Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, nick_giots32 είπε

Καλησπερα παιδια εχω τρελαθει.. παρουσιαζομαι εβρο 16/10 και δυσυχως κοπηκα σε 2 μαθηματα στην σχολη και πρεπει επιγοντως να τα δωσω τον ιανουαριο!! Γνωριζεται αν υπαρχει ελευθερος χρονος 2 ωριτσες την ημερα να διαβαζω κανα βιβλιο?? Γιατι ολοι μ λενε οτι ελευθερος χρονος δεν υπαρχει ουτε για κατουρημα... και εχω λιγο απογοητευτει

Ότι ακριβώς σου γράφει ο @Kercyn.

Αν πρέπει ντε και καλά να τα δώσεις τώρα, πάνε πάρε μια τρίμηνη αναβολή για κοινωνικούς λόγους ή μια εξάμηνη για ψυχολογικούς αν είναι πιο εύκολο (και άμα θες την κόβεις μετά) και πήγαινε στην σχολή με καθαρό μυαλό.

Επίσης για όσους παρουσιάζονται στον  Έβρο και δεν μένουν βόρεια, θα κάνω την καλή πράξη της ημέρας και θα ενημερώσω πως εκεί πάνω τώρα είναι χειμώνας και θα κρατήσει μέχρι να μπει απότομα το καλοκαίρι!!! Φθινόπωρο και άνοιξη παρακάμπτονται. 

Ενημερωτικά πάντα.

Επεξ/σία από giorgos4ever
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αλανια μου οσοι μπειτε σαμο παλαιοκαστριτη ιωαννου...στειλτε ενα προσωπικο μηνυμα  για να συναντηθουμε ολοι οσοι παμε.... 11/10 εγω μπαινω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρουσιάζομαι στο 625 τπ στο Πέραμα

Είμαι πυροβολικο ξέρει κανενας τι παιζει με μεταθέσεις κτλ? Που θα με στείλουν μετά? Και τι ισχύει για το κινητό στο συγκεκριμένο στρατόπεδο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας πω και εγώ δύο λόγια για αυτούς που μπαίνουν τώρα γιατί βλέπω πολλές ερωτήσεις. Το Α και το Ω παιδιά στην θητεία σας είναι η λειτουργία της μονάδας που θα σας στείλουν. Ξεχάστε το κέντρο, ότι και να γίνει στο κέντρο θα είστε εκεί για 20 μέρες και τέλος. Η μονάδα μπορεί να είναι από τέρμα χαλαρή έως τέρμα ανυπόφορη. Ήμουν στην Λήμνο και μπήκα σε ένα στρατόπεδο που δεν μας άφηναν ούτε για πλάκα να κοιμηθούμε, είχαμε μια έξοδο την εβδομάδα και κοιμόμασταν το πολύ 4 ώρες αποκλειστικά το βράδυ. Όταν για τους τελευταίους 2 μήνες πήγα κοντά στο σπίτι μου στην Θεσσαλονίκη μπήκα σε μια μονάδα που αν ήσουν εντάξει την ώρα που έκανες υπηρεσία ήταν και αυτοί εντάξει μαζί σου, δεν σου έλεγαν τίποτα και σε άφηναν εκτός ωρών υπηρεσίας να κάνεις ότι γουστάρεις.

Γενικά κρατήστε αυτό, αν βρεθείτε σε μονάδα με αρκετό κόσμο και στελέχη που είναι νορμαλ και δεν είναι σε φάση ‘’το πρόγραμμα του στρατού δεν επιτρέπει ύπνο τώρα οπότε πήγαινε καθάρισε το διοικητήριο’’ θα είστε σε γενικές γραμμές κομπλέ. Μια μονάδα λειτουργεί όπως ο διοικητής της θέλει. Μπορεί να τους έχει όλους (στελέχη-φαντάρους) να τρέχουν όλη μέρα πάνω-κάτω. Ακόμα και το Δ/Ν που θα ζητήσετε θέμα του διοικητή είναι. Στο σπίτι μου έμενε ο κολλητός μου που δεν είχε καμία συγγένεια μαζί μου και κανονικά η ΔΕΗ  που πήγε στο στρατόπεδο του είχε το όνομα μου πάνω. Σε αντίστοιχη περίπτωση άλλου παιδιού δεν τον άφησαν να μένει σε ‘’άκυρο’’ σπίτι επειδή δεν ήταν οικογένεια του.

Δεν ξέρω άνθρωπο που να του έκαναν παρατήρηση για κινητό (αρκεί να μην έκανε κάτι κραυγαλέο).

Να είστε σοβαροί και κυρίως να είστε εντάξει με τους άλλους φαντάρους γύρω σας, ξέρω, θα γνωρίσετε άτομα εντελώς εκτός των νερών και των κυβικών σας. Πάντα όμως να θυμάστε πως αυτό που θα κάνεις εσύ το παν σήμερα να το αποφύγεις θα το φορτωθεί κάποιος άλλος και να είσαι σίγουρος πως και η δική σου σειρά να φορτωθείς κάτι από κάποιον πλησιάζει αν είστε όλοι αυτή της λογικής.

 

Υπομονή και καλή θητεία.  

Επεξ/σία από DrXavier
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, giorgos4ever είπε

Ότι ακριβώς σου γράφει ο @Kercyn.

Αν πρέπει ντε και καλά να τα δώσεις τώρα, πάνε πάρε μια τρίμηνη αναβολή για κοινωνικούς λόγους ή μια εξάμηνη για ψυχολογικούς αν είναι πιο εύκολο (και άμα θες την κόβεις μετά) και πήγαινε στην σχολή με καθαρό μυαλό.

