Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με την εγκατάσταση Ubuntu (έχασα τα Windows;;;)


Έλεος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Directx είπε

Ψάξε για Lenovo Ubuntu UEFI BIOS damage, υπήρχε .. υπάρχει .. ζήτημα με το Ubuntu & Lenovo BIOS/UEFI.

Καλή τύχη.

Το bug όντως υπήρχε αλλα έχει διορθωθεί εδώ και έναμιση χρόνο περίπου. Δεν αφορα μονο lenovo αλλά acer και Toshiba laptops. Μόνο αν κατεβασε iso προ fix θα έχει θεμα αλλά δεν νομίζω γιατί ειχαν αποσυρθεί από την canonical. 

Επισης Υπάρχει επιλογή να σβήσει το κλειδί από το bios

 

Επίσης ρε συ γιατί αυτές οι επαναλήψεις στο bios στην καρτέλα με τις συσκευές; ποσους δισκους έχεις;

Επεξ/σία από constandinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Εγώ τα usb τα φτιάχνω με το rufus. Δοκίμασε και το Unetbootin.

Δεν γνωρίζω για το license, δες το manual. Εννοούσα ότι αν σβήσει τα δεδομένα του δίσκου, δεν έχεις να χάσεις κάτι.

Ναι, βγάλε τον ssd να δούμε τι θα κάνει.

Δεν μου απάντησες για τις εγγραφές στην καρτέλα boot.

Και εγώ το Rufus χρησιμοποιώ κανονικά. Τα περισσότερα USB σε όλες τις προσπάθειες που έχω κάνει ήταν με αυτό.

Τον έβγαλα τον SSD και δεν άλλαξε κάτι πέρα απο το ότι με έστελνε κατευθείαν στην εικόνα του αρχικού μου post, και συνέχιζε να αρνείται να κάνει boot από το USB.

Ποια ήταν η ερώτηση για τις εγγραφές; την έχασα! 🤔 

Να κάνω το Reset to Setup Mode και ότι γίνει λες;

14 ώρες πριν, Amlet είπε

Πανε λιγο στο Boot Priority Order και το νουμερο 6 Windows Recovery System βαλτο στην αρχη , ξεκινα με αυτο εαν ξεκινησει και κανε restore το λειτουργικο. To cdkey δεν χανεται γιατι ειναι περασμενο μεσα στο BIOS. Το πολυ πολυ κατεβασε ξανα τα Windows και κανε τα εγκατασταση στον C:\ πανω απο τα προηγουμενα, οποτε και θα ενεργοποιηθουν και θα φτιαξει το "σπασμενο" MBR. Παρε και εναν οδηγο:

https://pureinfotech.com/repair-master-boot-record-mbr-windows-10/

Το έχω κάνει αυτό που λες με το Windows Recovery System πρώτο στο boot priority. Δεν κάνει κάτι. Το πρόβλημα είναι ότι αρνείται να κάνει boot από USB.

13 ώρες πριν, constandinos είπε

Το bug όντως υπήρχε αλλα έχει διορθωθεί εδώ και έναμιση χρόνο περίπου. Δεν αφορα μονο lenovo αλλά acer και Toshiba laptops. Μόνο αν κατεβασε iso προ fix θα έχει θεμα αλλά δεν νομίζω γιατί ειχαν αποσυρθεί από την canonical. 

Επισης Υπάρχει επιλογή να σβήσει το κλειδί από το bios

Επίσης ρε συ γιατί αυτές οι επαναλήψεις στο bios στην καρτέλα με τις συσκευές; ποσους δισκους έχεις;

Αν σβήσω το κλειδί από τα BIOS τι θα κερδίσω;

Αλήθεια δεν ξέρω τι συμβαίνει με τις επαναλήψεις. Όσο πάει αυξάνονται. Μέσα έχω έναν SSD και έναν HDD. 😕 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις έναν nvme, έναν ssd και εναν HDD. Έχεις κάποιον με θήκη αντί  του cd rom?

Εάν σβήσεις το κλειδί χάνεις την άδεια. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει τρόπος να την επανακτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, constandinos είπε

Έχεις έναν nvme, έναν ssd και εναν HDD. Έχεις κάποιον με θήκη αντί  του cd rom?

