Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 λεπτά πριν, Leonidas10 είπε

Μια ερώτηση σχετικά με τη διανυκτέρευση. Στην υπεύθυνη δήλωση στο ΚΕΠ, τι ακριβώς πρέπει να γράψει ο γονέας? 

υπάρχουν έτοιμες υπεύθυνες δηλώσεις στα κεπ γι αυτό τον λόγο! απλα ζητα μια για διανυκτέρευση στρατού και συμπλήρωσε τα κενά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ναι η επιλογη πολεως ειναι τελειως ενδικτικη το αλλο οχι πιστεω ρωταω ξες μην γινει καμια βλακεια και αντε να τρεχουμε μετα αλλα φιλε μου οπως ειπε τωρα απλα περιμενουμε δεν κανουμε καμια κινηση εμεις με χαρτια και ετσι 

2 λεπτά πριν, DevilAngel123 είπε

ναι η επιλογη πολεως ειναι τελειως ενδικτικη το αλλο οχι πιστεω ρωταω ξες μην γινει καμια βλακεια και αντε να τρεχουμε μετα αλλα φιλε μου οπως ειπε τωρα απλα περιμενουμε δεν κανουμε καμια κινηση εμεις με χαρτια και ετσι 

ναι η επιλογη πολεως ειναι τελειως ενδικτικη το αλλο οχι πιστεω ρωταω ξες μην γινει καμια βλακεια και αντε να τρεχουμε μετα αλλα φιλε μου οπως ειπε τωρα απλα περιμενουμε δεν κανουμε καμια κινηση εμεις με χαρτια και ετσι 

 
20 ώρες πριν, Papatroof είπε

Οχι δεν σημαινει οτι πας πεζικο μπορουν να σε στειλουν σε αλλο οπλο οπως πυροβολικο ή τεθωρακισμενα

ομως πανω κατω ειναι το ιδιο η οχι? δηλαδη δεν ειναι και ΕΔ απλα ειναι στην ιδια κατηγορια η ειμαι λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, DevilAngel123 είπε
20 ώρες πριν, Papatroof είπε

Οχι δεν σημαινει οτι πας πεζικο μπορουν να σε στειλουν σε αλλο οπλο οπως πυροβολικο ή τεθωρακισμενα

ομως πανω κατω ειναι το ιδιο η οχι? δηλαδη δεν ειναι και ΕΔ απλα ειναι στην ιδια κατηγορια η ειμαι λαθος?

Τα τθ θεωρητικά είναι πιο δύσκολα - αλλά παίζει ρόλο κυρίως που θα τύχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, djcat είπε

Τα τθ θεωρητικά είναι πιο δύσκολα - αλλά παίζει ρόλο κυρίως που θα τύχεις.

Όπου πέσεις είναι αν πέσει και σε κανα μαύρο στρατόπεδο τέρμα Θεού Έβρο με υπηρεσία 30/1 χδ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ekans είπε

υπάρχουν έτοιμες υπεύθυνες δηλώσεις στα κεπ γι αυτό τον λόγο! απλα ζητα μια για διανυκτέρευση στρατού και συμπλήρωσε τα κενά..

Δυστυχώς δεν έχουν έτοιμες υπεύθυνες δηλώσεις για αυτόν τον λόγο. Τουλάχιστον στην περιοχή μου δεν έχουν.. Επίσης αν μπορείς και αν φυσικά γνωρίζεις θα ήθελα να μου διευκρινήσεις λίγο κάτι σχετικά με την διανυκτέρευση. Πρέπει πάντα να μπαίνω στο στρατόπεδο το πρωί στις 6-6:30? Ακόμα και κτελ να μην υπάρχει εκείνη την ώρα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Leonidas10 είπε

Πρέπει πάντα να μπαίνω στο στρατόπεδο το πρωί στις 6-6:30? Ακόμα και κτελ να μην υπάρχει εκείνη την ώρα? 

Ναι, πρέπει να μπεις με το εγερτήριο...

