Προς το περιεχόμενο

31% ταχύτερος είναι ο Intel Core i3-10100 από τον Core i3-9100 στο SiSoft SANDRA


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, hattori_gr είπε

ΌΛΑ μα ΌΛΑ είναι INTEL optimized, και το θέμα είναι ότι θέλω να κάνω την δουλειά μου με stability και σιγουριά...
Διότι όταν είναι να παραδώσω ένα βίντεο μοντάζ, αν δεν το κάνω στην ώρα του, εγώ θα χάσω 200 και 300 ευρώ...

Θετεις ενα προβλημα υπαρκτο που ειναι λυπηρο φαινομενο της εποχης..... Δυστυχως ολοι κοιταν πως να κανουν ευκολη δουλεια κ βγαζουν προγραμματα ειτε optimized για την πλειοψηφια, ειτε γιατι πηραν "πακετακι" να το κανουν. Οπως εγινε με τα games κ τα παραθυρα/linux (στο περιπου, αλλα αξιζει ως αναλογια). Κ φυσικα οδηγουμαστε σε κατασταση ακριβως ιδια με το τελικο αποτελεσμα παραθυρα/linux ----> η πρεπει να τα χωσεις να εχεις λειτουργικο (αν δεν θες να εισαι πειρατης), η δεν παιζεις παιχνιδια..... Σε αυτη την κατασταση οδηγουμαστε κ με το αντιστοιχο Intel-optimization. 

Μοναδικο ελπιδοφορο γεγονος πανω σε αυτο ειναι η μεγαλη αυξηση σε πωλησεις Epyc. Αν οι σερβεραδες αρχισουν να πηγαινουν στην κοκκινη, θα ακολουθησουν κ οι developers μετα. Σε αυτο το κομματι της αγορας τα πραγματα πανε ακομα καλυτερα απο τα desktop. Η Ιντελα δεν εχει καμια αξιολογη απαντηση σε θεμα επιδοσεων, κ η χρηματικη διαφορα ειναι χαωδης. Να σου δωσω ενα παραδειγμα

https://www.packet.com/cloud/servers/

Προσεξε τιμες σε ενοικιαση σερβερ (απο μια τυπικη εταιρια του ειδους). Με Epyc  ειναι στο 1 δολλαριο/24 πυρηνες. Με Ιντελ ξεκιναει απο 1.70 κ τραβαει μεχρι τα 5.00 (28 πυρηνες). Σε χαμηλες τιμες εχει μονο κατι τετραπυρηνα κ arm. Αυτο στο βαζω να δεις γενικη ενδειξη προς τα που πηγαινουμε. 

Η πτωση τιμων που φερνει η AMD προκειται να φερει τα πανω-κατω, αλλα θελει χρονο. Δεν γινεται μεσα σε 3 χρονια να αλλαξει η δικτατορια της Ιντελας. Θελουμε το λιγοτερο αλλα 3 για να δουμε σοβαρες επιπτωσεις κ μια -υποχρεωτικη λογω καινουργιας πραγματικοτητας- αλλαγη πλευσης των developers. Γιατι η amd λεφτα να δινει γυρω-γυρω για optimizations δεν εχει οσα η Ιντελα.

Στο μεταξυ, η Ιντελα αφου εχασε το παιχνιδι στις επιδοσεις, αφου εσπασε τα μουτρα της στις τιμες, αφου βγηκε πατος στο vfm, αφου την κραξαν στην επεκτασιμοτητα/αναβασθισημοτητα κ αφου εχει παθει καζο με τις τρυπες ασφαλειας, προσφατα ξεκινησε ενα καινουργιο (παντελως αισχρο κατα την γνωμη μου) παιχνιδι. Ριχνει στο τραπεζι τον τελευταιο μπαλαντερ που διαθετει---> την οικονομικη της επιφανεια !!! (σε συγκριση με τις πρασινη/κοκκινη)

intel-competition-1200x675.jpg

Μπορει να μην την υποστηριζω αλλα τα νουμερα δεν λενε ψεμματα. Πρωτα πρεπει να αλλαξει αυτη η εικονα κ μετα θα αλλαξει κ η αρρωστη νοοτροπια του να κανουμε optimize τα προγραμματα μονο για αυτον που κυριαρχει. (BTW- Χαζομαρα της πρασινης που ακομα δεν εχει βρει εναν τροπο να μην συγκρουετε με την amd... Σε λιγο ερχεται το αγγουρι της μπλε κ ειναι πολυ μεγαλο...) 