Εάν σβήσεις το κλειδί χάνεις την άδεια. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει τρόπος να την επανακτήσεις.

Το laptop έχει δύο δίσκους μέσα. Έναν SSD της Samsung (Nvme), και έναν HDD. 

Δεν έχει καθόλου CD rom.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, ice25 είπε

κάτι έχει γίνει με το bios ... αφού δεν αποθηκεύει το boot order. πόσο εφικτό είναι να κάνεις  ένα update το bios ?

Δεν ξέρω πως να το κάνω αυτό. Αν χρειάζεται πρόσβαση σε OS δεν γίνεται. :P 

24 λεπτά πριν, constandinos είπε

Δοκίμασε να βγάλεις τα στικακια, και τον HDD και δούλεψε μόνο με τον SSD  να δούμε.

Το αστείο είναι ότι στην καρτέλα του boot μου δείχνει μονίμως το ένα στικάκι και ας το έχω βγάλει.

Χθες έβγαλα τον SSD εντωμεταξύ αλλά τζίφος. Ok βγάζω τον HDD και επανέρχομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 9 του boot μενού σου (από την φωτό σου)  να βάλεις 1ο στο boot priority, Δηλαδή το usb-hdd sundisk cruzer Blade.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, constandinos είπε

Δοκίμασε να βγάλεις τα στικακια, και τον HDD και δούλεψε μόνο με τον SSD  να δούμε.

ΕΙΣΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ!!!

Δούλεψε! Δεν ξέρω πως αλλά έβγαλα τον HDD και ενώ κλασσικά με έβαλε στο GRUB Menu πάτησα την 3η επιλογή "Windows Boot Manager" που συνήθως με έβγαζε στην εικόνα που έχω βάλει στο πρώτο post και έκανε load τα Windows ακριβώς όπως τα άφησα την τελευταία φορά!!!

Τι κάνω τώρα; Ποιες είναι οι επόμενες κινήσεις μου;

 

Δείτε εδώ και πείτε μου αν βλέπετε κάτι περίεργο. 🤔

https://imgur.com/WMmbTmk

Τα Linux που ακριβώς βρίσκονται; Αν ήταν στον HDD πως γίνεται τώρα που τον αφαίρεσα να με πήγε στο Grub menu?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή για έναν επαγγελματία αυτού του είδους το πρόβλημα δεν επιτρέπεται να λύνεται σε περισσότερο από 15 λεπτά, επιτρέψτε μου μια σύσταση:

https://www99.zippyshare.com/v/YiM5OlLO/file.html

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Έλεος είπε

Τα Linux που ακριβώς βρίσκονται;

Ο bootloader ειναι στον SSD , το λινουξ ειναι εγκατεστημενο στον HDD...ενταξει θες τζαμπα επισκευη του Η/Υ σου αλλα πρεπει να καταλαβεις οτι απο καποιο σημειο και περα τετοιες "επισκευες" δεν γινονται στα φορουμς.Εχετε γεμισει 5 σελιδες και ποσες μερες , μυριζοντας νυχια , προτεινοντας λυσεις , υποθετοντας οτι τις εφαρμοζεις σωστα κλπ κλπ ...ειναι σαν να προσπαθω να αλλαξω μηχανη στο αυτοκινητο μου και να στελνω εμαιλ στο συνεργειο μου και να ρωταω τι πρεπει να κανω βημα βημα..το θεωρεις σωστο?βελτιστο?

Φαινεται οτι αγνοεις βασικα πραγματα λειτουργιας Η/Υ , αλλα ηθελες dual boot με λινουξ...να εχουμε και λιγο λογικη σε αυτα που θελουμε να κανουμε.Εγω σου λεω οτι αντε και δουλεψε το dual boot με λινουξ , εχεις ιδεα απο λινουξ ? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, snbblp είπε

Επειδή για έναν επαγγελματία αυτού του είδους το πρόβλημα δεν επιτρέπεται να λύνεται σε περισσότερο από 15 λεπτά, επιτρέψτε μου μια σύσταση:

https://www99.zippyshare.com/v/YiM5OlLO/file.html

Γεια σου snbblp και σε ευχαριστώ για τη σύσταση! Πολύ ευπρόσδεκτη! Λες να το κατεβάσω και να το κάνω τώρα το boot correction;

