Προς το περιεχόμενο

Εξάρθρωση πανευρωπαϊκού κυκλώματος απάτης στη συνδρομητική τηλεόραση


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Είναι παράνομη προφανώς, τώρα αν ο λαθρέμπορος παραποιεί την αλήθεια (πχ ότι είναι αυθεντικά/νομιμα) ώστε να εξαπατήσει τον πελάτη είναι άλλο θέμα.

Άρα καταλήξαμε ότι είναι παράνομη ενέργεια, αλλά ο "έμπορος" δεν έχει εξαπατήσει τον πελάτη τουλάχιστον...Μάλιστα.

Να σου κάνω άλλη μια ερώτηση αν θες: Πιστεύεις ότι όλα τα threads που γράφτηκαν γύρω από από τη σωστή χρήση ή όχι του όρου απάτη που εσύ ξεκίνησες έχουν κάποια σχέση με το θέμα που συζητιέται εδώ μέσα? Υπάρχει κάποιο άλλο νόημα στην εμμονή σου με την εύρεση του σωστού όρου πέρα από τη δημιουργία εντυπώσεων?

ΥΓ: Η λαθρεμπορία αν δεν  κάνω λάθος σχετίζεται με μη απόδοση δασμών. Άρα κι αυτό δεν μας κάνει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 242
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, valkon είπε

Πρέπει να ορίσουμε ξανά το "διαφυγόντα κέρδη". Κανείς από αυτούς που είχε το σπασμένο συνδρομητικό δεν θα έβαζε νοβα, οτε κτλ.

Τους ρωτησες εσυ ολους εναν-εναν και το εβγαλες το συμπερασμα ? 

Εγω παλι λεω πως ο" Μητσος" που εχει καβουρια στην τσεπη αν δεν ειχε αλλη επιλογη  θα πληρωνε κανονικα παροχο προκειμενου να δει την ομαδαρα  και την μπαλαρα του με την οποια εχει σχεση εξαρτησης και ειναι το μοναδικο ενδιαφερον  του στην ζωη .

 

Δυστυχως  για σας υπαρχουν νομοι που τα οριζουν ολα αυτα .Αν δεν σας αρεσει αλλαχτε χωρα η'  ψηφιστε για να αλλαξουν οι νομοι το κομμα Ελληνων τσαμπατζηδων .

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, Poulovas said:

Άρα καταλήξαμε ότι είναι παράνομη ενέργεια, αλλά ο "έμπορος" δεν έχει εξαπατήσει τον πελάτη τουλάχιστον...Μάλιστα.

Να σου κάνω άλλη μια ερώτηση αν θες: Πιστεύεις ότι όλα τα threads που γράφτηκαν γύρω από από τη σωστή χρήση ή όχι του όρου απάτη που εσύ ξεκίνησες έχουν κάποια σχέση με το θέμα που συζητιέται εδώ μέσα? Υπάρχει κάποιο άλλο νόημα στην εμμονή σου με την εύρεση του σωστού όρου πέρα από τη δημιουργία εντυπώσεων?

ΥΓ: Η λαθρεμπορία αν δεν  κάνω λάθος σχετίζεται με μη απόδοση δασμών. Άρα κι αυτό δεν μας κάνει.

Δεν αμφισβήτησα πουθενα ότι είναι παράνομη, μόνοι σας το υποθέσατε, καμμία "κατάληξη"/παραδοχή/whatever λοιπόν.

Απλά αναρωτήθηκα γιατί γράφτηκε ως απάτη στην είδηση ενώ ο πελάτης δεν εξαπατήθηκε σε κάτι. Ήξερε εξαρχής ότι είναι πειρατικό και παράνομο αυτό που έκανε.

Δεν έχω προσέξει να χαρακτηρίζεται το παράνομο streaming ως απάτη, τώρα το είδα 1η φορά και μου έκανε εντύπωση. Εμμονή από που κι ως που? Με έχεις δει να το σχολιάζω και σε άλλα topics?

Δεν είπα ότι μας κάνει, απλά ότι ταιριάζει περισσότερο από την απάτη.

