Προς το περιεχόμενο

TV Season 2019-2020


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Caliphate

Δεν το περίμενα ότι θα μου άρεσε τόσο. Αρκετά προσεγμένο και αναφέρεται σε ένα θέμα (στη στρατολόγηση κοριτσιών για τον ISIS) που δεν έχει γίνει ακόμη αντικείμενο σοβαρής μελέτης. Με λίγο μεγαλύτερο budget θα ήταν πολύ δυνατή σειρά.

Βέβαια εμένα μου άφησε μία απορία. Ο τρόπος που παρουσιάζεται η ζωή στις Σκανδιναβικές χώρες και ειδικά στη Σουηδία σε διάφορες σειρές. Είναι δυνατόν ο πληθυσμός τους να αποτελείται κατά 80% από γυναίκες;

Επίσης, η συγκεκριμένη σειρά με έκανε και το έψαξα λίγο όσον αφορά το ισλάμ στη Σουηδία και γενικότερα τη δημογραφία της χώρας. WTF!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 295
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χαλιφάτο - Caliphate - Kalifat

Τι κρυμμένο διαμάντι ήταν αυτό? Δεν είχα δει σχεδόν κανέναν να το αναφέρει και το πρωτοάκουσα από τη μάνα μου. 😛

Τίμιο 8,5-9/10. Όσοι είναι φαν των σειρών/ταινιών με θέμα την τρομοκρατία, ISIS κλπ να το δουν asap.

Όπως γράφτηκε και από πάνω ασχολείται με τη στρατολόγηση ατόμων για λογαριασμό του ISIS που είτε θα θυσιαστούν ως μάρτυρες είτε θα σταλούν στη Συρία (γυναίκες) με σκοπό να παντρευτούν ενώ παράλληλα δείχνει και τις ετοιμασίες για μια επικείμενη τρομοκρατική επίθεση στη Σουηδία.

Ένας ακόμα λόγος που μου άρεσε είναι ότι δεν είναι αμερικάνικη παραγωγή και το ότι ήταν λιγότερο στιλιζαρισμένο το έκανε πιο αληθοφανές.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είδα το περιβόητο Unorthodox. Έβλεπα ξανά και ξανά πως είναι inspired by true events ενώ σκεφτόμουν ξανά και ξανά πως είναι πολύ άγαρμπα κομμένο και ραμμένο για συγκεκριμένο target market. Τελικά τα μοναδικά σημεία που φαινόντουσαν πως δεν ήταν κατασκευασμένα/κακογραμμένα (το παρελθόν κυρίως) απ'οτι διαβάζω όντως δεν ήταν γραμμένα αλλά ήταν η πραγματικότητα. Καλούλι θα το έλεγα παρ'ολα αυτά. Καλούλι λόγο της ερμηνείας της πρωταγωνίστριας και του κομματιού του παρελθόντος της.

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με κέντρισε πάρα πολύ το θέμα και το ότι ήταν αληθινά γεγονότα, αλλά βλέποντας το, το κομμάτι του Βερολίνου μου ήταν υπερβολικά παραμυθένιο και ιδανικό. Ψάχνοντας το λίγο, ήταν όλο φτιαχτό. Καμία σχέση με τη πραγματικότητα και το βιβλίο. Από κει γισ μένα η σειρά έχασες πολλούς πόντους όταν τη παρουσιάζεις σαν αληθινά γεγονότα! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα το πρώτο επεισόδιο από το Giri/Haji και μου φάνηκε τρελή μούφα και πολύ αργό και βαρετό. Βλέπω όμως ότι έχει υψηλή βαθμολογία, ανεβαίνει μετά ή να το κόψω τώρα και να μη χάνω τον χρόνο μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/5/2020 στις 1:59 ΜΜ, DeadOrganPlayer είπε

Το θέμα για το αν υπάρχουν random events που συζητιέται στο 6ο επεισόδιο με έχει προβληματίσει αρκέτα. Οπότε οταν το δεις θα θελα να ακούσω τη γνώμη σου.

Το ειδα σημερα τα ξημερωματα και μονο αυτο. Εχω τα αλλα δυο για σημερα.

