Προς το περιεχόμενο

Ποιότητα τηλεπικοινωνιακού δικτύου σε όλους τους παρόχους


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάνω μια υπενθύμιση του θέματος, καθώς άνω του 90% των θεμάτων που γράφονται εδώ μέσα ως παράπονα χρηστών, είναι επαναλαμβανόμενα προβλήματα που αποτυπώνουν την έλλειψη σοβαρής συντήρησης στα τηλεπικοινωνιακά δίκτυα της χώρας.

Φίλοι μου, μην παιδεύεστε να βγάλετε άκρη με τις εξυπηρετήσεις των παρόχων. Είναι εκπαιδευμένοι να σάς πείσουν ψευδώς ότι για το πρόβλημά σας οφείλεται το πέταγμα μιας πεταλούδας σε ένα κήπο σε σπίτι της Ιαπωνίας και άλλοι δήθεν αστάθμητοι παράγοντες.

Φιλική μου συμβουλή, ενημερώστε τον πάροχό σας για το πρόβλημα, αν δεν σάς το λύσει με τη μία, βαρέστε καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Απαιτεί μόλις 5 λεπτάκια online, χωρίς κόστος. Αν δεν το λύσετε, μιλάμε εκ νέου.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 hours ago, kostasgr78 said:

Κάνω μια υπενθύμιση του θέματος, καθώς άνω του 90% των θεμάτων που γράφονται εδώ μέσα ως παράπονα χρηστών, είναι επαναλαμβανόμενα προβλήματα που αποτυπώνουν την έλλειψη σοβαρής συντήρησης στα τηλεπικοινωνιακά δίκτυα της χώρας.

Φίλοι μου, μην παιδεύεστε να βγάλετε άκρη με τις εξυπηρετήσεις των παρόχων. Είναι εκπαιδευμένοι να σάς πείσουν ψευδώς ότι για το πρόβλημά σας οφείλεται το πέταγμα μιας πεταλούδας σε ένα κήπο σε σπίτι της Ιαπωνίας και άλλοι δήθεν αστάθμητοι παράγοντες.

Φιλική μου συμβουλή, ενημερώστε τον πάροχό σας για το πρόβλημα, αν δεν σάς το λύσει με τη μία, βαρέστε καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Απαιτεί μόλις 5 λεπτάκια online, χωρίς κόστος. Αν δεν το λύσετε, μιλάμε εκ νέου.

και η εεττ θα λαμβανει 20000 καταγγελιες την ημερα.Yeaa ετσι θα λυθει το προβλημα.

απο εκει και περα αν εσυ επαιζες 18 Mbit και τωρα παιζεις 12 δεν σημαινει οτι θεωρειται παντα βλαβη.υπαρχουν συγκεκριμενα τεστ για το τι ειναι θεμα Low sync και τι οχι.οποτε αν εσυ κανεις καταγγελια οτι απο 18 πχ παιζω στα 12 απλα και ο οτε μπορει να σου πει οτι δεδομενη ποιοτητα δικτυου και οτι βαση τον τεστ ειναι νορμαλ.οποτε δεν ειναι ολα κανε καταγγελια.το ιδιο και με πακετα που ο αλλος πηρε 100 αλλα παιζει 60.εκει υποβαθμιση πακετου.απο το τι θα θελαμε μεχρι το τι ισχυει ειναι μεγαλη διαφορα. και βεβαια παντα υπαρχει και η αναποδη πλευρα του ηλιθιου πελατη που δεν ξερει που πανε τα 4 απο το ιντερνετ αλλα παει και κανει καταγγελια επειδη ενας αλλος ασχετος φιλος του του ειπε να κανει καταγγελια. οποτε ολα φταινε.και οι πελατες και η εξυπηρετηση τον παροχων αλλα και το τι θεωρει ο οτε βλαβη. και ασχετα με το τι θελουμε χαλκο ο οτε δεν προκειται να ριξει.το μελλον ειναι να παει ftth και ο οτε δεν προκειται να σκασει λεφτα και να σκαψει για να ριξει χαλκο.

το τονιζω γιατι θα βγουν 100 ατομα να με φανε.το τι θελουμε και το τι θελω δεν συμβαδιζει με το τι γινεται.β.δεν παιρνω το μερος των παροχων αλλα και οι πελατες δεν πανε πισω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι εδώ για να μιλήσω για καταναλωτική κουλτούρα και όχι για να βγάζουν υπερκέρδη οι εταιρείες από σάπια πράγματα και να έχουμε τις ακριβότερες τηλεπικοινωνιακές υπηρεσίες στην ΕΕ για τη δεδομένη ποιότητα, και να μάς λένε ότι πρέπει να λέμε κι ευχαριστώ.