Επεξ/σία από ThReSh
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό όλοι πέφτετε συνεχώς και κατ' εξακολούθηση θύμα πλαστογράφησης λογισμικού και απάτης στη συνδρομητική τηλεόραση να το κοιτάξετε. 🙂 

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Άρα ποια αλήθεια παραποιήθηκε και ξεγελάστηκε ο πελάτης? Ότι μπορεί να τα έχει από τον πειρατή νόμιμα χωρίς να υπάρχει πρόβλημα?

Ο πειρατής και δεν επιτρέπεται να πουλήσει το συγκεκριμένο αγαθό αλλά και να επιτρέπονταν δεν είχε αποκτήσει πότε την κατοχή του.

Πουλάει απλά αέρα κοπανιστό. Ας έβαζε έναν server και να έπαιζε ταινίες χωρίς δικαιώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 minute ago, ChownTuen said:

Ο πειρατής και δεν επιτρέπεται να πουλήσει το συγκεκριμένο αγαθό αλλά και να επιτρέπονταν δεν είχε αποκτήσει πότε την κατοχή του.

Πουλάει απλά αέρα κοπανιστό. Ας έβαζε έναν server και να έπαιζε ταινίες χωρίς δικαιώματα.

Προφανώς και δεν επιτρέπεται. Το ισχυρίστηκε όμως στο πελάτη ότι επιτρεπόταν ώστε να λέμε ότι τον εξαπάτησε? Αν λοιπόν δεν έκανε τέτοιο ισχυρισμό, δεν εξαπάτησε τον πελάτη.

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τότε να συλλάβουν και αυτούς τους  μουσικους παραγωγούς που περιφέρονται στα κλαμπ και ΛΑΔΩΝΟΥΝ τους dj να παίζουν τα ίδια και τα ίδια να μας γίνει πλύση εγκεφάλου να πάμε να αγοράσουμε τα CD.

20 χρόνια νυχτοκαματα είδα και αυτό.....

Επίσης γιατί να αγοράσω ένα CD στα 15-20€ όταν με ενδιαφέρει 1 μόνο κομματι και τα άλλα είναι μαπα?

Πούλα μου το 1 που με ενδιαφέρει στα 3€......

Αλλιώς θα περιμένω 2-3 χρονακια να βρω όλο το CD στις προσφορές του μεντια μαρκτ στα 2€.......

 

Επεξ/σία από alexioannou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να υπάρξουν ανάλογες προσπάθειες και από άλλους "απατεώνες" ώστε να έχουμε το φαινόμενο της "λερναίας ύδρας" και στα streaming.

Στο ινσόμνια μάλλον έχουμε επενδυτές της Nova ή κολλητάρια του Μαρινάκι και ξινίζουν με την "πειρατεία" ακόμα και όταν πληρώνουν 60Ε/μήνα για να δουν μερικούς αγώνες ή 200+Ε/μήνα το ελάχιστο αν έχουν κατάστημα. Και λέω το ελάχιστο γιατί η νόβα χρεώνει τα καταστήματα με τα καθίσματα που διαθέτουν.

Για τους υπόλοιπους κρατήστε το πειρατικό λάβαρο ψιλά και το μεσαίο σας δάχτυλο ψιλότερα σε νόβα και κάθε πραγματικό απατεώνα που μας σφάζει για να δούμε ένα ματσάκι τον μήνα, στηρίξτε προσπάθειες σαν αυτή του ΠΑΟΚ με το δικό του streaming που πληρώνεις ανά αγώνα και  που τα χρήματα καταλήγουν στην ομάδα. Ελπίζω σύντομα κάθε ελληνική ομάδα να έχει το δικό της streaming κανάλι και εταιρίες που μας αρμέγουν με ταρίφα για random αγώνες να κλείσουν μία για πάντα.

Δεν έχω νόβα, δεν έχω ΟΤΕ tv, γενικά δεν βλέπω ποδόσφαιρο, τυγχάνει όμως να ξέρω ότι για ένα μικρό καφενείο το νόβα και το οτέ tv κοστίζουν 350 ευρώ τον μήνα το ελάχιστο, σε πολλές περιπτώσεις παραπάνω και από το ενοίκιο του καταστήματος, επίσης γνωρίζω ότι δεν μπορείς να αγοράσεις από αλλού, κοινός είναι μονοπώλιο και η τιμή είναι fixed άσχετα με το πόσους αγώνες έχει το πρόγραμμα.