Spoiler

Να πω κατι με σιγουρια δεν γινεται. Κοιτα, η ξανθια απο το Newsroom makes a great case αν και μου θυμισε αυτους τους εξυπνους που εχουν απαντηση για ολα στη σκηνη αυτη. Παντως πραγματι μπορεις να δωσεις μια εξηγηση για ολα. Μονο το κερμα βρηκα λιιιιιγο τραβηγμενο αλλα τι ξερω εγω; 

Απο την αλλη, παιρνοντας το παραδειγμα της Lily, ιδιαιτερα τωρα που της εξηγηθηκαν τα παντα ( well... δεν της ειπαν οτι πεθαινει) μπορει να δειξει την υστατη αυτοσυγκρατηση και να μεινει σπιτι οπως και να'χει. :) Δεν θα γινει αλλα λεμε... Γενικοτερα παντως, μπορεις ν'αποκλεισεις την περιπτωση οτι μπορει καποιος να παει εναντια στο predetermined; Κλεινω προς το οχι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, speedy23 είπε

Το ειδα σημερα τα ξημερωματα και μονο αυτο. Εχω τα αλλα δυο για σημερα.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Να πω κατι με σιγουρια δεν γινεται. Κοιτα, η ξανθια απο το Newsroom makes a great case αν και μου θυμισε αυτους τους εξυπνους που εχουν απαντηση για ολα στη σκηνη αυτη. Παντως πραγματι μπορεις να δωσεις μια εξηγηση για ολα. Μονο το κερμα βρηκα λιιιιιγο τραβηγμενο αλλα τι ξερω εγω; 

Απο την αλλη, παιρνοντας το παραδειγμα της Lily, ιδιαιτερα τωρα που της εξηγηθηκαν τα παντα ( well... δεν της ειπαν οτι πεθαινει) μπορει να δειξει την υστατη αυτοσυγκρατηση και να μεινει σπιτι οπως και να'χει. :) Δεν θα γινει αλλα λεμε... Γενικοτερα παντως, μπορεις ν'αποκλεισεις την περιπτωση οτι μπορει καποιος να παει εναντια στο predetermined; Κλεινω προς το οχι.

Thanks! Ο δικός μου προβληματισμός είναι αν μπορεί να υπάρξει έστω και ένα random event στο σύμπαν που ζούμε. Μπορεί η έκβαση ενός αποτέλεσμα τος να μην συνδέεται αποκλειστικά με κάποια προγενέστερη αιτία ώστε θεωρητικά να μπορούσε να υπάρχει άλλο outcome? Κλίνω προς το όχι, παρόλα αυτά κάποια παραδείγματα δε μπορω΄να τα εξηγήσω ακόμα θεωρητικά.

Το παράδειγμα με το coin είναι ξεκάθαρο. Το αποτέλεσμα δε μπορεί να είναι διαφορετικό καθώς συνδέεται με συγκεκριμένες αιτίες φυσικής. Εμεις μπορεί να μη τις γνωρίζουμε (μετρήσιμα εκείνη τη δεδομένη στιγμή) αλλά σίγουρα υπάρχουν και βάσει αυτών το outcome είναι συγκεκριμένο.

Επεξ/σία από DeadOrganPlayer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, DeadOrganPlayer είπε

Thanks! Ο δικός μου προβληματισμός είναι αν μπορεί να υπάρξει έστω και ένα random event στο σύμπαν που ζούμε. Μπορεί η έκβαση ενός αποτέλεσμα τος να μην συνδέεται αποκλειστικά με κάποια προγενέστερη αιτία ώστε θεωρητικά να μπορούσε να υπάρχει άλλο outcome? Κλίνω προς το όχι, παρόλα αυτά κάποια παραδείγματα δε μπορω΄να τα εξηγήσω ακόμα θεωρητικά.

Το παράδειγμα με το coin είναι ξεκάθαρο. Το αποτέλεσμα δε μπορεί να είναι διαφορετικό καθώς συνδέεται με συγκεκριμένες αιτίες φυσικής. Εμεις μπορεί να μη τις γνωρίζουμε (μετρήσιμα εκείνη τη δεδομένη στιγμή) αλλά σίγουρα υπάρχουν και βάσει αυτών το outcome είναι συγκεκριμένο.

Και γω προς τα εκει ειμαι αλλα θα ηθελα να ισχυει το αντιθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, speedy23 είπε

Και γω προς τα εκει ειμαι αλλα θα ηθελα να ισχυει το αντιθετο.

Ακόμα και το οτι θες να ισχύει το αντίθετο είναι προδιαγεγραμμένο, ένα αποτέλεσμα της διαμόρφωσής σου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Unbelievable, Netflix.

Ξερνάει ο εμετός μου από τον extreme φεμινισμό της σειράς. Προσωπικά, δεν έχω ξαναδεί τόσο προκλητική αναπαράσταση του φαινομένου στη μικρή ή μεγάλη οθόνη. Όλοι οι ανδρικοί χαρακτήρες ανίκανοι ή κακοί και όλες οι γυναίκες δυναμικές, κυρίαρχες, επιβλητικές. Στις σκηνές που τα 2 φύλλα αλληλεπιδρούν, η γυναίκα επιβάλλεται στον άνδρα με εντελώς φυσικό τρόπο. Για την ακρίβεια, δεν υπάρχει σκηνή που γυναίκα να υποτιμά ή να συμπεριφέρεται άσχημα σε γυναίκα, αφού υπάρχουν οι άνδρες για αυτό το σκοπό. Την άφησα στο 5 επεισόδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, kirileman είπε

Unbelievable, Netflix.

