Προς το περιεχόμενο

Η Apple κυκλοφορεί τα iPadOS 13.1, iOS 13.1, και tvOS 13


timk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μία εβδομάδα μετά την κυκλοφορία του iOS 13, η Apple κυκλοφορεί από σήμερα την έκδοση 13.1, μια κίνηση την οποία δεν συνηθίζει η εταιρεία.

Η νέα έκδοση φέρνει αρκετές διορθώσεις σφαλμάτων που έχουν αναφερθεί από τους χρήστες, χωρίς όμως να περιλαμβάνεται σ' αυτές κάποια διόρθωση σε πρόσφατο bug που ανακαλύφθηκε μέσω του οποίου εικονικά πληκτρολόγια τρίτων κατασκευαστών μπορούν να έχουν πλήρη πρόσβαση στις λειτουργίες της συσκευής ακόμα και αν ο χρήστης έχει απαγορέψει κάτι τέτοιο. Κατά τα άλλα, οι κύριες αλλαγές που φέρνει το iOS 13.1 σε σχέση με την προηγούμενη έκδοση είναι οι εξής:

  • Share ETA στους Χάρτες της Apple: Γνωστοποίηση σε όποιον επιθυμείτε για το χρόνο άφιξης σας
  • Audio Sharing: Παράλληλη σύνδεση και λειτουργία ακουστικών με ένα iPhone, που ενσωματώνουν κάποιο από τα H1 ή W2 τσιπ της Apple
  • Shortcuts Automatons: Δημιουργία αυτοματισμών με τη χρήση συγκεκριμένων εφαρμογών και hardware που ανήκουν στο έξυπνο οικοσύστημα της Apple. 
  • AirDrop με χρήση U1: Τα νέα iPhone 11 και iPhone 11 Pro/Pro Max ενσωματώνουν το τσιπ U1 που με το iOS 13.1 τίθεται σε λειτουργία, επιτρέποντας αρχικά το διαμοιρασμό αρχείων μέσω του AirDrop με τη διαφορά ότι είναι εφικτή η φυσική «στόχευση» της iOS συσκευής στην οποία θέλετε να στείλετε τα αρχεία.
  • Βελτιώσεις στη φόρτιση της μπαταρίας ενός iPhone για λιγότερη φθορά στο πέρασμα του χρόνου

Παράλληλα, η Apple κάνει διαθέσιμο από σήμερα και το iPadOS 13.1 καθώς και το tvOS 13, εγκαινιάζοντας και την έναρξη λειτουργίας του Apple Arcade, της συνδρομητικής υπηρεσίας της Apple που δίνει αποκλειστική πρόσβαση σε αρκετά mobile παιχνίδια με μηνιαίο κόστος $4,99. Κατά τα άλλα, το iPadOS που αποτελεί πλέον την ξεχωριστή πλατφόρμα για τα iPad, φέρνει καλύτερο multitasking, widgets στην αρχική οθόνη, βελτιώσεις για το Apple Pencil κ.α.

ArsTechnica


View full article

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έλεος ρε Apple! Ταυτόχρονη παγκόσμια κυκλοφορία για όλα τα iPhone, iPod και iPad; Το σωστό είναι να αναβαθμίζεις σε δόσεις! Πρώτα τα μαύρα Αγγλικά και Γερμανικά iPhone XS και iPhone 7, σε μια βδομάδα τα Αμερικάνικα χρυσά 256άρια iPhone XR και iPad Pro, τον επόμενο μήνα τα Πορτογαλικά και Ελληνικά 32αρια  6S κ.ο.κ. Αν είναι δυνατόν να είμαστε και λίγο ανθρώποι! Τόσα λεφτά δώσαμε! Ακούς εκει για ΟΛΕΣ τις συσκευές ταυτόχρονα... 😡😡

Επεξ/σία από Federer
  • Like 6
  • Thanks 5
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Federer said:

