Προς το περιεχόμενο

AOC 24G2U Gaming monitor


stelios69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

51 λεπτά πριν, lionheart75 είπε

Δεν είναι έτσι, δεν μπορούμε να τα εξισώνουμε όλα, ούτε να τα βάζουμε στο ίδιο τσουβάλι.

Καλή χρυσή η AOC και budget friendly brand (έχω πάρει στο πρόσφατο παρελθόν την 32άρα της 1440p στα 75hz freesync αλλά με το VA panel που έβγαλε αρχικά) αλλά δεν μπορούμε να συγκρίνουμε το qc της με το αντίστοιχο της LG, Samsung ή Dell ας πούμε, πώς να το κάνουμε. Έχω δοκιμάσει πολλές μάρκες οθονών κατά καιρούς, τέτοιο χάλι πρώτη φορά...

ρε φιλος οταν ρωταγαμε και ανοιγαμε τοπικς για το ποια οθονη να κοιταξουμε τι μαρκα να κοιταξουμε κτλ που ησουν?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 λεπτά πριν, panagiotis54 είπε

ρε φιλος οταν ρωταγαμε και ανοιγαμε τοπικς για το ποια οθονη να κοιταξουμε τι μαρκα να κοιταξουμε κτλ που ησουν?!

Eδώ ήμουν όπως και εσύ. Αυτό τι λέει δηλαδή; Δεν καταλαβαίνω την ερώτησή σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρελαβα σημερα το monitor που ειχε βγει πριν λιγες μερες στο e-shop. Ειπα να το ρισκαρω και αν εχει καποιο προβλημα να το γυρισω πισω λογω της χαμηλης τιμης στα 169. Ηταν 100% απο επιστροφη μιας και ειχε στο κουτι αυτοκολλητο με το ονομα του προηγουμενο παραληπτη και επισης οι ζελατινες με τα πραγματα μεσα ειχαν κλεισει εκ νεου με ταινια. Παραδοξως στις λιγες ωρες που το χρησιμοποιω το πανελ δεν εχει κανενα προβλημα με pixels κλπ. Δεν γνωριζω για ποιο λογο το επεστρεψε ο προηγουμενος ουτε αν εγινε καποια επισκευη στο ενδιαμεσο. Παντως το θεωρω τραγικο να μην ενημερωνουν τα καταστηματα οτι το προιον που αγοραζεις δεν ειναι ολοκαινουργιο. Αν βγαλει καποιο προβλημα η οθονη θα ενημερωσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Jockey είπε

Παρελαβα σημερα το monitor που ειχε βγει πριν λιγες μερες στο e-shop. Ειπα να το ρισκαρω και αν εχει καποιο προβλημα να το γυρισω πισω λογω της χαμηλης τιμης στα 169. Ηταν 100% απο επιστροφη μιας και ειχε στο κουτι αυτοκολλητο με το ονομα του προηγουμενο παραληπτη και επισης οι ζελατινες με τα πραγματα μεσα ειχαν κλεισει εκ νεου με ταινια. Παραδοξως στις λιγες ωρες που το χρησιμοποιω το πανελ δεν εχει κανενα προβλημα με pixels κλπ. Δεν γνωριζω για ποιο λογο το επεστρεψε ο προηγουμενος ουτε αν εγινε καποια επισκευη στο ενδιαμεσο. Παντως το θεωρω τραγικο να μην ενημερωνουν τα καταστηματα οτι το προιον που αγοραζεις δεν ειναι ολοκαινουργιο. Αν βγαλει καποιο προβλημα η οθονη θα ενημερωσω.

Στη θέση σου, ακόμα και αν δεν έχει κάποιο πρόβλημα η οθόνη, θα ζητουσα partial refund.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο δυο μερες χρησης εμφανιστηκαν δυο dead pixel το ενα στο κεντρο σχεδον του monitor. Πηρα τηλεφωνο στα κεντρικα του eshop να τους ξεχεσω επειδη ηταν απο επιστροφη το προιον και μου ελεγε ο τυπος οτι δεν βλεπει κατι τετοιο και οτι ηταν καινουργια η οθονη  κλπ. Επισης δεν ηξερε να μου πει αν και ποτε θα φερουν ξανα κομματια για να γινει αντικατασταση. Αναγκαστικα θα το παω πισω και θα παρω τα χρηματα μου. Ημουν υποψιασμενος οτι θα γινει κατι τετοιο οποτε δεν με ενοχλει και τοσο αλλα πραγματικα το eshop εψαχνε για καποιο κοροιδο που θα κρατησει προβληματικη οθονη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

όπως είπα 1 οθόνη σε 10 χέρια. 

Αυτο ειναι σιγουρο και τσαμπα μαζευει αρνητικες κριτικες ενα monitor που κατα τα αλλα ειναι αψογο για την τιμη του. Δεν μπορω να μιλησω για quality control και για το αν τα panda panel ειναι μαπα εφοσον δεν ηταν καινουργιο αυτο που παρελαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Jockey είπε

Αυτο ειναι σιγουρο και τσαμπα μαζευει αρνητικες κριτικες ενα monitor που κατα τα αλλα ειναι αψογο για την τιμη του. Δεν μπορω να μιλησω για quality control και για το αν τα panda panel ειναι μαπα εφοσον δεν ηταν καινουργιο αυτο που παρελαβα.

