Προς το περιεχόμενο

BMW 118i Vs FORD FOCUS st-line ή .........!!


HALF EVIL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 λεπτά πριν, TakhsJB είπε

Off topic:

Αμαξάκι χατσμπακ 2λιτρο πετρέλαιο έχει κανονικά φόρο πολυτελείας μόνο που είναι 2λιτρο σωστά;

Τα πρώτα 5 χρόνια κανονικά μετά μειωμένο 50%. Δεν τους ενδιαφέρει ότι και να είναι (πετρέλαιο, υβριδικό, plugin). Εάν έχει μοτέρ με 1929cc και πανω πληρώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@HALF EVIL εγώ νομίζω ότι θέλεις πιο πολύ την bmw και θα έλεγα να πάρεις αυτό που θέλεις πιο πολύ και όχι αυτό που ίσως θεωρείται καλύτερο με βάρη κάποια νούμερα ή κάποιον επιπλέον εξοπλισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, zio10 είπε

@HALF EVIL εγώ νομίζω ότι θέλεις πιο πολύ την bmw και θα έλεγα να πάρεις αυτό που θέλεις πιο πολύ και όχι αυτό που ίσως θεωρείται καλύτερο με βάρη κάποια νούμερα ή κάποιον επιπλέον εξοπλισμό.

Μμ  αυτο θα το πω τελικα αφου την δω απο κοντα οπως τα αλλα δυο . Πολλες φορες η εικονα που σχηματιζεις στο μυαλο σου απο τον εντυπο και ηλεκτρονικο Τύπο,  αλλαζει μολις το δεις δια ζώσης.  Η μασκα της και το τιμονι μου αρεσει καπως περισσοτερο απο του focus,  αλλα μενει να αποδειχθει και στην πραξη. Εξάλλου δεν θα πρέπει να είναι κύρια κριτήρια αυτά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Μμ  αυτο θα το πω τελικα αφου την δω απο κοντα οπως τα αλλα δυο . Πολλες φορες η εικονα που σχηματιζεις στο μυαλο σου απο τον εντυπο και ηλεκτρονικο Τύπο,  αλλαζει μολις το δεις δια ζώσης.  Η μασκα της και το τιμονι μου αρεσει καπως περισσοτερο απο του focus,  αλλα μενει να αποδειχθει και στην πραξη. Εξάλλου δεν θα πρέπει να είναι κύρια κριτήρια αυτά. 

καλησπέρα

εγώ έχω την 116 του 2008 με πλούσιο (της εποχής) εξοπλισμό.

πριν 2 μήνες έκανα test drive σε Ι30Ν  και το απλό Ι30 με 120 άλογα (τελικά πάτησε πόδι η σύζυγος και πήρα το ΚΟΝΑ με 120 άλογα)

Λοιπόν

Εθνική οδό - το 116 είναι άλλη κλάση , έχουμε ποιότητα κύλισης BMW.

εντός πόλης πολύ ποιο παιχνιδιάρικο , πολύ ποιο ευχάριστο σε οδήγηση το kona/120 άλογα.

Προσωπικά τα FORD τα θεωρώ υπερτιμημένα και δεν τα χωνεύω (μόλις ζητήσεις πλούσιο εξοπλισμό , έρχεται η κεραμίδα).

Αν είσαι νέος και σου αρέσει το γκάζι πάρε Ι30Ν , την ευχαρίστηση που θα σου προσφέρει δεν μπορεί να σου την προσφέρει άλλο αυτοκίνητο σε αυτά τα λεφτά. Το δοκίμασα και έπαθα πλάκα με την HYUNDAI , είχα την εικόνα της HΥUNDAI προ δεκαετίας.

ΥΓ

Λόγω εργασίας έχω οδηγήσει τα τελευταία χρόνια (για 2-3 μέρες το κάθε ένα) καμιά 10αριά διαφορετικά αυτοκίνητα. Πήγαινε δοκίμαστε την BMW , ξαναδοκίμασε το Ι30Ν και αποφάσισε ποιο σου ταιριάζει περισσότερο. (μακρυά από πετρέλαιο , αφού θα κάνεις λιγότερα από 10Κ χλμ τον χρόνο θα έχεις μόνο τα ελαττώματα χωρίς οικονομικό όφελος)

 

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mclein² είπε

φανταζομαι δε σου αρεσε γιατι το νιωθεις αερινο σε σχεση με τα "βαρια" κουτια των ανταγωνιστων ; 

θεωρω οτι δε σου εδωσε την αισθηση σταθεροτητας που προσφερει ενα ευρωπαϊκο αμαξι. αυτο που λενε καποιοι "παει τρενο".

