Προς το περιεχόμενο

Απορίες - Ερωτήσεις


tososda

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, george1807 είπε

Μονο αφμ ζητάει και είναι λογικό. Μπορείς να αποκτήσεις κέρδη με τις μετοχές οπότε πρεπει να ελεγχθούν ανάλογα 

Οταν κανεις συναλλαγές στα χρηματιστήρια δεν ελέγχονται μονο τα κέρδη, ελέγχονται πρωτίστως τα κεφαλαια τα οποια διακινείς, ακόμα και αν εχεις χασουρα, επίσης ενημερώνονται οι παντες για αυτα τα κεφάλαια, και το ΑΦΜ σου εννοείται.

Το γράφω για να μην νομίζει καποιος ότι θα ξεφύγει αν κατι "δεν εχει κάνει καλά με τα χρήματα του"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 257
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Οταν κανεις συναλλαγές στα χρηματιστήρια δεν ελέγχονται μονο τα κέρδη, ελέγχονται πρωτίστως τα κεφαλαια τα οποια διακινείς, ακόμα και αν εχεις χασουρα, επίσης ενημερώνονται οι παντες για αυτα τα κεφάλαια, και το ΑΦΜ σου εννοείται.

Το γράφω για να μην νομίζει καποιος ότι θα ξεφύγει αν κατι "δεν εχει κάνει καλά με τα χρήματα του"

Ναι σωστή παρατήρηση. Εγω το είπα πιο απλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, george1807 είπε

Μονο αφμ ζητάει και είναι λογικό. Μπορείς να αποκτήσεις κέρδη με τις μετοχές οπότε πρεπει να ελεγχθούν ανάλογα 

 

7 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Οταν κανεις συναλλαγές στα χρηματιστήρια δεν ελέγχονται μονο τα κέρδη, ελέγχονται πρωτίστως τα κεφαλαια τα οποια διακινείς, ακόμα και αν εχεις χασουρα, επίσης ενημερώνονται οι παντες για αυτα τα κεφάλαια, και το ΑΦΜ σου εννοείται.

Το γράφω για να μην νομίζει καποιος ότι θα ξεφύγει αν κατι "δεν εχει κάνει καλά με τα χρήματα του"

Καλα οχι οτι εχω το αμαν μεγαλο κεφαλαιο να επενδυσω . πιο πολυ θα βαλω ενα υποτυπωδες ποσο για να δω πως κινειται η υπηρεσια.

Οπως και να χει σας ευχαριστω πολυ , θα τη κανω τη δοκιμη!

Επεξ/σία από KoulisR21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα νέος με καρτα revolut και έχω κάποιες απορίες... Αν κάποιος πχ έχει άλφα η πειραως και μου στείλει καποια χρήματα μπορω με την καρτα μου να παω σε ενα οποιοδηποτε atm να τραβήξω χρήματα χωρις να μου κρατήσει καποια προμήθεια λογω συστήματος διας η καποια προμήθεια η τραπεζα μου  ??? Αυτός γνωρίζω θα πληρώσει 1 ε για την κατάθεση... Επίσης γνωρίζω πως για τις ελληνικές πάνω από 500ε για να στείλεις θελει καποια εγγραφα ώστε να τα δικαιολογεις ισχύει αυτό και για την ρεβολουτ??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/4/2020 στις 3:43 ΜΜ, Akis_theo είπε

Καλησπερα νέος με καρτα revolut και έχω κάποιες απορίες... Αν κάποιος πχ έχει άλφα η πειραως και μου στείλει καποια χρήματα μπορω με την καρτα μου να παω σε ενα οποιοδηποτε atm να τραβήξω χρήματα χωρις να μου κρατήσει καποια προμήθεια λογω συστήματος διας η καποια προμήθεια η τραπεζα μου  ??? Αυτός γνωρίζω θα πληρώσει 1 ε για την κατάθεση... Επίσης γνωρίζω πως για τις ελληνικές πάνω από 500ε για να στείλεις θελει καποια εγγραφα ώστε να τα δικαιολογεις ισχύει αυτό και για την ρεβολουτ??? 