Επίσης για όσους παρουσιάζονται στον  Έβρο και δεν μένουν βόρεια, θα κάνω την καλή πράξη της ημέρας και θα ενημερώσω πως εκεί πάνω τώρα είναι χειμώνας και θα κρατήσει μέχρι να μπει απότομα το καλοκαίρι!!! Φθινόπωρο και άνοιξη παρακάμπτονται. 

Ενημερωτικά πάντα.

Νομίζω είναι κακή επιλογή να πάρει αναβολή. Ο Νοέμβριος είναι δημοφιλής με τους πτυχιούχους ή τους τελειόφοιτους ώστε απο Σεπτέμβρη να είναι καθαροί απο στρατό για μεταπτυχιακό ή δουλειά. Η αναβολή για 2 μαθήματα θα τον πάει αχρείαστα πίσω, δεν είναι οτι θέλει να καθαρίσει 10 π.χ. σε μια εξεταστική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, qwertyuiop2 είπε

Μπαίνω 15 εγώ, δε θα έχει σπάσει το πολύ μπούγιο που θα μπει 11-12;

Τελευταία (και αστεία) ερώτηση: Με το κούρεμα τί κάνουμε; Μπορώ να πάω με μαλλί πλούσιο και να με κουρέψουν εκεί, μήπως γλιτώσω το 5ευρο στον Πάκη της γειτονιάς; Ή θα τα ακούσω διπλά, άμα σκάσω αν-ακτινογράφητος και μαλλιάς;

Με τοσα ατομα που θα παρουσιαστουν σε αυτη την ΕΣΣΟ, οποια μερα και να μπαινεις θα γινεται χαμος. 

Θα σε κουρεψουν στο ΣΥΠΟ που θα παρουσιαστεις αν κρινουν οτι χρειαζεται. Βεβαια μην νομιζεις οτι το μαλλι σου πρεπει να ειναι σχεδον ξυρισμενο κτλ. Ενα φυσιολογικο κουρεμα ειναι οκ. Και μην πας με την λογικη οτι θα την ακους για τα παντα γτ τσαμπα αγχωνεις τον εαυτο σου. Αν εισαι εσυ τυπικος και σωστος απεναντι τους, τοτε δεν θα εχουν κατι να πατησουν πανω ωστε να στην πουν/καμπανιασουν. Χαλαρωσε και θα περασεις μια χαρα. 9 μηνες ειναι, ουτε που θα το καταλαβεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα καλη καταταξη σε ολους.Μπαινω 14/10  στο Πετροχωρι Ξανθης στο πεζικο.Μπαινει κανεις στο ιδιο στρατοπεδο την ιδια ημερομηνια;Πώς ειναι τα πραγματα στο στρατοπεδο στο Πετροχωρι;Και κατι αλλο ειμαι αποφοιτος Ιατρικης θα τοποθετηθω  σ υγειονομικο;Γτ κατεθεσα το πτυχιο μου τ Αυγουστο  αλλα τ χαρτι καταταξης δν γραφει Υγειονομικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδες! ηθελα να ρωτησω , τη Β ΕΣΣΟ του 2020 του Μαιου δηλαδη, παιζει να τους πουνε να παρουσιαστουν Απριλιο ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, DonaldSand είπε

Καλημερα παιδες! ηθελα να ρωτησω , τη Β ΕΣΣΟ του 2020 του Μαιου δηλαδη, παιζει να τους πουνε να παρουσιαστουν Απριλιο ? 

ολα παιζουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, DonaldSand είπε

Καλημερα παιδες! ηθελα να ρωτησω , τη Β ΕΣΣΟ του 2020 του Μαιου δηλαδη, παιζει να τους πουνε να παρουσιαστουν Απριλιο ? 

Ναι, πρέπει να είσαι έτοιμος. Έχω φιλαράκι που θα μπει Α' ΕΣΣΟ 2020 (Φεβρουάριος) και του είπανε στη στρατολογία να είναι έτοιμος από Γενάρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, DonaldSand είπε

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις ! παιζει ρολο αν κοψω την αναβολη απο αρχες Νοεμβρη η μεσα στο Γεναρη ??  

Οι προθεσμίες για να κόψεις αναβολή είναι συγκεκριμένες. Κάνε ένα googlarisma και θα δεις. Πάντως κάπου κοντά στο Γενάρη πιστεύω πρέπει να την κόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δικό μας, κινητό μόνο κόλλα στην πίσω κάμερα (με το παλικάρι να κάνει και σχόλιο για τη μάρκα του κινητού). 

Και ψάξιμο στους σάκους με το μάτι, πέρναγα και χειρομπομπιδα αν ήθελα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ShadeX είπε

Οι προθεσμίες για να κόψεις αναβολή είναι συγκεκριμένες. Κάνε ένα googlarisma και θα δεις. Πάντως κάπου κοντά στο Γενάρη πιστεύω πρέπει να την κόψεις.

ναι τα εχω δει τα περιθωρια για αναβολη . αρα μαλλον καπου στο Γεναρη θα πρεπει να τη κοψω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά,

Πήγα για ακτινογραφία στο 424 στρατιωτικό νοσοκομείο Θεσσαλονίκης και δεν μου έβγαλαν ακτίνα λόγω ότι θέλει ραντεβού μου είπαν 

Ισχύει αυτό η με έστειλαν επίτηδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...