Προς το περιεχόμενο

Clk320, 2003'


GiD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας, εχω ενα clk320 του 2003, εχω προβλημα με το πορτ μπαγκαζ, μου ανοίγει μονο του, χωρις να παταω καποιο κουμπί, υπαρχει κάποιος που να μπορει να με βοηθήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mercedes 3200cc και δεν έχεις ούτε κέρμα πάνω σου? Αν ρωτήσεις σε συνεργείο δεν θα σου πάρουν λεφτά , μπορεί αν τους πεις ότι ρωτούσες σε τεχνολογικό φόρουμ να σου δώσουν κι'ολας για την βενζίνη πήγαινε-έλα.

Πριν πας ρίξε μια ματιά μήπως έχει κανένα πτώμα μέσα και του έχει πιαστεί το δάκτυλο στο κλείδωμα.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Mercedes 3200cc και δεν έχεις ούτε κέρμα πάνω σου? Αν ρωτήσεις σε συνεργείο δεν θα σου πάρουν λεφτά , μπορεί αν τους πεις ότι ρωτούσες σε τεχνολογικό φόρουμ να σου δώσουν κι'ολας για την βενζίνη πήγαινε-έλα.

Πριν πας ρίξε μια ματιά μήπως έχει κανένα πτώμα μέσα και του έχει πιαστεί το δάκτυλο στο κλείδωμα.

Κλασσικος ζηλοφθονος μεσα στη κακία.

Τα clk W208,W209 είναι σκυλιά μαύρα.Φανταζομαι το 209 έχεις.Εκτος αν έχεις το cabrio 208.

Το πρόβλημα είναι καθαρά ηλεκτρονικό,κάποιο καλώδιο.

Έκανα μια έρευνα στο γερμανικό motor talk,το μεγαλύτερο forum της Ευρώπης,και δεν υπάρχει καμμία αναφορά για το πρόβλημα που περιγράφεις,σε Mercedes,οπότε πας για διαγνωστικό και ψάξιμο στα ηλεκτρονικά.

Το σύνηθες ηλεκτρονικο πρόβλημα στα clk είναι ότι δεν ανοίγει το πορτμπαγκαζ λόγω καμένης ασφάλειας.

Ρώτησε και στο www.mbclub.gr,

www.clubmercedes.gr

Και αν γνωρίζεις γερμανικά στο  motor-talk.Εκει σίγουρα θα βρεις λύση.

Επεξ/σία από jmmys
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι ακριβώς να ζηλέψω , μια παλιά mercedes που έχει 8-9Κ στο car.gr & 5-6Κ στην Γερμανία?

Τα κόστος συντήρησης και χρήσης?

Η' ότι θα μετακινούμε με ανοιχτό πορτμπαγκαζ γιατί δεν έχω λεφτά να πάω να το φτιάξω και ρωτάω στο ινσομνια?

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Mercedes 3200cc και δεν έχεις ούτε κέρμα πάνω σου? Αν ρωτήσεις σε συνεργείο δεν θα σου πάρουν λεφτά , μπορεί αν τους πεις ότι ρωτούσες σε τεχνολογικό φόρουμ να σου δώσουν κι'ολας για την βενζίνη πήγαινε-έλα.

Πριν πας ρίξε μια ματιά μήπως έχει κανένα πτώμα μέσα και του έχει πιαστεί το δάκτυλο στο κλείδωμα.

Φιλε μου για να εχω ενα αυτοκινητο με κινητήρα v6 3200cc προφανώς δεν υπαρχει οικονομικό πρόβλημα, το προβλημα ειναι οτι εχω παει σε 7 συνεργεία και κανένας δεν το βρίσκει, εδω στην Κύπρος που ειναι το θεμα συνεργείο ειναι ενα μεγάλο θέμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, GiD είπε

Φιλε μου για να εχω ενα αυτοκινητο με κινητήρα v6 3200cc προφανώς δεν υπαρχει οικονομικό πρόβλημα, το προβλημα ειναι οτι εχω παει σε 7 συνεργεία και κανένας δεν το βρίσκει, εδω στην Κύπρος που ειναι το θεμα συνεργείο ειναι ενα μεγάλο θέμα 

Αν έχεις πάει ήδη σε συνεργεία και δεν βρίσκεις άκρη το παίρνω πίσω. (δεν σε αγγίζουν τα λεγόμενα μου)

Είμαι αρνητικά προκατειλημμένος γιατί έχω έναν γείτονα που πήρε μεταχειρισμένη mercedes "15ετίας - ευκαιριάρα" και δεν έχει λεφτά να βάλει βενζίνη. (για συντήρηση δεν το συζητάμε - μόνο την πλένει κάθε εβδομάδα) 

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, GiD είπε

Καλησπερα σας, εχω ενα clk320 του 2003, εχω προβλημα με το πορτ μπαγκαζ, μου ανοίγει μονο του, χωρις να παταω καποιο κουμπί, υπαρχει κάποιος που να μπορει να με βοηθήσει;

Δοκίμασε με το δεύτερο κλειδί να κλειδώσεις,δηλαδή άφησε αυτό που είχες μέχρι τώρα και πάρε το άλλο κλειδί.Μπορει να φταίει το κλειδί.