Γι αυτο σου αναφερω τον τομεα του cloud (οπως το λενε κ στην παρουσιαση). Εκει θα γινει η απολυτη μαχη. Αναρωτιομαστε εδω γιατι οι Ryzen δεν πιανουν τα turbo clocks..... Μα γιατι ειναι η "δευτερες" βαφφλες ! Οι πρωτες/καλυτερες - που θα πιαναν τα ρολογια ευκολα- φευγουν αβλεπει στους Epyc!!! Πρωτα λοιπον, θα αρχισουν οι φαρμες να εχουν epyc κ μετα θα γινουν περισσοτερα apps optimized για amd.

Επεξ/σία από SilverMachine
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 minutes ago, SilverMachine said:

Θετεις ενα προβλημα υπαρκτο που ειναι λυπηρο φαινομενο της εποχης..... Δυστυχως ολοι κοιταν πως να κανουν ευκολη δουλεια κ βγαζουν προγραμματα ειτε optimized για την πλειοψηφια, ειτε γιατι πηραν "πακετακι" να το κανουν. Οπως εγινε με τα games κ τα παραθυρα/linux (στο περιπου, αλλα αξιζει ως αναλογια). Κ φυσικα οδηγουμαστε σε κατασταση ακριβως ιδια με το τελικο αποτελεσμα παραθυρα/linux ----> η πρεπει να τα χωσεις να εχεις λειτουργικο (αν δεν θες να εισαι πειρατης), η δεν παιζεις παιχνιδια..... Σε αυτη την κατασταση οδηγουμαστε κ με το αντιστοιχο Intel-optimization. 

Μοναδικο ελπιδοφορο γεγονος πανω σε αυτο ειναι η μεγαλη αυξηση σε πωλησεις Epyc. Αν οι σερβεραδες αρχισουν να πηγαινουν στην κοκκινη, θα ακολουθησουν κ οι developers μετα. Σε αυτο το κομματι της αγορας τα πραγματα πανε ακομα καλυτερα απο τα desktop. Η Ιντελα δεν εχει καμια αξιολογη απαντηση σε θεμα επιδοσεων, κ η χρηματικη διαφορα ειναι χαωδης.

 

μακάρι να γίνει όπως το λες διότι είναι μεγάλο θέμα το κόστος.
Ειδικά αν το θες για επαγγελματική χρήση, ματώνεις για να αποκτήσεις ένα αξιόλογο και αξιόπιστο μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/10/2019 στις 5:33 ΜΜ, yiannis_1 είπε

Ο 6700k δεν είναι γιατί εχει 3mb cache ενω οι παλιοί i3 είχαν 6.

Επίσης τα clocks του είναι κατά τι χαμηλότερα 3,6 αντί για 4,2 που φτάνει με boost ο 6700k.

Απ την άλλη σίγουρα θα εχει κάποια βελτίωση σε ipc απο τον 6700k αφού είναι 3-4 γενιές πιο καινούργια αρχιτεκτονική. 

Δεν θα μου φαινόταν περίεργο σε games να πατάει τον r5 3600 περισσότερο στα μη optimized για πολλούς πυρήνες και λιγότερο στα multicore optimized. 

Τον r5 2600 ακόμα και οι τωρινοί i3 στα games τον είχαν.

Την cache μάλλον την κουτσούρεψαν για να μην κανιβαλίσει ακριβότερα τους προϊόντα και επειδή θεωρούν τους users πρόβατα που κοιτάνε μόνο αριθμό πυρήνων...

