Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, nightred2 είπε

οντως δεν το ειχα δει , ευχαριστω

 

Ξερετε αν θα πρεπει να συνδεδει το vdsl καπου?

 

Συνδέεις την οπτική ίνα με το μικρό μόντεμ και μετά βάζεις το κίτρινο καλώδιο από το μικρο μόντεμ στο μεγάλο το κανονικό. Αν θέλεις να έχεις μόνο μια πρίζα στο σπίτι αφαιρείς το τηλεφωνικό καλώδιο εντελώς από το μεγάλο ρουτερ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νομικά τι προβλέπεται αν κάποιος θελήσει να βάλει οπτική ίνα σε πολυκατοικία; Πρέπει κάποιος άλλος που δεν επιθυμεί να περάσει από το δικό του χώρο, να το δεχτεί; Προβλέπεται σε κάποιο συγκεκριμένο νόμο/άρθρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, gousias said:

Νομικά τι προβλέπεται αν κάποιος θελήσει να βάλει οπτική ίνα σε πολυκατοικία; Πρέπει κάποιος άλλος που δεν επιθυμεί να περάσει από το δικό του χώρο, να το δεχτεί; Προβλέπεται σε κάποιο συγκεκριμένο νόμο/άρθρο;

Τι εννοείς "δικό του χώρο", περνάει μέσα από το διαμέρισμά του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gousias είπε

Νομικά τι προβλέπεται αν κάποιος θελήσει να βάλει οπτική ίνα σε πολυκατοικία; Πρέπει κάποιος άλλος που δεν επιθυμεί να περάσει από το δικό του χώρο, να το δεχτεί; Προβλέπεται σε κάποιο συγκεκριμένο νόμο/άρθρο;

Τα έχουμε συζητήσει πολλές φορές. Ο νόμος αναφέρει ότι μόνο αν υπάρχει ομόφωνη αρνητική απάντηση από όλους τους ιδιοκτήτες δεν προχωράει η εγκατάσταση. Δηλαδή μόνο ένας να θέλει προχωράει κανονικά. Αλλά στην πράξη δεν νομίζω να μπορείς να το κάνεις. Γιατί όλες οι εταιρίες θέλουν υπογραφή διαχειριστή. 

Τώρα όταν γίνει εγκατάσταση σε κάθε όροφο αφήνουν boxaki, αν θέλει κάποιος άλλος, να γίνει μόνο εγκατάσταση στο χώρο του και όχι σε όλη τη πολυκατοικία.

Μέσα από το σπίτι άλλου ιδιοκτήτη εκτός του ενδιαφερομένου δεν περνάει. 

Επεξ/σία από kallonos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά.Εδώ και 10 μέρες έχουν ξεκινήσει εργασίες στην περιοχή που μένω για οπτικές ίνες από cosmote.Ήδη μια καμπίνα είναι στη διασταύρωση στη γωνία από το δρόμο που μένω στα 100 μέτρα…Πραγματικά τρυπάνε παντού και τραβάνε γραμμές.Το μόνο που έκανε εντύπωση είναι ότι ενώ ξεκινούν σε έναν δρόμο δεν συνεχίζουν μέχρι το τέρμα του αλλά αλλάζουν σημεία..Σήμερα ρώτησα έναν εργάτη το λόγο και μου είπε ότι και καλά πηγαίνουν καμπίνα καμπίνα…Ήθελα να ρωτήσω τα εξης

1)υπάρχει περίπτωση στα 100 μέτρα που είναι η καμπίνα να μην περάσουν από το δρόμο που μένω;
2) χοντρικά ποσό καιρό χρειάζεται να ολοκληρωθούν οι εργασίες για να μπορω να κάνω αίτηση;

Επεξ/σία από john1080
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, john1080 είπε

1)υπάρχει περίπτωση στα 100 μέτρα που είναι η καμπίνα να μην περάσουν από το δρόμο που μένω;

Υπάρχει, ναι.

36 λεπτά πριν, john1080 είπε

2) χοντρικά ποσό καιρό χρειάζεται να ολοκληρωθούν οι εργασίες για να ,πόρων να κάνω αίτηση;

Κανά 6μηνο...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/2/2022 στις 11:45 ΜΜ, kallonos είπε

Τα έχουμε συζητήσει πολλές φορές. Ο νόμος αναφέρει ότι μόνο αν υπάρχει ομόφωνη αρνητική απάντηση από όλους τους ιδιοκτήτες δεν προχωράει η εγκατάσταση. Δηλαδή μόνο ένας να θέλει προχωράει κανονικά. Αλλά στην πράξη δεν νομίζω να μπορείς να το κάνεις. Γιατί όλες οι εταιρίες θέλουν υπογραφή διαχειριστή. 

Τώρα όταν γίνει εγκατάσταση σε κάθε όροφο αφήνουν boxaki, αν θέλει κάποιος άλλος, να γίνει μόνο εγκατάσταση στο χώρο του και όχι σε όλη τη πολυκατοικία.

Μέσα από το σπίτι άλλου ιδιοκτήτη εκτός του ενδιαφερομένου δεν περνάει. 

ελα ομως που σε εμας δεν συμφωνει ο διαχειριστής και δεν ξερω τωρα πως θα προχωρησουμε ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Georgekrav1 είπε

ελα ομως που σε εμας δεν συμφωνει ο διαχειριστής και δεν ξερω τωρα πως θα προχωρησουμε ..

