Προς το περιεχόμενο

Εξοδα οικογενειας σε σουπερ μαρκετ


Θανος Δρακος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετα απο μια συζητηση που ειχα με ενα συναδελφο τις προαλλες μπηκα σε σκεψεις μηπως εχω εγω καποιο θεμα στη διαχειριση του σουπερ μαρκετ η κατι δε παει καλα με αυτον.

Οποτε λεω ας παρω και καμια γνωμη απο εσας.

Ζω με τη γυναικα μου και τη κορη μας 4 χρονων και του φανηκαν πολλα τα 300ευρω+ το μηνα για σουπερ μαρκετ,βλεπω και ξαναβλεπω τη λιστα και οσο και να τη "συμπιεσω" π.χ καποια σνακ που τρωει το παιδι μεσα στο μηνα μπισκοτα κλπ και καποια διατροφικα προιοντα της συζυγου,δε πεφτω κατω απο 250 ευρω και παλι.

Στο σπιτι μαγειρευουμε καθε μερα και ισως 3-4 φορες το μηνα παρουμε απεξω κανα σουβλακι κυριως.

Ο συγκεκριμενος συναδελφος ισχυριζεται οτι περναει με τη δικη του 3μελης οικογενεια με 150 ευρω βαρια 200 ευρω το μηνα και ειναι μια χαρα.

Πιστευετε οτι κανω κατι λαθος στο σουπερ μαρκετ;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Θανος Δρακος είπε

Μετα απο μια συζητηση που ειχα με ενα συναδελφο τις προαλλες μπηκα σε σκεψεις μηπως εχω εγω καποιο θεμα στη διαχειριση του σουπερ μαρκετ η κατι δε παει καλα με αυτον.

Οποτε λεω ας παρω και καμια γνωμη απο εσας.

Ζω με τη γυναικα μου και τη κορη μας 4 χρονων και του φανηκαν πολλα τα 300ευρω+ το μηνα για σουπερ μαρκετ,βλεπω και ξαναβλεπω τη λιστα και οσο και να τη "συμπιεσω" π.χ καποια σνακ που τρωει το παιδι μεσα στο μηνα μπισκοτα κλπ και καποια διατροφικα προιοντα της συζυγου,δε πεφτω κατω απο 250 ευρω και παλι.

Στο σπιτι μαγειρευουμε καθε μερα και ισως 3-4 φορες το μηνα παρουμε απεξω κανα σουβλακι κυριως.

Ο συγκεκριμενος συναδελφος ισχυριζεται οτι περναει με τη δικη του 3μελης οικογενεια με 150 ευρω βαρια 200 ευρω το μηνα και ειναι μια χαρα.

Πιστευετε οτι κανω κατι λαθος στο σουπερ μαρκετ;

Aσε το τι λέει ο καθένας για να το παιξει έξυπνος.

 

  • Like 26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 ευρώ την εβδομάδα έδινε η μάνα μου όταν ήμασταν 4 άτομα, εγώ φουλ φαγανας όμως. Απλά κυνηγούσε προσφορές και μαγείρευε οικονομικά φαγητά π.χ κότα ολόκληρη όχι φιλέτα κτλπ η μάσκαρονια. Επίσης ξεχνάς πολυτέλειες στυλ μάρκα προϊόν, όλα μάρκα αβ η mr grand. Έτσι στάνταρ 4 άτομα τρώνε με 50 ευρώ άνετα. Τώρα αν βγάλεις κάρτα μάκρο εκεί σωθηκες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλο θέμα ανοίγεις τώρα..

Γι' αρχή, εσύ ψωνίζεις και μαναβική στο σουπερμάρκετ ή πας ξεχωριστά λαϊκή; Εκείνος τι κάνει;

Ακολούθως με τα κρέατα. Χασάπης ή σουπερμάρκετ;

Σε ποιο σουπερμάρκετ πας εσύ, σε ποιο αυτός;

150€ το μήνα για ζευγάρι με παιδί κι εμένα μου φαίνονται ελάχιστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

5μελης οικογειεα  (3 παιδια  ενηλικα ) καπου στα 400-450 ευρω τον μηνα  μαζι με το κρεας απο κρεοπωλειο  και χωρις καμμια υπερβολη και ψαχνοντας προσφορες.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τοσα χαλαω μονος μου. Καποιοι λογω οικονομικης στενότητας μπορει να τρωνε πολυ φθηνα φαγητα. Γινετε προφανως να την βγαλεις και με 150 αλλα μοσχαρι και ψαρι δεν θα φας? 

