Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 3/3/2019 στις 8:11 ΜΜ, SoulisMafia είπε

Εμείς πάντως μπαίνουμε στις 7 καθημερινές και 7:30 αργίες.

πρωινή αναφορά δεν έχετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/3/2019 στις 7:36 ΜΜ, DexterWhite είπε

Χαιρετώ! Έχω μια ερώτηση αν μπορείτε να βοηθήσετε.

Είμαι σειρά 359 Ξάνθη και είμαι από Αθήνα, τις ερχόμενες μέρες θα πρέπει να κάνουμε τα χαρτιά μας για μετάθεση. Αυτό που σκέφτομαι είναι το εξής.

Αξίζει να πάρω μετάθεση η να δηλώσω αμεταθετο? Το λέω αυτό διότι αν πάρω πχ μετάθεση σε ένα στρατόπεδο μακριά από το σπίτι μου, και ΔΝ να έχω ( που είναι ο κύριος λόγος που θέλω την μετάθεση) πως θα είμαι το επόμενο πρωί 6 στο στρατόπεδο? Τα μέσα αρχίζουν στις 5μιση και δεν έχω αυτοκίνητο.. 

Τι λέτε εσείς? 

Αμα την παλευεις μεινε,οχι απο θεμα διανυκτερευσης αλλα απο αποψη οτι ενω εχεις παλιωσει θεωρητικα θα πας στην νεα μοναδα τελειως νεος και θα φας χωσιμο.Το εχω περασει και θα προτιμουσα να ειχα κανει ολη τη θητεια μου σε μια μοναδα..

5 ώρες πριν, SoulisMafia είπε

Όχι, αλλά και οι μονάδες εδώ όσες κάνουν,κάνουν γύρω στις 8.

και εγω για 8 ξερω.

Επεξ/σία από fastnq2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, fastnq2 είπε

Αμα την παλευεις μεινε,οχι απο θεμα διανυκτερευσης αλλα απο αποψη οτι ενω εχεις παλιωσει θεωρητικα θα πας στην νεα μοναδα τελειως νεος και θα φας χωσιμο.Το εχω περασει και θα προτιμουσα να ειχα κανει ολη τη θητεια μου σε μια μοναδα..

και εγω για 8 ξερω.

δεν ξέρω εμάς ήταν στις 6:00 εγερτήριο, 6:10 φρουρά, 6:20 μέχρι 6:40 πρωινό μετά μέχρι τις 7:00 καθαριότητα τουαλέτες, θάλαμος κλπ ... 7:00 αναφορά τάγματος ... πως να ξέρει ο διοικητής ποιος μπήκε και ποιος όχι (παρόντες, απόντες) μην έπαθε κανένας τπτ ...τις καθημερινές στις 7:00 πρέπει να ναι όλοι μέσα ... επίσης την παρασκευή είχε αναφορά και επιθεώρηση 14:00 με 14:30 έτσι για να φάνε καμπάνα μερικοί να μην βγουνε έξω πουσουκου χεχε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ziaba είπε

δεν ξέρω εμάς ήταν στις 6:00 εγερτήριο, 6:10 φρουρά, 6:20 μέχρι 6:40 πρωινό μετά μέχρι τις 7:00 καθαριότητα τουαλέτες, θάλαμος κλπ ... 7:00 αναφορά τάγματος ... πως να ξέρει ο διοικητής ποιος μπήκε και ποιος όχι (παρόντες, απόντες) μην έπαθε κανένας τπτ ...τις καθημερινές στις 7:00 πρέπει να ναι όλοι μέσα ... επίσης την παρασκευή είχε αναφορά και επιθεώρηση 14:00 με 14:30 έτσι για να φάνε καμπάνα μερικοί να μην βγουνε έξω πουσουκου χεχε 

Ακριβώς έτσι ήταν οι ώρες και σε μας με μόνη διαφορά ότι η αναφορά ταγματος(γελάω με το ποσό επίσημο ακούγεται σε σχέση με την εικόνα που θυμάμαι στην αναφορά άλλους με τους καφέδες άλλους να χασμουριουνται) ήταν στις 8 αντί στις 7.σε αυτη την ωρα συνήθως αραζαμε κψμ μέχρι να μας φωνάξουν.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fastnq2 είπε

Ακριβώς έτσι ήταν οι ώρες και σε μας με μόνη διαφορά ότι η αναφορά ταγματος(γελάω με το ποσό επίσημο ακούγεται σε σχέση με την εικόνα που θυμάμαι στην αναφορά άλλους με τους καφέδες άλλους να χασμουριουνται) ήταν στις 8 αντί στις 7.σε αυτη την ωρα συνήθως αραζαμε κψμ μέχρι να μας φωνάξουν.. 