Έλεος ρε Apple! Ταυτόχρονη παγκόσμια κυκλοφορία για όλα τα iPhone, iPod και iPad; Το σωστό είναι να αναβαθμίζεις σε δόσεις! Πρώτα τα μαύρα Αγγλικά και Γερμανικά iPhone XS και iPhone 7, σε μια βδομάδα τα Αμερικάνικα χρυσά 256άρια iPhone XR και iPad Pro, τον επόμενο μήνα τα Πορτογαλικά και Ελληνικά 32αρια  6S κ.ο.κ. Αν είναι δυνατόν να είμαστε και λίγο ανθρώποι! Τόσα λεφτά δώσαμε! Ακούς εκει για ΟΛΕΣ τις συσκευές ταυτόχρονα... 😡😡

χεχε ωραίος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έβαλα χθες στο ipad . τρέχει ωραία και ομαλά Αλλά το multitasking δεν έγινε καλύτερο όσον αφορά τα gestures. Αν θυμάμαι καλά το iOS 10 είχε τα καλύτερα gestures που έβγαινε από το πλάι η μπάρα. Γενικά πάντως έπρεπε το iPad να έχει διαφοροποιηθεί από το ios εδώ και καιρό.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, Federer said:

Έλεος ρε Apple! Ταυτόχρονη παγκόσμια κυκλοφορία για όλα τα iPhone, iPod και iPad; Το σωστό είναι να αναβαθμίζεις σε δόσεις! Πρώτα τα μαύρα Αγγλικά και Γερμανικά iPhone XS και iPhone 7, σε μια βδομάδα τα Αμερικάνικα χρυσά 256άρια iPhone XR και iPad Pro, τον επόμενο μήνα τα Πορτογαλικά και Ελληνικά 32αρια  6S κ.ο.κ. Αν είναι δυνατόν να είμαστε και λίγο ανθρώποι! Τόσα λεφτά δώσαμε! Ακούς εκει για ΟΛΕΣ τις συσκευές ταυτόχρονα... 😡😡

Άσε που το έδωσε και γρηγορότερα από τις 30 Σεπτεμβρίου που ήταν αρχικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πέρασα εχθές το βράδυ στο Xs max μου κ στο 8 plus της γυναίκας μου .

 Νομίζω πως είδα μια ελαφριά βελτίωση της διαρκείας ζωής της μπαταρίας σε σχέση με την 12.4.1 ο οποία την είχε σίγουρα χειροτερέψει .

 Θετικό είναι πως το 8plus πήρε όλα τα καινούργια χαρακτηριστικά (ο,τι πήρε κ το Xs Max δηλαδή ) αρνητικό για μένα και μάλιστα ΜΕΓΑΛΟ είναι πως σε κατόχους που μόλις πέρσι άντε κ πρόπερσι σκασανε 1200++ για την ναυαρχίδα της δεν τους δίνεις  night mode ! Απαράδεκτη εδώ η Apple και το παράδοξο είναι πως κανένας σε YouTube κτλ δεν κράζει γιαυτο ...(Ενώ μας είχαν ζαλίσει με μια θύρα ακουστικών)  

 Εκεί που πρέπει να σχολιάσεις αρνητικά τίποτα ... Ό,τι αφορά τη μάζα μόνο και κάνει ντόρο ... 

 τέλος πάντων 

 Δεύτερη μεγάλη διαφορά (για όσους το δουλεύανε) είναι η αντικατάσταση του 3D Touch με το haptic touch. 
 Για όσους έχουν συσκευή με αισθητήρες πίεσης δεν υπάρχει καμία διαφορά στην απόκριση και την εκτέλεση της εντολής πιέζοντας την οθόνη . Απεναντίας η ταχύτητα απόκρισης είναι βελτιωμένη.