Όλα εξαρτώνται  από τον Λοχαγό σου... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οσοι ειστε για θηβα απο Αθηνα θα φυγετε με το πρώτο τρένο πρωί (νομιζω 7:15) ή απο κυριακη;

Update: πηρα τηλεφωνο στο κεπβ και μου ειπαν οτι πρεπει να ειμαστε εκει ατις 7. Οτι να ναι

Επεξ/σία από thyra_7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, σήμερα μάθαμε τις πρώτες μεταθέσεις για την Α εσσο 2019 του πολεμικού Ναυτικού, γνωρίζει κανείς την υπηρεσία φάρων γιατί δεν έχω ιδέα τι είναι και που βρίσκεται καθώς στο χαρτί που είδα έλεγε απλά ΥΦ , δεν έχω πάρει ακόμα φύλλο πορείας. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, bromiaris είπε

Ναι, πρέπει να μπεις με το εγερτήριο...

Όλα εξαρτώνται  από τον Λοχαγό σου... 

ναι μεν ο λοχαγός δίνει διανυκτέρευσή ενώ ο αυδμ ελέγχει την ώρα που θα μπει μέσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κατανεμηθεί στο ΠΝ. Δεν έχω βύσμα. Η αλήθεια είναι ότι είναι βλακεία να κάνω 3 μήνες παραπάνω θητεία απλά επειδή είναι ΠΝ,όταν το δήλωσα στα 17-18 δεν το γνώριζα. Να ζητήσω μετάταξη για Στρατό Ξηράς; Τι λέτε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Leonidas10 είπε

Δυστυχώς δεν έχουν έτοιμες υπεύθυνες δηλώσεις για αυτόν τον λόγο. Τουλάχιστον στην περιοχή μου δεν έχουν.. Επίσης αν μπορείς και αν φυσικά γνωρίζεις θα ήθελα να μου διευκρινήσεις λίγο κάτι σχετικά με την διανυκτέρευση. Πρέπει πάντα να μπαίνω στο στρατόπεδο το πρωί στις 6-6:30? Ακόμα και κτελ να μην υπάρχει εκείνη την ώρα? 

ας γράψει επιτρέπω στον Τάδε Ταδόπουλο να διανυκτερεύει στην οικία μου στην διεύθυνσή τάδε ... ή ακόμα καλύτερά να πας στο πρώτο γραφείο και να τους ζητήσεις τι πρέπει να γράφει μέσα ακριβώς κατά γραμμα να σε καλυμμένος 100%  ... ανάλογά την μονάδα άλλου είναι 6.00 άλλου 6.30 ρωτά τον αυδμ την ώρα που θα σου δώσει το μαγικό χαρτάκι της διανυκτέρευσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, xSlade είπε

Έχω κατανεμηθεί στο ΠΝ. Δεν έχω βύσμα. Η αλήθεια είναι ότι είναι βλακεία να κάνω 3 μήνες παραπάνω θητεία απλά επειδή είναι ΠΝ,όταν το δήλωσα στα 17-18 δεν το γνώριζα. Να ζητήσω μετάταξη για Στρατό Ξηράς; Τι λέτε; 

Αν και γενικά μπορώ να πω ότι ο στρατός είναι μια ενδιαφέρουσα εμπειρία και έχω να το συζητάω με τους φίλους μου, εγώ προσωπικά δεν θα καθόμουν ούτε μια μέρα παραπάνω, πόσο μάλλον 3 μήνες. Αν μπορείς να το γλυτώσεις, προχώρα το.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ziaba είπε

ναι μεν ο λοχαγός δίνει διανυκτέρευσή ενώ ο αυδμ ελέγχει την ώρα που θα μπει μέσα

Ναι αλλά αν ο Λοχαγός, του δίνει υπηρεσιακό για να μπει πχ στις 7...8... τον αυδμ δεν τον ενδιαφέρει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Leonidas10 είπε

Δυστυχώς δεν έχουν έτοιμες υπεύθυνες δηλώσεις για αυτόν τον λόγο. Τουλάχιστον στην περιοχή μου δεν έχουν.. Επίσης αν μπορείς και αν φυσικά γνωρίζεις θα ήθελα να μου διευκρινήσεις λίγο κάτι σχετικά με την διανυκτέρευση. Πρέπει πάντα να μπαίνω στο στρατόπεδο το πρωί στις 6-6:30? Ακόμα και κτελ να μην υπάρχει εκείνη την ώρα? 

