Προς το περιεχόμενο

Τέλος εκτελωνισμού €15 για αποστολές από Κίνα με κόστος έως €22


Atropocc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, eri77 είπε

και τωρα μπορει να επεκτείνει...δεν παίζει κανένα ρόλο ομως.μετα απο 60 μερες μπορεις να ανοιξεις dispute κανονικα.το θεμα ειναι οτι με όλα αυτά που λέγονται εδω (δεν θα  παραλαβουν...θα ανοιξουν dispute λογω ληξεις χρονου ) συντομα η ελλαδα θα φαει ban και κανενας θα θελει να πουλησει

Μπορεί να γίνει και διαφορετικά. Δηλαδή, σύντομα η Κίνα να τραβήξει (σε διακρατικό επίπεδο) το αφτί στους ντόπιους χαρατσομπήχτες. Και έτσι και... βήξει η Κίνα, νομίζω ότι δεν χρειάζεται πολλή προσπάθεια για να μαντέψουμε τους τεμενάδες που θα τους κάνουν οι δικοί μας, έτσι όπως ψάχνουν "επενδύσεις" με το κυάλι. Ας ευχηθούμε, η διακοίνωση των διαμαρτυριών που ήδη έγινε από κάποιους προς την κινεζική πρεσβεία, να έχει αποτέλεσμα. Είναι και νταβραντισμένοι από το εμπάργκο του Τραμπ, οπότε καταλαβαίνετε με τι μανία θα ξεσπάσουν πάνω στους δικούς μας.

Ριξτε απλά μια ματιά παρακάτω, για να δείτε πόσο... "διπλωματική" γλώσσα μπορεί να χρησιμοποιήσει για πλάκα η Κίνα, και μάλιστα σε χώρες με πολύ μικρότερης δυναμικότητας αγορά από όσο η ελληνική, όταν νιώθει ότι διακυβεύονται συμφέροντά της: https://swazimedia.blogspot.com/2020/02/china-closes-embassies-to-swazi-people.html?m=1

Επεξ/σία από Dead-Poet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά το όλο θέμα λύνεται μόνο με ομαδικές καταγγελίες

ΙΝΚΑ, ΣΥΝΉΓΟΡΟ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΉ, ΕΚΠΟΙΖΩ

Η εμείς η αυτοί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, molot12 είπε

Για αγορές με aliexpress είναι 60 ημέρες + 15 από την λήξη του χρονικού ορίου. Βέβαια παλιά ο πωλητής μπορούσε να επεκτείνει και άλλο το 60ημερο αν πλησίαζε να λήξει ο χρόνος αλλά τελευταία δεν γίνεται.  Για αγορές με paypal νομίζω ήταν 180 ημέρες δεν νομίζω να άλλαξε, δεν έχω κάνει ποτέ "διαφωνία" σε αγορά με paypal, μόνο επιστροφή ταχυδρομικών σε λάθος προϊόν που έστειλαν.

Δε θέλει κόπο θέλει τρόπο.

ali.jpg

Kρίμα να πληρώσουν οι πωλητές τα σπάσμένα, επειδή τα ΕΛΤΑ βαρέσανε διάλυση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ρωτήσω κάτι τους γνώστες. Εφόσον η ευρωπαϊκή νομοθεσία απαγορεύει το τέλος εκτελωνισμου να είναι μεγαλύτερο από την αξία του αντικειμένου πως γινεται και οι εταιρείες κουριερ χρεώνουν 50ευρα όπως αναφέρθηκε νωρίτερα για αντικείμενα χαμηλότερης αξίας? Και κάτι ακόμη τα ελτα πως θα σωθούν χρεώνοντας τα 15 ευρώ από την στιγμή που όπως λένε και στο site τους τα ελτα είναι ανεξάρτητα από τις τελωνιακες αρχες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, vaggos_24 είπε

Θέλω να ρωτήσω κάτι τους γνώστες. Εφόσον η ευρωπαϊκή νομοθεσία απαγορεύει το τέλος εκτελωνισμου να είναι μεγαλύτερο από την αξία του αντικειμένου πως γινεται και οι εταιρείες κουριερ χρεώνουν 50ευρα όπως αναφέρθηκε νωρίτερα για αντικείμενα χαμηλότερης αξίας? Και κάτι ακόμη τα ελτα πως θα σωθούν χρεώνοντας τα 15 ευρώ από την στιγμή που όπως λένε και στο site τους τα ελτα είναι ανεξάρτητα από τις τελωνιακες αρχες