ΟΜΩΣ πλέον έχεις τη δυνατότητα απλά με παρατεταμένο πάτημα να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα με αρκετή καθυστέρηση πάντως ενώ υπάρχει για πρώτη φορά μπέρδεμα σε iOS συσκευή όσον αφορά τι εντολή επιθυμείς να εκτελέσει το τηλέφωνο (καθότι με παρατεταμένο πάτημα μπορούσες -κ μπορείς ακόμα - να διαγράψεις εφαρμογές ή να τους αλλάξεις θέση )

 Κατά τα αλλά όλα άψογα .

Επεξ/σία από Chris_BMW
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Το πέρασα εχθές το βράδυ στο Xs max μου κ στο 8 plus της γυναίκας μου .

 Νομίζω πως είδα μια ελαφριά βελτίωση της διαρκείας ζωής της μπαταρίας σε σχέση με την 12.4.1 ο οποία την είχε σίγουρα χειροτερέψει .

 Θετικό είναι πως το 8plus πήρε όλα τα καινούργια χαρακτηριστικά (ο,τι πήρε κ το Xs Max δηλαδή ) αρνητικό για μένα και μάλιστα ΜΕΓΑΛΟ είναι πως σε κατόχους που μόλις πέρσι άντε κ πρόπερσι σκασανε 1200++ για την ναυαρχίδα της δεν τους δίνεις  night mode ! Απαράδεκτη εδώ η Apple και το παράδοξο είναι πως κανένας σε YouTube κτλ δεν κράζει γιαυτο ...(Ενώ μας είχαν ζαλίσει με μια θύρα ακουστικών)  

 Εκεί που πρέπει να σχολιάσεις αρνητικά τίποτα ... Ό,τι αφορά τη μάζα μόνο και κάνει ντόρο ... 

 τέλος πάντων 

 Δεύτερη μεγάλη διαφορά (για όσους το δουλεύανε) είναι η αντικατάσταση του 3D Touch με το haptic touch. 
 Για όσους έχουν συσκευή με αισθητήρες πιέσεις δεν υπάρχει καμία διαφορά στην απόκριση και την εκτέλεση της εντολής πιέζοντας την οθόνη . Απεναντίας η ταχύτητα απόκρισης είναι βελτιωμένη.

ΟΜΩΣ πλέον έχεις τη δυνατότητα απλά με παρατεταμένο πάτημα να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα με αρκετή καθυστέρηση πάντως ενώ υπάρχει για πρώτη φορά μπέρδεμα σε iOS συσκευή όσον αφορά τι εντολή επιθυμείς να εκτελέσει το τηλέφωνο (καθότι με παρατεταμένο πάτημα μπορούσες -κ μπορείς ακόμα - να διαγράψεις εφαρμογές ή να τους αλλάξεις θέση )

 Κατά τα αλλά όλα άψογα .

Εγώ με iPhone 7 Plus έχω κανονικά Dark mode. Και από φίλο μου με 6s είδα έχει και αυτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsironick είπε

Εγώ με iPhone 7 Plus έχω κανονικά Dark mode. Και από φίλο μου με 6s είδα έχει και αυτός.

Διάβασε τι γράφω φίλε .. NIGHT MODE...

Άλλο το ένα άλλο το άλλο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, tsironick είπε

Εγώ με iPhone 7 Plus έχω κανονικά Dark mode. Και από φίλο μου με 6s είδα έχει και αυτός.

Επίσης μια φίλη μου με SE έχει night mode.

Επεξ/σία από paris_chav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tελεια! εύχομαι τώρα οι μύστες των Animoji και Dark Mode να βρούνε λίγο χρόνο να στήσουν και το Catalina...

Επεξ/σία από ignome4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τo iPadOS 13 ηταν ο λόγος που αγόρασα το iPad Pro 2018 και μπήκα στο οικοσύστημα της Apple για λόγους ταχύτητας και ευχρηστίας.

Ήδη χρησιμοποιώ τις νέες λειτουργίες ένα 24ωρο  και πληκτρολογωντας στο αιωρούμενο πληκτρολόγιο, πάω να τσεκάρω τις αγγελίες για iPhone 😁


  
 


 

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...