Προς το περιεχόμενο

Αγορά smart


Ariaki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, G.bar είπε

To smart είναι ό,τι χειρότερο μπορείς να αγοράσεις απο θέμα  παθητικής ασφάλειας. Κοινώς, αν τρακάρεις με smart ακομα και με 40χλμ, δεν υπάρχει τίποτα ωστε να αποροφήσει την ενέργεια του χτυπήματος, καθώς δεν παραμορφώνεται ούτε η καμπίνα ούτε το εξωτερικό αμαξωμα, με αποτέλεσμα να μεταφέρεται όλη σε εσενα. Είναι αυστηρά αυτοκίνητο πόλης και θα έπρεπε να απαγορευεται να μπαινει και στην Αττική οδό αλλά και σε εθνικες αρτηρίες. Απο εκεί και πέρα ούτε οικονομικό στην αγορά του είναι, ουτε λίγο καιει, και επειδή τα κλέβουν περισσοτερο απο οποιοδηποτε άλλο μοντέλο, ρώτα πριν το πάρεις πόσο κοστίζει η ασφάλεια για ενα smart.....

Xωρίς να είμαι ειδικός, κάπου είχα διαβάσει ότι επειδή είναι ελαφρύ εάν τρακάρεις κάπου μόνος σου δεν υπάρχει τόσο κίνδυνος. Το πρόβλημα θα είναι σε περίπτωση καραμπόλας όπου μπορεί εσύ να τρακάρεις στον μπροστινό, να πέσει άλλος από πίσω, κλπ. όπου εκεί πράγματι δεν θα μπορεί να αποροφήσει τόση ενέργεια. Αν γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο ας μας πει.

Επεξ/σία από CyberCr33p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξέρω πως μπορώ να απαντήσω στον καθένα σας ξεχωριστά γ αυτό συνοψίζω εδώ... Αυτή την στιγμή θα μπορούσα να διαθέσω έως 4500 όμως τα αυτοκίνητα (smart) που βρίσκω μεταχειρισμένα έχουν πολλά χιλιόμετρα και εκείνα με τα πιο λίγα ξεφεύγουν πολύ σε τιμη.. Κοιτάω χρονολογίας κοντα στο 2007 όχι πιο παλιά... Έχω ακούσει όντως ότι τα κλέβουν πολύ εύκολα!! Ωστόσο κατέληξα στο smart γιατί και μου αρέσουν εμφανισιακά και επειδή όπως ανέφερα ξανα τα θεωρώ οικονομικά..!! Ωστόσο πολλοί μου αναφέραται για αλλά  μικρα.. Ποια θα λέγατε κατά την γνώμη σας? Γιατί να πω την αλήθεια μου.. Γενικά σε τέτοιο μικρό στυλ δεν με έχει εντυπωσιάσει κάποιο άλλο!! 

21 ώρες πριν, paylidis είπε

Εξαρτάται τη χρήση που το θέλεις. Για αυτοκίνητο πόλης είναι μια χαρά και πολύ ανώτερο από πολλά αλλά κινέζοκορεάτικα ακόμα και μεγαλύτερης κατηγορίας. 
για τι budget μιλάς;
 

Γιατί αν λέμε για 2-3 χιλιάρικα παίρνεις μόνο το παλιό που πλέον κοντεύει να πάει φαντάρος για να μη πω έχει απολυθεί και από φαντάρος (εάν αναλογιστούμε ότι τα πρώτα κυκλοφόρησαν το ‘98)

Το θέλω ως αυτοκίνητο για την πόλη ωστόσο.. Και κάποια στιγμή ήθελα να βγω εκτός εθνικής για κάποιο κοντινο ταξίδι... Όσο για τα λεφτά έως 4500..

7 ώρες πριν, xrist0s4 είπε

Πες μας τι χρήματα διαθέτεις κ για ποιο μοντέλο Σμαρτ μιλάς.Το 450 είναι άστα βραστά , το 451 φοράει κινητήρα Mitsubishi(Colt) κ είναι πιο αξιόπιστο.

Μιλάω για 4000 με 4500

19 ώρες πριν, eMike είπε

Αν θες αυτοκίνητο για την πόλη και οικονομικό θα πάρεις Micra, όχι Smart..

Έχουν περάσει δύο από τα χέρια μου (όχι ως ιδιοκτήτης) και για πάνω από 20.000χλμ έκαστο. Ένα το πρώτο που είχε βγει και ένα το επόμενο με τα 84 άλογα αν θυμάμαι.. Δεν έβγαλαν ζημιά και δε ζήτησαν τίποτα πέραν του προγραμματισμένου service το οποίο δεν είναι και το φθηνότερο του κόσμου. Βενζίνη, ειδικά αν το πατάς καίει, και μάλιστα πολύ περισσότερο από όσο φαντάζεσαι. Βέβαια, ότι πατάς καίει σε αυτή τη λογική.

