Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, xSlade είπε

Υποθέτω πως το αντίστροφο είναι δύσκολο και χρειάζεται βύσμα. Έχω ακούσει για περιπτώσεις σαν τη δική μου όπου από ΠΝ/ΠΑ έχουν πάει Ειδικές Δυνάμεις. Απ'την άλλη σκέφτομαι να κυνηγήσω παραμεθόριο και να κάτσω εκεί αμετάθετος ώστε να κάνω 9μηνη. Δεν ξέρω,αξίζει να ρισκάρω να θησιάσω 3 μήνες για να τη βγάλω λίγο πιο χαλαρά δηλαδή;

Στρατό Ξηράς δεν είναι χαλαρά δηλαδή συγκριτικά με το ΠΝ;

Πρέπει να σαι ο μοναδικός που λέει κάτι τέτοιο.Απ όσο ξέρω δεν χρειάζονται να ξυρίζονται,οι υπηρεσίες τους είναι θαλαμοφύλακας που ουσιαστικά απλά κοιμάται μέσα.Τώρα αν αυτό είναι χειρότερο από τα να βαράς τρίωρη σκοπιά πύλη μες το κρύο ή να γυρνάς γύρω-γύρω το στρατόπεδο πρέπει να πας να το κοιτάξεις.Εκτός αν είσαι σε φρεγάτα και γυρίζεις τζάμπα όλα τα νησιά της Ελλάδας(όπως ένας γνωστός μου) κάνοντας ζωάρα.

Επίσης πεζικό μπορεί να είσαι 10 μέσα 1 έξω ενώ ΠΝ τ αντίθετο.

 

Στο στρατόπεδο που υπηρέτησα είχαμε στρατολογική υπηρεσία για πολίτες και έκανα αρκετές υπηρεσίες με λοχίες που δούλευαν εκεί και όταν ρώτησα αν γίνεται να αλλάξεις σώμα(κολλητός του ήρθε για αεροπορία και είχε το ίδιο πρόβλημα με εσενα) μου έλεγαν όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, jimis98 είπε

οπλουργος μπορεί να γίνει κάποιος στρατιώτης? 

Οχι.Αλλα και τα εποπια οπλουργοι στην τυχη τους δωσαν την ειδικοτητα,οπως και τις περισσοτερες ειδικοτητες.

Επεξ/σία από fastnq2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλησπέρα σε όλους. Έχω μια ερώτηση σχετικά με την διανυκτέρευση στον στρατό. Μπορούμε να την χρησιμοποιήσουμε και ως "έξοδο"? Τι εννοώ... Αν πχ την Δευτέρα δεν έχω υπηρεσία, θα μπορούσα να φύγω το μεσημέρι και να γυρίσω κανονικά το βράδυ να κοιμηθώ στο στρατόπεδο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, fastnq2 είπε

Οχι.Αλλα και τα εποπια οπλουργοι στην τυχη τους δωσαν την ειδικοτητα,οπως και τις περισσοτερες ειδικοτητες.

γιατί στην τύχη αφού αυτή επιλέγουν τι ειδικότητα θέλουν

στο τεχνικό σώμα δεν μπορεί κάποιος στρατιώτης να επιλεχθεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Glody1 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Έχω μια ερώτηση σχετικά με την διανυκτέρευση στον στρατό. Μπορούμε να την χρησιμοποιήσουμε και ως "έξοδο"? Τι εννοώ... Αν πχ την Δευτέρα δεν έχω υπηρεσία, θα μπορούσα να φύγω το μεσημέρι και να γυρίσω κανονικά το βράδυ να κοιμηθώ στο στρατόπεδο? 

Σε συνεννόηση με τον ΑΥΔΜ για να ξέρει πόσα κεφάλια έχει μέσα, ναι. Αλλά η ώρα είναι καθορισμένη, δεν μπορείς να γυρίσεις 1 το βράδυ μετά από ποτάκια για να ρίξεις έναν υπνάκο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Glody1 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Έχω μια ερώτηση σχετικά με την διανυκτέρευση στον στρατό. Μπορούμε να την χρησιμοποιήσουμε και ως "έξοδο"? Τι εννοώ... Αν πχ την Δευτέρα δεν έχω υπηρεσία, θα μπορούσα να φύγω το μεσημέρι και να γυρίσω κανονικά το βράδυ να κοιμηθώ στο στρατόπεδο? 

Δηλαδή θα μπορείς νόμιμα να πας στο σπίτι σου να κοιμηθείς σαν άνθρωπος και εσύ θα προτιμήσεις να πας να κοιμηθείς με 20-30 οπλίτες;;;;;;;;;;;;;; Μάλιστα....  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως η διανυκτέρευση όσο την έζησα (δεν είχα και πολλές), τελικά δε μέτραγε όσο είχα στο μυαλό μου.

Ήμουν και σε μαύρη μονάδα όσο ήμουν Αθήνα, και επειδή ήμασταν κομμάτια από την αϋπνία και τις συνεχείς υπηρεσίες, τις περισσότερες τις «καίγαμε» με ύπνο.