Αν πάλι στο κανει,τότε θέλει ψάξιμο,και μέχρι τότε απλά θα το κλειδώνεις χειροκίνητα,όπως παλιά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, jgeorgiou said:

Η' ότι θα μετακινούμε με ανοιχτό πορτμπαγκαζ γιατί δεν έχω λεφτά να πάω να το φτιάξω και ρωτάω στο ινσομνια?

Ναι αλλά σκέψου οτι το ανοιχτό πορτμπαγαζ λειτουργεί σαν αεροτομή και θα έχεις καλύτερα κρατήματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, GiD είπε

Καλησπερα σας, εχω ενα clk320 του 2003, εχω προβλημα με το πορτ μπαγκαζ, μου ανοίγει μονο του, χωρις να παταω καποιο κουμπί, υπαρχει κάποιος που να μπορει να με βοηθήσει;

Δηλαδή, κλείνει και στο καπάκι ανοίγει σαν να πατάς το κουμπί; είναι ηλεκτρική η κλειδαριά ή μηχανική; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/9/2019 στις 8:48 ΜΜ, GiD είπε

Καλησπερα σας, εχω ενα clk320 του 2003, εχω προβλημα με το πορτ μπαγκαζ, μου ανοίγει μονο του, χωρις να παταω καποιο κουμπί, υπαρχει κάποιος που να μπορει να με βοηθήσει;

https://www.cargurus.com/Cars/Discussion-t22663_ds586183

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, babisskg είπε

Ο TS έχει ακριβώς το αντίθετο πρόβλημα.Το να μην ανοίγει το πορτ-μπαγκάζ σε clk,ούτε με remote,ούτε με το κουμπί μέσα στο αμάξι λόγω καμένης ασφάλειας η οποία βρίσκεται στο πορτ μπαγκαζ δυστυχώς αλλά ούτε και με το κλειδί επειδη έχει γεμίσει άλατα η κλειδαριά,έχει συμβεί συχνά,το έπαθα και εγώ στο δικό μου clk,και υπάρχει ένας πανεύκολος τρόπος να το ανοίξεις μέσα σε ένα λεπτό,τον έχω περιγράψει εδώ μέσα,αρκεί να έχεις ένα κομπρεσσερακι αέρα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κουμπί από μέσα στην καμπίνα για να ανοίγει το πορτ μπαγκαζ; κοίταξε μην είναι κολλημένο,αλλιώς βγάλε την κλειδαριά (είναι πολύ εύκολο από τι φαίνεται) και καθάρισέ την. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/9/2019 στις 8:48 ΜΜ, GiD είπε

Καλησπερα σας, εχω ενα clk320 του 2003, εχω προβλημα με το πορτ μπαγκαζ, μου ανοίγει μονο του, χωρις να παταω καποιο κουμπί, υπαρχει κάποιος που να μπορει να με βοηθήσει;

 

Δείτε τα καλώδια που πηγαίνουν στην κλειδαριά. Το πιό συχνό σημείο φθοράς είναι το σημείο που έρχονται απο το αμάξωμα προς την πίσω πόρτα του πορτπαγκάζ, οπου έχει μία λαστιχένια φούσκα ή είναι πίσω απο το πλαστικό κάλλυμα του βραχίονα.

Λυγίζουν τα καλώδια σε αυτό το σημείο απο το άνοιξε-κλείσε και με τα χρόνια μπορεί να κοπούν τελείως και να μήν ανοίγει καθόλου το καπώ ή να κάνουν επαφή μεταξύ τους και να ανοίγει τυχαία απο μόνο του.

https://mbworld.org/forums/e-class-w211/314638-no-power-trunk-3rd-brake-light-license-plate-lamps-2.html

272866d1385976510-no-power-trunk-3rd-bra

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το ίδιο πρόβλημα, κατά καιρούς, με Opel Insgnia. Αλλά φταίει το κλειδί, κατά καιρούς κολλάει το κουμπί που ανοίγει το πορτ μπαγκάζ. Μήπως συμβαίνει κάτι ανάλογο;

Δεν λέω, είναι ενδιαφέρον όταν πλησιάζεις το αυτοκίνητο να ανοίγει αυτόματα για να βάλεις πράγματα μέσα, ούτε Bentley τέτοια συστήματα.
Το παρκάρισμα είνα μπελάς όμως. Κλειδώνω, ανοίγει το πόρτ μπαγκάζ. Αν το κλείσω, ξαναανοίγει αμέσως, οπότε πηγαίνω κάπου να μην πιάνει το κλειδί (πίσω από άλλο αυτοκίνητο πχ, από κολώνα, σε γωνία), αφήνω το κλειδί, επιστρέφω, κλείνω το πορτ μπαγκάζ, μαζεύω το κλειδί και φεύγω από την αντίθετη κατεύθυνση. 😂

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...