νομιζω ομως οτι στριβει & νιωθεις πιο αμεσα καθε κινηση - οπως διορθωνει λαθη αρκετα καλυτερα λογω στησιματος απο τον ανταγωνισμο.

εκτος συναγωνισμου θεωρω το ταπερ, το οποιο παλι κατα την προσωπικη μου αποψη ειναι πολυβολο γενικως & ειδικως αλλα εμφανησιακα καποιους ισως τους χαλασει..

πανεμορφο το τουότα αλλα το 2λιτρο με τις μπαταριες πολυ βαρυ κι ασηκωτο...

στα 40Κ που φτανει μια σοβαρη του εκδοση υπαρχουν καλυτερες επιλογες / ισως ομως να μην υπαρχουν οικονομικοτερες σε βαθος 10ετιας.

31-32 τελειωμένο νομίζω, η πιο καλή του έκδοση. Μπορεί να μην έχει διακοσμητικά αυτοκόλλητα σε αυτά τα λεφτά, αλλά είναι ο,τι καλύτερο εφόσον έχεις κατασταλάξει και αποδεχτεί ότι αφήνεις την πλάκα στην άκρη και κινείσαι (έστω και οριακά) απλώς σβέλτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dBpanos είπε

31-32 τελειωμένο νομίζω, η πιο καλή του έκδοση. Μπορεί να μην έχει διακοσμητικά αυτοκόλλητα σε αυτά τα λεφτά, αλλά είναι ο,τι καλύτερο εφόσον έχεις κατασταλάξει και αποδεχτεί ότι αφήνεις την πλάκα στην άκρη και κινείσαι (έστω και οριακά) απλώς σβέλτα. 

με πινακιδες εξοδα κ ολη τη χαρτουρα εφτασε στα 35 σε καποια αντιπροσωπεια στην πειραιως. 

επισης, για κανενα λογο δεν κινεισαι σβελτα. ποτέ & πουθενά. αυτο το υπογραφω. το αμαξι ειναι νεκροφορα & απογοητευτηκα 100% μετα απο test drive.

10 ώρες πριν, Agmourk είπε

Ξεκίνησα να γράφω ένα κειμενάκι με τις ατελείες του, αλλά δεν υπάρχει λόγος. 

Απλά δεν μου άρεσε συνολικά σαν αυτοκίνητο και μου άφησε ουδέτερη αίσθηση. Ειναι πολλες μικρες λεπτομερείες που μαζεύονται και στο σύνολο καταλήγω εκεί. Όπως φαντάζομαι έχεις μια αιτιολογημένα άποψη για τα ευρωπαϊκά, έτσι και εγώ για τα Κορεάτικα. Απλά όταν προσφέρεις πολλά σε καλή τιμή, από κάπου κόβεις για να έχεις κέρδος (άλλοι ακούγεται ότι κόβουν μέχρι και το βάψιμο του εσωτερικού μέρους του καπο Για κέρδος ). Εκτός εάν πάψαμε να μιλάμε για εταιρείες και μιλάμε για ίδρυμα. 

Όλα είναι θέμα συμβιβασμών. Με τα λεφτά που έχεις διαθέσιμα τι παραχωρήσεις θα κάνεις (και όχι τι παραπάνω θα αγορασεις). 

εχω αιτιολογημενη αποψη για οτι εχω οδηγησει. εννοειται οτι δεν υπερμαχος κανενος μπραντ διοτι δεν μου δινουν ποσοστα.

παρ'ολο που μ'αρεσει το στησιμο & η οδηγηση στο 30Ν, 99 στις 100 φορες δε θα το αγοραζα..κυριοτερος λογος η αντιπροσωποι της εταιρειας στην ελλαδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/10/2019 στις 11:45 ΜΜ, jgeorgiou είπε

καλησπέρα

εγώ έχω την 116 του 2008 με πλούσιο (της εποχής) εξοπλισμό.

πριν 2 μήνες έκανα test drive σε Ι30Ν  και το απλό Ι30 με 120 άλογα (τελικά πάτησε πόδι η σύζυγος και πήρα το ΚΟΝΑ με 120 άλογα)

Λοιπόν

Εθνική οδό - το 116 είναι άλλη κλάση , έχουμε ποιότητα κύλισης BMW.

εντός πόλης πολύ ποιο παιχνιδιάρικο , πολύ ποιο ευχάριστο σε οδήγηση το kona/120 άλογα.

