Προς το περιεχόμενο

Εξοδα οικογενειας σε σουπερ μαρκετ


Θανος Δρακος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν ακούω εξυπνακιδες σηκώνω πίεση. 

 

Ρώτα τον πόσες φορές το μήνα του δίνει φαγητό η μάνα /πεθερά του και αν είδη πρώτης ανάγκης τα αγοράζει όλα αυτός. 

 

Μόνο γάλατα, γιαούρτια,τπτ υλικά για τοστακι να βάλεις, παπαλα. 

 

150 /μήνα είναι fake news. 

 

P. S

Μπας και αγοράζει και με κουπόνια και μας τρολλαρει; 🤣

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

23 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

Τοσα χαλαω μονος μου. Καποιοι λογω οικονομικης στενότητας μπορει να τρωνε πολυ φθηνα φαγητα. Γινετε προφανως να την βγαλεις και με 150 αλλα μοσχαρι και ψαρι δεν θα φας? 

Ήμουν έτοιμη να γράψω το ίδιο πράγμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω με την γυναικα μου, Δινουμε το μηνα 200 ευρω, η αληθεια ειναι δεν κυνηγαμε προσφορες, ψωνιζουμε απο lidl η my market, (my market κυριως για κρεατα/ψαρια/λαχανικα).

Εγω παιρνω τις χαζομαρες, (σνακς και αλλα) η γυναικα παιρνει τα απαραιτητα . 

Αλλα βλεποντας αποδηξεις μαζεμενες για τα τελευταια 2 χρονια, μεσος ορος ειναι 200 ευρω, εκτος απο καποιες περιπτωσεις που ηταν κοντα στα 300 οταν επρεπε να παρουμε απορυπαντικα/καθαριστικα και εξαρτηματα που θελει ενα σπιτι για μπανιο/κουζινα και ετσι. 

Επεξ/σία από mindphreak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, Θανος Δρακος είπε

 

Ζω με τη γυναικα μου και τη κορη μας 4 χρονων και του φανηκαν πολλα τα 300ευρω+ το μηνα για σουπερ μαρκετ,βλεπω και ξαναβλεπω τη λιστα και οσο και να τη "συμπιεσω" π.χ καποια σνακ που τρωει το παιδι μεσα στο μηνα μπισκοτα κλπ και καποια διατροφικα προιοντα της συζυγου,δε πεφτω κατω απο 250 ευρω και παλι.

 

Με τα ίδια ακριβώς δεδομένα είμαι στα 300€ +100€ Λαϊκή + 60€ κρέατα / ψάρια. Μόνο το παιδί θέλει για τα βασικά: γάλα / γιαούρτι / τοστ κλπ από 2€ την ημέρα. 

Για τη σωστή σύγκριση πρέπει κάποιος να υπολογίσει ίδια δεδομένα. Δηλαδή να αγοράζει και να υπολογίζει τις ίδιες κατηγορίες προϊόντων (λαχανικά, φρούτα, κρέατα, απορρυπαντικά κλπ) ενώ παράλληλα να μην του μαγειρέυουν άλλοι ή να του καθαρίζουν άλλοι. Μιλάμε για αγορές απο το Α έως το Ω και να είναι απολύτως ανεξάρτητος. 

Όχι να υπολογίζει S.Market αλλά τα κρέατα να τα παίρνει απο την αγορά, τα φρούτα λαχανικά απο το τη λαική και στο σούπερ να παίρνει μόνο μπύρες και να λέει " αααα εγώ στο σούπερ δίνω μόνο 50€ το μήνα ξέρω γω"

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορει να γινει συγκριση. Διαφορετικοι ανθρωποι, με διαφορετικα γουστα και διαφορετικες αναγκες. Ο καθενας οτι νομιζει για τον εαυτο του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με σύζυγο και το 4χρονο κοριτσάκι μας,γύρω στα 250-300 ευρώ το μήνα,99% ΑΒ ή μασουτης.Θα υπάρξουν μήνες που θα ξοδέψουμε παραπανω,π.χ. γιορτές,χειμώνα,γενέθλια κλπ,

αλλά και λιγότερα το καλοκαίρι λόγω μεγάλου μπαξέ όπου δεν αγοράζω σχεδόν τίποτα από ζαρζαβατικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες του να πας σπίτι του μια μέρα που θα έχει γυρίσει από σουπερμάρκετ για να δεις ψυγείο και ντουλάπια.

