Προς το περιεχόμενο

31% ταχύτερος είναι ο Intel Core i3-10100 από τον Core i3-9100 στο SiSoft SANDRA


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, votkeiros είπε

Δεν μπορείς να συγκρίνεις cpu με 65w tdp με ένα 100w tdp. Μάντεψε πιο πιθανώς να έχει μεγαλύτερα ρολόγια και να έχει έως 10 fps παραπάνω...

Ποιος έκανε τέτοια σύγκριση? Δεν ξέρω καν σε ποιες cpu αναφέρεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, yiannis_1 είπε

 άλλα και ο i3 8100 (τιμιότατος επεξεργαστής imho)  

μιας και τον έχω στη δουλειά, για κάποιο λόγο μου έχει δώσει την εντύπωση ότι πρόκειται για σαπάκι και μην φανταστείς ότι τρέχω και κάποια βαριά εφαρμογή εδώ μέσα πέρα από excel και πολλές ανοικτές καρτέλες στον chrome (τα προγράμματά μας είναι πανάλαφρα και τα τρέχει ουσιαστικά ο σέρβερ) 

 

περιμένα περισσότερα από τον "τετραπύρηνο" για δουλειές γραφείου 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jgeorgiou είπε

1) Συνήθως κοιτάζουμε στα δημοφιλέστερα top10 ποιος είναι ποιο μπροστά στα περισσότερα

2) Τι σόι εξυπνάδα είναι αυτή περι TDP , η INTEL και η AMD έχουν cpu με όλων των ειδών τα TDP και η ιντελ έχει πολλά μοντέλα με 65W.

Μονο που η intel μετραει το tdp σε base clock ενω η amd σε boost clock

αρα μας κοροιδευει η intel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Μονο που η intel μετραει το tdp σε base clock ενω η amd σε boost clock

αρα μας κοροιδευει η intel

Αλλη κουταμάρα που έγινε  αστικός μύθος , η AMD δεν παραδέχθηκε πριν 1 μήνα ότι δεν μπορεί να πιάσει το turbo boost?

Πως το μέτρησε το TDP στο τουρμπο? 

49 λεπτά πριν, logistoulis είπε

μιας και τον έχω στη δουλειά, για κάποιο λόγο μου έχει δώσει την εντύπωση ότι πρόκειται για σαπάκι και μην φανταστείς ότι τρέχω και κάποια βαριά εφαρμογή εδώ μέσα πέρα από excel και πολλές ανοικτές καρτέλες στον chrome (τα προγράμματά μας είναι πανάλαφρα και τα τρέχει ουσιαστικά ο σέρβερ) 

περιμένα περισσότερα από τον "τετραπύρηνο" για δουλειές γραφείου 

Τσέκαρε μνήμη/ssd/δίκτυο , η cpu παίζει δευτερεύοντα ρόλο σε εργασίες office και client σε servers. ο I3 είναι μια cpu φθηνή αλλά τέτοιες εργασίες τις έχει.  

ΥΓ (από κάτω)

Βάλε έναν επαγγελματία να σου βρει τι φταίει , για παράδειγμα ο Ι3 8100 είναι σαφώς γρηγορότερος του Ι5 4460 που είχε μεγάλες πωλήσεις.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Αλλη κουταμάρα που έγινε  αστικός μύθος , η AMD δεν παραδέχθηκε πριν 1 μήνες ότι δεν μπορεί να πιάσει το turbo boost?

Πως το μέτρησε το TDP στο τουρμπο? 

Τσέκαρε μνήμη/ssd/δίκτυο , η cpu παίζει δευτερεύοντα ρόλο σε εργασίες office και client σε servers.

Δεν έχει ssd δυστυχώς και σίγουρα είναι από τους βασικούς λόγους που σέρνεται, παρόλα αυτά δε νιώθω ότι έχει την άνεση που έχει ο i5 4γενιες πίσω που έχω σπίτι μου

 

Στην προηγούμενη δουλειά που είχα έναν 6πυρηνο amd τα πράγματα ήταν μερικά τσικ πιο αερατα

 

Θερμοκρασίες δεν έχω κοιτάξει γιατί το θεώρησα περιττό σε έτοιμο dell..

 

 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, jgeorgiou said:

Αλλη κουταμάρα που έγινε  αστικός μύθος , η AMD δεν παραδέχθηκε πριν 1 μήνες ότι δεν μπορεί να πιάσει το turbo boost?

Άρα ακόμα πιο χαμηλό TDP? 😛

Κατά τα άλλα δεν έβγαλε νέο Agesa που το διόρθωσε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Άρα ακόμα πιο χαμηλό TDP? 😛

Κατά τα άλλα δεν έβγαλε νέο Agesa που το διόρθωσε?