3 λεπτά πριν, mphxths είπε

Ο bootloader ειναι στον SSD , το λινουξ ειναι εγκατεστημενο στον HDD...ενταξει θες τζαμπα επισκευη του Η/Υ σου αλλα πρεπει να καταλαβεις οτι απο καποιο σημειο και περα τετοιες "επισκευες" δεν γινονται στα φορουμς.Εχετε γεμισει 5 σελιδες και ποσες μερες , μυριζοντας νυχια , προτεινοντας λυσεις , υποθετοντας οτι τις εφαρμοζεις σωστα κλπ κλπ ...ειναι σαν να προσπαθω να αλλαξω μηχανη στο αυτοκινητο μου και να στελνω εμαιλ στο συνεργειο μου και να ρωταω τι πρεπει να κανω βημα βημα..το θεωρεις σωστο?βελτιστο?

Φαινεται οτι αγνοεις βασικα πραγματα λειτουργιας Η/Υ , αλλα ηθελες dual boot με λινουξ...να εχουμε και λιγο λογικη σε αυτα που θελουμε να κανουμε.Εγω σου λεω οτι αντε και δουλεψε το dual boot με λινουξ , εχεις ιδεα απο λινουξ ? :)

Δεν αναγκάζω κανέναν να απαντήσει στο θέμα και στο πρόβλημά μου, και όσοι απαντούν είναι προς τιμήν τους ότι το κάνουν αφιλοκερδώς. Οπότε προσωπικά ναι το θεωρώ σωστό το ότι υπάρχει η δυνατότητα να λύνεις προβλήματα, που μόνος σου δε θα μπορούσες, μέσα από φόρουμς, και χαίρομαι που υπάρχει μία κοινότητα με άτομα που θα χαρούν και θα επιμείνουν να βοηθήσουν.

Τώρα όσον αφορά τα υπόλοιπα που λες σχετικά με τις γνώσεις μου, ναι δεν είμαι γνώστης ούτε ασχολούμαι επαγγελματικά. Μου αρέσουν πολύ οι υπολογιστές και η τεχνολογία γενικότερα, και τα Linux τα χρειάζομαι επειδή έχουν εργαλεία που προορίζονται για ερευνιτικούς σκοπούς σχετικά με το αντικείμενό μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Έλεος είπε

Δεν αναγκάζω κανέναν να απαντήσει στο θέμα και στο πρόβλημά μου, και όσοι απαντούν είναι προς τιμήν τους ότι το κάνουν αφιλοκερδώς. Οπότε προσωπικά ναι το θεωρώ σωστό το ότι υπάρχει η δυνατότητα να λύνεις προβλήματα, που μόνος σου δε θα μπορούσες, μέσα από φόρουμς, και χαίρομαι που υπάρχει μία κοινότητα με άτομα που θα χαρούν και θα επιμείνουν να βοηθήσουν.

Τώρα όσον αφορά τα υπόλοιπα που λες σχετικά με τις γνώσεις μου, ναι δεν είμαι γνώστης ούτε ασχολούμαι επαγγελματικά. Μου αρέσουν πολύ οι υπολογιστές και η τεχνολογία γενικότερα, και τα Linux τα χρειάζομαι επειδή έχουν εργαλεία που προορίζονται για ερευνιτικούς σκοπούς σχετικά με το αντικείμενό μου.

Προφανως και ειναι προς τιμη τους.Προς τιμη σου δεν ειναι που θες να κανεις την δουλεια σου 1) τζαμπα και 2) χωρις κοπο. Ποση ερευνα εκανες πριν ξεκινησεις να κανεις το dual boot?Τι σημαινει bootloader?secure boot?legacy mode?τι διαολο ειναι αυτο το λινουξ ..και αν το βαλω πως θα δουλεψω μαζι του?πως θα εγκαταστησω τα εργαλεια που θελω?
Αιντε λεει στο μενου "install alongside..." και αστο να βγαλει το φιδι απο την τρυπα το ιδιο το ubuntu?
Τα φορουμς ειναι για να λυνουμε τα προβληματα μας , αλλα να κουναμε και μεις τον κωλο μας παραλληλα με την βοηθεια που λαμβανουμε.

