Προς το περιεχόμενο

Αγορά smart


Ariaki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους!! Θα ήθελα την γνωμη σας για την αγορά smart.. Μόλις έβγαλα το δίπλωμα και αναζητώ ένα αυτοκίνητο για την πόλη και το πιο οικονομικό που νομίζω πως μου ταιριάζει είναι το smart πείτε μου την γνώμη σας!!  Τι πρόβλημα μπορεί να έχει κλπ. 

Επεξ/σία από Ariaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εξαρτάται τη χρήση που το θέλεις. Για αυτοκίνητο πόλης είναι μια χαρά και πολύ ανώτερο από πολλά αλλά κινέζοκορεάτικα ακόμα και μεγαλύτερης κατηγορίας. 
για τι budget μιλάς;
 

Γιατί αν λέμε για 2-3 χιλιάρικα παίρνεις μόνο το παλιό που πλέον κοντεύει να πάει φαντάρος για να μη πω έχει απολυθεί και από φαντάρος (εάν αναλογιστούμε ότι τα πρώτα κυκλοφόρησαν το ‘98)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα ίδια χρήματα υπάρχουν άλλα supermini με καλύτερες προδιαγραφές. Το smart ΔΕΝ θεωρείται το πιο οικονομικό στην κατηγορία του στην κατανάλωση, στα σέρβις ή στην τιμή αγοράς. Εκτός του γνωστού περιορισμού των 2 καθισμάτων . Έχοντας πει όλα αυτά, αν σου αρέσει το στυλ του (που σε κάποιους αρέσει)...ε δεν είναι και η χειρότερη αγορά που μπορείς να κάνεις... Έχει και πιο εύκολο παρκάρισμα. Στο θέμα της ασφάλειας τα πάει ΟΚ στα tests που γίνονται αλλά γενικά δεν έχουν και την καλύτερη φήμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Το SMART είναι ακριβότερο στην συντήρηση μικρά αυτοκίνητα

2) Το μικρό μέγεθος τους είναι θετικό για παρκινγκ αλλά οι υπερβολικοί περιορισμοί μπορεί να σε "χαλάσουν"

3) Μεγάλη προσοχή στα ζημιάρικα μεταχειρισμένα , κάποιος συνήθως έχει αγανακτήσει για να το πουλάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης είναι και από τα πρώτα που κλέβουν είτε ολόκληρα, είτε τα ανοίγουν για να πάρουν ότι έχει μέσα. Είναι πραγματικά αστείο το πόσο εύκολα ανοίγουν, είναι θέμα δευτερολέπτων. Προφανώς αναφέρομαι στα παλιότερα μοντέλα, για τα καινούργια δεν ξέρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα εννοεις τα παλιο σμαρτ θα χρειαστεις σιγουρα γκαραζ. Κλεβουν απ'τα φωτα μεχρι τις ζαντες χωρις να τα καταλαβεις. Το καινουριο δε ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες αυτοκίνητο για την πόλη και οικονομικό θα πάρεις Micra, όχι Smart..

Έχουν περάσει δύο από τα χέρια μου (όχι ως ιδιοκτήτης) και για πάνω από 20.000χλμ έκαστο. Ένα το πρώτο που είχε βγει και ένα το επόμενο με τα 84 άλογα αν θυμάμαι.. Δεν έβγαλαν ζημιά και δε ζήτησαν τίποτα πέραν του προγραμματισμένου service το οποίο δεν είναι και το φθηνότερο του κόσμου. Βενζίνη, ειδικά αν το πατάς καίει, και μάλιστα πολύ περισσότερο από όσο φαντάζεσαι. Βέβαια, ότι πατάς καίει σε αυτή τη λογική.

Τέλος πάντων, εγώ τα ευχαριστήθηκα και τα δύο, και με βόλεψαν όσο τα είχα, αλλά α) νομίζω πέρασε η μόδα τους και β) πλέον υπάρχουν πολλά αυτοκίνητα πόλης και φθηνότερα και οικονομικότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει καλύτερο αυτοκίνητο. Πονάω όμως που το λέω, αλλά έχω κλάψει 2 σμαρτ.

Αν δεν βάλεις αυτό στο μυαλό σου, ότι κάθε μέρα μπορει να στο φάνε, τότε μην πάρεις.

Κατά τα άλλα, θα έπαιρνα και τρίτο και τέταρτο.