μετα την μεγάλη αναφορά από 7:30 μέχρι τις 8:00 εκεί είχαμε αναφορά λόχου δηλ που να μας χώσουν οποίος δεν είχε πόστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, jimis98 είπε

οι σπουδαστές τις σμα έχουν δικαίωμα να πετάξουν? 

Τι εννοείς? να γίνουν και αυτοί ιπτάμενοι????

Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να συμμετέχουν σε κάποια πτήση (πχ σε ένα C130) σαν μηχανικός…

Αλλά να γνωρίζεις ότι ο ιπτάμενος που θα είναι μαζί του στην πτήση θα πληρώνεται πτητικό επίδομα ακόμα και να μην είναι ο κυβερνήτης και ο μηχανικός θα παίρνει ψίχουλα…

(αυτό ξεκίνησε από τον Γιάγκο.. όχι δράκο… όταν σκοτώθηκε ο Ηλιάκης… πείρε τα πτητικά από όλους τους άλλους και τα έδωσε σαν έχτρα  χρήμα μόνο σε όσους είχαν ειδικότητα ιπταμένου, ανεξάρτητα αν πετούσαν)

 

Επεξ/σία από bromiaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, bromiaris είπε

Τι εννοείς? να γίνουν και αυτοί ιπτάμενοι????

Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να συμμετέχουν σε κάποια πτήση (πχ σε ένα C130) σαν μηχανικός…

Αλλά να γνωρίζεις ότι ο ιπτάμενος που θα είναι μαζί του στην πτήση θα πληρώνεται πτητικό επίδομα ακόμα και να μην είναι ο κυβερνήτης και ο μηχανικός θα παίρνει ψίχουλα…

(αυτό ξεκίνησε από τον Γιάγκο.. όχι δράκο… όταν σκοτώθηκε ο Ηλιάκης… πείρε τα πτητικά από όλους τους άλλους και τα έδωσε σαν έχτρα  χρήμα μόνο σε όσους είχαν ειδικότητα ιπταμένου, ανεξάρτητα αν πετούσαν)

δεν μπορούν να πετάξουν? πχ να θέλουν να δοκιμάσουν το αεροσκάφος δεν θα πρέπει να το τεσταρουν?

Γιατί παλιά ποιοι αλλη επερναν πτητικά? υπάρχει καπου να δω τα επιδόματα? 

οι επιτελης ιπτάμενη τα περνουν και αυτη? οι ραδιοναυτιλοι είναι άλλη? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα πτητικά χωρίζονται σε κατηγορίες Α Β Γ Δ Ε Ζ Θ μαζί με τις υποκατηγοριες τους. Στην μεγαλύτερη κλίμακα είναι οι ιπτάμενοι των F16 blk30-52 και adv καθώς και τα Mirage 2000-5 Αυτοί που πετάνε  τα σουπερ επιχειρησιακά αεροσκάφη. Η διαφορά των κατηγοριών είναι καθαρά τα χρήματα που λαμβάνουν. 

23 ώρες πριν, jimis98 είπε

οι σπουδαστές τις σμα έχουν δικαίωμα να πετάξουν? 

Όταν περαστεί μια αναβάθμιση σε κάποιο αεροσκάφος είτε είναι ραντάρ είτε κινητήρας η οπλικό σύστημα ο ιπτάμενος θα πάρει κ τον μηχανικό μαζί του. Αυτό αφορά τις συγκεκριμες πολεμικές μοίρες αυτών του τύπου αεροσκαφών. Αλλά δεν γίνεται συχνά. 

Όταν όμως είσαι πχ μηχανικός όπως  ΤΗ (τηλεπικοινωνιών ) σε ένα C130 πετάς κανονικά και λαμβάνεις επίδομα πτητικό αλλά άλλης κατηγορίας.Το πόσες φορές και πόση ώρα σύνολο, αυτά βγαίνουν μηνιαία και υπάρχει προκαθορισμενος αριθμός.Παίζει ρόλο επίσης αν είσαι από αξιωματικών (ΣΜΑ) η υπαξιωματικων (ΣΤΥΑ-ΣΥΔ). Υπάρχουν επίσης ιπτάμενοι Ιατροί (ΣΣΑΣ). 