Όσον αφορά την ΕΕΤΤ, μια ισχυρή πλειοψηφία καταγγελιών οδηγούν σε επίλυση σύντομα. Το οποίο σημαίνει ότι υπήρχε τρόπος, αλλά δεν ενδιαφέρονταν και τόσο να το λύσουν χωρίς καταγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, kostasgr78 said:

Εγώ είμαι εδώ για να μιλήσω για καταναλωτική κουλτούρα και όχι για να βγάζουν υπερκέρδη οι εταιρείες από σάπια πράγματα και να έχουμε τις ακριβότερες τηλεπικοινωνιακές υπηρεσίες στην ΕΕ για τη δεδομένη ποιότητα, και να μάς λένε ότι πρέπει να λέμε κι ευχαριστώ.

Όσον αφορά την ΕΕΤΤ, μια ισχυρή πλειοψηφία καταγγελιών οδηγούν σε επίλυση σύντομα. Το οποίο σημαίνει ότι υπήρχε τρόπος, αλλά δεν ενδιαφέρονταν και τόσο να το λύσουν χωρίς καταγγελία.

Δεν διαφωνω αλλα η λυση δεν ειναι τραβαμε καταγγελια για τα παντα.το ξερεις και εσυ οτι οταν κατι χρησιμοποιειται λαθος δεν αποφερει τα σωστα αποτελεσματα.αν για καθε προβλημα γινεται καταγγελια στο τελος απλα ειτε δεν θα τις κοιτανε ή θα τις κλεισουν. δεν ειπα να λεμε ευχαριστω . και ναι εχω δει καταγγελιες που εχουν φτιαχτει γιατι χρησιμοποιηθηκαν σωστα οποτε ο παροχος πιεστηκε και φτιαχτηκε αλλα εχω δει και καταγγελιες που ηταν εκτος πραγματικοτητας γιατι το καντε καταγγελια σε οτιδηποτε εχει γινει καραμελα.ο αλλος δεν εχει ιντερνετ μιση μερα και λεει καταγγελια για διαφυγοντα κερδη.οτι να νε.ειναι adsl η γραμμη δεν ειναι μισθωμενο.βεβαια και η εεττ δεν παει πισω γιατι σε πολλα πραγματα κανει τα στραβα ματια.βλεπε καρτελ κινητης τηλεφωνιας,βλεπε 5ψηφια και διαφορα αλλα. απλα εχοντας περασει απο παροχο και απο call center εχω δει τα παντα και δυστυχως και οι πελατες δεν πανε πισω.και αυτο φαινεται και απο θεματα που επισης ανοιγουν εδωμεσα και θες να κοπανας το κεφαλι σου στον τοιχο με αυτα που διαβαζεις.και το χειροτερο.επιμενουν κιολας αντι να ακουσουν κατι. 

και την πρωτη προταση σου πρεπει να την αλλαξεις.εχουμε τα ακριβοτερα σε ολα οχι μονο στις τηλεπικοινωνιες :P. Lol :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως η κατάχρηση μιας διαδικασίας δεν οδηγεί πάντα στα βέλτιστα αποτελέσματα.

Απλά δεν νομίζω ότι είμαστε ακόμα σε αυτό το στάδιο σαν έλληνες καταναλωτές. Παραπονιόμαστε, αλλά αποδεχόμαστε κακή παροχή υπηρεσίας, χωρίς καταγγελίες.

Σε πολλές χώρες του εξωτερικού, η καταναλωτική συνείδηση είναι μίλια μπροστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, kostasgr78 said:

Όντως η κατάχρηση μιας διαδικασίας δεν οδηγεί πάντα στα βέλτιστα αποτελέσματα.

Απλά δεν νομίζω ότι είμαστε ακόμα σε αυτό το στάδιο σαν έλληνες καταναλωτές. Παραπονιόμαστε, αλλά αποδεχόμαστε κακή παροχή υπηρεσίας, χωρίς καταγγελίες.

Σε πολλές χώρες του εξωτερικού, η καταναλωτική συνείδηση είναι μίλια μπροστά.