Από εκεί θα καταλάβεις αν και πώς γίνεται. Αρκεί να μην ήταν ήδη φορτωμένος.

Πάντως σοβαρά, απ' το ψυγείο του άλλου καταλαβαίνεις κάποια πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, jmmys είπε

Με σύζυγο και το 4χρονο κοριτσάκι μας,γύρω στα 250-300 ευρώ το μήνα,99% ΑΒ ή μασουτης.Θα υπάρξουν μήνες που θα ξοδέψουμε παραπανω,π.χ. γιορτές,χειμώνα,γενέθλια κλπ,

αλλά και λιγότερα το καλοκαίρι λόγω μεγάλου μπαξέ όπου δεν αγοράζω σχεδόν τίποτα από ζαρζαβατικά.

Λαική και κρέατα / ψάρια τα περιλαμβάνεις ή είναι εξτρα?

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Λαική και κρέατα / ψάρια τα περιλαμβάνεις ή είναι εξτρα?

Λαϊκή μόνο χειμώνα και άνοιξη,ακόμα κρατάει ο μπαξές,ότι λείπει βέβαια το παίρνω,κρέας ναι,ψάρια σπάνια,κυρίως καλοκαίρι και τα παίρνω από ψαρά 

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο τα καθαριστικα να υπολογισει λεμε -ακομη κι οταν τα παιρνει 1+1!-
3 (τρια) ατομα: οπου το ενα ειναι μικρο παιδι > = 200 γιουργια το μηνα 💰

Εκτος και μπιχλιασουν, βρωμανε τα ποδια τους(!)...χοιροστασιο φαση! 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αγχωθηκα και μονο διαβαζοντας με αυτο το θεμα.Διαπιστωνω οτι λαμβανει χωρα ενας ατυπος αγωνας νοικοκυροσυνης και νιωθω οτι εχω χασει ηδη το τρενο  😲

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πες του θα του δίνω και 20€ για τον κόπο του να παίρνει και τα δικά μου με 150€ το μήνα... 

Φίλε μην μπαίνεις στο τρυπάκι... Είναι και τι αγοράζει ο καθένας... Εγώ πχ παγωτό από τα LiDL 3€ το δίλιτρο δεν θα εδινα ΠΟΤΕ στο παιδί μου... Και ούτε εγώ τρώω ασβέστη...

Άμα όμως αυτοί περνάνε μια εβδομάδα με ένα 2λιτρο τέτοιο ναι βγαίνει... Άμα ψάχνω να βρω ότι πιο φθηνό επίσης βγαίνει αλλά εγώ δεν βάζω μόνο την τιμή στην συνάρτηση αλλά και την ποιότητα, προσπαθώ να συνδιάζει και τα 2 και φυσικά όπου βρίσκω προσφορά κάτι που χρησιμοποιώ στάνταρ φορτώνω ....

 

Επεξ/σία από tounion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμείς είμαστε όπως εσύ με κοριτσάκι 4 ετών, έτσι από περιέργεια κοίταξα τις δαπάνες super market από τις εφαρμογές των τραπεζών. Είμαστε από την αρχή του χρόνου στα 3500 ευρώ χωρίς ψάρια, χασάπη, λαϊκή, φούρνο που παίζουν συχνά και αυτά. Χώρια πόσα έχουμε δώσει και μετρητά που δεν φαίνονται αν και αυτά είναι λίγα. 90% σκλαβενιτης και λίγο από τα υπόλοιπα sm. 

Επεξ/σία από tsiro7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...