Τέλος πάντων, εγώ τα ευχαριστήθηκα και τα δύο, και με βόλεψαν όσο τα είχα, αλλά α) νομίζω πέρασε η μόδα τους και β) πλέον υπάρχουν πολλά αυτοκίνητα πόλης και φθηνότερα και οικονομικότερα.

Γιατί προτείνετε το micra αντί του smart? Ωστόσο μιλώντας μόνο για εμφάνιση το micra δεν με εντιποσιαζει

1 ώρα πριν, paylidis είπε

Ο συγκεκριμένος από όσο ξέρω επειδή είχαμε μιλήσει έχει παλιό μοντέλο. Κάποτε ήταν πολύ πιο κάτω αν θυμάμαι καλά. Εγώ μέση κατανάλωση στο 700αρι brabus Cabrio μικτό κύκλο είχα ~6.5. Δε το λες κ πολύ οικονομικό αλλά για Αμαξι που θα ήταν σήμερα 15 χρόνων ήταν καλά. Γενικά πάντως τσιμπάνε όσα έχουν turbo 
 

για να είμαι ειλικρινής μετάνιωσα που το έδωσα αλλά κουράστηκα να πληρώνω 80€/μήνα παρκινγκ. Κατά καιρούς ψάχνομαι για να πάρω ένα ίδιο ή έστω λίγο πιο απλό (το brabus προκαλούσε 10 φορές παραπάνω όταν οι ζάντες του τότε πήγαιναν 1000€ μεταχειρισμένες). 
 

παντως ακόμα δε μας έχει πει ο ts τίποτα όποτε τσάμπα σάλιο σπαταλάμε... άλλο να έχει 2 χιλιάρικα και να θέλει να πάρει το 600αρι και άλλο το να πάει να πάρει το καινούργιο.....

Μια και αναφέρεται και για τούρμπο κοιτούσα και τα τουρμπατα smart.. Ήταν μέσα στις επιλογές μου.. Αλλά οι τιμές τους ξεφεύγουν πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ta turbo απέφυγε τα. Πήγαινε σε 1000αρι ατμοσφαιρικό 451 είναι μια χαρά. Εάν δεν είσαι επαρχία Που δεν υπάρχει κίνδυνος να 
θεωρεις δεδομένο το ότι θα πρέπει να έχεις πάρκινγκ. 

 

με 4-4.5 βρίσκεις 451 εύκολα 

https://www.car.gr/classifieds/cars/?sort=pra&offer_type=sale&make=57&price-to=4500&registration-from=2007&mileage-to=100000&engine_size-from=900&engine_size-to=1500&significant_damage=f

Οπωσδηποτε επίσης ασφάλεια κλοπής για καλό και για κακό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, paylidis είπε

Ta turbo απέφυγε τα. Πήγαινε σε 1000αρι ατμοσφαιρικό 451 είναι μια χαρά. Εάν δεν είσαι επαρχία Που δεν υπάρχει κίνδυνος να 
θεωρεις δεδομένο το ότι θα πρέπει να έχεις πάρκινγκ. 

με 4-4.5 βρίσκεις 451 εύκολα 

https://www.car.gr/classifieds/cars/?sort=pra&offer_type=sale&make=57&price-to=4500&registration-from=2007&mileage-to=100000&engine_size-from=900&engine_size-to=1500&significant_damage=f

Οπωσδηποτε επίσης ασφάλεια κλοπής για καλό και για κακό!

Γιατί λες να αποφύγω τα turbo?? Παρουσιάζουν κάποιο πρόβλημα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ariaki είπε

Γιατί λες να αποφύγω τα turbo?? Παρουσιάζουν κάποιο πρόβλημα? 

Είναι πιο πιθανό να είναι ζορισμένο και να βγάλει. Επίσης όπως είναι λογικό καταπίνει βενζίνες. Το απλό με 71 είναι μια χαρά για τον όγκο του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, phanispal είπε

Τώρα μιλάμε για αυτοκίνητο (τρόπος του λέγειν) που στα 100.000 χιλιόμετρα πάει για απόσυρση.

Εδω αγαπητέ μου κανείς πολύ μεγάλο λάθος - είσαι απληροφόρητος ή μάλλον παραπληροφορημένος. Αυτό που λες κατά κάποιο τρόπο ίσχυε στο 450 (που γύρω στις 120 χιλιάδες ήθελε επισκευή μοτέρ εάν ήσουν ουγκανος στην οδήγηση του και δεν έκανες ζέσταμα και κρύωμα στο turbo).