η μεγαλυτερη αληθεια το τελευταιο που ειπες.γκρινιαζουμε και μετα απο 10 ημερες τα δεχομαστε ολα. εκει λογικα θα πρεπει να παει σε στυλ μαζικης καταγγελιας για να εχει το αντικτυπο που πρεπει.οχι οτι καποια πραγματα δεν ειναι γνωστα αλλα μονο αυτος ο τροπος υπαρχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σε καμιά 10αρια χρόνια λογικά θα έχουμε συνδέσεις χωρίς προβλήματα. Θα έχουν αποκτήσει FTTH οι περιοχές χωρίς FTTC κι αυτές με FTTC θα γυρνάνε σιγά σιγά σε FTTH. Μιλάω για πόλεις/αστικά κέντρα, όχι "τέρμα θεού" περιοχές κι έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, ThReSh said:

Σε καμιά 10αρια χρόνια λογικά θα έχουμε συνδέσεις χωρίς προβλήματα. Θα έχουν αποκτήσει FTTH οι περιοχές χωρίς FTTC κι αυτές με FTTC θα γυρνάνε σιγά σιγά σε FTTH. Μιλάω για πόλεις/αστικά κέντρα, όχι "τέρμα θεού" περιοχές κι έτσι.

οι τερμα θεου οπως τωρα. η fttc για οσες εχουν ή δορυφορικο για οσες δεν εχουν. εκτος αν ξαφνικα μετακομισουν αλλα 2000 ατομα σε εκεινες τις περιοχες. αλλα ναι βλεπεις κατι περιοχες με 10 εξοχικα εκει.τι να βαλεις εκει?χαμενο θα παει και δεν θα βγουν καν εξοδα συντηρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν υπάρχει σημαντική ανάκαμψη βιοτικού επιπέδου, δεν θα επιτευχθεί αυτό το πράγμα με FTTH ακόμα και στις πυκνοκατοικημένες γειτονιές των αστικών κέντρων, μέσα σε 10 χρόνια.

Εδώ ο περισσότερος κόσμος δεν έχει γυρίσει σε VDSL, λόγω του έξτρα κόστους.

Ο χαλκός φαίνεται να μάς συνοδεύει για πολλά πολλά ακόμα χρόνια στη χώρα αυτή, ως κύρια λύση οικίας.

Επεξ/σία από kostasgr78
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, kostasgr78 said:

Αν δεν υπάρχει σημαντική ανάκαμψη βιοτικού επιπέδου, δεν θα επιτευχθεί αυτό το πράγμα με FTTH ακόμα και στις πυκνοκατοικημένες γειτονιές των αστικών κέντρων, μέσα σε 10 χρόνια.

Εδώ ο περισσότερος κόσμος δεν έχει γυρίσει σε VDSL, λόγω του έξτρα κόστους.

Ο χαλκός φαίνεται να μάς συνοδεύει για πολλά πολλά ακόμα χρόνια στη χώρα αυτή, ως κύρια λύση οικίας.

καλα ναι ο χαλκος εχει πολυ ψωμι.ακομα δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα vdsl παντου.το ffth τωρα ξεκιναει.οποτε εχουμε μελλον ακομα.ικανους τους εχω να δωσουν και g.fast πανω απο τον τελειο μοναδικο χαλκο. και επισης αν δεν πεσουν οι τιμες οπως ειπες ο αλλος δεν θα παει να βαλει καν vdsl γιατι μπορει να μην το εχει αναγκη. και για καποιον τα +5 ευρω του vdsl μπορει να ειναι θεμα.αλλο τοσο που καθε χρονο βαζουν και ενα φορο.φορο κινητης ,φορο ιντερνετ,φορο τηλεφωνιας,φορο τηλεορασης,φορο που κλαδεψαμε το γρασιδι με ψαλιδακι κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Πολύ σημαντικό, έχουν αρχίσει και αυξάνονται πανελληνίως (και μέσα σε πόλεις, όχι μόνο σε χωριά) περιστατικά με σάπιους στύλους που πέφτουν. Οι Δήμοι είναι ενήμεροι γι' αυτά.

Είναι γνωστό ότι έχουν κοπεί οι συντηρήσεις στα τηλεπικοινωνιακά δίκτυα.

