Προς το περιεχόμενο

Απορίες - Ερωτήσεις


tososda

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, tierney είπε

Καλησπέρα και από μένα.

Χρησιμοποιώ την virtual Revolut κάρτα μου για ανέπαφες πληρωμές με το κινητό μου (Apple Pay) εδώ και 2 μήνες χωρία κανένα πρόβλημα. Το τελευταίο διάστημα παρατήρησα ότι στα ίδια μαγαζία που πλήρωνα με αυτόν τον τρόπο χωρίς πρόβλημα, τώρα ξεκίνησε να μου λέει ότι απορρίπτεται η συναλλαγή. Ενώ είχα χρήματα φυσικά και δεν υπήρχε κάποιο ημερήσιο όριο. Τα ίδια μηχανήματα που την περνούσαν πριν 2 βδομάδες, τώρα δεν την δέχονται. Ενώ εξακολουθώ να μπορώ να κάνω άλλες πληρωμές σε άλλα μαγαζιά γενικά.

Παρατήρησα ότι το πρόβλημα προκύπτει από POS της Εθνικής. Αφού στο μπακάλικο που είχε και δευτερο μηχάνημα της Eurobank, πέρασε κανονικά.

Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο, αλλά είδα βγάζει επιλογή νομίσματος σε ευρώ ή δολάρια, και η πωλήτρια βάζει ευρώ και η συναλλαγή απορρίπτεται. Δεν ξέρω αν θα άλλαζε κάτι αν επιλεγόταν το δολάριο.

Επίσης πριν ένα μήνα περίπου, μου είχαν έρθει 3-4 επιστροφές χρημάτων λέγοντας ότι δεν δέχτηκε την πληρωμή ο πωλητής αλλά μετά απο 2 μέρες καταχωρήθηκαν κανονικά σαν late transactions. Μήπως από τότε έπεσε κάτι σαν ban;

Έχει συμβεί σε εσάς κάτι αντίστοιχο;

Ευχαριστώ!

Καλησπέρα, έχω ακριβώς το ίδιο θέμα. Είχα σταματήσει να κουβαλάω και πορτοφόλι  καθώς είναι πολύ βολικό αλλά αφού παρατήρησα ότι άρχισε να απορρίπτεται άρχισα να το ξαναπαίρνω και πάλι μαζί μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 257
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ερωτηση: εαν εχω ευρω και δολλαρια στην ρεβολουτ, πληρωνοντας σε καταστημα με την καρτα η τραβοντας λεφτα απο ατμ στην Αμερικη, θθα τα τραβηξει απο τα ευρω η δολλαρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, mchrisober είπε

Ερωτηση: εαν εχω ευρω και δολλαρια στην ρεβολουτ, πληρωνοντας σε καταστημα με την καρτα η τραβοντας λεφτα απο ατμ στην Αμερικη, θθα τα τραβηξει απο τα ευρω η δολλαρια?

Δολλάρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/12/2019 στις 7:55 ΜΜ, legalizePasta είπε

Καλησπέρα, έχω ακριβώς το ίδιο θέμα. Είχα σταματήσει να κουβαλάω και πορτοφόλι  καθώς είναι πολύ βολικό αλλά αφού παρατήρησα ότι άρχισε να απορρίπτεται άρχισα να το ξαναπαίρνω και πάλι μαζί μου.

Aπλα γιατι η Εθνικη παιρνει μιζα μετατροπης απο GBP και εχει default to νομισμα προελευσης της καρτας.Its miza oriented τραπεζα.Σε λιγο καιρο θα ρωταμε τι POS εχετε .Ποσο για λυπηση 100 χρονια η μαφια καλα κρατει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά επιβεβαιώνω και εγώ ότι χρησιμοποιώντας πιστωτική για να μεταφέρεις χρήματα στη Revolut, πιστώνονται κανονικα πόντοι στην πιστωτική!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παω Σουηδια. Εκει εχουν Σουηδικες Κορωνες. Εχω και δολαρια στα χερια μου σε μετρητα, να τα βαλω απευθειας στην Revolut, μπορω;

θα ειναι σωστη κινηση; Ή να τα μετατρεψω σε Ευρω σε καποια τραπεζα και να τα κανω καταθεση σε καρτα μου;

την Revolut free εχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Θα παω Σουηδια. Εκει εχουν Σουηδικες Κορωνες. Εχω και δολαρια στα χερια μου σε μετρητα, να τα βαλω απευθειας στην Revolut, μπορω;

θα ειναι σωστη κινηση; Ή να τα μετατρεψω σε Ευρω σε καποια τραπεζα και να τα κανω καταθεση σε καρτα μου;

την Revolut free εχω.