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To smart είναι ό,τι χειρότερο μπορείς να αγοράσεις απο θέμα  παθητικής ασφάλειας. Κοινώς, αν τρακάρεις με smart ακομα και με 40χλμ, δεν υπάρχει τίποτα ωστε να αποροφήσει την ενέργεια του χτυπήματος, καθώς δεν παραμορφώνεται ούτε η καμπίνα ούτε το εξωτερικό αμαξωμα, με αποτέλεσμα να μεταφέρεται όλη σε εσενα. Είναι αυστηρά αυτοκίνητο πόλης και θα έπρεπε να απαγορευεται να μπαινει και στην Αττική οδό αλλά και σε εθνικες αρτηρίες. Απο εκεί και πέρα ούτε οικονομικό στην αγορά του είναι, ουτε λίγο καιει, και επειδή τα κλέβουν περισσοτερο απο οποιοδηποτε άλλο μοντέλο, ρώτα πριν το πάρεις πόσο κοστίζει η ασφάλεια για ενα smart.....

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να απόφασίσεις αν αξίζει να το αγοράσεις πρέπει να συνυπολογίσεις τα θετικά και τα αρνητικά:

+εύκολο στο παρκάρισμα

+στυλάτο

+άνετο

-προβληματικό (σε περίπτωση σύγκρουσης)

-ακριβό (σε αγορά, συντήρηση και επισκευή)

-εύκολο στην κλοπή (εξ' ολοκλήρου ή τμηματικά)

-απαιτητικό (σε θέματα χρήσης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον κοτσαδόρο μη ξεχάσεις για να τραβάς το καροτσάκι του σούπερ μάρκετ.

Ότι σου είπαν, εύκολο να στο σηκώσουν ή να στο ανοίξουν και ακριβά ανταλλακτικά / συντήρηση.

Τα παρακάτω σε Brabus του 2008

- Μου το άνοιξαν κάτω απ'το σπίτι μου, απ'το παράθυρο του πορτ μπαγκάζ
- Έβγαλε πρόβλημα στη μετάδοση - δεν έμπαινε η όπισθεν.
- Ήθελα να αλλάξω 3 πλαστικά επειδή με φάγαν, 90€ το κομμάτι.
- Ράγισε η ζάντα σε κάποια λακούβα χωρίς να το πάρω πρέφα, και στην επόμενη που βρήκα έσπασε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας δει την υπογραφή γνωστού χρήστη στην οποία σημειώνει (μάλλον περήφανα) την κατανάλωσή του περίπου 7 λίτρα/χμ με έκανε και αναρωτήθηκα.

Όλα τα σμαρτ τόσο καίνε? Μου φαίνεται εξωπραγματικά μεγάλη κατανάλωση για το μέγεθος του αμαξιού, περισσότερο ακόμα και από πολλά suv

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Έχοντας δει την υπογραφή γνωστού χρήστη στην οποία σημειώνει (μάλλον περήφανα) την κατανάλωσή του περίπου 7 λίτρα/χμ με έκανε και αναρωτήθηκα.

Όλα τα σμαρτ τόσο καίνε? Μου φαίνεται εξωπραγματικά μεγάλη κατανάλωση για το μέγεθος του αμαξιού, περισσότερο ακόμα και από πολλά suv

Ο συγκεκριμένος από όσο ξέρω επειδή είχαμε μιλήσει έχει παλιό μοντέλο. Κάποτε ήταν πολύ πιο κάτω αν θυμάμαι καλά. Εγώ μέση κατανάλωση στο 700αρι brabus Cabrio μικτό κύκλο είχα ~6.5. Δε το λες κ πολύ οικονομικό αλλά για Αμαξι που θα ήταν σήμερα 15 χρόνων ήταν καλά. Γενικά πάντως τσιμπάνε όσα έχουν turbo 
 

για να είμαι ειλικρινής μετάνιωσα που το έδωσα αλλά κουράστηκα να πληρώνω 80€/μήνα παρκινγκ. Κατά καιρούς ψάχνομαι για να πάρω ένα ίδιο ή έστω λίγο πιο απλό (το brabus προκαλούσε 10 φορές παραπάνω όταν οι ζάντες του τότε πήγαιναν 1000€ μεταχειρισμένες). 
 

παντως ακόμα δε μας έχει πει ο ts τίποτα όποτε τσάμπα σάλιο σπαταλάμε... άλλο να έχει 2 χιλιάρικα και να θέλει να πάρει το 600αρι και άλλο το να πάει να πάρει το καινούργιο.....

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...