Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, s_mduck είπε

Δηλ αν ηταν μια νεα οικοδομη με υποδομη οπτικων τι θα κανανε θα ξανασκαβανε;;

H εγκατάσταση που γίνεται από εμάς (π.χ. μέσω Smart Readiness), θα εφαρμοσθεί βάσει προδιαγραφών και με πιστοποίηση, οπότε την δέχονται οι πάροχοι. Υπάρχουν κανονισμοί για όλα αυτά. Είναι όπως με την ηλεκτρολογική εγκατάσταση στην οικοδομή βάσει εγκεκριμένων προδιαγραφών και σχεδίων (με την τζίφρα του αδειοδοτημένου εγκαταστάτη) και μετά έρχεται ο ΔΕΔΔΗΕ και ολοκληρώνει την σύνδεση με το δίκτυο, τοποθετώντας τον μετρητή.

25 λεπτά πριν, s_mduck είπε

Η αν ερθουν αυτοι και τα βαλουν και μετα θελω να παω φορητοτητα vodafone παλι θα σκαβουνε;

Μία φορά γίνεται η εγκατάσταση και όλοι αυτή χρησιμοποιούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καπως ασχετο αλλα θα το ρωτησω και οποιος μπορεις και θελει ας μου στελει και προσωπικο μηνυμα, οσοι εχετε βαλει ήδη οπτικη πως δινετε ρευμα στο ρουτερ και στο ΟΝΤ και δεν εννοω απο την πριζα της ΔΕΗ μιλαω αν καποιος εχει αξιοπιστη λυση UPS ή κατι αντιστοιχο....ψαχνω δοκιμασμενο UPS ή άλλη δοκιμασμενη λυση ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, trelomam είπε

ψαχνω δοκιμασμενο UPS ή άλλη δοκιμασμενη λυση

Εγώ χρησιμοποιώ ακριβώς αυτό.

Στα 3 χρόνια τα έφτυσε και πήρα άλλο. Πιστεύω και το καινούριο να κρατήσει άλλα 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, turbat0s είπε

Εγώ χρησιμοποιώ ακριβώς αυτό.

Στα 3 χρόνια τα έφτυσε και πήρα άλλο. Πιστεύω και το καινούριο να κρατήσει άλλα 3.

Πολυ ωραια το εχω δει, πως ομως αυτο δινει ρευμα και στο ΟΝΤ και στο ρουτερ; Σε βιντεο εχω δει οτι εχει μια εξοδο για συσκευη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, trelomam said:

Πολυ ωραια το εχω δει, πως ομως αυτο δινει ρευμα και στο ΟΝΤ και στο ρουτερ; Σε βιντεο εχω δει οτι εχει μια εξοδο για συσκευη.

Σε φωτογραφία φαίνεται ότι περιλαμβάνει καλώδιο 1:2.

https://a.scdn.gr/ds/skus/review_images/000024/24264/20210520120512_a4936590.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/3/2024 στις 11:01 ΠΜ, georgeole είπε

πέρα φυσικά από τις ζημιές και την αισθητική, έτσι γίνονται οι νοικοκυρεμένες δουλειές.

επιτρέψτε μου μια αφελή ερώτηση : απ' τη στιγμή που μπαίνει μέσα στο διαμέρισμα, θα πρέπει να περαστούν όλα αυτά τα άσπρα πλαστικά κανάλια τοιχο τοιχο μέχρι να φτάσει στην πρώτη πρίζα ? αν είναι έτσι αυτό είναι αισθητικό έκτρωμα (δεδομένου ότι μιλάμε για το σαλόνι και όχι την αποθήκη)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

19 ώρες πριν, s_mduck είπε

Μίλησα παλι με την cosmote αν το δεχονται και μου λενε οχι λογο αξιοπιστιας στην εγκατάσταση και ποιότητας των υπηρεσιών. Δηλ αν ηταν μια νεα οικοδομη με υποδομη οπτικων τι θα κανανε θα ξανασκαβανε;;

σε ενα αρθρο που αφορουσε το smart readiness και που δυστυχως δεν μπορω να το βρω ξανα για να το παραθεσω, ελεγε οτι εαν βαλουν οι παροχοι την οπτικη ινα μεσα στο σπιτι, αποκτουν και την ιδιοκτησια τους. Αυτο σημαίνει οτι ανεξαρτητα σε ποια εταιρεια θα εισαι ο ιδιοκτητης της οπτικης ινας εισπρατει παγιο (εμεις δεν το βλεπουμε αλλα ειναι ενσωματωμενο στην τιμη του προγραμματος που εχουμε). Και συμφωνα με το αρθρο ο cosmote καιγεται για αυτο ενω οι αλλες δυο εταιρειες οχι τοσο.