Αν και πέρασαν μέρες οφείλω να σου γράψω για τα έγραψες σχεδόν όλα λάθος και κάποιοι άσχετοι έκαναν και like !!! Καταρχήν δεν έγραψα για τον 6700Κ αλλά για τον non k, η cache του 6700 δεν είναι 3mb αλλά 8 όσο αφορά την L3 κανείς δεν είχε 3 !!!ναι τα ρολόγια του 6700Κ είναι αυτά που έγραψες αλλά του non K είναι πολύ κοντινά με τα ρολόγια του νέου i3. Και το σοβαρότερο λάθος πότε οι i3 ήταν γρηγορότεροι από τους r5 2600 ???? στο 90% των games είναι πίσω οι i3 ειδικά στα πρωτοκλασάτα είναι πολύ πίσω κιόλας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, hattori_gr είπε

Παίδες κακά τα ψέματα δεν είναι μόνο τα games που πρέπει να έχουμε ως γνώμονα για benchmarks κλπ.

άλλα και το support τις κάθε πλατφόρμας.
Εγώ πάω με τα 1000 την AMD ήμουν κάτοχος AMD και απο FX Εποχές και με τους νεους Ryzen.

Να πεις λοιπόν να έπαιζα μόνο games να πάει στο διάολο ακόμη AMD Θα είχα, χρησιμοποιώ όμως σχεδιαστικά προγράμματα και 3D rendering (όπως 3d max, vegas pro, after effects κλπ κλπ)

ΌΛΑ μα ΌΛΑ είναι INTEL optimized, και το θέμα είναι ότι θέλω να κάνω την δουλειά μου με stability και σιγουριά...
Διότι όταν είναι να παραδώσω ένα βίντεο μοντάζ, αν δεν το κάνω στην ώρα του, εγώ θα χάσω 200 και 300 ευρώ...

Όποτε για να βάλω και εγώ το λιθαράκι μου.
Ταπεινή μου άποψη οι AMD είναι οι καλύτεροι σε VFM Για Games.
Οι INTEL όμως είναι καλύτεροι για να κάνεις τα πάντα.... (όχι μόνο games) καθαρά και μόνο λόγω του Support που έχουν σε πάνω από 80% των προγραμμάτων που κυκλοφορούν στο εμπόριο.

Άρα ακόμη και στην δουλειά μου όταν πρόκειται να κάνω ένα build σε πελάτη, τον ρωτάω για τι χρήση θα είναι,
Games, Business ή και τα 2?
 

Άτοπο αυτό που λες, ίσχυε πριν χρόνια όχι πλέον.

"ΌΛΑ ΜΑ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ INTEL OPTIMIZED" ίσως τη προηγούμενη δεκαετία, πλέον όλες αυτές οι εφαρμογές αγαπάνε τα cores και όχι τόσο το single core speed, με εξαίρεση το κακοφωτοσοπ. 

Ο 3900x απλά καταστρέφει 9900κ και ο μικρότερος αδερφός 3700x το ίδιο τον 9700k, και σε πάρα πολλές εφαρμογές παραγωγικότητας έχει ίδιο score η καλύτερο από 9900k. Μιλάμε για διαφορές που φτάνουν το 50% σχεδόν, σε vray ο 3900x με τον 9900κ ο οποίος με το ζόρι ξεπερνάει για ελάχιστο τον 3700.

Το ίδιο προκύπτει και από δική μου χρήση. Και ναι οι άδειες είναι κανονικές για όλες τις εφαρμογές αν αυτό είχε κάποια σημασία.

Untitled.png.9b346bbb26ddd0fb28f8523c56c3440e.png

Κτλ. κτλ. όποιος ενδιαφέρεται ας δει όλο το βίντεο και από linus και από gamers nexus. Αν έλεγες το αντίθετο δεν θα διαφωνούσα προφανώς και οι intel είναι ξεκάθαρα καλύτεροι για gaming rigs ακόμα, αλλά το να λες πλέον ότι για παραγωγικότητα intel είναι η σωστή επιλογή είναι 'έγκλημα'.

