Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

54 λεπτά πριν, salonika91 είπε

Αν δεν πήρατε λογικά θα πάρεις +5μερες στην άδεια επαναπατρισμού

9 μερες πηραμε οσοι ειμαστε για Κυπρο. Τωρα αν μεσα σε αυτες ειναι και οι +5 δεν ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πωωωω ήρθε και μένα η ώρα μου να γράψω ως ενδιαφερόμενος σε αυτό το τιμημένο θρεντ :cry:

Είχα αναβολή ως το 2018, αρχές της χρονιάς που είχα μπει να τσεκάρω με είχα βγάλει για Β' ΕΣΣΟ Μάρτιο.

Από τότε δεν ξανασχολήθηκα και μπήκα σήμερα τυχαία και είδα ότι 1ον, η ΕΣΣΟ πήγε Μάιο αντί για Μάρτιο και 2ον ότι το parousiasi.army.gr κλείνει σε 3 μέρες. Πάλι καλά που πρόλαβα

Εγώ νόμιζα ότι σε καλούν από μόνοι τους/στέλνουν χαρτί σπίτι κ.λπ 

Το σημείο υποδοχής που δήλωσα είναι εκεί που υποτίθεται θα παρουσιαστώ?

Τώρα τι κάνω, απλά περιμένω χαρτί?

 

Γιώτα γιώτα, ζωή και κότα :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Pa0ki είπε

Πωωωω ήρθε και μένα η ώρα μου να γράψω ως ενδιαφερόμενος σε αυτό το τιμημένο θρεντ :cry:

Είχα αναβολή ως το 2018, αρχές της χρονιάς που είχα μπει να τσεκάρω με είχα βγάλει για Β' ΕΣΣΟ Μάρτιο.

Από τότε δεν ξανασχολήθηκα και μπήκα σήμερα τυχαία και είδα ότι 1ον, η ΕΣΣΟ πήγε Μάιο αντί για Μάρτιο και 2ον ότι το parousiasi.army.gr κλείνει σε 3 μέρες. Πάλι καλά που πρόλαβα

Εγώ νόμιζα ότι σε καλούν από μόνοι τους/στέλνουν χαρτί σπίτι κ.λπ 

Το σημείο υποδοχής που δήλωσα είναι εκεί που υποτίθεται θα παρουσιαστώ?

Τώρα τι κάνω, απλά περιμένω χαρτί?

Γιώτα γιώτα, ζωή και κότα :ph34r:

δεν ειναι απαραίτητο να κανεις τη διαδικασία μεσω parousiasi.army, απλως σου δινει την επιλογή να "διαλέξεις εσυ" που θες να πας. το χαρτί θα σου έρθει περιπου δυο βδομάδες πριν παρουσιαστείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, thyra_7 είπε

όσοι ορκιστήκατε με αυτη την εσσο πόση αδεια ορκομωσιας σας δώσανε; Επίσης τι ωρα πρεπει να παρουσιαστουμε μετα την άδεια, γιατι το φυλλο πορειας εχει μονο ημερομηνια.

 

6 ώρες πριν, chrisxpap είπε

10 μέρες 

Πρωί πρωί 

Eγω ειχα μπει 12 το πρωι και δεν μου ειπαν τιποτα.Εφοσον δεν λεει το χαρτι δεν μπορουν να σου κανουν κατι.Ακομα γελαω με 2 τυπους που ειχαν παει απο τις 6:30 αν και προφανως τελειωσαν νωριτερα με τα διαδικαστικα.

 

10 ώρες πριν, MaNePi είπε

Αν δεν κάνω λάθος διαρκούν 3 εβδομάδες,Δευτέρα με Παρασκευή πρωί-απόγευμα εκπαίδευση.Μην σ αγχώνει,χαλάρωσε και απόλαυσε το.Είναι ότι πιο ενδιαφέρον θα κάνεις στον στρατό μετά τ αγήματα.Μετά από αυτό απλά θα περιμένεις να απολυθείς.Επίσης ρώτα τους παλιούς για το μαχητόσημο και πως μπορείς να το πάρεις αν σε ενδιαφέρει.Π.χ. σ εμάς το έδωσαν μόνο με τις παρουσίες.

Βυσματικα ειναι τα μαχητοσημα πλεον.Ασε που σου τρωνε και τις τιμητικες ΕΑΝ παρεις.

 

9 ώρες πριν, Papatroof είπε

Αδειες δεν με ενδαιφερουν ιδιαιτερα

Εξοδοι ομως παιζουν κανονικα σωστα?

Επισης με το που γυρισουμε σταματαει και η βλακεια με τις συνεχομενες αναφορες 40 φορες την ημερα?

Στην μοναδα συνηθως εχει μαξ 3 αναφορες πρωι μεσημερι-φρουρα και βραδυ.Εαν τυχει εποπ χωρις ζωη μπορει και παραπανω.

Spoiler

Αν εισαι καλο φιδι και δεν σε παιρνουν χαμπαρι οι αναφορες γινονται και 0 🤓

 

2 ώρες πριν, thyra_7 είπε

δεν ειναι απαραίτητο να κανεις τη διαδικασία μεσω parousiasi.army, απλως σου δινει την επιλογή να "διαλέξεις εσυ" που θες να πας. το χαρτί θα σου έρθει περιπου δυο βδομάδες πριν παρουσιαστείς.

Εγω το εκανα για το τυπικο της υποθεσης και οντως παρουσιαστηκα εκει που δηλωσα..