Το "μυστικό" είναι να δούμε πόσο % της χρήσης οι AMD εργάζονται στο turbo και πόσο της INTEL. Μην το ανοίξουμε το θέμα γιατί θα έχουμε στεναχώριες και δεν έχω καμία όρεξη σήμερα.

Κατα την άποψη μου και η INTEL και η AMD το μετράνε σωστά το TDP γιατί αλλιώς θα το βλέπαμε στην ψύξη. Αν η INTEL έλεγε ψέματα για τα 65W τότε με αυτές τις ψέυτικες ψυκτρούλες που τα δίνει αυτά τα cpu θα μας καίγονταν κάθε εβδομάδα. Ουσιαστικά με το TDP μετράνε πόσα WATT πρέπει να απάγει η ψύξη για να λειτουργεί σωστά η cpu. (είναι στατιστικό μέγεθος που λειτουργεί με την λογική του μέσου όρου). Σε ακραίες περιπτώσεις(στιγμιαία) η cpu μπορεί να "τραβήξει" ρεύμα και διπλάσιο από αυτό που υποδηλώνει το TDP.

Φανταστείτε ότι λειτουργούν όπως οι σύγχρονοι βενζινοκινητήρες (όσοι έχουν ένδειξη κατανάλωσης) , ξεκινάς το φανάρι με 20λτ/100χλμ και πάρακατω που τσουλάς σου λέει 2λτ/100χλμ. Ετσι σου βγαίνει ο μ.ο. των 7λτ/100 , δεν είναι ευθεία γραμμη η κατανάλωση. 

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Αλλη κουταμάρα που έγινε  αστικός μύθος , η AMD δεν παραδέχθηκε πριν 1 μήνα ότι δεν μπορεί να πιάσει το turbo boost?

Πως το μέτρησε το TDP στο τουρμπο? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Τα λέει μια χαρά γιατί συγκρίνει 2 cpu με διαφορετικά Ghz , διαφορετική πραγματική ταχύτητα. Δες λίγο σε ποια Ghz κινήται η  AMD και σε ποια INTEL. Αναρωτήσου αν είναι ποιο γρήγορη.

Αναρωτήσου ποια είναι η διαφορά της R3900 και ποια της R3900X cpu και γιατί έχουν διαφορετικό TDP. Ανέβασε Ghz σε cpu , δεν πρέπει να τσιμπίσεις και τα volts?  Σε συνθήκες στρες καταναλώνει πράγματι η INTEL παραπάνω , ο υπολογισμός είναι με βάση την "μέση χρήση" δεν θα εργάζεται συνεχώς στο κόκκινο. Τι λέμε συνέχεια εδώ και έχει μαλιάσει η γλώσσα μας? Game-friendly η ΙΝΤΕΛ δεν λέμε για πάσα χρήση και πάσα νόσο.

Για παράδειγμα για πολύωρο rendering που αξιοποιεί όλους τους πυρήνες ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ λύση. Εκεί σκεφτόμαστε αλλιώς , πολλούς πυρήνες χωρίς να τους γκαζώνουμε στο κόκκινο για να εργάζονται παράλληλα και αποδοτικά για πολλές ώρες.

Θα ξανακάνω πάλι σύγκριση με κινητήρες , οι ΙΝΤΕΛ συμπεριφέρονται σαν "δίχρονοι" έχουν πολύ νεύρο αλλά δεν κάνουν για "ταξίδια" , εκεί θέλεις έναν τετράχρονο με μπόλικα κυβικά ή αλλιώς έναν πολυπύρηνο amd.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Ryzenlake είπε

Μα δεν ειναι ρε φιλε ο 9100 πανω απο 2600. Που τα ειδατε αυτα θα ηθελα να ξερα αληθεια....ο 7600k (που ειναι καλυτερος του 9100) κλοκαρισμενος στο θεο και ειναι πισω. Ο 9100 που να παει? Ναι υπαρχουν καποια παιχνιδια απο το 2015 που τρεχουν σε 1 thread (σαν το arma ας πουμε) που ειναι 10% πανω ο 9100. Στα υπολοιπα, ολα παιχνιδια του 2018 - 2019 δεν ειναι καν κοντα. Αφου το video που οι ιδιοι ανεβασατε το δειχνει......εχει κατι διαφορες 20 εως 40% που ειναι χαωδης, τι συζηταμε αληθεια..