Capture.PNG.ce0a45a5decec4cdcb2db6fb8f4255b0.PNG

Capture2.PNG.5d6a428a3ae23eb1ae6d8a661923c071.PNG

Capture3.PNG.cfb724b554f18de56cfedab19668cb34.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, drakoulis είπε

Αν και πέρασαν μέρες οφείλω να σου γράψω για τα έγραψες σχεδόν όλα λάθος και κάποιοι άσχετοι έκαναν και like !!! Καταρχήν δεν έγραψα για τον 6700Κ αλλά για τον non k, η cache του 6700 δεν είναι 3mb αλλά 8 όσο αφορά την L3 κανείς δεν είχε 3 !!!ναι τα ρολόγια του 6700Κ είναι αυτά που έγραψες αλλά του non K είναι πολύ κοντινά με τα ρολόγια του νέου i3. Και το σοβαρότερο λάθος πότε οι i3 ήταν γρηγορότεροι από τους r5 2600 ???? στο 90% των games είναι πίσω οι i3 ειδικά στα πρωτοκλασάτα είναι πολύ πίσω κιόλας. 

Μα για τον i3 γράφω ότι έχει 3 mb cache.

Γράφει 1α κάποιος το παρακάτω

- Ο 6700κ είναι ρε 😜

 στον οποίο απαντάω

- Ο 6700k δεν είναι γιατί εχει 3mb cache ενω οι παλιοί i3 είχαν 6.

 

Το λάθος μου στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι το εξής.

 

Προσπαθώ να πω 2 πράγματα ταυτόχρονα σε μια πρόταση.🤣

1ο ότι o νέος i3 δεν είναι ακριβώς στα ίδια με τον 6700k

2o ότι έχει διαφορές και με τους παλιότερους i3 στο μέγεθος της L3 cache 

 

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Aragi said:

Άτοπο αυτό που λες, ίσχυε πριν χρόνια όχι πλέον.

"ΌΛΑ ΜΑ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ INTEL OPTIMIZED" ίσως τη προηγούμενη δεκαετία, πλέον όλες αυτές οι εφαρμογές αγαπάνε τα cores και όχι τόσο το single core speed, με εξαίρεση το κακοφωτοσοπ. 

Ο 3900x απλά καταστρέφει 9900κ και ο μικρότερος αδερφός 3700x το ίδιο τον 9700k, και σε πάρα πολλές εφαρμογές παραγωγικότητας έχει ίδιο score η καλύτερο από 9900k. Μιλάμε για διαφορές που φτάνουν το 50% σχεδόν, σε vray ο 3900x με τον 9900κ ο οποίος με το ζόρι ξεπερνάει για ελάχιστο τον 3700.

Το ίδιο προκύπτει και από δική μου χρήση. Και ναι οι άδειες είναι κανονικές για όλες τις εφαρμογές αν αυτό είχε κάποια σημασία.

Untitled.png.9b346bbb26ddd0fb28f8523c56c3440e.png

Κτλ. κτλ. όποιος ενδιαφέρεται ας δει όλο το βίντεο και από linus και από gamers nexus. Αν έλεγες το αντίθετο δεν θα διαφωνούσα προφανώς και οι intel είναι ξεκάθαρα καλύτεροι για gaming rigs ακόμα, αλλά το να λες πλέον ότι για παραγωγικότητα intel είναι η σωστή επιλογή είναι 'έγκλημα'.

Capture.PNG.ce0a45a5decec4cdcb2db6fb8f4255b0.PNG

Capture2.PNG.5d6a428a3ae23eb1ae6d8a661923c071.PNG

Capture3.PNG.cfb724b554f18de56cfedab19668cb34.PNG

δεν στέκουν τα benchmarks που στέλνεις δεν είναι για αυτό που μιλάω.
Αν δεν είσαι γνωστής του αντικείμενου καλύτερα να μην σχολιάζεις.
Δεν μιλάω ούτε για gaming ούτε για casual editing που μπορεί να το κάνει και ένας celeron

Μιλάω για επαγγελματικά προγράμματα με Live μετρήσεις πάνω στην δουλεία, και οχι benchmarks απο software που και καλά κάνουν μετρήσεις γενικές.