Προσωπικά τα FORD τα θεωρώ υπερτιμημένα και δεν τα χωνεύω (μόλις ζητήσεις πλούσιο εξοπλισμό , έρχεται η κεραμίδα).

Αν είσαι νέος και σου αρέσει το γκάζι πάρε Ι30Ν , την ευχαρίστηση που θα σου προσφέρει δεν μπορεί να σου την προσφέρει άλλο αυτοκίνητο σε αυτά τα λεφτά. Το δοκίμασα και έπαθα πλάκα με την HYUNDAI , είχα την εικόνα της HΥUNDAI προ δεκαετίας.

ΥΓ

Λόγω εργασίας έχω οδηγήσει τα τελευταία χρόνια (για 2-3 μέρες το κάθε ένα) καμιά 10αριά διαφορετικά αυτοκίνητα. Πήγαινε δοκίμαστε την BMW , ξαναδοκίμασε το Ι30Ν και αποφάσισε ποιο σου ταιριάζει περισσότερο. (μακρυά από πετρέλαιο , αφού θα κάνεις λιγότερα από 10Κ χλμ τον χρόνο θα έχεις μόνο τα ελαττώματα χωρίς οικονομικό όφελος)

Μπορεις να μας πεις με δυο λογια, ποια αυτοκινητα οδηγησες κ τι σου αρεσε στο καθενα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/10/2019 στις 8:04 ΜΜ, HALF EVIL είπε

Πάω για αντικατάσταση του  IBIZA 1,2 TSI  105 hp

Σημειωτέον ότι δεν έχω κανένα κόλλημα με  μάρκες. ;)

Ευχαριστώ. 

Η περίπτωσή σου είναι το δημοσιογραφικό κλισέ -ευχάριστος πονόκεφαλος- . Δεν ξέρω αν έχω καταλάβει σωστά τι ψάχνεις αλλά 30κ είναι σεβαστό ποσό. Αν είσαι ανάμεσα στα 3 αυτά μόνο το μόνο που θα πώ είναι να υπολογίσεις και την εκεί αντιπροσωπεία γιατί στην επαρχία τα πράγματα μερικές φορές είναι περίεργα.

Αν δεν είσαι μόνο σε αυτά η τελευταία σου πρόταση στο αρχικό post σου δίνει μεγάλο πλεονέκτημα. Εγώ για να σου προτείνω κάτι θα ήθελα να ξέρω

  • Το Ibiza θα μείνει για δεύτερο ή θα πουληθεί? Γενικά υπάρχει δεύτερο αμάξι
  • Οικογενεια υπάρχει-θα υπάρχει στο μέλλον?
  • Εκτός δρόμου πατάς? Η 1 εκδρομή πχ μπορεί να είναι και ορεινά το χειμώνα/πάμε στην τάδε παραλία με χωματόδρομο το καλοκαίρι?
  • Όποιο πάρεις θα αντικατασταθεί στην 5ετια ή το πάς σοβαρά 🤣🤣
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, minus_gr είπε

Η περίπτωσή σου είναι το δημοσιογραφικό κλισέ -ευχάριστος πονόκεφαλος- . Δεν ξέρω αν έχω καταλάβει σωστά τι ψάχνεις αλλά 30κ είναι σεβαστό ποσό. Αν είσαι ανάμεσα στα 3 αυτά μόνο το μόνο που θα πώ είναι να υπολογίσεις και την εκεί αντιπροσωπεία γιατί στην επαρχία τα πράγματα μερικές φορές είναι περίεργα.

Αν δεν είσαι μόνο σε αυτά η τελευταία σου πρόταση στο αρχικό post σου δίνει μεγάλο πλεονέκτημα. Εγώ για να σου προτείνω κάτι θα ήθελα να ξέρω

  • Το Ibiza θα μείνει για δεύτερο ή θα πουληθεί? Γενικά υπάρχει δεύτερο αμάξι
  • Οικογενεια υπάρχει-θα υπάρχει στο μέλλον?
  • Εκτός δρόμου πατάς? Η 1 εκδρομή πχ μπορεί να είναι και ορεινά το χειμώνα/πάμε στην τάδε παραλία με χωματόδρομο το καλοκαίρι?
  • Όποιο πάρεις θα αντικατασταθεί στην 5ετια ή το πάς σοβαρά 🤣🤣

1) To Ibiza θα πωληθεί-ανταλλαχθεί. Υπάρχει και άλλο αμάξι  (Hyundai Accent του πεθερού που δεν οδηγεί πλέον και το έχουμε εμείς). 

