Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με την εγκατάσταση Ubuntu (έχασα τα Windows;;;)


Έλεος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Annihilator είπε

Μήπως θα πρέπει να απενεργοποιήσεις το secure boot; Πρόσεξε μόνο μη σου κάνει ολικό format αν πας να το απενεργοποιήσεις!

Επίσης, άλλαξε το boot priority και βάλε πρώτο το USB FDD και δοκίμασε boot απ'το usb!

Τα έχω δοκιμάσει και τα 2.

Όταν ενεργοποιώ το Secure Boot δεν αλλάζει κάτι και όταν βάζω ως prioriy το USB πάλι δεν γίνεται κάτι και αλλάζει αυτόματα πάλι στο Ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, Έλεος είπε

Τα έχω δοκιμάσει και τα 2.

Όταν ενεργοποιώ το Secure Boot δεν αλλάζει κάτι και όταν βάζω ως prioriy το USB πάλι δεν γίνεται κάτι και αλλάζει αυτόματα πάλι στο Ubuntu.

Βλέπω έχει και μια επιλογή "reset to setup mode". Μήπως αν την ενεργοποιήσεις να σου ξεκινήσει το recovery;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακου τι θα κανεις. Θα βαλεις ενα windows bootable usb, κατα την διαρκεια της εγκαταστασης θα μπεις σε command promt, θα κανεις clean και φορματ και κετα θα επανεγκαταστησεις τα windows. 

Στο bios κανε reset to defaults

Επεξ/σία από Maverickj13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Annihilator είπε

Βλέπω έχει και μια επιλογή "reset to setup mode". Μήπως αν την ενεργοποιήσεις να σου ξεκινήσει το recovery;

Μου είπαν πιο πάνω να μη το πειράξω αυτό. :S 

24 λεπτά πριν, Maverickj13 είπε

Ακου τι θα κανεις. Θα βαλεις ενα windows bootable usb, κατα την διαρκεια της εγκαταστασης θα μπεις σε command promt, θα κανεις clean και φορματ και κετα θα επανεγκαταστησεις τα windows. 

Στο bios κανε reset to defaults

Το πρόβλημα όμως είναι ότι δεν φαίνεται να μπορεί να κάνει boot από USB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάξε για αρχή να βρεις τη επιλογή για legacy bios αντί για UEFI. 

Κατά 99% το USB stick που έχεις φτιάξει είναι  σε MBR γι'αυτό και δεν το βλέπει.

Άλλαξε αυτό και ξαναδοκιμασε με το USB.

Edit Στα Windows πρέπει να προσπαθείς να μπεις μέσω του Grub γι'αυτό σου βγάζει αυτή την οθόνη. Δοκίμασε στις ρυθμίσεις του bios να βάλεις ως πρωτη επιλογη τα Windows και θα τρέξουν κανονικά. 

Επεξ/σία από DimosMcLaren
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, DimosMcLaren είπε

Ψάξε για αρχή να βρεις τη επιλογή για legacy bios αντί για UEFI. 

Κατά 99% το USB stick που έχεις φτιάξει είναι  σε MBR γι'αυτό και δεν το βλέπει.

Άλλαξε αυτό και ξαναδοκιμασε με το USB.

Edit Στα Windows πρέπει να προσπαθείς να μπεις μέσω του Grub γι'αυτό σου βγάζει αυτή την οθόνη. Δοκίμασε στις ρυθμίσεις του bios να βάλεις ως πρωτη επιλογη τα Windows και θα τρέξουν κανονικά. 

Σωστα, μπες πρωτα στο bios κ διαλεξε legacy support κ legacy first στο boot

Λογικα, δε μπορει να διαλεξει απο bios.. ισως μπορεις να διαλεξεις απο το boot menu

Επεξ/σία από Maverickj13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, DimosMcLaren είπε

Ψάξε για αρχή να βρεις τη επιλογή για legacy bios αντί για UEFI. 

Κατά 99% το USB stick που έχεις φτιάξει είναι  σε MBR γι'αυτό και δεν το βλέπει.

Άλλαξε αυτό και ξαναδοκιμασε με το USB.