Ξερνάει ο εμετός μου από τον extreme φεμινισμό της σειράς. Προσωπικά, δεν έχω ξαναδεί τόσο προκλητική αναπαράσταση του φαινομένου στη μικρή ή μεγάλη οθόνη. Όλοι οι ανδρικοί χαρακτήρες ανίκανοι ή κακοί και όλες οι γυναίκες δυναμικές, κυρίαρχες, επιβλητικές. Στις σκηνές που τα 2 φύλλα αλληλεπιδρούν, η γυναίκα επιβάλλεται στον άνδρα με εντελώς φυσικό τρόπο. Για την ακρίβεια, δεν υπάρχει σκηνή που γυναίκα να υποτιμά ή να συμπεριφέρεται άσχημα σε γυναίκα, αφού υπάρχουν οι άνδρες για αυτό το σκοπό. Την άφησα στο 5 επεισόδιο.

Σε μια σειρα που διαπραγματευεται τον βιασμο γυναικων απο ανδρες ο φεμινισμος δειχνει να δινει μια ισορροπια σε ολη την σειρα. Σιγουρα μια απο τις καλυτερες σειρες του Netflix αρτια με πραγματικα δειγματα true detective και ενα τελος αρκετα ελπιδοφορο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το community ειναι απ τα πιο ευχαριστα πραγματα που εχω δει στην ζωη μου.Απιστευτη σειρα,απιστευτο χιουμορ,δεν ξερω πως δεν υπαρχει τοπικ.Ηθελα να βρω μια εναλακτικη λογω καραντινας γιατι τα φιλαρακια τα εχω δει απο 100 φορες το καθε επεισοδιο κ μαζι με το brooklyn nine nine ειναι  οτι καλυτερο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Arkin είπε

Σε μια σειρα που διαπραγματευεται τον βιασμο γυναικων απο ανδρες ο φεμινισμος δειχνει να δινει μια ισορροπια σε ολη την σειρα. Σιγουρα μια απο τις καλυτερες σειρες του Netflix αρτια με πραγματικα δειγματα true detective και ενα τελος αρκετα ελπιδοφορο. 

Ναι, την ισορρόπησαν υπέροχα οι ιδεοληψίες της ομοφυλόφιλης που έχει παντρευτεί γυναίκα και έχει κάνει παιδί με δωρεά σπέρματος. Το αναφέρω γιατί ήταν σχεδόν βέβαιο ότι επρόκειτο για τέτοια περίπτωση, η προσωπική της ζωή δεν με αφορά. Ολόκληρη η σειρά είναι ένα μνημείο χυδαίας υπεροχής και επιβολής γυναικών έναντι ανδρών και υποτίμησης του ανδρικού φύλου. Είναι κρίμα όταν τα συμπλέγματα του δημιουργού αδικούν τη δουλειά του.

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, kirileman είπε

Unbelievable, Netflix.

Ξερνάει ο εμετός μου από τον extreme φεμινισμό της σειράς. Προσωπικά, δεν έχω ξαναδεί τόσο προκλητική αναπαράσταση του φαινομένου στη μικρή ή μεγάλη οθόνη. Όλοι οι ανδρικοί χαρακτήρες ανίκανοι ή κακοί και όλες οι γυναίκες δυναμικές, κυρίαρχες, επιβλητικές. Στις σκηνές που τα 2 φύλλα αλληλεπιδρούν, η γυναίκα επιβάλλεται στον άνδρα με εντελώς φυσικό τρόπο. Για την ακρίβεια, δεν υπάρχει σκηνή που γυναίκα να υποτιμά ή να συμπεριφέρεται άσχημα σε γυναίκα, αφού υπάρχουν οι άνδρες για αυτό το σκοπό. Την άφησα στο 5 επεισόδιο.

Πάει καιρός που την έχω δει αλλά θυμάμαι ξεκάθαρα ότι υπηρχε υποτίμηση και μεταξύ γυναικών. Συγκεκριμένα της πιο έμπειρης μπατσίνας προς την άλλη. Στο τέλος τα βρήκαν οκ αλλά αυτό δεν αναιρεί ότι υπήρξε. Επίσης καλές δε παρουσιάζονταν μόνο γυναίκες. Η μία θετή μητέρα της κοπέλας ήταν άθλιος χαρακτήρας, γεμάτη κόμπλεξ και ανασφάλειες. Η πρωταγωνίστρια επίσης, λογικό και λόγω του τραύματοςπου πέρασε. Να είμαστε δίκαιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...