Δε θεωρείται τέλος αλλά η αμοιβή του εκτελωνιστή. Ελεύθερη αγορά έχουμε οπότε σου λέει αν θες πιο φτηνά κάντο μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, vaggos_24 είπε

Θέλω να ρωτήσω κάτι τους γνώστες. Εφόσον η ευρωπαϊκή νομοθεσία απαγορεύει το τέλος εκτελωνισμου να είναι μεγαλύτερο από την αξία του αντικειμένου πως γινεται και οι εταιρείες κουριερ χρεώνουν 50ευρα όπως αναφέρθηκε νωρίτερα για αντικείμενα χαμηλότερης αξίας? Και κάτι ακόμη τα ελτα πως θα σωθούν χρεώνοντας τα 15 ευρώ από την στιγμή που όπως λένε και στο site τους τα ελτα είναι ανεξάρτητα από τις τελωνιακες αρχες

Δεν είναι όπως τα γράφεις. Δες σελίδα 60.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παραγγελια που ΕΦΥΓΕ απο κινα με αεροπλανο στις 21/11 (ενα τσαντακι 17ε), ο σακος ανοιχτηκε εντελως τυχαια 29/1 και ο εκτελωνισμος εγινε στις 9/2.

Μου ειπαν πως ειναι τελωνειακος ελευθερο που ρωτησα στους τελωνειακους αλλα δεν μου μιλησαν για χαρατσι, για να δουμε.

ΥΓ: Ενα ιδιο τσαντακι που εφυγε 6/12 απο Κινα ειναι αφαντο. Πολυ φοβαμαι πως τα δεματα γυρω στα 10-15ε τα τρεναρουν επιτηδες για να φανε το 15αρι, για να δουμε.

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tarantules είπε

Το δικό μου έχει κολήσει εδώ και μέρες (από 01/02) στην κατάσταση Awaiting custom inspection.Να το έχω σίγουρο το 15άρι;

Ειναι στανταρ μηνυμα για κοντεϊνερ/σακκους που ακομα δεν εχουν ανοιχτει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έρθει πάντως το 15ευρω είμαι σε δίλλημα αν θα τα δώσω γιατί είναι θήκη κινητού των 13 ευρώ.Όλα τα άλλα δέματα που περιμένω είναι της τάξης των 2-3 ευρώ και δεν με απασχολούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα παραγγελία από Wish (Κίνα) ενός εξαρτήματος για το stand της μηχανής στις 9/1. Κόστος 21€ + 5€ μεταφορικά.
Πήρα ειδοποίηση από ΕΛΤΑ 6/2 να παραλάβω.
Ο φάκελος έγραφε στοιχεία αποστολής από Brucargo Belgium.
Δεν πλήρωσα τίποτα στα ΕΛΤΑ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TAX.ANTIKEIMENO        LO716784676CN ME ΔAΣMOYΣ     20.56€ ΘA BPIΣKETAI ΓIA  20 HMEPEΣ ΣTA EΛTA ...

Για κόστος 25€ αντικείμενο. Μάλλον ήταν η τελευταία φορά που παίρνω κάτι από Κίνα! Διπλασιάστηκαν την αξία του!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, soc_h είπε

Έκανα παραγγελία από Wish (Κίνα) ενός εξαρτήματος για το stand της μηχανής στις 9/1. Κόστος 21€ + 5€ μεταφορικά.
Πήρα ειδοποίηση από ΕΛΤΑ 6/2 να παραλάβω.
Ο φάκελος έγραφε στοιχεία αποστολής από Brucargo Belgium.
Δεν πλήρωσα τίποτα στα ΕΛΤΑ.

Φίλες, έχεις tracking number να το δούμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nikosgiann78 είπε

Φίλες, έχεις tracking number να το δούμε;

Όχι, από Wish δεν παρακολουθώ τις αποστολές.

Περιμένω άλλα 6 πακέτα, θα ενημερώσω σχετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...