Για τους καινούργιους Ryzen αρχικά δεν έχουν γίνει μετρήσεις (ακόμη) και επειδή παρακολουθώ τα προγράμματα γιατί τα δουλεύω κιόλας , δεν έχουν βγάλει κάποιο update η patch για τους νέους επεξεργαστές.

Γι αυτό θα ήθελα να παρακαλέσω να μην ανεβάζουμε ότι βλακεία δούμε στο youtube, Αν δεν γνωρίζουμε ακριβώς γιατί πράγμα μιλάμε..
Blender benchmark explain

handbrake      1536mbit max?  εδώ μιλάμε για Gigabits  εως και 100!!

και τέλος σχετικά με το Cinebench , μιλάς για ένα πρόγραμμα που δεν χρησιμοποιεί GPU , και κανει bench-Render σε 2D εικόνα που εμφανίζεται σταδιακά μπροστά σου, μιλάμε για την μεγαλύτερη marketινιστικη μπούρδα που έχει βγει, από κάποιους που δεν έχουν ιδέα τι θα πει 3d rendering (design) και video rendering 4k.

Η άποψη μου ως επαγγελματίας και χρήστης, αν δεν βγει κάποιο update ή patch για support πάρε AMD 3900x βρες μια καλή γωνιά και χτυπά το κεφάλι σου διότι δουλειά δεν θα κάνεις.

PS. Aragi no offense, αν ακούγομαι προσβλητικός (δεν σου κάνω προσωπική επίθεση), άπλα όταν βλέπω μπούρδες μου γυρνάνε τα μάτια ανάποδα.
Δεν γνωρίζεις πάνω στο αντικείμενο προφανώς και είναι λογικό να μου δίνεις μπούρδες για Info (άπλα προς θεού μην το πάρεις προσβλητικά, συζήτηση κάνουμε και σου εξηγώ τι ισχύει , αν σε ενδιαφέρει να μάθεις ).

 

Ευχαριστώ
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματι το Handbrake -οταν δεν χρησιμοποιειται καθολου καρτα γραφικων, αλλα μονο η cpu!-, οπως προφανως και το
Cinebench, ειναι μια χαρα προγραμματα, για να μετρανε: ωμη δυναμη επεξεργαστη, αν ετουτο ειναι που ψαχνεις να δεις!
🤖
Και δεν ειναι ησσονος σημασιας η μετρηση, καθε αλλο. Αλλα οταν προοριζονται (σε laptop & desktop), για γενικη χρηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

Πραγματι το Handbrake -οταν δεν χρησιμοποιειται καθολου καρτα γραφικων, αλλα μονο η cpu!-, οπως προφανως και το
Cinebench, ειναι μια χαρα προγραμματα, για να μετρανε: ωμη δυναμη επεξεργαστη, αν ετουτο ειναι που ψαχνεις να δεις!
🤖
Και δεν ειναι ησσονος σημασιας η μετρηση, καθε αλλο. Αλλα οταν προοριζονται (σε laptop & desktop), για γενικη χρηση!

η "ωμή δύναμη" δεν λέει κάτι , με αυτή την λογική η vega ήταν καλύτερη από τις κορυφαίες nvidia αλλά μέσα στα παιχνίδια πάτωνε.

σωστό κριτήριο είναι πως πάει το hardware στο στο σενάριο που θα το λειτουργήσουμε.