Αν αυτο το αρθρο ηταν σωστο και οχι μια δημοσιογραφικη ανακριβεια τοτε ειναι λογικο ο cosmote να βαζει προσκομματα σε καθε τετοια περιπτωση. Ισως αυτο να δινει και μια απαντηση στο γιατι οταν επικοινωνησα με επισημους εγκαταστατες smart readiness (μεσα απο τον καταλογο του υπουργειου) αυτοι με εστελναν στον cosmote.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, infin1tyGR είπε

Σε φωτογραφία φαίνεται ότι περιλαμβάνει καλώδιο 1:2.

https://a.scdn.gr/ds/skus/review_images/000024/24264/20210520120512_a4936590.jpeg

 

15 ώρες πριν, turbat0s είπε

Ακριβώς έχει διπλή απόληξη το καλώδιο

το ρουτερ ειναι 2 Α και το ΟΝΤ 0.5Α αυτο που μου προτεινετε ειναι 2 Α....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30W λέει αυτό που σου πρότεινε ο turbat0s, δηλαδή 2.5A στα 12V. Οι συσκευές σου δεν θα φτάσουν ποτέ αυτό το όριο αθροιστικά. Το 2A το είδες στα τεχνικά χαρακτηριστικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ, εγώ το είχα πάρει δωρεάν, λόγω του οτι έχω συναγερμό με σύνδεση σε κέντρο λήψεως σημάτων και όταν άλλαξαν σε VoIP τους είχα εκφράσει την ανησυχία μου για το πως θα γίνετ εη επικοινωνία σε περίπτωση διακοπής ρεύματος...

 

 

23 minutes ago, trelomam said:

 

το ρουτερ ειναι 2 Α και το ΟΝΤ 0.5Α αυτο που μου προτεινετε ειναι 2 Α....

E, καλά, τα παιδιά είχαν πλυμένα τα νύχια τους και δεν μυριζαν, γιαυτό δεν κατάλαβαν τι κατανάλωση έχει το router σου... Δεν θα επαναληφθεί 🤪

Δεν νομίζω κανένα απο αυτά να πιάσει τα νούμερα που λες, πάντως...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 09/04/2024 at 23:23, zoranb said:

Από το κουτί που τερματίζει η γραμμή της οπτικής ίνας στο κλιμακοστάσιο, παίρνουν το πολύ λεπτό καλώδιο της ίνας, το πάνε τοίχο τοίχο, ανοίγουν τρύπα κ το περνάνε στο διαμέρισμα. Μετά καλύπτουν με στόκο/σιλικόνη/μαστίχη την τρύπα, υλικά που ακουμπάνε την οπτική ίνα τόσο στην είσοδό της όσο κ στην έξοδό της μέσα στο διαμέρισμα.
Είναι σωστό που η οπτική ίνα ακουμπάει το στόκο/σιλικόνη/μαστίχη; Δεν θα έπρεπε να μπεί κάτι, ίσως κάποια σωλήνα με τάπα ώστε να χωράει ίσα ίσα η οπτική ίνα όταν εισέρχεται στην τρύπα του τοίχου;

Προσωπικά με απασχολεί πιο πολύ η καθαρίστρια του κτηρίου που θα βουτήξει τη σκούπα και θα αρχίσει να ξαραχνιάζει τις γωνίες και τα σοβατεπιά στους κοινόχρηστους χώρους με την ίνα να ταξιδεύει στις άκρες. Δεν ξέρω, δεν έχω μείνει καθόλου ευχαριστημένος από τις διαδικασίες που ακολουθούν στην εγκατάσταση.

Επεξ/σία από konc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, trelomam είπε

το ρουτερ ειναι 2 Α και το ΟΝΤ 0.5Α αυτο που μου προτεινετε ειναι 2 Α....

Έτσι λένε τα specs, εγώ σαν χρήστης του συγκεκριμένου τα τελευταία 4 έτη σου λέω ότι δουλεύει απροβλημάτιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γίνεται να έχουν σκάψει (επιβεβαιωμένα) εδώ και 2-3 χρόνια έξω από το σπίτι μου, να έχουν βάλει οπτική ίνα, και ακόμα να μην υπάρχει η δυνατότητα να αποκτήσω FTTH διότι δεν είναι διαθέσιμο στην περιοχή μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Gatoskylo8 είπε

Πως γίνεται να έχουν σκάψει (επιβεβαιωμένα) εδώ και 2-3 χρόνια έξω από το σπίτι μου, να έχουν βάλει οπτική ίνα, και ακόμα να μην υπάρχει η δυνατότητα να αποκτήσω FTTH διότι δεν είναι διαθέσιμο στην περιοχή μου;

ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ. Ποια εταιρεία; Να υποθέσω πως πήγες σε κατάστημα να ρωτήσεις/ζητήσεις εξηγήσεις, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...