Προς το περιεχόμενο

Συλλογική αγωγή κατά της Epson καθώς απέτρεπε τις εκτυπώσεις με μελάνια τρίτων


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, PunishedSnake είπε

Το "μια βδομάδα" είναι κανόνας που προτείνουμε και εμείς στο κατάστημα. 

Παρεμπιπτόντως οποίος έχει επιχείρηση και χρησιμοποιεί inkjet μηχάνημα, είναι τέρμα φάουλ. Δεν λέω γιαυτόν που βγάζει ένα λογαριασμό την βδομάδα ή μια συναλλαγή, λέω γιαυτους που έχουν έναν άλφα όγκο εργασιών. Ένα συμβόλαιο με μια εταιρεία που πληρώνεις μόνο τα αντίγραφα συμφέρει, ούτε αναλώσιμα σε νοιάζουν ούτε service. 

Για οικιακούς χρήστες που κάνουν μονοχρωμη εκτύπωση και δεν έχουν όγκο εκτυπώσεων, ένα μονόχρωμο laser πολυμηχάνημα δεν είναι καλή λύση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μάλλον η Epson χάνει λεφτά απο τα μελάνια των Ecotank οπου πραγματικά ξεχνας να βαλεις μελάνι (και οταν βαλεις ειναι φθηνό) και ειπε να ρεφαρει απο τα μελανοδοχεία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Suzumebachi είπε

σσσσορυ https://www.plaisio.gr/canon-inkjet-polimixanima-pixma-mg3050_2961059
MG 3050. Ta windows μου τον δειχνουν ως 3000....απο το πλαισιο προσφορα τον ειχα παρει 30 πεσος.

Και τα specs εδώ: https://www.canon.gr/printers/inkjet/pixma/pixma_mg3050_series/specification.html

Η ανάλυση σάρωσης φαίνεται να είναι πιο χαμηλή απ' ότι συνήθως και η εκτύπωση διπλής όψης χειροκίνητη και δεν έχει προφανώς adf.
Στα 30 που τον πήρες άξιζε :) , αλλά όχι για 49. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, sabrewulf είπε

Εγώ προσωπικά από τη μέρα που πήρα epson ecotank.Δεν έχω λόγια απίστευτα οικονομικός τα μελάνια δε λένε να τελειώσουν.το μόνο που φροντίζω είναι μια εκτύπωση με το κύκλο των χρωμάτων μια φορά την Εβδομάδα για να μη βουλωσουν οι κεφαλές αν κάνω καιρό να εκτυπώσω.ευτυχώς όλα δουλεύουν ρολόι.εδώ και 2μιση χρόνια που τον έχω έχω εκτυπώσει τρελές φουλ σελίδες φωτογραφίες Α4 και άλλαξα σχετικά πρόσφατα μελάνια με πολύ χαμηλό κόστος

 

Επιβεβαιώνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, svartevarg είπε

Και τα specs εδώ: https://www.canon.gr/printers/inkjet/pixma/pixma_mg3050_series/specification.html

Η ανάλυση σάρωσης φαίνεται να είναι πιο χαμηλή απ' ότι συνήθως και η εκτύπωση διπλής όψης χειροκίνητη και δεν έχει προφανώς adf.
Στα 30 που τον πήρες άξιζε :) , αλλά όχι για 49. ;)

Δε ξερω καν τι ειναι το adf! Ο λογος που τον αγορασα ηταν απλες εκτυπωσεις (βιογραφικων κυριως) και καμια σαρωση της πλακας για να τα δωσω σε δουλεια(αιτησεις).
Η αφορμη ,παλι, που τον αγορασα....δε θες να ξερεις... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Suzumebachi είπε

Δε ξερω καν τι ειναι το adf! Ο λογος που τον αγορασα ηταν απλες εκτυπωσεις (βιογραφικων κυριως) και καμια σαρωση της πλακας για να τα δωσω σε δουλεια(αιτησεις).
Η αφορμη ,παλι, που τον αγορασα....δε θες να ξερεις... :D

Είναι ο τροφοδότης που έχουν μερικοί εκτυπωτές στο πάνω μέρος για αυτόματο σκανάρισμα και εκτύπωση.
Σημασία έχει να γίνεται η δουλειά σου ;) με οικονομικό τρόπο και με βάση τις εκάστοτε ανάγκες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, alex1_kgr said:

Για να λέμε και του στραβού το δίκιο δε σου φταίει που πήρες Epson...Σου φταίει που πήρες inkjet.

Ο συνδιασμός θα έλεγα, αυτά τραβάνε όλοι όσοι δεν έχουν inkjet με τις κεφαλές στα μελάνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα πηρα ενα φθηνο ΗΡ πολυμηχανημα και απλα αγορασα χυμα μελανι και ξαναγεμιζω τα μαμα μελανια.

Για να εκτυπωσω τη διπλωματικη 3 φορες τα ξαναγεμισα 4 φορες :P

Παντως εχουν και αλλους τροπους για να σε αναγκασουν να ανανεωσεις τον εκτυπωτη.

