειδη ομως δεν θα το κανεις διοτι ειναι παραλογο οτι ισχυριζεσαι, σου εμεινε να κανεις μονο οτι περιεγραψα εγω παραπανω στα φορουμ .

Δλδ ανουσια  αερολογια,και ανυποστατες κατηγοριες .

 

Διαβαζω τα σχολια σου και απορω.. Η νομιμη απατη ειναι η χειροτερη απο ολες και αποδεδειγμενα σε ενα συνειδητο μυαλο γιατι οχι μονο δεν την αγγιζει κανεις αλλα περναει υποσυνειδητα στα μυαλα του αφελη κοσμακη πως ετσι ειναι τα πραγματα, ειναι νομιμα.. Σου πεταξε το "εως" και αυτοι ειναι καλυμμενοι, οπως ειπες και στο δικαστηριο να τους πας δε θα γινει κατι.. Ζεις σε αλλη κοινωνια μηπως και σε αλλο συστημα; Απο ποτε τα δικαστηρια ειναι αψογα και δικαζουν το αδικο και το λαθος;; Ξανα ερχομαστε στην νομιμη απατη και την εκμεταλλευση του συστηματος απο τους "νομιμους" ειδικους. Τωρα εαν η αντιληψη σου λεει πως ο ταλαιπωρος καταναλωτης πληρωνει για 24αρα πχ και εχει 10 και δεν ειναι απατη και κοροιδια ε τι να σου πω αυτο ειναι δικο σου θεμα και αποψη μου δουλεψε το λιγο.. Αν ηταν ετσι οπως τα εχεις στο μυαλο σου η απλως ετσι οπως για τους δικους σου λογους τα παρουσιαζεις και τα υπερασπιζεσαι τοτε δε θα ηταν εξω δολοφονοι, βιαστες και καταχραστες χιλιαδων ευρω και εκατομμυριων με μερικα χρονακια φυλακης.. .

  • Like 16
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Sybnios είπε

Διαβαζω τα σχολια σου και απορω.. Η νομιμη απατη ειναι η χειροτερη απο ολες και αποδεδειγμενα σε ενα συνειδητο μυαλο γιατι οχι μονο δεν την αγγιζει κανεις αλλα περναει υποσυνειδητα στα μυαλα του αφελη κοσμακη πως ετσι ειναι τα πραγματα, ειναι νομιμα.. Σου πεταξε το "εως" και αυτοι ειναι καλυμμενοι, οπως ειπες και στο δικαστηριο να τους πας δε θα γινει κατι.. Ζεις σε αλλη κοινωνια μηπως και σε αλλο συστημα; Απο ποτε τα δικαστηρια ειναι αψογα και δικαζουν το αδικο και το λαθος;; Ξανα ερχομαστε στην νομιμη απατη και την εκμεταλλευση του συστηματος απο τους "νομιμους" ειδικους. Τωρα εαν η αντιληψη σου λεει πως ο ταλαιπωρος καταναλωτης πληρωνει για 24αρα πχ και εχει 10 και δεν ειναι απατη και κοροιδια ε τι να σου πω αυτο ειναι δικο σου θεμα και αποψη μου δουλεψε το λιγο.. Αν ηταν ετσι οπως τα εχεις στο μυαλο σου η απλως ετσι οπως για τους δικους σου λογους τα παρουσιαζεις και τα υπερασπιζεσαι τοτε δε θα ηταν εξω δολοφονοι, βιαστες και καταχραστες χιλιαδων ευρω και εκατομμυριων με μερικα χρονακια φυλακης.. .

Πάντως και στην vdsl μην νομίζεις ότι καλυτερεύει η κατάσταση.

Είναι ουσιαστικά ένα βιαστικό κλείδωμα modem με dslams (που είναι και εύκολο να το κλειδώσεις ψηλά) για να προλάβουμε τις ευρωπαικές υποχρεώσεις και από εκεί και πέρα το χάος.

Δηλαδή κάνει μπαμ ότι ο σχεδιασμός έγινε ανάποδα (πρώτα συνδέουμε κόσμο και μετά σιγά σιγά αναβαθμίζουμε ταχύτητες με εξωτερικό).

