Προς το περιεχόμενο

BMW 118i Vs FORD FOCUS st-line ή .........!!


HALF EVIL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, thanasisxask said:

Τι σε πειράζει που είναι με μπροστινή κίνηση, ίσα ίσα που είναι πολύ πιο εύκολο στην οδήγηση από το πισωγλεντικο. 

Χρόνια τώρα η BMW προμοτάρει το Sheer Driving Pleasure και η μετάβαση σε μπροστινή κίνηση είναι μέγα ατόπημα κατά την γνώμη μου. Τόσα χρόνια έλεγαν οτι δεν πρέπει να είναι στον ίδιο άξονα η μετάδοση της κίνησης με το σύστημα διεύθυνσης. Επιπλέον το κάνουν για λόγους μείωσης κόστους κατασκευής, κάτι όμως που δεν μεταβιβάζεται στον τελικό καταναλωτή

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν και κοντά 20 χρόνια οδηγός BMW και τώρα με μπροσθιοκίνητο, ακόμα δεν μπόρεσα να καταλάβω διαφορά πάνω στην οδήγηση,κρατήματα κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, paylidis είπε

Αδιαβαστος

http://www.microchips-tuning.com/el/carellcars/bmw-f20-116i-stage1-remap-216ps-320nm/

έχουν κλάψει πολλά 20vt και κάτι αλλά τρίλιτρο από 114-116...

Συγνωμη αλλα εισαι ασχετος.συγκρινεις μηλα με πορτοκαλια.παλι καλα που το κανανε με κινηση μπροστα γιατι τωρα υπαρχει ελπιδα να στριβει κανονικα.ξερω καλα τι λεω ειχα το bmw 316 2007.

On topic.Ts προσεξε ειναι τρικυλινδρο το 116 .αυτο μονο.

Επεξ/σία από mp123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mp123 είπε

Συγνωμη αλλα εισαι ασχετος.συγκρινεις μηλα με πορτοκαλια.παλι καλα που το κανανε με κινηση μπροστα γιατι τωρα υπαρχει ελπιδα να στριβει κανονικα.ξερω καλα τι λεω ειχα το bmw 316 2007.

On topic.Ts προσεξε ειναι τρικυλινδρο το 116 .αυτο μονο.

Το 118i  εννοείς. 

Και του focus τρικυλινδρος είναι. Επίσης είδα ότι υπάρχει και με 182 ίππους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mp123 είπε

Συγνωμη αλλα εισαι ασχετος.συγκρινεις μηλα με πορτοκαλια.παλι καλα που το κανανε με κινηση μπροστα γιατι τωρα υπαρχει ελπιδα να στριβει κανονικα.ξερω καλα τι λεω ειχα το bmw 316 2007.

On topic.Ts προσεξε ειναι τρικυλινδρο το 116 .αυτο μονο.

Εσυ είσαι γνωστός μυρωδιάς και την 316 την έχεις κάνει καραμέλα. Μήπως στην πήρε η τράπεζα κ τόσο την κράζεις; Εκτός αν ήσουν τόσο αμπαλος που την διέλυσες...

κανενα μήλο με κανένα πορτοκαλί δε συγκρίνω. Είπε ο τύπος δε πάει το 116, του έδειξα τι μπορεί να κάνει το 114-116 με 400€. Αλλά ακόμα και εργοστάσιο 116-118 πάλι πάει σφαίρα... Και ακόμα και το παλιότερο με τα 122 άλογα πάλι μια χαρά πήγαινε, μη λέμε τώρα ότι σέρνεται θαρρείς και είναι κανένα Χιουντάι ή μικρά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, HALF EVIL είπε

Το 118i  εννοείς. 

Και του focus τρικυλινδρος είναι. Επίσης είδα ότι υπάρχει και με 182 ίππους. 

Το 116 εννοω.

Εμφανισιακα δεν το συζητω ειναι πολυ ωραιο το bmw.μου στειλανε φωτο πριν τρεις μερες που κατι ψωνησα απο bmw. Εχει προσφορα ενα αυτοματο 116 στα 28000 ευρω.κριμα που δεν μπορω να ανεβασω φωτογραφια.

Δεν το ηξερα πως το focus ειναι τρικυλινδρο.εγω θα σου ελεγα να  αποφυγεις τα τρικυλινδρα.με τοσα λεφτα που δινεις πας σε μερσεντες.κακα τα ψεματα ειναι η μερσεντες και μετα τα υπολοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, HALF EVIL είπε

Το 118i  εννοείς. 

Και του focus τρικυλινδρος είναι. Επίσης είδα ότι υπάρχει και με 182 ίππους. 

Και το 116 και το 118 τρικύλινδρα είναι από την προηγούμενη κιόλας έκδοση (f20 lci) με ότι αυτό συνεπάγεται. Προσωπικα ούτε τρικύλινδρο δε θα έπαιρνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, paylidis είπε

Εσυ είσαι γνωστός μυρωδιάς και την 316 την έχεις κάνει καραμέλα. Μήπως στην πήρε η τράπεζα κ τόσο την κράζεις; Εκτός αν ήσουν τόσο αμπαλος που την διέλυσες...

κανενα μήλο με κανένα πορτοκαλί δε συγκρίνω. Είπε ο τύπος δε πάει το 116, του έδειξα τι μπορεί να κάνει το 114-116 με 400€. Αλλά ακόμα και εργοστάσιο 116-118 πάλι πάει σφαίρα... Και ακόμα και το παλιότερο με τα 122 άλογα πάλι μια χαρά πήγαινε, μη λέμε τώρα ότι σέρνεται θαρρείς και είναι κανένα Χιουντάι ή μικρά...