Μετά έπρεπε να ξυπνήσεις κατά τις 05:00 ή και πιο νωρίς αν χρησιμοποιούσες ΜΜΜ για να είσαι (αυστηρά) στις 06:00 μέσα.

Και φυσικά όποιος γυρνούσε από διανυκτέρευση, έτρωγε χώσιμο από άποψη υπηρεσίας τις επόμενες μέρες.

Χωρίς βλακείες, από ένα σημείο και μετά κάποιοι προτιμούσαν φυλάκιο που ήταν και κάπως πιο χαλαρά, περισσότερο ξεκουράζονταν.

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 hour ago, bromiaris said:

Δηλαδή θα μπορείς νόμιμα να πας στο σπίτι σου να κοιμηθείς σαν άνθρωπος και εσύ θα προτιμήσεις να πας να κοιμηθείς με 20-30 οπλίτες;;;;;;;;;;;;;; Μάλιστα....  

 

Πολύ απλά δεν υπάρχει κτελ στις 5 το πρωί για να πάω στο στρατόπεδο.. Απο οτι μου είπαν εδώ στο φορουμ, όταν παίρνεις διανυκτέρευση πρέπει να είσαι μέσα στο εγερτήριο δηλαδή 6. Το πρώτο κτελ από την περιοχή μου ξεκινάει στις 6:30. Για αυτό ρωτάω αν γίνεται να βγω στις 3 το μεσημέρι και να γυρίσω το βράδυ της ίδιας μέρας. Ίσα ίσα δηλαδή να πάω απτό σπίτι μου για τις βασικές ανάγκες και να επιστρέψω το βράδυ της ίδιας μέρας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Glody1 είπε
 

Πολύ απλά δεν υπάρχει κτελ στις 5 το πρωί για να πάω στο στρατόπεδο.. Απο οτι μου είπαν εδώ στο φορουμ, όταν παίρνεις διανυκτέρευση πρέπει να είσαι μέσα στο εγερτήριο δηλαδή 6. Το πρώτο κτελ από την περιοχή μου ξεκινάει στις 6:30. Για αυτό ρωτάω αν γίνεται να βγω στις 3 το μεσημέρι και να γυρίσω το βράδυ της ίδιας μέρας. Ίσα ίσα δηλαδή να πάω απτό σπίτι μου για τις βασικές ανάγκες και να επιστρέψω το βράδυ της ίδιας μέρας. 

γίνεται απλα θα επιστρέφεις στην ωρα που ορίζει ο εκάστοτε αυδμ καθε μέρα η και νωρίτερα απο αυτήν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 hours ago, phanispal said:

Πάντως η διανυκτέρευση όσο την έζησα (δεν είχα και πολλές), τελικά δε μέτραγε όσο είχα στο μυαλό μου.

Ήμουν και σε μαύρη μονάδα όσο ήμουν Αθήνα, και επειδή ήμασταν κομμάτια από την αϋπνία και τις συνεχείς υπηρεσίες, τις περισσότερες τις «καίγαμε» με ύπνο.

Μετά έπρεπε να ξυπνήσεις κατά τις 05:00 ή και πιο νωρίς αν χρησιμοποιούσες ΜΜΜ για να είσαι (αυστηρά) στις 06:00 μέσα.

Και φυσικά όποιος γυρνούσε από διανυκτέρευση, έτρωγε χώσιμο από άποψη υπηρεσίας τις επόμενες μέρες.

Χωρίς βλακείες, από ένα σημείο και μετά κάποιοι προτιμούσαν φυλάκιο που ήταν και κάπως πιο χαλαρά, περισσότερο ξεκουράζονταν.

No offence man αλλά όποιος επέλεξε ΕΔ  σωστά τα τράβηξε αυτά, είναι "φυσιολογικότατο". Τι περίμενε, λιάτσα?

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ThReSh είπε

No offence man αλλά όποιος επέλεξε ΕΔ  σωστά τα τράβηξε αυτά, είναι "φυσιολογικότατο". Τι περίμενε, λιάτσα?

Γενικά η διανυκτέρευση δεν είναι και οτι καλύτερο τώρα εκτός αν το στρατόπεδο είναι λίγο χαλαρό από υπηρεσίες και φυσικά το σπίτι να είναι κοντά τώρα εκτός αν του λείπει το σπίτι τόσο πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ! Έχω μια ερώτηση αν μπορείτε να βοηθήσετε.

Είμαι σειρά 359 Ξάνθη και είμαι από Αθήνα, τις ερχόμενες μέρες θα πρέπει να κάνουμε τα χαρτιά μας για μετάθεση. Αυτό που σκέφτομαι είναι το εξής.

Αξίζει να πάρω μετάθεση η να δηλώσω αμεταθετο? Το λέω αυτό διότι αν πάρω πχ μετάθεση σε ένα στρατόπεδο μακριά από το σπίτι μου, και ΔΝ να έχω ( που είναι ο κύριος λόγος που θέλω την μετάθεση) πως θα είμαι το επόμενο πρωί 6 στο στρατόπεδο? Τα μέσα αρχίζουν στις 5μιση και δεν έχω αυτοκίνητο.. 

Τι λέτε εσείς? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...