Θα σε χρεώσουν τα ελληνικά ατμ 2-3€. Συνήθως δεν θέλει έγγραφα αλλά αν ξαφνικά πας και μετακινείς μεγάλα ποσά από το πουθενά όλο και κάποιο σύστημα θα χτυπήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους. Πρίν απο λίγες μέρες έγινα και εγώ κάτοχος λογαριασμού revolut. Αμέσως μετά βρήκα ένα σύνδεσμο ( https://www.revolut.com/ ) που δίνει δωρεάν την χρεωστική κάρτα. Έχω βάλει αρκετές φορές τον αριθμό του κινητού μου ωστόσο μετά λύπης διαπιστώνω ότι δεν γίνεται απολύτως τίποτα. Η εφαρμογή συνεχίζει να μου ζητάει ακόμα τα 6 ευρώ για να μου στείλει την κάρτα. Τι πάει λάθος; Καμιά ιδέα; 

Επεξ/σία από george1807
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, thanasispap0 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Πρίν απο λίγες μέρες έγινα και εγώ κάτοχος λογαριασμού revolut. Αμέσως μετά βρήκα ένα σύνδεσμο ( https://www.revolut.com ) που δίνει δωρεάν την χρεωστική κάρτα. Έχω βάλει αρκετές φορές τον αριθμό του κινητού μου ωστόσο μετά λύπης διαπιστώνω ότι δεν γίνεται απολύτως τίποτα. Η εφαρμογή συνεχίζει να μου ζητάει ακόμα τα 6 ευρώ για να μου στείλει την κάρτα. Τι πάει λάθος; Καμιά ιδέα; 

Νομιζω οποιοσδηποτε σε προσκαλεσει παιρνεις δωρο τα μεταφορικα, καμια φορα και bonus χρηματα.

Ε εσυ καπου εμαθες την Revolut απο καποιο αρθρο ή κατι αλλα δεν ακολουθησες το link ωστε να βοηθησεις και αυτον και εσενα.
Τωρα δοκιμασε να διαγραψεις τον λογαριασμο και ξανα απο την αρχη, αν τυχων δουλεψει και δεν θελει να βαλεις αλλο νουμερο..
Εκτος αν εχεις στειλει ταυτοτητες κτλ, οποτε δεν νομιζω να μπορεις να κανεις διπλους λογαριασμους.

 

Αν κ εμενα μου φαινεται πολυ περιεργο νεο acc με ενα ποστ ref link.. Γιατι δεν ρωτας το σκιουρακι που τσιμπησες το ref link??

Επεξ/σία από george1807
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, ExTaCy1337 είπε

Νομιζω οποιοσδηποτε σε προσκαλεσει παιρνεις δωρο τα μεταφορικα, καμια φορα και bonus χρηματα.

Ε εσυ καπου εμαθες την Revolut απο καποιο αρθρο ή κατι αλλα δεν ακολουθησες το link ωστε να βοηθησεις και αυτον και εσενα.
Τωρα δοκιμασε να διαγραψεις τον λογαριασμο και ξανα απο την αρχη, αν τυχων δουλεψει και δεν θελει να βαλεις αλλο νουμερο..
Εκτος αν εχεις στειλει ταυτοτητες κτλ, οποτε δεν νομιζω να μπορεις να κανεις διπλους λογαριασμους.

Αν κ εμενα μου φαινεται πολυ περιεργο νεο acc με ενα ποστ ref link.. Γιατι δεν ρωτας το σκιουρακι που τσιμπησες το ref link??

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Καλή ιδέα η διαγραφή, την δοκιμάζω τώρα.

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Είναι διασφαλισμένα τα χρήματα που καταθέτουμε στην revolut?  Θα εμπιστευόσασταν να καταθέσετε όλα σας τα χρήματα εκεί; Η μήπως υπάρχει (μια μικρή) περίπτωση να βαρέσει κανόνι και να κλαίμε τα λεφτά μας;  

θεωρείται κανονική τράπεζα, σαν την "Εθνική" πχ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, thanasispap0 είπε

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Καλή ιδέα η διαγραφή, την δοκιμάζω τώρα.

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Είναι διασφαλισμένα τα χρήματα που καταθέτουμε στην revolut?  Θα εμπιστευόσασταν να καταθέσετε όλα σας τα χρήματα εκεί; Η μήπως υπάρχει (μια μικρή) περίπτωση να βαρέσει κανόνι και να κλαίμε τα λεφτά μας;  

θεωρείται κανονική τράπεζα, σαν την "Εθνική" πχ;

Δοκίμασε και αυτό το λινκ για δωρεάν κάρτα revolut.com

Θεωρητικά είναι ασφαλισμένα τα χρήματά σου επειδή λειτουργεί ως ηλεκτρονικό τραπεζικό ίδρυμα με βάση το Ηνωμένο Βασίλειο. Τα λεφτά που βάζεις πρέπει να τηρούνται σε ξεχωριστούς λογαριασμούς από αυτούς της εταιρείας. Έτσι, και να φαλιρίσει μπορείς να πας στην τράπεζα που κρατάνε τα λεφτά σου για εσένα (loyds) και να τα πάρεις. Δεν έχουν δικαίωμα να χρησιμοποιήσουν τα λεφτά σου έστω και για λίγο για σκοπούς της εταιρείας.