Συμβουλή: αν έχετε στύλο κοντά στο σπίτι σας ή εκεί που παρκάρετε το αυτοκίνητό σας,
(α) να είστε υποψιασμένοι για πιθανό ατύχημα,
(β) χτυπήστε τον με το δάχτυλο σαν να χτυπούσατε πόρτα λίγο δυνατά, και ακούστε τον ήχο. Αν ακούγεται κούφιος (να επιστρέφει ο ήχος σε ένα βαθμό) ενημερώστε άμεσα τον πάροχό σας, όπως και το Δήμο της περιοχής σας, γραπτώς πάντα έστω με e-mail.

Έχουν αρχίσει και συμβαίνουν ατυχήματα, έχουν καταστραφεί περιουσίες και σίγουρα υπάρχει κίνδυνος και για τη σωματική ακεραιότητα ανθρώπων, βάσει τυχαιότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, divo είπε

 

@kostasgr78στυλους εχει μονο ο οτε ποιον παροχο να ειδοποιησουν?😂? Θα πανε σε καμια voda ή wind και θα τους παρουν με τις πετρες.

Σαν συνδρομητής τρίτου παρόχου δεν μπορείς να πάρεις τον ΟΤΕ, καθώς δεν αναγνωρίζεσαι ως έχων εμπορική σχέση μαζί του. Ως εκ τούτου ως τέτοιος συνδρομητής, μπορεί είτε να ενημερώσεις τον πάροχό σου και αυτός να ενημερώσει τον ΟΤΕ είτε να ενημερώσεις το Δήμο σου ως πολίτης.

😉

Επεξ/σία από kostasgr78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/12/2019 στις 2:51 ΜΜ, kostasgr78 είπε

Πολύ σημαντικό, έχουν αρχίσει και αυξάνονται πανελληνίως (και μέσα σε πόλεις, όχι μόνο σε χωριά) περιστατικά με σάπιους στύλους που πέφτουν. Οι Δήμοι είναι ενήμεροι γι' αυτά.

Είναι γνωστό ότι έχουν κοπεί οι συντηρήσεις στα τηλεπικοινωνιακά δίκτυα.

Συμβουλή: αν έχετε στύλο κοντά στο σπίτι σας ή εκεί που παρκάρετε το αυτοκίνητό σας,
(α) να είστε υποψιασμένοι για πιθανό ατύχημα,
(β) χτυπήστε τον με το δάχτυλο σαν να χτυπούσατε πόρτα λίγο δυνατά, και ακούστε τον ήχο. Αν ακούγεται κούφιος (να επιστρέφει ο ήχος σε ένα βαθμό) ενημερώστε άμεσα τον πάροχό σας, όπως και το Δήμο της περιοχής σας, γραπτώς πάντα έστω με e-mail.

Έχουν αρχίσει και συμβαίνουν ατυχήματα, έχουν καταστραφεί περιουσίες και σίγουρα υπάρχει κίνδυνος και για τη σωματική ακεραιότητα ανθρώπων, βάσει τυχαιότητας.

¨Εχεις πηγή να αναφέρεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/11/2019 στις 2:11 ΜΜ, poulinos είπε

και η εεττ θα λαμβανει 20000 καταγγελιες την ημερα.Yeaa ετσι θα λυθει το προβλημα.

απο εκει και περα αν εσυ επαιζες 18 Mbit και τωρα παιζεις 12 δεν σημαινει οτι θεωρειται παντα βλαβη.υπαρχουν συγκεκριμενα τεστ για το τι ειναι θεμα Low sync και τι οχι.οποτε αν εσυ κανεις καταγγελια οτι απο 18 πχ παιζω στα 12 απλα και ο οτε μπορει να σου πει οτι δεδομενη ποιοτητα δικτυου και οτι βαση τον τεστ ειναι νορμαλ.οποτε δεν ειναι ολα κανε καταγγελια.το ιδιο και με πακετα που ο αλλος πηρε 100 αλλα παιζει 60.εκει υποβαθμιση πακετου.απο το τι θα θελαμε μεχρι το τι ισχυει ειναι μεγαλη διαφορα. και βεβαια παντα υπαρχει και η αναποδη πλευρα του ηλιθιου πελατη που δεν ξερει που πανε τα 4 απο το ιντερνετ αλλα παει και κανει καταγγελια επειδη ενας αλλος ασχετος φιλος του του ειπε να κανει καταγγελια. οποτε ολα φταινε.και οι πελατες και η εξυπηρετηση τον παροχων αλλα και το τι θεωρει ο οτε βλαβη. και ασχετα με το τι θελουμε χαλκο ο οτε δεν προκειται να ριξει.το μελλον ειναι να παει ftth και ο οτε δεν προκειται να σκασει λεφτα και να σκαψει για να ριξει χαλκο.