Το βλέπω σε εμένα που κλειδώνω και καλά στα 50 επειδή είμαι 20 μέτρα από το mini dslam και από εκεί και πέρα είναι σαν να έχω adsl στα 15.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Sybnios είπε

Διαβαζω τα σχολια σου και απορω.. Η νομιμη απατη ειναι η χειροτερη απο ολες και αποδεδειγμενα σε ενα συνειδητο μυαλο γιατι οχι μονο δεν την αγγιζει κανεις αλλα περναει υποσυνειδητα στα μυαλα του αφελη κοσμακη πως ετσι ειναι τα πραγματα, ειναι νομιμα.. Σου πεταξε το "εως" και αυτοι ειναι καλυμμενοι, οπως ειπες και στο δικαστηριο να τους πας δε θα γινει κατι.. Ζεις σε αλλη κοινωνια μηπως και σε αλλο συστημα; Απο ποτε τα δικαστηρια ειναι αψογα και δικαζουν το αδικο και το λαθος;; Ξανα ερχομαστε στην νομιμη απατη και την εκμεταλλευση του συστηματος απο τους "νομιμους" ειδικους. Τωρα εαν η αντιληψη σου λεει πως ο ταλαιπωρος καταναλωτης πληρωνει για 24αρα πχ και εχει 10 και δεν ειναι απατη και κοροιδια ε τι να σου πω αυτο ειναι δικο σου θεμα και αποψη μου δουλεψε το λιγο.. Αν ηταν ετσι οπως τα εχεις στο μυαλο σου η απλως ετσι οπως για τους δικους σου λογους τα παρουσιαζεις και τα υπερασπιζεσαι τοτε δε θα ηταν εξω δολοφονοι, βιαστες και καταχραστες χιλιαδων ευρω και εκατομμυριων με μερικα χρονακια φυλακης.. .

Φίλε μου άδικα ασχολείσαι ;) 
Χαμένος χρόνος....... 

Επεξ/σία από Twoface
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Sybnios είπε

Διαβαζω τα σχολια σου και απορω.. Η νομιμη απατη ειναι η χειροτερη απο ολες και αποδεδειγμενα σε ενα συνειδητο μυαλο γιατι οχι μονο δεν την αγγιζει κανεις αλλα περναει υποσυνειδητα στα μυαλα του αφελη κοσμακη πως ετσι ειναι τα πραγματα, ειναι νομιμα.. Σου πεταξε το "εως" και αυτοι ειναι καλυμμενοι, οπως ειπες και στο δικαστηριο να τους πας δε θα γινει κατι.. Ζεις σε αλλη κοινωνια μηπως και σε αλλο συστημα; Απο ποτε τα δικαστηρια ειναι αψογα και δικαζουν το αδικο και το λαθος;; Ξανα ερχομαστε στην νομιμη απατη και την εκμεταλλευση του συστηματος απο τους "νομιμους" ειδικους. Τωρα εαν η αντιληψη σου λεει πως ο ταλαιπωρος καταναλωτης πληρωνει για 24αρα πχ και εχει 10 και δεν ειναι απατη και κοροιδια ε τι να σου πω αυτο ειναι δικο σου θεμα και αποψη μου δουλεψε το λιγο.. Αν ηταν ετσι οπως τα εχεις στο μυαλο σου η απλως ετσι οπως για τους δικους σου λογους τα παρουσιαζεις και τα υπερασπιζεσαι τοτε δε θα ηταν εξω δολοφονοι, βιαστες και καταχραστες χιλιαδων ευρω και εκατομμυριων με μερικα χρονακια φυλακης.. .

πολλά μπράβο ρε φίλε πραγματικά +1000000000000000000000000000000000000000000000000

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, skiabox said:

Πάντως και στην vdsl μην νομίζεις ότι καλυτερεύει η κατάσταση.

Είναι ουσιαστικά ένα βιαστικό κλείδωμα modem με dslams (που είναι και εύκολο να το κλειδώσεις ψηλά) για να προλάβουμε τις ευρωπαικές υποχρεώσεις και από εκεί και πέρα το χάος.

Δηλαδή κάνει μπαμ ότι ο σχεδιασμός έγινε ανάποδα (πρώτα συνδέουμε κόσμο και μετά σιγά σιγά αναβαθμίζουμε ταχύτητες με εξωτερικό).

Το βλέπω σε εμένα που κλειδώνω και καλά στα 50 επειδή είμαι 20 μέτρα από το mini dslam και από εκεί και πέρα είναι σαν να έχω adsl στα 15.

Δλδ σε speedtests και σε downloads βλέπεις 15Mbps ενώ συγχρονίζει το modem στα 50?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...