Στα αναφέρω πολύ γενικά γιατί υπάρχουν πολλές υποκατηγοριες και εμπειρικά γιατί δούλευα σε πολεμική μοίρα και συγκεκριμένα σε Blk52. 

18 ώρες πριν, jimis98 είπε

Γιατί παλιά ποιοι αλλη επερναν πτητικά? υπάρχει καπου να δω τα επιδόματα? 

Ένα απλό search στο Google στα λέει όλα 

Επεξ/σία από Παναής
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τα c130,chinook,apachi ειναι για την αεροπορια στρατου

σε αλλες μοιρες πιλοταρει ο μηχανικος?

πετας αναλογα με τις ειδικοτητες?

cf83ceba.png

Επεξ/σία από jimis98
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tα C130 είναι Αεροπορίας.Αμα βλέπεις αλεξιπτωτιστες μέσα σε c130 είναι για λόγους εξυπηρέτησης.Ο μηχανικός δεν πιλοταρει ποτέ γιατί δεν είναι ιπτάμενος. 

Επεξ/σία από Παναής
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, jimis98 είπε

δεν μπορούν να πετάξουν? πχ να θέλουν να δοκιμάσουν το αεροσκάφος δεν θα πρέπει να το τεσταρουν?

Γιατί παλιά ποιοι αλλη επερναν πτητικά? υπάρχει καπου να δω τα επιδόματα? 

οι επιτελης ιπτάμενη τα περνουν και αυτη? οι ραδιοναυτιλοι είναι άλλη? 

Όχι Δεν μπορούν να «πετάξουν», παρά μόνο σαν πλήρωμα σε αεροσκάφος που προβλέπεται τέτοια θέση…

Πχ σε μονοθέσιο μαχητικό αεροσκάφος πχ F16 blk52+ είναι φύσις αδύνατο να έχει και μηχανικό….

Το θέμα με το πτητικό… Είναι ο κυβερνήτης «Ιπτάμενος» και ο μηχανικός στο ίδιο αεροσκάφος…

Γράφουν και οι δυο τις ίδιες ώρες πτήσεως… Ο Ιπτάμενος θα τα πάρει χοντρά τα μπικικίνια και ο μηχανικός θα πάρει… δεν το γράφω γιατί θα με πουν Σάτυρο…

2 ώρες πριν, jimis98 είπε

τα c130,chinook,apachi ειναι για την αεροπορια στρατου

σε αλλες μοιρες πιλοταρει ο μηχανικος?

πετας αναλογα με τις ειδικοτητες?

cf83ceba.png

Καταρχήν πρέπει να ξεχωρίσεις στο μυαλό σου την Αεροπορία Στρατού (Στρατό Ξηράς) με την Πολεμική Αεροπορία…

Εντελώς διαφορετικό η μία με την άλλη…

Επίσης πρέπει να χωνέψεις ότι ο μηχανικός, ΠΟΤΕ δεν πρόκειται να γίνει χειριστής κανενός αεροσκάφους! ΤΕΛΟΣ

Τα C130 ή C27 είναι αποκλειστικά στην ΠΑ. Όπως και τα ελικόπτερα Super Puma…

Επεξ/σία από bromiaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε στην αεροπορια στρατου πετανε οι μηχανικοι?ο αεροναυτιλος που ειναι στην φωτογραφια υπαρχει?

τις ωρες πτησεις ποιος τις γραφει και κρινεται το επιδομα απο εκει?οσοι ειναι σε αεροπλανο περνουν επιδομα πχ στην διασωστες,31μεεδ και αλεξιπτωτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΣΜΑ απ' όσο θυμάμαι έχει τις υψηλότερες βάσεις από κάθε άλλη σχολή αξιωματικών (πλην ΣΣΑΣ). Αναμφίβολα, πριν σε απασχολήσει το αν ο μηχανικός "δοκιμάζει το εργαλείο", θα πρέπει να φτιάξεις την ορθογραφία σου. Με τη σημερινή, ούτε απέξω δεν περνάς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...