Σχετικά με την συζήτηση των "διαφυγόντων κερδών" είναι πραγματικά για γέλια, ιδικά όταν μία συνδρομή IPTV κοστίζει από 10-15 ευρώ τον μήνα ενώ για να πάρεις νόμιμα το περιεχόμενο που σου προσφέρει το παράνομο iptv χρειάζεσαι συνδρομή σε ΟΤΕ, ΝΟVA, Netflix και πραγματικά δεν είμαι σίγουρος αν και πάλι θα έχεις ότι σου δίνουν τα IPTV. 

P.S. Why to join the navy if you can be a pirate?

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Δεν αμφισβήτησα πουθενα ότι είναι παράνομη, μόνοι σας το υποθέσατε.

Απλά αναρωτήθηκα γιατί γράφτηκε ως απάτη στην είδηση ενώ ο πελάτης δεν εξαπατήθηκε σε κάτι. Ήξερε εξαρχής ότι είναι πειρατικό και παράνομο αυτό που έκανε.

Δεν έχω προσέξει να χαρακτηρίζεται το παράνομο streaming ως απάτη, τώρα το είδα 1η φορά και μου έκανε εντύπωση. Εμμονή από που κι ως που? Με έχεις δει να το σχολιάζω και σε άλλα topics?

Δεν είπα ότι μας κάνει, απλά ότι ταιριάζει περισσότερο από την απάτη.

Προφανώς εμμονή γιατί έχουν γραφτεί τόσα μηνύματα για ένα άσχετο θέμα με αποτέλεσμα να χάνουμε την ουσία πάλι. Και όλο ξεκίνησε αν δεν κάνω λάθος από σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 minute ago, Poulovas said:

Προφανώς εμμονή γιατί έχουν γραφτεί τόσα μηνύματα για ένα άσχετο θέμα με αποτέλεσμα να χάνουμε την ουσία πάλι. Και όλο ξεκίνησε αν δεν κάνω λάθος από σένα.

Απαντάω σε μηνύματα που απευθύνονται σε μένα, όσο συνεχίζετε τόσο θα απαντάω. Το αρχικό μου post δεν ήταν σε κάποιον συγκεκριμένα, δεν υπήρχε "αναγκη" κάποιων να απαντήσουν. Άρα όπως απαντάτε εσείς έτσι απαντάω κι εγώ, παρόλα αυτά μόνο εγώ έχω εμμονή, όχι εσείς...

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

8 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Απλά αναρωτήθηκα γιατί γράφτηκε ως απάτη στην είδηση ενώ ο πελάτης δεν εξαπατήθηκε σε κάτι. Ήξερε εξαρχής ότι είναι πειρατικό και παράνομο αυτό που έκανε.

 

Και το ωραίο είναι ότι είναι από το δελτίο τύπου της Αστυνομίας που όσο να 'ναι έπρεπε να προσέχουν λίγο με τους ορισμούς.

Επεξ/σία από Conan2046
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, papars είπε

Όταν δεν σου ανήκει το περιεχόμενο και επίσης χρεώνεις για αυτό - ναι είναι απάτη.

Όχι δεν είναι. Απάτη είναι να σου πω ότι σου πουλάω κάτι για κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ThReSh είπε

Απαντάω σε μηνύματα που απευθύνονται σε μένα. Το αρχικό μου post δεν ήταν σε κάποιον συγκεκριμένα, δεν υπήρχε "αναγκη" κάποιων να απαντήσουν. Άρα όπως απαντάτε εσείς έτσι απαντάω κι εγώ, παρόλα αυτά μόνο εγώ έχω εμμονή, όχι εσείς...

Προφανώς έχεις δεχθεί μηνύματα από όσους έχουν διαβάσει αυτό που έγραψες για τον απλό λόγο ότι είναι τραγικό να ασχολείσαι με τον ορισμό της παράνομης πράξης και όχι με το περιεχόμενο της πράξης αυτής. Απλά απαντάς χωρίς να δέχεσαι ότι όλο αυτό έχει τραβήξει και χωρίς να βάζεις μια τελεία.

Τελικά κατέληξες στο πως πρέπει να το ονομάσουμε μήπως λήξει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...