Επεξ/σία από basilis_k6
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, phanispal είπε

Γι' αρχή, εσύ ψωνίζεις και μαναβική στο σουπερμάρκετ ή πας ξεχωριστά λαϊκή; Εκείνος τι κάνει;

Ακολούθως με τα κρέατα. Χασάπης ή σουπερμάρκετ;

Σε ποιο σουπερμάρκετ πας εσύ, σε ποιο αυτός;

150€ το μήνα για ζευγάρι με παιδί κι εμένα μου φαίνονται ελάχιστα.

Αυτο που λες αναφερθηκε στη συζητηση μας.Ολα απο σουπερμαρκετ ψωνιζονται και απο τους δυο μας,μαναβικες κρεατα κλπ.

Οι αγορες γινονται η απο αβ η απο lidl αναλογος τις προσφορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά 150€ το μήνα σουπερμάρκετ, 3μελής οικογένεια δεν υφίσταται.

Εκτός και αν αρχίσουν τα πολλά αλλά, δηλαδή αλλά δεν ψωνίζουμε κόκκινο κρέας, δεν ψωνίζουμε καμία επώνυμη ετικέτα, δεν ψωνίζουμε φρέσκο ψάρι και την βγάζουμε σπαρτιάτικα με ότι όσπριο κυκλοφορεί.

Συνήθως όσοι δηλώνουν ότι δεν ξοδεύουν τίποτα σουπερμάρκετ, είτε έχουν τσακωθεί με οτιδήποτε θεωρείται φρέσκο, είτε παίζει χωριό/ γονείς από πίσω που τους προμηθεύει με κρέας, λαχανικά/τυρί, αλλιώς δεν βγαίνει. 

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

150€/μήνα για οικογένεια με παιδί, σημαίνει ότι τρώνε ως επί το πλείστον όσπρια, μακαρόνια, και το κρέας θα το 'χουν ούτε μια φορά τη βδομάδα.

Γίνεται, αλλά μιλάμε για τα απολύτως απαραίτητα και για ιδιωτικές ετικέτες, και λογικά μόνο στο Lidl.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Gataros είπε

Βασικά 150€ το μήνα σουπερμάρκετ, 3μελής οικογένεια δεν υφίσταται.

Εκτός και αν αρχίσουν τα πολλά αλλά, δηλαδή αλλά δεν ψωνίζουμε κόκκινο κρέας, δεν ψωνίζουμε καμία επώνυμη ετικέτα, δεν ψωνίζουμε φρέσκο ψάρι και την βγάζουμε σπαρτιάτικα με ότι όσπριο κυκλοφορεί.

Συνήθως όσοι δηλώνουν ότι δεν ξοδεύουν τίποτα σουπερμάρκετ, είτε έχουν τσακωθεί με οτιδήποτε θεωρείται φρέσκο, είτε παίζει χωριό/ γονείς από πίσω που τους προμηθεύει με κρέας, λαχανικά/τυρί, αλλιώς δεν βγαίνει. 

Καλα αυτά...απορριπαντικα δεν παιρνουν? ένα 50αρι τον μηνα είναι κατι χλωρινες,καθαριστικα,σαμπουαν,ξυριστικα,αφρολουτρα κτλπ...Και μετα περνανε με 100 ευρο? Μακαρονια και φακες τρωνε? Εγω απλα δεν το πιστευω ότι χαλανε τοσα λιγα. Εκτος αν εννοουν 150 σουπερ και 100 λαικη αγορα και 100 κρεοπώλης 

Επεξ/σία από Αλεξανδρος A.92
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σα φοιτητής, που μαγείρευα σπάνια ειδικά στις αρχές, κάτω από 80€ δε θυμάμαι να είχα πέσει όταν μάζευα χρήματα για PC και έπαιρνα τα εντελώς απολύτως απαραίτητα.

Και δεν αγόραζα κρέας, ψάρι και μαναβική.

Οπότε ή δε θυμάμαι καλά και ξόδευα ακόμα λιγότερα, ή πρέπει να αναθεωρήσω την παραπάνω άποψή μου και να πω ότι μάλλον δεν παίζει αυτό που σου λέει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...