Αλλιώς θα μετρούσαμε τα MFLOPS & MIPS που βλέπαμε την δεκαετία του '90 και θα τελείωνε εκεί η συζήτηση.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα να δεις, εγω για παραδειγμα @ λαπτοπ, οταν με ρωτανε π.χ. για πλοηγηση & surfαρισμα, το πρωτο
που θα κοιταξω ειναι -παντοτε!- ενα Cinebench score -ειδικα για τα "μικροτερα"! Γιατι ναι, αυτο ακριβως:
η ωμη δυναμη -η η αδυναμια- του ενος επεξεργαστη σε σχεση με αλλον/αλλους ειναι η αφετηρια, μετα η
καρτα γραφικων κ.ο.κ.. Ακομη κ' σε desktop ομως, αν δεν υπαρχει αναγκη, προγραμματων ειδικων, παρα
γενικης χρησης
, ειναι απ' τις πρωτες σημαντικες πληροφοριες δυναμης! Τι να λεμε ψεματα τωρα? Γιατι?
😁
 

Το ιδιο / ομοιως και με το Handbrake. Μαλιστα, ακομη και αν δεν κανεις το encoding με τον επεξεργαστη,
αλλα το περασεις στη vga, δυνατοτεροι επεξεργαστες -για τους Intel σιγουρα & φανερα...- σου μειωνουν &
το χρονο. Δηλαδη δεν ειναι οτι, επειδη καποιος θα περασει τα encoding του @ NVEnc αντι Χ264, δε θα δει
διαφορα χρονου: αναμεσα σε i3 και i7! 🙈 Υπο αυτη την εννοια μα και για περασουμε στον συγκεκριμενο i3:
εφοσον ειναι 'σχεδον σαν i7'(..!), καταρχην ειναι θετικο! Τα υπολοιπα ολα ειναι θεμα τιμης οπου θα δωθει 💰

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, TheDevilMayCare είπε

Κοιτα να δεις, εγω για παραδειγμα @ λαπτοπ, οταν με ρωτανε π.χ. για πλοηγηση & surfαρισμα, το πρωτο
που θα κοιταξω ειναι -παντοτε!- ενα Cinebench score -ειδικα για τα "μικροτερα"! Γιατι ναι, αυτο ακριβως:
η ωμη δυναμη -η η αδυναμια- του ενος επεξεργαστη σε σχεση με αλλον/αλλους ειναι η αφετηρια, μετα η
καρτα γραφικων κ.ο.κ.. Ακομη κ' σε desktop ομως, αν δεν υπαρχει αναγκη, προγραμματων ειδικων, παρα
γενικης χρησης
, ειναι απ' τις πρωτες σημαντικες πληροφοριες δυναμης! Τι να λεμε ψεματα τωρα? Γιατι?
😁
 

Το ιδιο / ομοιως και με το Handbrake. Μαλιστα, ακομη και αν δεν κανεις το encoding με τον επεξεργαστη,
αλλα το περασεις στη vga, δυνατοτεροι επεξεργαστες -για τους Intel σιγουρα & φανερα...- σου μειωνουν &
το χρονο. Δηλαδη δεν ειναι οτι, επειδη καποιος θα περασει τα encoding του @ NVEnc αντι Χ264, δε θα δει
διαφορα χρονου: αναμεσα σε i3 και i7! 🙈 Υπο αυτη την εννοια μα και για περασουμε στον συγκεκριμενο i3:
εφοσον ειναι 'σχεδον σαν i7'(..!), καταρχην ειναι θετικο! Τα υπολοιπα ολα ειναι θεμα τιμης οπου θα δωθει 💰

Για ένα laptop γενικής χρήσης θα το χρησιμοποιούσα σαν ένδειξη και εγώ το CB αν βαριόμουν να ψάξω περισσότερο την cpu. Σε αυτή την περίπτωση πράγματι υψηλότερο CB σχεδόν πάντα σημαίνει καλύτερες επιδόσεις σε γενικής χρήσης laptop.

To επαγγελματικό rendering (όταν βγάζεις χρήματα για να ζήσεις) απαιτεί ανάλογη vga , όπως και το ημιεπαγγελματικό (συμπλήρωμα εισοδήματος).

Το rendering δυστυχώς έχει μια καραμέλα όσων έχουν AMD γιατί υπερτερούν και μας λένε ότι το κάνουν πρωί βράδυ.