Πρέπει να συμπληρώσεις την υπεύθυνη δήλωση στο όνομα αυτού που είναι ο λογαριασμός της ΔΕΗ.Εμένα έπρεπε να πάει η μάνα μου στο αστυνομικό τμήμα.Η ώρα που πρέπει να μπεις είναι ανάλογα με το εγερτήριο.ΑΝ πάλι δικαιούσαι Δ/Ν αλλά μεταφορικό π.χ. έχει 7 ή 8 μιλάς με τον λοχαγό και τον λοχία να αναγράφει διαφορετική ώρα προσέλευσης.

 

1 ώρα πριν, xSlade είπε

Έχω κατανεμηθεί στο ΠΝ. Δεν έχω βύσμα. Η αλήθεια είναι ότι είναι βλακεία να κάνω 3 μήνες παραπάνω θητεία απλά επειδή είναι ΠΝ,όταν το δήλωσα στα 17-18 δεν το γνώριζα. Να ζητήσω μετάταξη για Στρατό Ξηράς; Τι λέτε; 

Για να αλλάξεις σώμα πρέπει να έχεις τρελό βύσμα.Ξέρω πολλούς μου θα θελαν σαν τρελοί να είναι ναυτικό ή αεροπορία.Δεν θα καταλάβεις για πότε θα περάσει ο καιρός.Φίλος στην αεροπορία ήταν σαν δημόσιος υπάλληλος.Έμπαινε το πρωί κ το μεσημέρι ήταν σπίτι του.Και γενικά ζωάρα θα κάνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gokuthelegend είπε

Αν και γενικά μπορώ να πω ότι ο στρατός είναι μια ενδιαφέρουσα εμπειρία και έχω να το συζητάω με τους φίλους μου, εγώ προσωπικά δεν θα καθόμουν ούτε μια μέρα παραπάνω, πόσο μάλλον 3 μήνες. Αν μπορείς να το γλυτώσεις, προχώρα το.

 

2 ώρες πριν, MaNePi είπε

Πρέπει να συμπληρώσεις την υπεύθυνη δήλωση στο όνομα αυτού που είναι ο λογαριασμός της ΔΕΗ.Εμένα έπρεπε να πάει η μάνα μου στο αστυνομικό τμήμα.Η ώρα που πρέπει να μπεις είναι ανάλογα με το εγερτήριο.ΑΝ πάλι δικαιούσαι Δ/Ν αλλά μεταφορικό π.χ. έχει 7 ή 8 μιλάς με τον λοχαγό και τον λοχία να αναγράφει διαφορετική ώρα προσέλευσης.

Για να αλλάξεις σώμα πρέπει να έχεις τρελό βύσμα.Ξέρω πολλούς μου θα θελαν σαν τρελοί να είναι ναυτικό ή αεροπορία.Δεν θα καταλάβεις για πότε θα περάσει ο καιρός.Φίλος στην αεροπορία ήταν σαν δημόσιος υπάλληλος.Έμπαινε το πρωί κ το μεσημέρι ήταν σπίτι του.Και γενικά ζωάρα θα κάνεις.

Υποθέτω πως το αντίστροφο είναι δύσκολο και χρειάζεται βύσμα. Έχω ακούσει για περιπτώσεις σαν τη δική μου όπου από ΠΝ/ΠΑ έχουν πάει Ειδικές Δυνάμεις. Απ'την άλλη σκέφτομαι να κυνηγήσω παραμεθόριο και να κάτσω εκεί αμετάθετος ώστε να κάνω 9μηνη. Δεν ξέρω,αξίζει να ρισκάρω να θησιάσω 3 μήνες για να τη βγάλω λίγο πιο χαλαρά δηλαδή;

Στρατό Ξηράς δεν είναι χαλαρά δηλαδή συγκριτικά με το ΠΝ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...