μια χαρα οθόνη είναι κρίμα που σου ήρθε ελαττωματικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Jockey είπε

Αυτο ειναι σιγουρο και τσαμπα μαζευει αρνητικες κριτικες ενα monitor που κατα τα αλλα ειναι αψογο για την τιμη του. Δεν μπορω να μιλησω για quality control και για το αν τα panda panel ειναι μαπα εφοσον δεν ηταν καινουργιο αυτο που παρελαβα.

Πώς κατάλαβες ότι ήταν προηγούμενου η οθόνη. Και μένα έτσι φαινόταν από το αυτοκόλλητο αλλά ήταν από ακύρωση, εξησα το κωδικό και το είδα. Επίσης αν είδες ανάποδα τα αυτοκόλλητα πριν την ανοίξεις έτσι ήταν και σε μένα αλλά μέσα ήταν άθικτη. Και φαίνεται και από τα κλιψακια της αρχικής συσκευασίας. Αν δεν ήταν ξανά λυγισμένα ήταν καινούρια. 

Στη δικιά μου περίπτωση από τη 2η μέρα χρήσης εμφανίστηκαν κάποια μαύρα πίξελ. 2 είναι τα έντονα. Κατά τα άλλα δε το καταλαβαίνεις. Βέβαια μετά τον Κορωνα θα κάτσω να τρέξω τη διαδικασία για αντικατάσταση. 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Πώς κατάλαβες ότι ήταν προηγούμενου η οθόνη. Και μένα έτσι φαινόταν από το αυτοκόλλητο αλλά ήταν από ακύρωση, εξησα το κωδικό και το είδα. Επίσης αν είδες ανάποδα τα αυτοκόλλητα πριν την ανοίξεις έτσι ήταν και σε μένα αλλά μέσα ήταν άθικτη. Και φαίνεται και από τα κλιψακια της αρχικής συσκευασίας. Αν δεν ήταν ξανά λυγισμένα ήταν καινούρια. 

Στη δικιά μου περίπτωση από τη 2η μέρα χρήσης εμφανίστηκαν κάποια μαύρα πίξελ. 2 είναι τα έντονα. Κατά τα άλλα δε το καταλαβαίνεις. Βέβαια μετά τον Κορωνα θα κάτσω να τρέξω τη διαδικασία για αντικατάσταση. 

Ηταν πολλες ενδειξεις. Αρχικα ταινια aoc ειχε μονο στην κατω μερια του κουτιου πανω ειχε μια απλη. Τα κλιψακια που λες φαινοταν σαν να ειχαν ανοιξει παλι. Μεσα στο κουτι καποια καλωδια ηταν κλειστα με ταινια διαφανη και καποια αλλα με χαρτοταινια που φαινοταν σαν να μπηκε μετα αφου ειχαν ανοιχτει. Το monitor δεν ειχε καποιο εμφανες σημαδι η κατι τετοιο οποτε ας πουμε οτι δεν ειμαι 100% σιγουρος. Για τα pixel τωρα.. το ενα ειναι σε γωνια δεν ενοχλει καθολου θα ελεγα, το αλλο στο κεντρο σε ασπρο φοντο παει το ματι σου. Πιο πολυ φοβαμαι μηπως βγαλει και αλλα αλλιως θα την κραταγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Jockey είπε

Ηταν πολλες ενδειξεις. Αρχικα ταινια aoc ειχε μονο στην κατω μερια του κουτιου πανω ειχε μια απλη. Τα κλιψακια που λες φαινοταν σαν να ειχαν ανοιξει παλι. Μεσα στο κουτι καποια καλωδια ηταν κλειστα με ταινια διαφανη και καποια αλλα με χαρτοταινια που φαινοταν σαν να μπηκε μετα αφου ειχαν ανοιχτει. Το monitor δεν ειχε καποιο εμφανες σημαδι η κατι τετοιο οποτε ας πουμε οτι δεν ειμαι 100% σιγουρος. Για τα pixel τωρα.. το ενα ειναι σε γωνια δεν ενοχλει καθολου θα ελεγα, το αλλο στο κεντρο σε ασπρο φοντο παει το ματι σου. Πιο πολυ φοβαμαι μηπως βγαλει και αλλα αλλιως θα την κραταγα.

Κλειστά σακουλακια με χαρτοταινια δεν είχα γω. Χμ ύποπτο όντως. 

Αν τα δοντακια που κουμπώνει η βάση είχαν ξανακουμπωσει πάνω κι εκεί μπορούσες να το δεις αν ήταν λίγο φαγωμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Κλειστά σακουλακια με χαρτοταινια δεν είχα γω. Χμ ύποπτο όντως. 

Αν τα δοντακια που κουμπώνει η βάση είχαν ξανακουμπωσει πάνω κι εκεί μπορούσες να το δεις αν ήταν λίγο φαγωμενα

Δεν το παρατηρησα να σου πω την αληθεια τοτε που το εστησα. Επισης η οθονη πανω ειχε και τα δυο αυτοκολλητα για την ενεργειακη κλαση και το αλλο της aoc δεν ξερω αν σημαινει κατι αυτο. Θα την κρατησω σιγουρα μερικες μερες ακομα να το σκεφτω λιγο παραπανω και να δω αν θα βγαλει και αλλα pixels. Για αντικατασταση ειναι λιγο περιεργα τωρα τα πραγματα και αν χασω το DOA η εγγυηση της aoc δεν καλυπτει δυο dead pixels μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν μπορώ να διαβάσω όλα τα σχολείο που έχουν γραφτεί , θέλω να πάρω μια οθόνη το πολύ μέχρι 200 ευρό αξίζει τελικά αυτή η οθόνη η όχι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...