2 ) Εγώ και η σύζυγος, το παιδί είναι φοιτητής

3) Όχι , σπάνια , μια-δύο φορές το χρόνο 

4) Πηγαίνω για μακροχρόνια κατοχή,  ας πούμε 10 χρόνια, εκτός απροόπτου . 

5) Το δεν έχω κόλλημα με κάποια μάρκα  σημαίνει ότι σαφώς θέλω μια καλή αναβάθμιση από το υπάρχον.  πχ. δεν θα έπαιρνα Dacia . 

 

Επεξ/σία από HALF EVIL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/10/2019 στις 11:18 ΜΜ, HALF EVIL είπε

Μμ  αυτο θα το πω τελικα αφου την δω απο κοντα οπως τα αλλα δυο . Πολλες φορες η εικονα που σχηματιζεις στο μυαλο σου απο τον εντυπο και ηλεκτρονικο Τύπο,  αλλαζει μολις το δεις δια ζώσης.  Η μασκα της και το τιμονι μου αρεσει καπως περισσοτερο απο του focus,  αλλα μενει να αποδειχθει και στην πραξη. Εξάλλου δεν θα πρέπει να είναι κύρια κριτήρια αυτά. 

956362652_2019-10-05(12).jpg.46fffda8d4fc3d19beab59ba3b6a3389.jpg890902967_2019-10-05(14).jpg.17a10f3f0a64b915442f538fc3ee72b9.jpg1101898083_2019-10-05(13).jpg.c902b3c233df67d11c8e2f1ed636d6a6.jpg

 Επειδη καποιος το ζητησε. 28000 το αυτοματο.μου το στειλανε οταν μου εκλεισαν το σκουτερ.

Επεξ/σία από mp123
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, HALF EVIL είπε

1) To Ibiza θα πωληθεί-ανταλλαχθεί. Υπάρχει και άλλο αμάξι  (Hyundai Accent του πεθερού που δεν οδηγεί πλέον και το έχουμε εμείς). 

2 ) Εγώ και η σύζυγος, το παιδί είναι φοιτητής

3) Όχι , σπάνια , μια-δύο φορές το χρόνο 

4) Πηγαίνω για μακροχρόνια κατοχή,  ας πούμε 10 χρόνια, εκτός απροόπτου . 

5) Το δεν έχω κόλλημα με κάποια μάρκα  σημαίνει ότι σαφώς θέλω μια καλή αναβάθμιση από το υπάρχον.  πχ. δεν θα έπαιρνα Dacia . 

Εξακολουθείς να έχεις πολλά πλεονεκτήματα. Δεν έχεις τρελές ανάγκες για χώρους, θα υπάρχει "μουλάρι" για κάθε μέρα οπότε δικαιούσε θεωρώ το bmw.

Aπό την άλλη δικαιούσε και κανά ταξιδάκι έξω. Να αφήσεις τιποτα ψιλα για τον γάμο του γιού κτλ 🤣

Με λίγα λόγια σαν εναλλακτική -για μένα όμως- και επειδή το έχω οδηγήσει-το βλέπω λόγω φίλου συχνά  αν δεν σε καίει το "premium"

kia ceed 1.4T GT Line - Infra Red και παίξε με extra εξοπλισμό αν θές.  140 άλογα αλλά δες ροπή&στροφές. Δεν γράφω και άλλα καλά που ξεχωρίζω στο αμάξι γιατί θα αρχίσουν τα *είναι έμπορος-έχει ποσοστά στη kia κτλ 🤣*

Ναι έχει και έκδοση με 200 άλογα αλλά μην ασχοληθείς -θα καιείς και από τα τέλη-

 
Επεξ/σία από minus_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, crom251 είπε

Σε αυτα τα χρηματα πας για Α180 sedan.

Αλλη κλαση το αυτοκινητο, πανεμορφο, με εσωτερικο που παθαινεις κυριολεκτικα πλακα...

Σε καμμία περίπτωση, δεν χρειάζομαι sedan.

Και με ημιακαμπτο άξονα πίσω και 136 ίπποι για τόσο βαρύ αμάξωμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού ξέρεις τι θες ρε half evil και προφανώς έχεις και τους απαραίτητες γνώσεις, εμάς τι μας θες; 

Πήγαινε να οδηγήσεις τη μπεμπα, μην ξεχάσεις να μας γράψεις τις εντυπώσεις σου και...καλορίζικο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...