 

3 λεπτά πριν, Maverickj13 είπε

Σωστα, μπες πρωτα στο bios κ διαλεξε legacy support κ legacy first στο boot

Λογικα, δε μπορει να διαλεξει απο bios.. ισως μπορεις να διαλεξεις απο το boot menu

Είχες δίκιο DimosMcLaren τα USB που έφτιαχνα ήταν όντως σε MBR. 

Έφτιαξα ένα σε GPT, έβαλα Legacy Support και Legacy first στο boot αλλά και πάλι δεν κάνει boot από USB ακόμα και πρώτο να το βάλω στο priority.

Τζίφος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε μου μη το κουράζεις. Κάνε load setup defaults στο bios. Αν σε βγάλει στην εικόνα που έχεις στο πρώτο post που έκανες απλά ακολουθείς τις οδηγίες που σου έχει κάτω για να κάνεις recovery.

 

Στο bios το setup defaults είναι στο τελευταίο "παραθυρο"

Αν φτάσεις έτσι στην αρχική εικόνα που πόσταρες μετά πατάς f1

Επεξ/σία από mad-proffessor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mad-proffessor είπε

Φίλε μου μη το κουράζεις. Κάνε load setup defaults στο bios. Αν σε βγάλει στην εικόνα που έχεις στο πρώτο post που έκανες απλά ακολουθείς τις οδηγίες που σου έχει κάτω για να κάνεις recovery.

Το έχω κάνει.

Το recovery δεν δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, mad-proffessor είπε

Τι σου βγάζει;

Θα σε αφήνει λογικά σε prompt  δε γίνεται.

Το Enter(Try Again) δεν κάνει τίποτα, το F1 (Recovery Environment) με πηγαίνει στο GRUB menu, το F8 (Startup Settings) τίποτα, το Esc (UEFI Firmware Settings) με πάει στα BIOS και το F9 (Use a different operating system) στο GRUB menu.

16 λεπτά πριν, ice25 είπε

αρχικά πως ξεκίνησε απο το usb για να κάνει την εγκατάσταση του λινουξ?

Πριν κάνω την εγκατάσταση δούλευε μια χαρά όλο το σύστημα μαζί και το USB. Ήταν μετά την εγκατάσταση των linux που έγινε το κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για προσπαθησε να πατησεις το f10 ή alt+f10 ή δες αν υπάρχει τρόπος να ανοιξεις το command prompt. Μην ξενερωνεις, γινεται. Την εχω παθει ακριβως ετσι και καπως μπηκα και φορμαρα τον δισκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασες να κάνεις εκ νέου το usb με το λινουξ? σε κάποια λαπτοπ μετά την πρώτη χρήση δεν δουλεύουν ξανά...το παθαίνω στο δικό μου lenovo χωρίς προφανή λόγο . με το ίδιο usb στο hp laptop δεν έχω κανένα θέμα. (ακόμα και με απλή λανθασμένη εκκίνηση αχρηστεύεται  και θέλει εκ νέου να περάσει το image )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Maverickj13 είπε

Για προσπαθησε να πατησεις το f10 ή alt+f10 ή δες αν υπάρχει τρόπος να ανοιξεις το command prompt. Μην ξενερωνεις, γινεται. Την εχω παθει ακριβως ετσι και καπως μπηκα και φορμαρα τον δισκο

Το δοκίμασα και απλά μου αναβοσβήνει γρήγορα η οθόνη. Τίποτα πέρα από αυτό. 😕 

4 λεπτά πριν, ice25 είπε

δοκίμασες να κάνεις εκ νέου το usb με το λινουξ? σε κάποια λαπτοπ μετά την πρώτη χρήση δεν δουλεύουν ξανά...το παθαίνω στο δικό μου lenovo χωρίς προφανή λόγο . με το ίδιο usb στο hp laptop δεν έχω κανένα θέμα. (ακόμα και με απλή λανθασμένη εκκίνηση αχρηστεύεται  και θέλει εκ νέου να περάσει το image )

Ναι το δοκίμασα και αυτό. Έχω φτιάξει δεκάδες καινούρια Usb αλλά τζίφος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...