Απο την αλλη βλεπω -και δεν μιλαω για σενα - ατομα τα οποια το παιζουν τεχνικοι/γνωστες σε γνωστους/φιλους/συγγενεις και οταν τα σκατωνουν , μπαινουν στο ινσομνια να λυσουν το προβλημα τους.Και πολλοι βγαζουν και χαρτζιλικι απο αυτο.Αλλοι προσπαθουν να λυσουν προβληματα πανω στην δουλεια τους..δηλ η λυση που θα δοθει εδω μεσα , στον αλλον θα δωσει φραγκα...
Ατομα που μπηκαν , ρωτησαν , δεν απαντησαν ποτε σε διερευνητικες ερωτησεις οσων ηθελαν να βοηθησουν και απλα μπηκαν μετα απο 2-3 μερες να βρουν την απαντηση ετοιμη...
αλλα οκ καλα που υπαρχει η κοινοτητα που δουλευει αφιλοκερδως για τους εξυπνους...

Εχω φαει απειρες ωρες να βοηθησω ατομα εδω μεσα...αλλα μην φτανουμε και στα ορια της εκμεταλλευσης...
Αυτα τα ολιγα απο μενα...

Επεξ/σία από mphxths
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, mphxths είπε

Προφανως και ειναι προς τιμη τους.Προς τιμη σου δεν ειναι που θες να κανεις την δουλεια σου 1) τζαμπα και 2) χωρις κοπο. Ποση ερευνα εκανες πριν ξεκινησεις να κανεις το dual boot?Τι σημαινει bootloader?secure boot?legacy mode?τι διαολο ειναι αυτο το λινουξ ..και αν το βαλω πως θα δουλεψω μαζι του?πως θα εγκαταστησω τα εργαλεια που θελω?
Αιντε λεει στο μενου "install alongside..." και αστο να βγαλει το φιδι απο την τρυπα το ιδιο το ubuntu?
Τα φορουμς ειναι για να λυνουμε τα προβληματα μας , αλλα να κουναμε και μεις τον κωλο μας παραλληλα με την βοηθεια που λαμβανουμε.

Απο την αλλη βλεπω -και δεν μιλαω για σενα - ατομα τα οποια το παιζουν τεχνικοι/γνωστες σε γνωστους/φιλους/συγγενεις και οταν τα σκατωνουν , μπαινουν στο ινσομνια να λυσουν το προβλημα τους.Και πολλοι βγαζουν και χαρτζιλικι απο αυτο.Αλλοι προσπαθουν να λυσουν προβληματα πανω στην δουλεια τους..δηλ η λυση που θα δοθει εδω μεσα , στον αλλον θα δωσει φραγκα...
Ατομα που μπηκαν , ρωτησαν , δεν απαντησαν ποτε σε διερευνητικες ερωτησεις οσων ηθελαν να βοηθησουν και απλα μπηκαν μετα απο 2-3 μερες να βρουν την απαντηση ετοιμη...
αλλα οκ καλα που υπαρχει η κοινοτητα που δουλευει αφιλοκερδως για τους εξυπνους...

Εχω φαει απειρες ωρες να βοηθησω ατομα εδω μεσα...αλλα μην φτανουμε και στα ορια της εκμεταλλευσης...
Αυτα τα ολιγα απο μενα...

Και φυσικά θα προσπαθήσω να κάνω τη δουλειά μου "τζάμπα" αν μπορώ να αποφύγω να δίνω λεφτά τα οποία δε μου περισσεύουν. Και το "χωρίς κόπο" είναι δική σου υπόθεση και πολύ μακριά από την αλήθεια. Τα περί εκμετάλλευσης δεν τα πιάνω καν...

Φαίνεται να διαφωνούμε σε πολύ θεμελιώδες επίπεδο και πέρα από το ότι δεν είναι εδώ το μέρος να λύσουμε αυτή τη διαφωνία, δεν έχει και κάποιο νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια , μη τσακωνομαστε με ενα παληκαρακι που εκανε ενα λαθος.
Κλαην.

Οσοι θελαμε και μπορουσαμε βοηθησαμε οσο μπορουσαμε.
Παμε για αλλα, το θεμα ειναι να εμαθε κατι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...