Σε εναν παλιο ΗΡ που ειχα απλα δεν ειχαν βγαλει drivers και δεν εκτυπωνε σε 10αρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τυχεροί όσοι έχουν κάποιο παλιό μοντέλο inkjet που παίρνει εύκολα "μαϊμού" μελάνια ή γεμίζουν εύκολα με χύμα μελάνι.

Έχω έναν τέτοιον εκτυπωτή, έχω πάρει χύμα μελάνι από το ebay, σύριγγες από το φαρμακείο και δώσ του...

Μπορεί να είναι αργός και όχι ιδιαίτερα ποιοτικός αλλά δε τον αλλάζω ούτε με τον καλύτερο Inkjet που κυκλοφορεί. Κι ας πιάνει στις αγγελίες με το ζόρι 20€ ( και ούτε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανήκω στο 90%. Με δυο inkjet πολυμηχανήματα στα σκουπίδια (HP & Epson, ο πρώτος δώρο με μια σύνδεση internet που είχα κάνει) φασκέλωσα την συγκεκριμένη τεχνολογία και με τα 2 χέρια. Έκτοτε είμαι σπίτι με Brother MFC-L2700DW. Τρένο το μηχάνημα, η απόλαυση είναι ότι μετά από ένα 6μηνο απραξίας μπορώ και το ανοίγω να εκτυπώσω 50+ σελίδες και ΔΕΝ ΚΟΛΛΑΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ! Ούτε "χράτσα χρούτσα", ούτε "καθαρισμός κεφαλών" με το μισό από το πανάκριβο μελανάκι των 6 ml!!! Η υπόθεση με τους Inkjet δεν είναι κλεψιά! Είναι γελοιότητα! Δεν μπορώ να καταλάβω σε τί κοινό απευθύνονται! Για επαγγελματίες είναι πολύ ακριβοί, αργοί και χωρίς πλεονεκτήματα (εκτός των φωτογράφων). Για οικιακούς χρήστες άχρηστοι!
Πρόσφατα άλλαξα τόνερ μετά από 2700 σελίδες εκτυπώσεις! Μαντέψτε: δεν πήγα στην διαδικασία να πάρω τη μαϊμού στο 1/3 της τιμής, δεν ένιωσα ότι χρειάζεται να κάνω οικονομία με αυτό τον τρόπο.

Επεξ/σία από me00016
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dantε είπε

Προσωπικα πηρα ενα φθηνο ΗΡ πολυμηχανημα και απλα αγορασα χυμα μελανι και ξαναγεμιζω τα μαμα μελανια.

Για να εκτυπωσω τη διπλωματικη 3 φορες τα ξαναγεμισα 4 φορες :P

Παντως εχουν και αλλους τροπους για να σε αναγκασουν να ανανεωσεις τον εκτυπωτη.

Σε εναν παλιο ΗΡ που ειχα απλα δεν ειχαν βγαλει drivers και δεν εκτυπωνε σε 10αρια.

 

Αυτός είναι ο λόγος που δεν έχω πάει ακόμα σε Windows 10. Η μη ύπαρξη drivers. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ThReSh είπε

Ακόμα με φτύνω στον καθρέφτη που επέλεξα πριν μερικά χρόνια να πάρω Epson ενώ εκτυπώνω 1 φορά τα 1000 χρόνια. Πιο συχνά έβλεπα βουλωμένες κεφαλές παρά εκτυπώσεις...

BTW λίγο off αλλά αφού το έφερε η κουβέντα. σε epson κι εγώ συνέχεια είχα ξεραμένα μελάνια. Συμπτωματικά διαπίστωσα πως όταν άφηνα τον εκτυπωτή αναμένο συνέχεια, δεν ξεραίνονταν τα μελάνια.... μυστήριο.... ελπίζω να βοήθησα έστω και μετά από 1Κ χρόνια! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα είναι κοινό μυστικό πως οι εκτυπωτές πωλούνται - παραχωρούνται ουσιαστικά από τις εταιρείες σχεδόν κάτω από το κόστος παραγωγής προκειμένου να βγάλουν υπερκέρδη από τα αναλώσιμα. Αν είχαν λογικές τιμές στα μελάνια δεν θα ανθίζει το παραεμποριο με τα συμβατά, παρόλα αυτά επειδή δουλεύω σε μεγάλη εταιρεία που καταναλώνει τόνους toner και γνήσια μελάνια θεωρώ πως οι κατασκευαστές έχουν κέρδη από εταιρείες και οργανισμούς και δεν τους απασχολούν τόσο μεμονωμένοι ιδιώτες που κάνουν κατά μέσο όρο 50 εκτυπώσεις τον χρόνο. Το θέμα είναι πως οι κατασκευάστριες εταιρείες προσπαθούν και καλά κάνουν να προασπίσουν τα συμφέροντα τους. Εδώ η Apple σε τσεκουρωνει σε όλα τα περιφερειακά και σε τρελαίνει στα pop up μυνήματα αν δεν βάλεις γνήσια μπαταρία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...