Επεξ/σία από fastnq2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζει κανεις αν μπεις φαντάρος ενώ παιρνεις το επιδομα ανεργιας και ας πουμε εισαι στον 5ο μηνα του επιδόματος, αυτό διακόπτεται και συνεχιζει μολις τελειώσεις το φανταρικο η διακόπτεται οριστικα και χανεις τους υπολοιπους μηνες? (εστω ότι δικαιούσαι 12 μηνες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, fastnq2 είπε

Eγω ειχα μπει 12 το πρωι και δεν μου ειπαν τιποτα.Εφοσον δεν λεει το χαρτι δεν μπορουν να σου κανουν κατι.Ακομα γελαω με 2 τυπους που ειχαν παει απο τις 6:30 αν και προφανως τελειωσαν νωριτερα με τα διαδικαστικα.

Στις 25/2/2019 στις 1:00 ΜΜ, MaNePi είπε

Εμένα γράφει 08:00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, fastnq2 είπε

Eγω ειχα μπει 12 το πρωι και δεν μου ειπαν τιποτα.Εφοσον δεν λεει το χαρτι δεν μπορουν να σου κανουν κατι.Ακομα γελαω με 2 τυπους που ειχαν παει απο τις 6:30 αν και προφανως τελειωσαν νωριτερα με τα διαδικαστικα.

12 μετά μεσημβρίας δεν το λες και πρωί. Το βασικότερο είναι αυτό που λες, ότι τελειώνεις νωρίτερα με τα διαδικαστικά. Εγώ είχα πάει γύρω στις 8-9 το πρωί. Για μένα έπαιξε κρίσιμο ρόλο η ώρα διότι είχα χρόνο να γνωριστώ με τα παιδιά. Είχα χρόνο να κόψω φάτσες. Όταν τελείωσαν τα διαδικαστικά είχαμε γίνει μια παρεούλα καμιά 10αριά ατόμων με τους οποίους ταιριάξαμε πάρα πολύ, ήμασταν όλοι ήσυχοι και καθόμασταν σε μια γωνιούλα μέχρι να τελειώσει η μέρα. Το τελευταίο πράγμα ήταν να μας αναθέσουν θαλάμους, οπότε κανονίσαμε να μπούμε στον ίδιο θάλαμο και μπορώ να πω ότι περάσαμε καλά τον 1.5 μήνα που έκανα κέντρο. Όσοι ήρθαν τελευταίοι τους έβαλαν σε όσους θαλάμους είχαν κενές θέσεις, όπου υπήρχαν λογιών και λογιών άτομα.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, chrisxpap είπε

Εμένα γράφει 08:00

το φυλλο πορειας σου? Το πρωτο τρένο που ειδα απο αθηνα ξεκιναει 7 οποτε ειναι λιγο δυσκολο να ειμαστε 8 στο στρατοπεδο

Επεξ/σία από thyra_7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, iamskg είπε

Γνωρίζει κανείς το αντικείμενο εκπαίδευσης στην ειδικότητα πολυβολητής; Με τί όπλο είναι πιθανό να ρίξω;

Ρίχνεις με minimi και δεν ξερω τι άλλο, εγώ που είμαι ΕΛΔΥΚ με τετοια ριχνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, blackdeagle είπε

Ρίχνεις με minimi και δεν ξερω τι άλλο, εγώ που είμαι ΕΛΔΥΚ με τετοια ριχνουν

Να σε ρωτησω κατι εσενα που εισαι ελδυκ. Ποσο καθήσατε Θηβα πριν κατεβείτε κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, fastnq2 είπε

 

Βυσματικα ειναι τα μαχητοσημα πλεον.Ασε που σου τρωνε και τις τιμητικες ΕΑΝ παρεις.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

 

Πάνω κάτω έτσι είναι αλλά εγώ το πάλεψα για μαχητόσημο και βγήκα 4ος.Απλά έδινα το παρών σ όλα και είχα λύσει εκείνο το άμοιρο το όπλο ούτε κ γώ ξέρω πόσες φορές εκείνο το διάστημα.Άσε που δεν καπνίζω και δεν μου έβγαινε η γλώσσα σε κάθε πορεία όπως του μισού και βάλε λόχου.😂

Όσο για τις άδειες που λες εγώ τις πήρα όλες στο ακέραιο,ήταν περίπου στις 45(15 πόστο+7 αιμοδοσία+23 αγήματα). Απλά δεν έπρηζα μπάλες του λοχία που έβγαζε τις υπηρεσίες,στα αγήματα δήλωνα πάντα συμμετοχή και γενικότερα μετά από την παράδοση του πόστου μου βοηθούσα στο λόχο.Στα συν βέβαια ότι τους τελευταίους δυο μήνες που έπαιρνα άδειες ο λόχος είχε 220 άτομα.

Επεξ/σία από MaNePi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, thyra_7 είπε

το φυλλο πορειας σου? Το πρωτο τρένο που ειδα απο αθηνα ξεκιναει 7 οποτε ειναι λιγο δυσκολο να ειμαστε 8 στο στρατοπεδο

Εγώ είμαι από Τρίκαλα και έχει 6 το πρωί και φτάνει Θήβα 10 πάρα, μετά πρέπει από Θήβα να πάρεις και λεωφορείο γαμησετα 😜 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, iamskg είπε

Γνωρίζει κανείς το αντικείμενο εκπαίδευσης στην ειδικότητα πολυβολητής; Με τί όπλο είναι πιθανό να ρίξω;

Browning 0.50    Rheinmetall MG 3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...