Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
2 ώρες πριν, coyote2 είπε

Δε καταλαβαίνω τι σημαίνει εξαιρέθηκε;

 

Οκ υποδομές δε κέρδισε.... Χονδρική γιατί δεν παίρνει;

Επειδη μαλλον δεν μπηκε στους διαγωνισμους για περιοχες για να κανεις της εγκαταστασεις (αρα να βαλει κεφαλαιο - το οποιο δεν ειχε προφανως - ) την αφησαν στην απ εξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συναντησα τυχαια τεχνικους του ΟΤΕ οπου τους ειπα την περιπτωση και μου ανεφεραν οτι απαγορευεται και ειναι απαραδεκτο οι οπτικες ινες να περνανε εντος του τοιχου μαζι με τα καλωδια χαλκου και οτι μετα απο καταγγελια ξηλωνονται.

Απ οσο γνωριζω τα καλωδια τηλεφωνου/χαλκου θεωρουνται ασθενη ρευματα,η PSTN εχει ταση 52 Volt και η ISDN 94 Volt αν και θεωτητικα οι οτικες ινες ειναι γυαλι και δεν επηρεαζεται απο ηλεκτρομαγνητικες παρεμβολες.Αν ομως πχ καποιος ενοικος δεν θελει να βαλει οπτικη ινα και μελλοντικα θελησει να αλλαξει το καλωδιο του με utp αναγκαστικα ο ηλεκτρολογος θα βαλει ατσαλινα και στις περισσοτερες περιπτωσεις μαζι με βαζελινη,σαπουνι κτλ και οσο και να προσεχει παντα υπαρχει ο κινδυνος να προξενησει ζημια,αυτος ειναι αλλωστε και ο λογος που οι οπτικες ινες περνανε αυτονομα ξεχωριστα απο ασθενη και ισχυρα ρευματα ωστε να ελαχιστοποιηθει ο κινδυνος σε μελλοντικες εργασιες να προξενηθει ζημια.

 

 

Επεξ/σία από Ultimategr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Ultimategr είπε

Συναντησα τυχαια τεχνικους του ΟΤΕ οπου τους ειπα την περιπτωση και μου ανεφεραν οτι απαγορευεται και ειναι απαραδεκτο οι οπτικες ινες να περνανε εντος του τοιχου μαζι με τα καλωδια χαλκου και οτι μετα απο καταγγελια ξηλωνονται.

Απ οσο γνωριζω τα καλωδια τηλεφωνου/χαλκου θεωρουνται ασθενη ρευματα,η PSTN εχει ταση 52 Volt και η ISDN 94 Volt αν και θεωτητικα οι οτικες ινες ειναι γυαλι και δεν επηρεαζεται απο ηλεκτρομαγνητικες παρεμβολες.Αν ομως πχ καποιος ενοικος δεν θελει να βαλει οπτικη ινα και μελλοντικα θελησει να αλλαξει το καλωδιο του με utp αναγκαστικα ο ηλεκτρολογος θα βαλει ατσαλινα και στις περισσοτερες περιπτωσεις μαζι με βαζελινη,σαπουνι κτλ και οσο και να προσεχει παντα υπαρχει ο κινδυνος να προξενησει ζημια,αυτος ειναι αλλωστε και ο λογος που οι οπτικες ινες περνανε αυτονομα ξεχωριστα απο ασθενη και ισχυρα ρευματα ωστε να ελαχιστοποιηθει ο κινδυνος σε μελλοντικες εργασιες να προξενηθει ζημια.

 

 

απαράδεκτο ε? τι είπε τώρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έλαβα ένα email χθες από τη Δράση Superfast Broadband και αναφέρει ότι θα πρέπει να αποστείλω μία ψηφιακή βεβαίωση. Η εγκατάσταση έχει γίνει εδώ και 2 μήνες αλλά τώρα μου ήρθε αυτό το e-mail το χει λάβει κάποιος άλλος ?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/1/2022 στις 8:02 ΜΜ, stazzy1978 είπε

Χαλάνδρι

Αίτηση: 19/12/2021

Αυτοψία: 11/01/2022

Εγκατάσταση: 22/1/2022

Μπόμπα, ανέλπιστα γρήγορα και πολύ διακριτική εγκατάσταση!

