Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπέγραψα, 29€ 200αρα όπως μου είχαν πει

 

Εγώ είχα καλέσει το 13800 και από εκεί μου είχαν δώσει ένα σταθερό να καλέσω. Θεώρησα ότι είναι της wind. Στην αίτηση όμως αναφέρει:

Quote

'Ονομα/Επωνυμία Εμπορικού Συνεργάτη: ΩΘΗΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΡΟΩΘΗΣΗΣ ΠΩΛΗΣΕΩΝ Α.Ε/ΑΘ

 

Επεξ/σία από thodoris1985
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 11/4/2022 στις 8:17 ΜΜ, Chuckie667 είπε

11 μέρες μετά, ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Κοιτάω το κουτάκι μέσα στο σπίτι, θλίβομαι. Τραβάω μια καρέκλα διπλα του, βάζω ένα ουίσκι. Που ´σαι ρε οπτική ίνα μονολογώ σαν τον τρελό. Ακούει η παλίογρια η χάλκινη και συνοφρυώνεται. Πάρτα ρε άρρωστε μουγκρίζει και τσουπ 1.6 εκατ CRC errors το 24 ωρο…. Γιατί μαρή; Γιατί είσαι άπιστο σκυλί απαντά και τραβάει ενα disconnect. Φυσαω ξεφυσάω, αλλαζω καλωδια, τσουπ error και το IP module του συναγερμου (το μασησε το κατοικίδιο, σίγουρα κατ´εντολή της χάλκινης). Βγαινω στον δρομο, ψαχνω σαν το λαγωνικο, βρισκω κατι ΕΥΔΑΠ-ατζιδες να σκαβουν συριζα στο ΚΑΦΑΟ. Τους στραβωκοιτάω, με κοιταν πισω με απορία, τους κανω νοημα σαν τον Ντε Νιρο στον ταξιτζη και τους δειχνω γρυλιζοντας προς το ΚΑΦΑΟ. Τελικά , 2 μερες μετα (γεματες error, disconnect) γυρισαμε status quo. Η χαλκινη δεν γαβγίζει ποια, η οπτική ίνα φανταζει μία μακρινή αναμνηση ( ήταν ονειρο; αναρωτιέμαι ξυπνωντας καθιδρος την νυχτα). Βαζω άλλο ένα ουισκι….

 

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΙΝΑ ΡΕ COSMOTE, bloody fiberoptical teaser?

14/4 ήρθε το συνεργείο και έκανε τις κολλήσεις. ΟΚ, 3 ώρες δουλειά για 2ορ πολυκατοικία, δεν το περίμενα. Ήρθε και η ίνα (όχι η Λαζοπούλου) στο σπίτι, δίπλα στην χάλκινη. Μετρήθηκε, όλα καλά, οπότε περιμένω το τηλ από Cosmote πλέον για το τελικό στάδιο (πρακτικά σύνδεση του εξοπλισμού). Αν αντέξω μέχρι τότε και δεν την καρφώσω μόνος μου την Ίνα (την οπτική εεε). Η Χάλκινη αρνάκι, ελάχιστα CRC errors κανένα disconnect. Πφφφ, άστα αυτά παλιόγρια, υπάρχει νέος έρωτας χα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, Chuckie667 είπε

14/4 ήρθε το συνεργείο και έκανε τις κολλήσεις. ΟΚ, 3 ώρες δουλειά για 2ορ πολυκατοικία, δεν το περίμενα. Ήρθε και η ίνα (όχι η Λαζοπούλου) στο σπίτι, δίπλα στην χάλκινη. Μετρήθηκε, όλα καλά, οπότε περιμένω το τηλ από Cosmote πλέον για το τελικό στάδιο (πρακτικά σύνδεση του εξοπλισμού). Αν αντέξω μέχρι τότε και δεν την καρφώσω μόνος μου την Ίνα (την οπτική εεε). Η Χάλκινη αρνάκι, ελάχιστα CRC errors κανένα disconnect. Πφφφ, άστα αυτά παλιόγρια, υπάρχει νέος έρωτας χα!

Kαι να συνδέσεις δεν θα γίνει τίποτα , πρέπει να έρθει τεχνικός να πάρει τηλ να ακυρωθεί η dsl σου και να γίνει ενεργοποίηση στην οπτικη

Το συνεργείο που ήρθε βγάζει φώτο οτι τελείωσαν οι εργασίες και μαζί με μετρήσεις τα στέλνει στην κάθε εταιρία , όταν το ανάλογο τμήμα τα δει (συνήθως 1-2 μέρες) τότε σε περνούν για ραντεβού

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Inuyasha είπε

Kαι να συνδέσεις δεν θα γίνει τίποτα , πρέπει να έρθει τεχνικός να πάρει τηλ να ακυρωθεί η dsl σου και να γίνει ενεργοποίηση στην οπτικη

Το συνεργείο που ήρθε βγάζει φώτο οτι τελείωσαν οι εργασίες και μαζί με μετρήσεις τα στέλνει στην κάθε εταιρία , όταν το ανάλογο τμήμα τα δει (συνήθως 1-2 μέρες) τότε σε περνούν για ραντεβού

Ναι φωτογραφησε την Ίνα, πήρε μετρήσεις, κέρασα power drink , όλα. Αρα παιζει να κανω ανασταση με την Ίνα… nice.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/4/2022 στις 9:21 ΠΜ, Dantε είπε