Συγνωμη αλλα μιλαμε τωρα για αυτοκινητα χωρις μετατροπες.για αυτο σου κεω να συγκρινεις ιδια αυτοκθνητα.

Τωρα αν μου το πηρε η τραπεζα καποια παοδια εδω ξερουν τι δουλεια κανω .μην λες αρλουμπες εκτιθεσε.τωρα αν ειμαι αμπαλος παλι εκτιθεσε.

Υ.γ δεν εχω τιποτα με την bmw.9000 ευρω σκουτερ αγορασα πριν καποιες μερες απο εκει.φυσικα κας.ποτε στην ζωη μου δεν εχω βαλει δανειο.

Επεξ/σία από mp123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις χρονο & διαθεση, ψαξου στη Γερμανια για A45 AMG σαν το παρακατω :

https://www.car.gr/7613669-mercedes-benz-a-45-amg-edition-1-autokantzavelos

μπορεις να το βρεις 25Κ ~ 26Κ και με αλλα 10Κ μαξ θα βγαλεις ελληνικες πινακιδες μετα απο λιγο καιρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mp123 είπε

Συγνωμη αλλα μιλαμε τωρα για αυτοκινητα χωρις μετατροπες.για αυτο σου κεω να συγκρινεις ιδια αυτοκθνητα.

Τωρα αν μου το πηρε η τραπεζα καποια παοδια εδω ξερουν τι δουλεια κανω .μην λες αρλουμπες εκτιθεσε.τωρα αν ειμαι αμπαλος παλι εκτιθεσε.

Υ.γ δεν εχω τιποτα με την bmw.9000 ευρω σκουτερ αγορασα πριν καποιες μερες απο εκει.

136 έχει εργοστάσιο και 170. Άρα κι πάλι δεν ισχύουν. Το ποιος εκτίθεται με τα λεγόμενα του κ την αποθέωση του i10 μη το σχολιάσουμε !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το 116 δεν το παίρνει κανείς για να ζήσει οδηγικές συγκινήσεις (ειχα αυτό με τα 122 άλογα) οποίος θέλει κάτι τέτοιο πάει σε αλλά μοντέλα της bmw.

Εγώ πάντως δεν θα το απέρριπτα επειδή το έκαναν προσθιοκινητο,ίσα ίσα που νομίζω ότι η bmw μόνο από σειρά 3 και πάνω πρέπει να βγάζει πισωκίνητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, paylidis είπε

136 έχει εργοστάσιο και 170. Άρα κι πάλι δεν ισχύουν. Το ποιος εκτίθεται με τα λεγόμενα του κ την αποθέωση του i10 μη το σχολιάσουμε !

Παλι εκτιθεσε.αστο καλυτερα μην κλεισουν το θεμα του ανθρωπου.τωρα εχω στο γκαραζ αμαξακι τριων μηνων και σκουτερ που τωρα ερχετε αξιας 24000 και τα δυο.αστο καλυτερα.αστο.

Επεξ/σία από mp123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, paylidis είπε

Αδιαβαστος

http://www.microchips-tuning.com/el/carellcars/bmw-f20-116i-stage1-remap-216ps-320nm/

έχουν κλάψει πολλά 20vt και κάτι αλλά τρίλιτρο από 114-116...

Δηλαδή οποίος παίρνει bmw κάνει και remap? Τόσο χάλια η ιπποδύναμη; εσύ έχεις κάνει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, karaLRS είπε

Δηλαδή οποίος παίρνει bmw κάνει και remap? Τόσο χάλια η ιπποδύναμη; εσύ έχεις κάνει; 

Όχι απλά σηκώνει πολύ άνετα remap και χωρίς κανένα θέμα. Το έγραψα κ παραπάνω το βασικό 116 έχει 136ps στα χαρτιά κ το 118 170... δεν είναι και λίγα αλλά οταν με το remap πας στα 210 χωρίς καμία μηχανική αλλαγή και έχεις και καλύτερη κατανάλωση καυσίμου είναι ψιλόδεδομένο στο νεανικό κοινό. 

45 λεπτά πριν, moure είπε

Καλά το 116 δεν το παίρνει κανείς για να ζήσει οδηγικές συγκινήσεις (ειχα αυτό με τα 122 άλογα) οποίος θέλει κάτι τέτοιο πάει σε αλλά μοντέλα της bmw.

Εγώ πάντως δεν θα το απέρριπτα επειδή το έκαναν προσθιοκινητο,ίσα ίσα που νομίζω ότι η bmw μόνο από σειρά 3 και πάνω πρέπει να βγάζει πισωκίνητα.

Ορθό αλλά και πάλι μη λέμε οτι σέρνεται. Μια χαρά πάει είτε το παλιό με τα 122 είτε τα νεότερα με 136/170...

για την μπροστά κίνηση διαφωνώ αλλά ίσως είναι και υποκειμενικό - δε το έχω μάθει - δε μπορώ να το συνηθίσω κ το θεωρώ ντροπή για τη Bmw...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, paylidis είπε

ντροπή για τη BMW

ντροπη για την BMW ηταν και η σειρα 1 (το hatchback) όταν πρωτοβγηκε...αλλα την καλοαγορασαν μπολικοι από τι φαινεται. Οποτε ασε τις ντροπες και σε τον κοσμο να αποφασιζει μονος του τι θα επιλεξει!

Επεξ/σία από Αλεξανδρος A.92
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...