Νομίζω ότι μπορείτε να κάνετε συνέλευση να ψηφίσετε. Ειναι εγκατάσταση χωρίς ρεύμα 

Καθόλου επικίνδυνο και χωρίς κόστος για την πολυκατοικία

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη τη περιοδο ειμαι σε adsl με ταχυτητα γυρω στα 16..απλα με τρωει τοχερι μου λογο ftth αλλα δεν ξερω προς τα που να παω..εχω προσβαση σε ολους τους παροχους (οτε wind nova vodafone και inalan).ε[πειδη ασχολουμαι με δικτυα σαν επαγγελμα σκεφτομαι για ΟΤΕ που εχει ποιο πολλες ελευθεριες σε συγκριση με τους αλλους..στη πολυκατοικια εχουν ηδη μπει τα box σε καθε οροφο απλα το εργο το εχει αναλαβει η vodafone..γνωμες???ποσο καιρο θα κανει να ερθει η οπτικη απο τη στιγμη που ηδη χουν μπει τα box σε καθε οροφο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, panatha1369 είπε

Αυτη τη περιοδο ειμαι σε adsl με ταχυτητα γυρω στα 16..απλα με τρωει τοχερι μου λογο ftth αλλα δεν ξερω προς τα που να παω..εχω προσβαση σε ολους τους παροχους (οτε wind nova vodafone και inalan).ε[πειδη ασχολουμαι με δικτυα σαν επαγγελμα σκεφτομαι για ΟΤΕ που εχει ποιο πολλες ελευθεριες σε συγκριση με τους αλλους..στη πολυκατοικια εχουν ηδη μπει τα box σε καθε οροφο απλα το εργο το εχει αναλαβει η vodafone..γνωμες???ποσο καιρο θα κανει να ερθει η οπτικη απο τη στιγμη που ηδη χουν μπει τα box σε καθε οροφο?

Inalan ξεχνας , εκτος αν εχει και αυτη δυκτιο κουτι στην οικοδομη σου , αλλιως ο χρονος αναμονης ειναι μεγαλος

εφοσον εχει περαστει ηδη ftth υποδομη στην οικοδομη οπου και να πας το ιδιο ειναι , χρονος για την εγκατασταση εφοσον ολα ειναι κομπλε στην οικοδομη ειναι καμια 10αρια μερες μεγιστο συνηθως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμένω αύριο την πρώτη επίσκεψη μηχανικού να δει πως θα φέρει την οπτική ίνα στην πολυκατοικία. Ο σωλήνας βλέπεις που μεταφέρει τον χαλκό στο κουτί μέσα (από εκεί περνάνε συνήθως την οπτική ίνα) είναι θαμμένος, στρίβει, ποτέ δεν μπόρεσε το συνεργείο να το συνδέσει (όταν πέρασε η οπτική ίνα από τον δρόμο μου).

Ελπίζω να βρει ο μηχανικός μια λύση, έχω ακούσει ότι γενικά δεν μασάνε, σκάβουν, τρυπάνε, και το φέρνουν. Είμαστε 2 στην πολυκατοικία με αίτηση, οπότε είναι και αυτό ένα κίνητρο να το φέρουν (+ του ότι είμαι και διαχειριστής και υπογράφω τα πάντα χα χα).

Η αλήθεια είναι ότι είμαι με 200αρα γραμμή και αν εξαιρέσεις κανα disconnect ανα 4-5 μέρες, δεν έχω πρόβλημα, αλλά αφού έσκαψαν κάτω από το μπαλκόνι μου, με έφαγε το σαράκι.

Αυτή είναι η εικόνα της VDSL γραμμής, με το FTTH θα κερδίσω λίγο καλύτερη σταθερότητα? Κανα καλύτερο ping? Θα φορέσω μόλις (αν) έρθει η γραμμή το 7590 , μου παρέδωσαν ήδη το Nokia ont, δεν έστειλαν κάτι άλλο.

 

vdsl.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Chuckie667 είπε

Η αλήθεια είναι ότι είμαι με 200αρα γραμμή και αν εξαιρέσεις κανα disconnect ανα 4-5 μέρες, δεν έχω πρόβλημα, αλλά αφού έσκαψαν κάτω από το μπαλκόνι μου, με έφαγε το σαράκι.

Αυτή είναι η εικόνα της VDSL γραμμής, με το FTTH θα κερδίσω λίγο καλύτερη σταθερότητα? Κανα καλύτερο ping? Θα φορέσω μόλις (αν) έρθει η γραμμή το 7590 , μου παρέδωσαν ήδη το Nokia ont, δεν έστειλαν κάτι άλλο.

Τα στατιστικά τις 200ρας σου είναι ιδανικά θα μπορούσε να πει κανείς. Οπότε δεν θα δεις και καμία life changing διαφορά. Πάλι 200/20 θα πιάνεις, με κάπως χαμηλότερο ping και καθόλου αποσυνδέσεις (αν και εδώ που τα λέμε 1 αποσύνδεση της VDSL κάθε 4-5 μέρες δεν είναι και κάτι).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω vdsl 100αρα με Cosmote και πιανω τα 100/50

Μου εκαναν προταση και δεχτηκα τα ιδια με οπτικη ινα 14 ευρω πιο κατω κοστος (isdn Γραμμη , msn αριθμο ,Cosmote TV , χωρις τα αθλητικα)

Μου ειπαν οτι μεσα στο σπιτι δεν θα χρειστουν εργασιες . Εξωτερικα εχω καλωδιο απο τον κατανεμητη υου ΟΤΕ απ εθυειας στο router

Ισχυει οτι μεσα στο σπιτι δεν θα γινει μερεμετι ? Εξωτερικα δεν νομιζω να εχουμε προβλημα .

Τι αλλαζει απο θεμα εξοπλισμου ?

4 διαμερισματα και ο καταμνεμητης κατω απο την βεραντα μου.Ειμαι στον 1ο οροφο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...