ρε το παιδί η ζει σε άλλο πλανήτη η έχει να ασχοληθεί με την τεχνολογία απο το 2012 και νομίζει ότι η amd ακόμα βγάζει τους fx τσάμπα του γράφουμε, το ότι η intel έχει μείνει τεχνολογικά πίσω και προσπαθεί να αρμέξει με το marketing ότι μπορεί τον αφήνει παγερά αδιάφορο που αν δεν έβγαιναν οι ryzen ακόμα θα έπαιρνε dual core στα 150 ευρώ 

 

Επεξ/σία από georgepppo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, georgepppo είπε

ρε το παιδί η ζει σε άλλο πλανήτη η έχει να ασχοληθεί με την τεχνολογία απο το 2012 και νομίζει ότι η amd ακόμα βγάζει τους fx τσάμπα του γράφουμε, το ότι η intel έχει μείνει τεχνολογικά πίσω και προσπαθεί να αρμέξει με το marketing ότι μπορεί τον αφήνει παγερά αδιάφορο που αν δεν έβγαιναν οι ryzen ακόμα θα έπαιρνε dual core στα 150 ευρώ 

 

Αυτό μου κάνει εντύπωση

Το ότι υπάρχουν άτομα που σκέφτονται οπαδικά θαρρείς πως μιλάνε για ομάδες (ΠΑΟ ολέ, Ολυμπιακός όλε και τέτοια)

Δε θα πάρει πρωτάθλημα ρε φίλε η Intel , τα λεφτά σου θα πάρει όπως στα έπερνε τα τελευταία χρόνια που δεν υπήρχε ανταγωνισμός.Μόνο καλό είναι το ότι ανέβηκε η AMD γιατί ακόμα κι εσύ που ορκίζεσαι Intel , φθηνότερα θα τους πάρεις.

Και τρίτη εταιρεία να μπει στην αγορά, ακόμα καλύτερα θα είναι.

Απίστευτοι μου φαίνεστε μερικοί

Επεξ/σία από duckino
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες κακά τα ψέματα δεν είναι μόνο τα games που πρέπει να έχουμε ως γνώμονα για benchmarks κλπ.

άλλα και το support τις κάθε πλατφόρμας.
Εγώ πάω με τα 1000 την AMD ήμουν κάτοχος AMD και απο FX Εποχές και με τους νεους Ryzen.

Να πεις λοιπόν να έπαιζα μόνο games να πάει στο διάολο ακόμη AMD Θα είχα, χρησιμοποιώ όμως σχεδιαστικά προγράμματα και 3D rendering (όπως 3d max, vegas pro, after effects κλπ κλπ)

ΌΛΑ μα ΌΛΑ είναι INTEL optimized, και το θέμα είναι ότι θέλω να κάνω την δουλειά μου με stability και σιγουριά...
Διότι όταν είναι να παραδώσω ένα βίντεο μοντάζ, αν δεν το κάνω στην ώρα του, εγώ θα χάσω 200 και 300 ευρώ...

Όποτε για να βάλω και εγώ το λιθαράκι μου.
Ταπεινή μου άποψη οι AMD είναι οι καλύτεροι σε VFM Για Games.
Οι INTEL όμως είναι καλύτεροι για να κάνεις τα πάντα.... (όχι μόνο games) καθαρά και μόνο λόγω του Support που έχουν σε πάνω από 80% των προγραμμάτων που κυκλοφορούν στο εμπόριο.

Άρα ακόμη και στην δουλειά μου όταν πρόκειται να κάνω ένα build σε πελάτη, τον ρωτάω για τι χρήση θα είναι,
Games, Business ή και τα 2?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hattori_gr είπε

 


Να πεις λοιπόν να έπαιζα μόνο games να πάει στο διάολο ακόμη AMD Θα είχα, χρησιμοποιώ όμως σχεδιαστικά προγράμματα και 3D rendering (όπως 3d max, vegas pro, after effects κλπ κλπ)

ΌΛΑ μα ΌΛΑ είναι INTEL optimized, και το θέμα είναι ότι θέλω να κάνω την δουλειά μου με stability και σιγουριά...
Διότι όταν είναι να παραδώσω ένα βίντεο μοντάζ, αν δεν το κάνω στην ώρα του, εγώ θα χάσω 200 και 300 ευρώ...


 

αυτό είναι εμπειρικό ή είναι κάπου μετρημένο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, logistoulis said:

αυτό είναι εμπειρικό ή είναι κάπου μετρημένο; 

Εμπειρικό και Benchmark
από το δίκτυο τον συνεργατών μου και έμενα πάνω σε προγράμματα όπως το EDIUS , Premiere , Vegas Studio, 3D Max , Rhino3d

Υπάρχει και Benchmark πάνω στο premiere Pro (Θεωρείται το ποιο AMD friendly)


https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Premiere-Pro-CC-2019-CPU-Roundup-Intel-vs-AMD-vs-Mac-1320/

Να στο θέσω αλλιώς, 4k rendering με R7 1800x  Vs i7 7700k που ειχα, ιδιο setup.
Στο export 4k ο 7700k τελείωνε 1 ώρα νωρίτερα σε DNxHR HQ 8-bit 30min clip που θεωρείτο Lite σε σχέση με τον 2700x

Η μόνη διάφορα φαίνεται σε Threadreaper , άλλα με λίγα λιγότερα χρήματα με ένα 8700k κάνεις την ίδια δουλειά με ένα 1920x

Τα συμπεράσματα δικά σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...