Πως πηρες τετοια τιμη? (αν οντως ισχυει)

Και εγώ έβαλα το τηλ. μου σε μια ανάρτηση της Wind στο FB  και με πήραν απο ένα τηλέφωνο που τελειώνει σε xxxxx00200.  Προσφορά FTTH 200αρα για 2 χρόνια με κουπόνι απο SFBB.  Η εγκατάσταση, φορητότητα κλπ. δωρεάν μου είπε.  Περιμένω να υπογράψω δευτέρα. Μια λεπτομέρεια που μου ανέφερε είναι οτι στα χαρτιά που θα υπογράψω θα γραφει πάγιο 44ευρω  αλλά να μην δωσω σημασία.  29 ευρω το μήνα τελική μου είπε θα πληρώνω.  Λέτε να μπλέξουμε?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, GeminiMAX είπε

Και εγώ έβαλα το τηλ. μου σε μια ανάρτηση της Wind στο FB  και με πήραν απο ένα τηλέφωνο που τελειώνει σε xxxxx00200.  Προσφορά FTTH 200αρα για 2 χρόνια με κουπόνι απο SFBB.  Η εγκατάσταση, φορητότητα κλπ. δωρεάν μου είπε.  Περιμένω να υπογράψω δευτέρα. Μια λεπτομέρεια που μου ανέφερε είναι οτι στα χαρτιά που θα υπογράψω θα γραφει πάγιο 44ευρω  αλλά να μην δωσω σημασία.  29 ευρω το μήνα τελική μου είπε θα πληρώνω.  Λέτε να μπλέξουμε?  

Και σε μενα η συμβαση λεει παραπανω απο οτι μου ειπαν αλλα στο email που μου την  εστειλαν γραφει οτι η τιμη ειναι ...τοση .Ζητησαν απαντηση οτι δεχομαι και την εκανα επαναλαμβανοντας αυτο που μου εγραψαν . .

Ειχαν κολησει χαρτια στς εξωπορτες για την προσφορα  με ονομα και τηλεφωνο καποιου  για την προσφορα και εχω προσωπικη επαφη μαζι του τηλεφωνικα και με email

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και είμαστε εκτός θεματος, σε εμενα γράφει την τιμη της 100αρας χωρις το κουπονι (42 πάγιο και 48 εγκατάσταση). Αλλά γραφει οτι ειναι 200αρα. Στην πρωτη σελίδα, που δεν ειναι στην ουσια κομματι της αίτησης, γραφει ΚΑΙ τις τιμες με το κουπονι.

Οσοι το έχετε γραπτως (ή και τηλεφωνικώς οπως εγώ) ειστε καλυμμένοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω δεν πήρα καλή τιμή. Καπου 35 με το κουπόνι για 100 αρα αλλα έχω isdn. Καταργείται εύκολα;

Τεσπα το πιο σημαντικό έρχονται αύριο. θα κάνουν μια τρύπα στον τοιχο απο έξω μέσα , με χοντρό τρυπανι εκει που είχε περάσει παλια ο χαλκος και με καναλακι θα φτάσουν στο τέρμα.

επίσης στον στον κήπο μέχρι να φτάσουν μέσα θα σκάψουν κάτω, θα σπάσουν το τσιμέντο. γιατι έρχεται απο τον δρόμο.

η ερώτηση: μια που θα τρυπήσουν, να τους δώσω τίποτα άλλο σε αναμονή πριν κλήσει η τρύπα; πχ καλώδιο ethernet εξωτερικού τύπου μήπως βάλω καμια ΠΟΕ καμερα; καμια άλλη ιδέα για το τι καλώδιο να δώσω;

Επεξ/σία από Vault13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρθε σημερα για αυτοψια ο τεχνικος 

Η αναμονη που υπαρχει στο δρομο ειναι για δυο μικες πολυκατοικιες των 3-4 διαμερισματων με βεραντα γυρω γυρω

Για να μην σκαβουμε σε αυλη θα μπει κολωνα ξυλινη του ΟΤΕ στο πεζοδρρομιο και απο εκει εναεριο καλωδιο 

Μετα η διαδικασια ειναι σχετικα ευκολη αλλα θα παρει μια μερα εργασιες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Ηρθε σημερα για αυτοψια ο τεχνικος 

Η αναμονη που υπαρχει στο δρομο ειναι για δυο μικες πολυκατοικιες των 3-4 διαμερισματων με βεραντα γυρω γυρω

Για να μην σκαβουμε σε αυλη θα μπει κολωνα ξυλινη του ΟΤΕ στο πεζοδρρομιο και απο εκει εναεριο καλωδιο 

Μετα η διαδικασια ειναι σχετικα ευκολη αλλα θα παρει μια μερα εργασιες

αντε με το καλο . Αφου τα βρηκες με τον εργολαβο ολα τα αλλα θα δεις θα στα φτιαξει οπως τα θες.

Επεξ/σία από ReBeLoS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, ReBeLoS είπε

αντε με το καλο . Αφου τα βρηκες με τον εργολαβο ολα τα αλλα θα δεις θα στα φτιαξει οπως τα θες.

Δεν θα ηθελα να μπει κολωνα στο πεζοδρομιο αλλα δεν γινοταν αλοιως.

Μπορει και να αργησει να μπει και μου ειπαν οτι μολις μπει να τους παρω τηλεφωνο να μην περιμενουν απο τον ΟΤΕ ενημερωση γιατι μπορει να αργησει

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...