Άμα είσαι στις ΗΠΑ κάνε κατάθεση τα δολλάρια για να σου μπουν στη ρεβο. Αν όχι δεν νομίζω ότι αξίζει να τα μετατρέψεις σε τράπεζα για να σου δώσουν ευρώ και μετά να τα βάλεις στη ρεβο για κορώνες. Καλύτερα κάνε συνάλλαγμα απευθείας σε κορώνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, george1807 είπε

Άμα είσαι στις ΗΠΑ κάνε κατάθεση τα δολλάρια για να σου μπουν στη ρεβο. Αν όχι δεν νομίζω ότι αξίζει να τα μετατρέψεις σε τράπεζα για να σου δώσουν ευρώ και μετά να τα βάλεις στη ρεβο για κορώνες. Καλύτερα κάνε συνάλλαγμα απευθείας σε κορώνες.

Ελλαδα ειμαι. Οποτε μπορω να τα καταθεσω στην Ρεβολουτ; Τι να κανω ακριβως, ειμαι σχετικα νεος. Δεν ξερω πως να το κανω.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Ελλαδα ειμαι. Οποτε μπορω να τα καταθεσω στην Ρεβολουτ; Τι να κανω ακριβως, ειμαι σχετικα νεος. Δεν ξερω πως να το κανω.

Πρέπει να πας σε μια τράπεζα με τα δολάρια να στα κάνουν ευρώ και να στα περάσουν σε ένα λογαριασμό σου ελληνικό. Από εκεί θα τα μεταφέρεις είτε με iban στη revolut είτε καλύτερα απευθείας από τη χρεωστική/πιστωτική κάρτα που είναι συνδεδεμένη στον ελληνικό λογαριασμό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστο δεν θα βαλω δολλαρια τελικα αλλα θα την χρειαστω σε Σουηδικες κορωνες. Απλα πληρωνω ή να μετατρεψω οσα ευρω θελω σε Σουηδικες κορωνες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Αστο δεν θα βαλω δολλαρια τελικα αλλα θα την χρειαστω σε Σουηδικες κορωνες. Απλα πληρωνω ή να μετατρεψω οσα ευρω θελω σε Σουηδικες κορωνες;

Φόρτισε τη revolut σε ευρώ και μετέτρεψέ τα μετά σε σουηδικές κορώνες μέσα από την εφαρμογή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλες γιορτες παιδια.

Ειμαι 18χρονων και λεω να κανω revolut καρτα για να αποταμιευω χρηματα, να πληρωνω με καρτα για να εχω μια γνωση των κινησεων που κανω κλπ.

 Ειχε καποιο προβλημα; Οτιδηποτε; Ποσες μερες κανει να εκδοθει η καρτα;

Επεξ/σία από thessalonikios17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, thessalonikios17 είπε

Καλες γιορτες παιδια.

Ειμαι 18χρονων και λεω να κανω revolut καρτα για να αποταμιευω χρηματα, να πληρωνω με καρτα για να εχω μια γνωση των κινησεων που κανω κλπ.

 Ειχε καποιο προβλημα; Οτιδηποτε; Ποσες μερες κανει να εκδοθει η καρτα;

Δωσε ένα ορισμό στην αποταμίευση που σκέφτεσαι .Γιατί η ρεβο δεν δίνει τόκους.Για παρκάρισμα χρημάτων ναι.Αλλά για να βάλεις χρήματα σε ρεβο πρέπει να το κάνεις μέσω αλλου λογαριασμού οπότε χρειάζεσαι και έναν που θα μπορείς να κάνεις φυσικές καταθέσεις και να τα μεταφέρεις εκεί μετά.

Πάντως όλες οι τράπεζες κάνουν αυτό που λες.Αλλα πλεονεκτήματα έχει η ρέβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Δωσε ένα ορισμό στην αποταμίευση που σκέφτεσαι .Γιατί η ρεβο δεν δίνει τόκους.Για παρκάρισμα χρημάτων ναι.Αλλά για να βάλεις χρήματα σε ρεβο πρέπει να το κάνεις μέσω αλλου λογαριασμού οπότε χρειάζεσαι και έναν που θα μπορείς να κάνεις φυσικές καταθέσεις και να τα μεταφέρεις εκεί μετά.

Πάντως όλες οι τράπεζες κάνουν αυτό που λες.Αλλα πλεονεκτήματα έχει η ρέβο.

Καταλαβα.. Οπως τι πλεονεκτηματα; (δεν τα πολυγνωριζω γιαυτο..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...