Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Tsapinho είπε

Αν υπαρχει κανενας που παρουσιαστηκε στου Ζωγκου (νεα σαντα) ας πει εντυπωσεις. Σε ποια μοναδα τον εστειλαν πχ και γενικα πως ηταν η φαση.

Γτ είναι κέντρο? Εγώ εκεί υπηρέτησα και αργότερα στο απέναντι στρατόπεδο στην Ταξιαρχία. Τέντα είναι από την άποψη ότι δίπλα είναι ο ταξ μαν, δεν είχε πολύ κόσμο, πολλοί εποπ, καλό φαγητό, πολύ καλοί αξιωματικοί, πολύ χάλια μέρος δεν έχει τίποτα η Σαντα αλλά είναι στη μέση Θεσσαλονίκη-Κιλκις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Alastor192 είπε

Αν πεσει το μαθημα στις ημερομηνιες της προχωρημενης εκπαιδευσης,τοτε εισαι δυσκολα. Αλλα ολα ειναι στην ευχερεια του διοικητη. 

Αν μπεις Απριλιο προλαβαινεις σιγουρα,αν μπεις Μαιο εισαι δυσκολα

καταλαβα αδερφε μου σε ευχαριστω για την απαντηση .... μακαρι να μας πουν για απριλιο.

 

Επεξ/σία από DonaldSand
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καλησπέρα, είμαι λίγο προβληματισμένος με το θέμα του στρατού. Αρχικά να πω οτι εχω αναβολή ως τα τέλη του 2023 ως φοιτητής. Τον τελευταίο 1 χρόνο περίπου με παρακολουθεί ψυχίατρος και ψυχολόγος λόγω κατάθλιψης και αγχωδους διαταραχής όπου ακολουθώ και φαρμακευτική αγωγή. Εχω πάρει την απόφαση μου πως δεν θέλω ούτε μπορώ να πάω στρατό, έχω συζητήσει με τον γιατρό μου και μου είπε πως μπορεί να  μου δώσει κάποιο χαρτί. Απ όσο ξέρω για ι5 πρέπει να πάρεις 3 αναβολές; Ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω. Να αφήσω να φτάσει το 23 η να κάνω κάτι τώρα που είναι πιο "ζεστό" το θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dimkalos είπε

Απολύομαι σε εναμιση μήνα κι έχω φτιάξει μια μουσάρα είμαι σαν παπάς. Θα μου δώσουν ταυτότητα ή θα με κάνουν καψόνι; στο Πεντάγωνο είμαι

Δεν χρειάζεται να προκαλείς. Ούτε να βάλεις ξυράφι χρειάζεται. Φρόντισε την ημέρα/τις ημέρες που θα γυρίσεις για τα τελευταία (ξεχρέωμα, υπογραφές κτλ.) να τα πάρεις λίγο με την μηχανή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει περίπτωση η Α Εσσο να μπει νωρίτερα, υπάρχουν αυτή τη στιγμή πάρα πολλά άτομα στις μονάδες. Αν μπορούσαν θα έδιωχναν και από τους τωρινούς νεοσυλλεκτους. 

Πηγή: στρατιώτης που περιμένει εδώ και 15 λεπτά έξω από το εστιατόριο για πρωινό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Skerzos είπε

Δεν υπάρχει περίπτωση η Α Εσσο να μπει νωρίτερα, υπάρχουν αυτή τη στιγμή πάρα πολλά άτομα στις μονάδες. Αν μπορούσαν θα έδιωχναν και από τους τωρινούς νεοσυλλεκτους. 

Πηγή: στρατιώτης που περιμένει εδώ και 15 λεπτά έξω από το εστιατόριο για πρωινό 

Αυτό είναι συνηθισμένο. Τα άτομα σε ένα δύο μήνες θα είναι πολύ λιγότερα. Απολύσεις 361, μεταθέσεις 362 και θα περιμένεις τις μέρες μέχρι να μπει η επόμενη σειρά. 

 

Ήμασταν 140 άτομα και τώρα ίσα που ξεπερνάμε τα 30.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!  

1 ώρα πριν, Sugarhell είπε

Αυτό είναι συνηθισμένο. Τα άτομα σε ένα δύο μήνες θα είναι πολύ λιγότερα. Απολύσεις 361, μεταθέσεις 362 και θα περιμένεις τις μέρες μέχρι να μπει η επόμενη σειρά. 

Ήμασταν 140 άτομα και τώρα ίσα που ξεπερνάμε τα 30.

 

Εγώ πάντως, και άλλα 70 άτομα που Παρουσιάστηκαμε στο ΚΕΕΔ 11/10 και δεν συνεχίσαμε ΕΔ αλλά πεζικο, χθες βγήκαν οι μεταθέσεις μας και μας "έδιωξαν". Ήταν ξαφνικό, αλλά η αλήθεια είναι πως μέχρι και εχθές, τουλάχιστον στο ΚΕΕΔ έμπαιναν γύρω στα 70 με 80 άτομα, με αποτέλεσμα στον 1ο λόχο που ήμουν μέχρι την 4η μέρα της Δ ΕΣΣΟ είχαμε φτάσει τα 270 άτομα Ν/Σ! 

Προσωπικά εγώ πάω 289 ΤΠ Σαμοθράκης το Σάββατο.

Ακούω πλέον μόνο θετικά για το συγκεκριμένο στρατόπεδο, παλιότερα δεν ήταν τόσο διάβασα. Θα μάθουμε βέβαια σύντομα. 

Είναι κάποιος άλλος για Σαμοθράκη; Υπάρχει κάποιος που ξέρει  τίποτα εκ πείρας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγκες,οσοι θητουν σε μοναδες πεζικου στην Θεσ/νικη,γενικα πως ειναι η κατασταση οσον αφορα εμπλοκες και γενικοτερη καθημερινοτητα ? 

Δεν θελω να κυνηγησω μεταθεση για θεσ/νικη και να το μετανιωσω,οπως πολλοι γνωστοι μου καναν στο παρελθον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Alastor192 είπε

Μαγκες,οσοι θητουν σε μοναδες πεζικου στην Θεσ/νικη,γενικα πως ειναι η κατασταση οσον αφορα εμπλοκες και γενικοτερη καθημερινοτητα ? 

Δεν θελω να κυνηγησω μεταθεση για θεσ/νικη και να το μετανιωσω,οπως πολλοι γνωστοι μου καναν στο παρελθον

Μονάδες πεζικού Θεσσαλονίκης είναι πάρα πολύ γενικό. Άλλος μπορεί να είναι τρίτο σώμα  (A.k.a. βύσμα) και άλλος οπουδήποτε αλλού. Τον πρώτο να τον πηγαίνει 1-3 (και να παραπονιέται) και ο δεύτερος να τρώει εμπλοκή.

Επεξ/σία από giorgos4ever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...