 

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/10/2019 στις 7:55 ΠΜ, jgeorgiou είπε

Για ένα laptop γενικής χρήσης θα το χρησιμοποιούσα σαν ένδειξη και εγώ το CB αν βαριόμουν να ψάξω περισσότερο την cpu. Σε αυτή την περίπτωση πράγματι υψηλότερο CB σχεδόν πάντα σημαίνει καλύτερες επιδόσεις σε γενικής χρήσης laptop.

To επαγγελματικό rendering (όταν βγάζεις χρήματα για να ζήσεις) απαιτεί ανάλογη vga , όπως και το ημιεπαγγελματικό (συμπλήρωμα εισοδήματος).

Το rendering δυστυχώς έχει μια καραμέλα όσων έχουν AMD γιατί υπερτερούν και μας λένε ότι το κάνουν πρωί βράδυ.

Καλά το ίδιο αντίστοιχα ισχύει και για τους επεξεργαστές όπου κάνουν δοκιμές σε γελοία μικρές αναλύσεις που δεν έχουν σχέση με high end συστήματα ώστε να βγάλουν την Intel βασίλισσα του gaming, παραβλέποντας την γενική χρήση που υποχρεωτικά θα έχει ένα pc

 

Αλλά αν μιλάμε για 1440p ή 4Κ o επεξεργαστής πρέπει αλλά να μην είναι για πέταμα, ο ρόλος του όμως είναι όλο και πιο ασήμαντος για την επίδοση του παιχνιδιού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Καλά το ίδιο αντίστοιχα ισχύει και για τους επεξεργαστές όπου κάνουν δοκιμές σε γελοία μικρές αναλύσεις που δεν έχουν σχέση με high end συστήματα ώστε να βγάλουν την Intel βασίλισσα του gaming, παραβλέποντας την γενική χρήση που υποχρεωτικά θα έχει ένα pc

Αλλά αν μιλάμε για 1440p ή 4Κ o επεξεργαστής πρέπει αλλά να μην είναι για πέταμα, ο ρόλος του όμως είναι όλο και πιο ασήμαντος για την επίδοση του παιχνιδιού

Η cpu σε όλες τις αναλύσεις παίζει ρόλο σημαντικό (20-30% ανάλογα με το παιχνίδι). Σε πολύ μεγάλες αναλύσεις όμως που συνήθως οι gpu "λαχανιάζουν" δεν είναι απαιτητικές με την cpu γιατί δεν μπορούν γενικότερα να ανταπεξέλθουν στο έργο τους. Το θέμα όμως δεν είναι αυτό , το θέμα είναι ότι πρώτα αναλογιζόμαστε τι μας ενδιαφέρει να τρέξουμε και μετά ψάχνουμε ποια cpu το κάνει ποιο γρήγορα αυτό που θέλουμε να κάνει. Τα θεωρητικά τεχνολογικά χαρακτηριστικά είναι για ακαδημαϊκού περιεχομένου συζήτηση όταν μπορείς να έχεις bench σε αυτό ακριβώς που σε ενδιαφέρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Η cpu σε όλες τις αναλύσεις παίζει ρόλο σημαντικό (20-30% ανάλογα με το παιχνίδι). Σε πολύ μεγάλες αναλύσεις όμως που συνήθως οι gpu "λαχανιάζουν" δεν είναι απαιτητικές με την cpu γιατί δεν μπορούν γενικότερα να ανταπεξέλθουν στο έργο τους. Το θέμα όμως δεν είναι αυτό , το θέμα είναι ότι πρώτα αναλογιζόμαστε τι μας ενδιαφέρει να τρέξουμε και μετά ψάχνουμε ποια cpu το κάνει ποιο γρήγορα αυτό που θέλουμε να κάνει. Τα θεωρητικά τεχνολογικά χαρακτηριστικά είναι για ακαδημαϊκού περιεχομένου συζήτηση όταν μπορείς να έχεις bench σε αυτό ακριβώς που σε ενδιαφέρει. 