Το 451 του θεματος δεν έχει κανένα απολύτως θέμα. 

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Ariaki είπε

Δεν ξέρω πως μπορώ να απαντήσω στον καθένα σας ξεχωριστά γ αυτό συνοψίζω εδώ... Αυτή την στιγμή θα μπορούσα να διαθέσω έως 4500 όμως τα αυτοκίνητα (smart) που βρίσκω μεταχειρισμένα έχουν πολλά χιλιόμετρα και εκείνα με τα πιο λίγα ξεφεύγουν πολύ σε τιμη.. Κοιτάω χρονολογίας κοντα στο 2007 όχι πιο παλιά... Έχω ακούσει όντως ότι τα κλέβουν πολύ εύκολα!! Ωστόσο κατέληξα στο smart γιατί και μου αρέσουν εμφανισιακά και επειδή όπως ανέφερα ξανα τα θεωρώ οικονομικά..!! Ωστόσο πολλοί μου αναφέραται για αλλά  μικρα.. Ποια θα λέγατε κατά την γνώμη σας? Γιατί να πω την αλήθεια μου.. Γενικά σε τέτοιο μικρό στυλ δεν με έχει εντυπωσιάσει κάποιο άλλο!! 

Το θέλω ως αυτοκίνητο για την πόλη ωστόσο.. Και κάποια στιγμή ήθελα να βγω εκτός εθνικής για κάποιο κοντινο ταξίδι... Όσο για τα λεφτά έως 4500..

Μιλάω για 4000 με 4500

Γιατί προτείνετε το micra αντί του smart? Ωστόσο μιλώντας μόνο για εμφάνιση το micra δεν με εντιποσιαζει

Μια και αναφέρεται και για τούρμπο κοιτούσα και τα τουρμπατα smart.. Ήταν μέσα στις επιλογές μου.. Αλλά οι τιμές τους ξεφεύγουν πολυ

Πάρε κανονικό αυτοκίνητο, όχι smart. Για πολλούς λόγους

-Ασφάλεια

-Οδηγική συμπεριφορά, το 451 είναι σα να οδηγείς συγκρουόμενο, πάλι καλά το έφτιαξαν με το καινούριο μοντέλο. Κιβώτιο ασ΄τα βράσ΄τα, δύναμη μηδέν, ακόμα και με τα 71 PS ζορίζεται να προσπεράσει σε αστικό περιβάλλον, πόσο μάλλον σε αυτοκινητόδρομο. Τα πιο δυνατά δεν είναι οικονομικά.

-Ακριβό για αυτά που προσφέρει

-Δεν είναι καθόλου πρακτικό. Δεν είναι μόνο οι δύο θέσεις αλλα και στο πορτ-μπαγκάζ του δε χωράει τίποτα απολύτως. 

Με αυτά τα λεφτά έχεις πολλές ακόμα επιλογές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Πάρε κανονικό αυτοκίνητο, όχι smart. Για πολλούς λόγους

Ο κυριότερος...είναι θέμα χρόνου να πεις "καλό το smart...αλλά πρέπει επιτέλους να πάρω ένα αυτοκίνητο"  😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι το Σμαρτ εάν κίνησε εντός πόλης περισσότερο. Ξαναλέω το 451 έχει σκυλί κινητήρα (Mitsubishi).Στα χρήματα που διαθέτεις παίρνεις το χωρίς τούρμπο.Μακρυα απ' το παλιό το 450.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Smart είναι καλό για σπίτια που έχουν δύο αυτοκίνητα και το χρησιμοποιούν να πάνε στο σουπερμάρκετ και μέχρι τη δουλειά, ειδικά αν υπάρχει θέμα πάρκινγκ. Για οτιδήποτε άλλο δε κάνει. Δεν υπάρχει λόγος να αυτοπεριοριστεί κάποιος με το Σμαρτ αν δεν έχει πρόσβαση σε άλλο αυτοκίνητο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, xrist0s4 είπε

Μια χαρά είναι το Σμαρτ εάν κίνησε εντός πόλης περισσότερο. Ξαναλέω το 451 έχει σκυλί κινητήρα (Mitsubishi).Στα χρήματα που διαθέτεις παίρνεις το χωρίς τούρμπο.Μακρυα απ' το παλιό το 450.

Μιά χαρά είναι αν οι ανάγκες σου καλύπτονται από μηχανάκι αλλά δεν το έχεις με την ισορροπία ή/και δεν θες να τρώς καύσωνες και βροχές! Μέχρι εκεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...