Έχουν πάρει άδεια και για κανονικό τραπεζικό ίδρυμα σαν την Eθνική, η οποία όμως δεν έχει μπει ακόμα επίσημα σε ισχύ, πάντως βλέπω κινητικότητα από πίσω. πχ πλέον οι κάρτες είναι debit ενώ πριν ήταν prepaid μιας και δεν είχε δικαίωμα να βγάλει debit χωρίς να είναι κανονική τράπεζα.

Εντός του 2020 πιστευώ θα μπει και επίσημα σε λειτουργία ως κανονική τράπεζα.

Προσωπικά την εμπιστεύομαι για τα ποσά μου παραπάνω από μια ελληνική τράπεζα. βλ capital controls

Επεξ/σία από george1807
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thanasispap0 είπε

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Καλή ιδέα η διαγραφή, την δοκιμάζω τώρα.

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Είναι διασφαλισμένα τα χρήματα που καταθέτουμε στην revolut?  Θα εμπιστευόσασταν να καταθέσετε όλα σας τα χρήματα εκεί; Η μήπως υπάρχει (μια μικρή) περίπτωση να βαρέσει κανόνι και να κλαίμε τα λεφτά μας;  

θεωρείται κανονική τράπεζα, σαν την "Εθνική" πχ;

Να βαρέσει κανόνι η όποια "Εθνική" το αποκλείεις;Δεν υπάρχει σιγουριά πουθενά και είναι λάθος να τα έχεις όλα τα λεφτά σου σε ένα "κουτί" .Επίσης πρέπει να δικαιολογήσεις την προέλευση των χρημάτων .

Για 6€ δεν αξίζει τον κόπο να μπλέκεσαι με ακυρώσεις κλπ.Γνώμη μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Να βαρέσει κανόνι η όποια "Εθνική" το αποκλείεις;Δεν υπάρχει σιγουριά πουθενά και είναι λάθος να τα έχεις όλα τα λεφτά σου σε ένα "κουτί" .Επίσης πρέπει να δικαιολογήσεις την προέλευση των χρημάτων .

Για 6€ δεν αξίζει τον κόπο να μπλέκεσαι με ακυρώσεις κλπ.Γνώμη μου.

Και να βαρέσει κανόνι υποτίθεται σε καλύπτει η Ευρωπαική τράπεζα. Το θέμα είναι σε πόσο καιρό θα εισπράξεις τις καταθέσεις σου. Γιατί αν είναι σε 5 χρόνια ζήτω που καήκαμε. Επίσης πολύ εύκολο που το είδαμε πρόσφατα είναι να σου περιορίσουν τα χρήματα σου. Επίσης ποιος μας λέει ότι την επόμενη φορά δεν θα κουρέψουν καταθέσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν μεταφέρω κεφάλαιο από Ελληνική τράπεζα στη revolut μέσω της ενότητας "προσθήκη χρημάτων" που υπάρχει στην εφαρμογή (της revolut), υπάρχει περίπτωση κάποια από τις δυο τράπεζες να μου κρατήσει προμήθεια; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, thanasispap0 είπε

Εάν μεταφέρω κεφάλαιο από Ελληνική τράπεζα στη revolut μέσω της ενότητας "προσθήκη χρημάτων" που υπάρχει στην εφαρμογή (της revolut), υπάρχει περίπτωση κάποια από τις δυο τράπεζες να μου κρατήσει προμήθεια; 

Αν είναι Με κάρτα όχι δεν θα χρεωθείς

Αν είναι Με έμβασμα θα σε χρεώσει  1€ ή 1,20€ η τράπεζα αποστολής

 

Επεξ/σία από alfeios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, thanasispap0 είπε

Εάν μεταφέρω κεφάλαιο από Ελληνική τράπεζα στη revolut μέσω της ενότητας "προσθήκη χρημάτων" που υπάρχει στην εφαρμογή (της revolut), υπάρχει περίπτωση κάποια από τις δυο τράπεζες να μου κρατήσει προμήθεια; 

Όχι αν είναι με χρέωση κάρτας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

  • Δημιουργία νέου...