Ναι οκ αλλά δεν υπάρχει πάντα το άσπρο και μαύρο, υπάρχουν πολλά διαφορετικά σενάρια και το θέμα είναι τι προβάλλεται τελικά και μένει στον κόσμο ώστε να διαμορφωθούν απόψεις

Μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν αρκετά στερεότυπα στον χώρο της τεχνολογίας που απλά αναπαράγονται στο διηνεκές χωρίς να εξετάζεται τι τελικά ισχύει την κάθε φορά που μιλάμε

 

Για μένα πάντως τα πράγματα είναι αρκετά απλά, ήθελα να έχω ένα λόγο να μην ξαναπάρω ιντελ (γιατί είμαι δυσαρεστημένος), πλέον έχω κάτι το ανταγωνιστικό  από απενανφιυ

Λίγο καλύτερο ή λίγο χειρότερο δεν με ενδιαφέρει, απλά δεν έχω τη μπλε ως μονόδρομο και αυτό μου αρκεί

Το ίδιο ευτυχώς συμβαίνει και στις gpu στις κατηγορίες που αγοράζω εγώ, στις high end δε με νοιάζει ποιος έχει το στέμμα γιατί δεν πρόκειται να ξοδέψω ποτέ αυτά τα αστεία ποσά

Αν τώρα στο μυαλό κάποιων το hw μου ψήνεται (γελάω) ή δεν έχει καλούς drivers (ξαναγελαω) δεν με νοιάζει ούτε λίγο, εγώ είμαι ευχαριστημένος ως πελάτης των κόκκινων σε ο,τι έχω πάρει από αυτούς

Απλά επειδή δεν είμαι fanboy μέχρι και την εποχή των fx όσο και να ήθελα να στηρίξω δεν είχα αντικειμενικό επιχείρημα, πλέον πολύ απλά δεν το συζητώ για το τι θα αγόραζα σε cpu

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Για μένα πάντως τα πράγματα είναι αρκετά απλά, ήθελα να έχω ένα λόγο να μην ξαναπάρω ιντελ (γιατί είμαι δυσαρεστημένος), πλέον έχω κάτι το ανταγωνιστικό  από απενανφιυ

Λίγο καλύτερο ή λίγο χειρότερο δεν με ενδιαφέρει, απλά δεν έχω τη μπλε ως μονόδρομο και αυτό μου αρκεί

Μπράβο σου καλά κάνεις , περι ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Μπράβο σου καλά κάνεις , περι ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Δεν είναι θέμα όρεξης, αλλά καταναλωτικής συνείδησης

Την τελευταία φορά που αγόρασα Intel μου ζητήθηκε να δώσω περίπου 30% παραπάνω για να πάρω το αντίστοιχο προϊόν σε σχέση με την προηγούμενη φορά το οποίο δεν με ικανοποίησε ποτέ όπως ο προκάτοχος του στην εποχή του

 

Και μέχρι να βγάλει κάτι αξιόλογο ο ανταγωνισμός  είχε ξεκινήσει το σταγονόμετρο που τράβηξε χρόνια

 

Αυτή τη συμπεριφορά προς τους πελάτες εγώ δεν πρόκειται να την επικροτησω με την τσέπη μου

 

Θα μου πεις να επικροτησω την amd που για τόσα χρόνια ήταν ανύπαρκτη; Σωστά θα μου πεις, από την άλλη ως άνθρωπος πάντα διαχωρίζω το δεν μπορώ και το δεν θέλω, έχουν σημαντική διαφορά

 

Τώρα βέβαια και η ιντελ δε μπορεί κάποια πράγματα που κάνει η amd, άλλα πολλά από αυτά που δίνει πλέον θα μπορούσε να τα κάνει σε περασμένες γενιές, αντίθετα προτίμησε να ξεζουμισει όσο δεν πάει τους υπερτιμολογημενους 2πυρηνους και 4 πυρηνους και αν ήθελες κάτι πιο αξιόλογο έπρεπε να πουλήσεις το νεφρό σου

Ευχαριστώ δε θα πάρω

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...