το τονιζω γιατι θα βγουν 100 ατομα να με φανε.το τι θελουμε και το τι θελω δεν συμβαδιζει με το τι γινεται.β.δεν παιρνω το μερος των παροχων αλλα και οι πελατες δεν πανε πισω.

Φίλε εγώ είμαι 20 μέτρα από το dslam, κλειδώνω άνετα στα 50 mbps αλλά στην ουσία κατεβάζω με 3.5mb/sec.

Δηλαδή πέφτει κλέψιμο από τον πάροχο στο bandwidth καθαρά και ξάστερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 14/12/2019 at 14:51, kostasgr78 said:

Πολύ σημαντικό, έχουν αρχίσει και αυξάνονται πανελληνίως (και μέσα σε πόλεις, όχι μόνο σε χωριά) περιστατικά με σάπιους στύλους που πέφτουν. Οι Δήμοι είναι ενήμεροι γι' αυτά.

Είναι γνωστό ότι έχουν κοπεί οι συντηρήσεις στα τηλεπικοινωνιακά δίκτυα.

Συμβουλή: αν έχετε στύλο κοντά στο σπίτι σας ή εκεί που παρκάρετε το αυτοκίνητό σας,
(α) να είστε υποψιασμένοι για πιθανό ατύχημα,
(β) χτυπήστε τον με το δάχτυλο σαν να χτυπούσατε πόρτα λίγο δυνατά, και ακούστε τον ήχο. Αν ακούγεται κούφιος (να επιστρέφει ο ήχος σε ένα βαθμό) ενημερώστε άμεσα τον πάροχό σας, όπως και το Δήμο της περιοχής σας, γραπτώς πάντα έστω με e-mail.

Έχουν αρχίσει και συμβαίνουν ατυχήματα, έχουν καταστραφεί περιουσίες και σίγουρα υπάρχει κίνδυνος και για τη σωματική ακεραιότητα ανθρώπων, βάσει τυχαιότητας.

υπαρχουν και δεη ξυλινες κολωνες σε κατι χωρια:P

On 15/12/2019 at 18:27, divo said:

εγω παντως βλεπω εναν αναβρασμο με το ftth που εκει που πέρυσι μιλαγανε για προβλεπομενα νουμερα τριψήφια σε χιλιαδες για το 2020 τα πιασανε απο φετος και ηδη εχουν αρχισει να βαζουν μπροστα σκαψιματα και οπτικες για ftth στα 800αρια μ. που ειναι κοντα σε κατανεμητες. ΑΚ και δεν εχουν καμπινα

@kostasgr78στυλους εχει μονο ο οτε ποιον παροχο να ειδοποιησουν?😂? Θα πανε σε καμια voda ή wind και θα τους παρουν με τις πετρες.

καλα ακομα και να το δωσεις στον παροχο απορω αν θα το αλλαξουν.

On 15/12/2019 at 19:55, kostasgr78 said:

Σαν συνδρομητής τρίτου παρόχου δεν μπορείς να πάρεις τον ΟΤΕ, καθώς δεν αναγνωρίζεσαι ως έχων εμπορική σχέση μαζί του. Ως εκ τούτου ως τέτοιος συνδρομητής, μπορεί είτε να ενημερώσεις τον πάροχό σου και αυτός να ενημερώσει τον ΟΤΕ είτε να ενημερώσεις το Δήμο σου ως πολίτης.

😉

καλα αμα μια κολωνα παει να πεσει και το πεις στον οτε δεν θα σου πει οτι δεν το κοιταμε επειδη ανηκεις σε αλλο παροχο.δεν ειναι θεμα χαλκου ή θεμα γραμμης.ειναι θεμα ασφαλειας και απο μια κολωνα περνανε και πελατες του οτε επισης.

On 16/12/2019 at 13:30, skiabox said:

Φίλε εγώ είμαι 20 μέτρα από το dslam, κλειδώνω άνετα στα 50 mbps αλλά στην ουσία κατεβάζω με 3.5mb/sec.

Δηλαδή πέφτει κλέψιμο από τον πάροχο στο bandwidth καθαρά και ξάστερα.

αν εισαι με Wifi καθολου παραξενο.μια μανια οτι σας κλεβουν στο bandwidth με το παραμικρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...