Αν είναι καλή θα φανεί σε 15-20 μέρες όταν με συνδεσει η cosmote.

Πολύ αισιόδοξο σε βλέπω για 15 ημέρες, εγώ περίμενα 2 μήνες. Χάλι μαύρο η Cosmote... 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Giannis_! είπε

Καλησπέρα έλαβα ένα email χθες από τη Δράση Superfast Broadband και αναφέρει ότι θα πρέπει να αποστείλω μία ψηφιακή βεβαίωση. Η εγκατάσταση έχει γίνει εδώ και 2 μήνες αλλά τώρα μου ήρθε αυτό το e-mail το χει λάβει κάποιος άλλος ?

Ευχαριστώ.

εμένα δεν μου έχει  έρθει τίποτα πάντως μετά την εγκατάσταση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Giannis_! είπε

Καλησπέρα έλαβα ένα email χθες από τη Δράση Superfast Broadband και αναφέρει ότι θα πρέπει να αποστείλω μία ψηφιακή βεβαίωση. Η εγκατάσταση έχει γίνει εδώ και 2 μήνες αλλά τώρα μου ήρθε αυτό το e-mail το χει λάβει κάποιος άλλος ?

Ευχαριστώ.

To έγραψα και εγώ λίγες σελίδες πριν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 12/1/2022 στις 9:31 ΠΜ, -WISE- είπε

Παίδες, όποιος έβαλε cosmote FTTH με κουπόνι sfbb να δει τα junk mail του.

Μου ήρθε αυτό το email. Πώς μου έκοψε και κοίταξα τα junk ενώ δεν τα κοιτάω ποτέ. 

 

 

Screenshot_20220112-092847_Email.jpg

ΟΚ δίκιο έχεις... σου στείλανε να υπογράψεις κάτι ψηφιακά!

Επεξ/σία από coyote2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνοντας αναζήτηση στο https://www.sfbb.gr/LandingPage.html διαπίστωσα ότι υπάρχει κάλυψη 600μ από το σπίτι μου. 

1) Άρα προκύπτει ότι όντως η διαθεσιμότητα για οπτική ίνα είναι αυτή ή απλά ένα μέρος του δικτύου επιδοτείται? 

2) Έχει τύχει σε κάποιον να βρίσκεται σε παρόμοια απόσταση, τι ενέργειες έκανε για αιτηθεί εγκατάσταση οτπικής ίνας?

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mike_a4 είπε

Κάνοντας αναζήτηση στο https://www.sfbb.gr/LandingPage.html διαπίστωσα ότι υπάρχει κάλυψη 600μ από το σπίτι μου. 

1) Άρα προκύπτει ότι όντως η διαθεσιμότητα για οπτική ίνα είναι αυτή ή απλά ένα μέρος του δικτύου επιδοτείται? 

2) Έχει τύχει σε κάποιον να βρίσκεται σε παρόμοια απόσταση, τι ενέργειες έκανε για αιτηθεί εγκατάσταση οτπικής ίνας?

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Εάν δεν υπάρχει κάλυψη στην οδό και στον αριθμό που μένεις τότε  δυστυχώς δε μπορείς να βάλεις ftth . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mike_a4 είπε

Κάνοντας αναζήτηση στο https://www.sfbb.gr/LandingPage.html διαπίστωσα ότι υπάρχει κάλυψη 600μ από το σπίτι μου. 

1) Άρα προκύπτει ότι όντως η διαθεσιμότητα για οπτική ίνα είναι αυτή ή απλά ένα μέρος του δικτύου επιδοτείται? 

2) Έχει τύχει σε κάποιον να βρίσκεται σε παρόμοια απόσταση, τι ενέργειες έκανε για αιτηθεί εγκατάσταση οτπικής ίνας?

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Σέ εμένα υπάρχει κάλυψη 150-200 μέτρα ανατολικα-δυτικά τού σπιτιού μου,αλλά δυστυχώς εγώ δέν έχω κάλυψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνοιξε η διαθεσιμότητα για νέο κομμάτι της Χαριλάου άνω του γηπέδου (έχει ήδη στην κάτω μεριά), επίσης Πυλαία και Πυλαιώτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...