Προς το περιεχόμενο

Τι κάνετε για τη κοινωνικοποίηση σας και έξοδο από το σπίτι?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, bigoulas είπε

Έχεις σκεφτεί την πιθανότητα της κατάθλιψης; Ίσως το να μίλαγες με κάποιον ψυχολόγο να ήταν το πιο σωστό.

Προσπάθησε να έρθεις σε επαφή, τηλεφώνησε σε παλιούς φίλους, συμμαθητές, γενικά σε άτομα από το παρελθόν σου που είχες καλές σχέσεις και βγείτε για έναν καφέ, για ποτό για οτιδήποτε.

Φτιάξε ένα αρχικό κύκλο από παλιούς γνωστούς και σιγά σιγά θα επεκταθεί και με νέες γνωριμίες.

Είχα κάποια ήπια θέματα ψυχικής υγείας, έχω μιλήσει με ειδικό, δε με εμποδίζουν σε κάτι. 

Το έκανα παλιά αυτό να έρθω επαφή με γνωστό και για να πω την αλήθεια λειτούργησε καλά, με οδήγησε σε έναν εντελώς νέο κόσμο και πλούσια κοινωνική ζωή. Αλλά... μάλλον δεν ψάχνω κάτι τόσο ακραίο, τότε όντως ήθελα κάτι μεγάλο και μπορούσα να το πετύχω έτσι, τώρα είναι αλλιώς και δεν έχω τέτοιους γνωστούς πλέον έτσι και αλλιώς.

39 λεπτά πριν, afragorn είπε

Από ότι κατάλαβα η δουλειά σου έχει έδρα το σπίτι σου, κάτι που δεν είναι γενικά καλό για το ψυχισμό σου. Εάν βρίσκεσαι στον ίδιο χώρο συνεχώς, πέφτεις ψυχολογικά.

Το πιο εύκολο που μπορείς να κάνεις για να βρεις παρέες με κοινά ενδιαφέροντα είναι να κάνεις κάτι εκτός σπιτιού. Είναι ο χορός; Είναι το γυμναστήριο; Είναι κάποιο άθλημα; Είναι σύλλογος για περπάτημα; Βρες κάτι που σου αρέσει και ξεκίνα. Ή δοκίμασε διάφορα μέχρι να καταλήξεις σε κάτι που σου αρέσει. Όταν το βρεις θα δεθείς και με άτομα από εκεί για να μπορείς να κανονίσεις καμιά βόλτα κ.λπ. 

Αλλά γενικά, μη κολώσεις να κάνεις κάτι. Βγες έστω μια βόλτα έξω μόνος σου. Το πρωί, το βράδυ, το μεσημέρι, όποτε νιώσεις "σκασμένος". Πάλι κερδισμένος θα είσαι ψυχικά.

Όσο για σχέση μην αγχώνεσαι και δοκίμασε τα πάντα. Seriously! Μίλα αν μπορείς παντού. Σε τηλέφωνο, σε μία ουρά ΑΤΜ, σε ένα μπαρ, οπουδήποτε. Και ας μην είναι για φλερτ. Απλά συζήτηση για να ξεμπλοκάρεις.  Φλέρταρε μέχρι και από το facebook ή διάφορες εφαρμογές. Πλέον στην εποχή μας είναι εντελώς απενεχοποιημένα. Εγώ με την αρραβωνιαστικιά μου, από το FB γνωριστήκαμε.

Υ.Γ. Βρες παλιούς φίλους και προσπάθησε να βρεθείτε για ένα καφέ. Αν ήσασταν αληθινοί φίλοι θα ξαναβρεθείτε και ας έχουν περάσει ακόμα και 20 χρόνια!!!

Ναι, η δουλειά μου είναι πολύ κακή στο ψυχικό κομμάτι, αυτό είναι κάτι που υποτίμησα όταν ήμουν νεότερος και όταν άρχισα να το νιώθω ήταν αργά για να κάνω πίσω, ήθελα να το πάω έως ΄τέλους, δε ξέρω τι θα έκανα αν ήξερα εξαρχής τις επιπτώσεις όλου αυτού. Είμαι χαρούμενος από το εισόδημα/ωράριο μου αλλά μπορώ να καταλάβω κάποιον που θα θεωρήσει τη δουλειά μου παράλογη. Έχω δεχτεί πολύ κριτική για τη δουλειά μου, πολλοί τριγύρω μου δε καταλαβαίνουν καν τι κάνω  αλλά γενικά δε πιστεύω ότι φταίω εγώ, ζούμε σε μία άρρωστη/περίεργη εποχή όπου  εκτοξέυτικε η τεχνολογία και μαζί είχαμε την οικονομική κρίση, εύκολες λύσεις δεν υπάρχουν, τουλάχιστον όχι για όλους. Για να κερδίσεις έναν ασύμμετρο πόλεμο πρέπει να κάνεις τεράστιες θυσίες και πράγματα πέρα από το κανονικό.  Στη χώρα μας αυτό αντιμετωπίζουμε, έναν ασύμμετρο πόλεμο. Το αστείο είναι ότι επιβεβαιώνομαι  συνέχεια, ακόμη και οι πολιτικοί μιλάνε πλέον συνέχεια για την επιρροή του ίντερνετ και το ψηφιακό επιχειρήν. Οι παλαιότεροι της γενιάς μου ουδέποτε αντιμετωπίσανε κάτι τέτοιο, δε μπορούν να καταλάβουν την αναγκαιότητα του. Δεν είναι ότι είχα την επιλογή να κάνω κάτι διαφορετικό χωρίς τεράστιο κόστος.

Θέλω να βρω κάτι με επιχειρήσεις εκτός σπιτιού αλλά δεν υπάρχει τίποτα, Δε ψάχνω γενικά για χόμπι, δε θέλω οτιδήποτε κοινωνικότητα. Και τα παιχνίδια που έπαιζα τα αγαπούσα πολύ όταν το έκανα, δεν ήταν κάτι τυχαίο. 

Ήσασταν ήδη φίλοι και γνωριστήκατε? με ενδιαφέρουν κάποιες στο fb αλλά πως τις βάζω φίλες χαχα. Δεν είμαι social media expert. Και αυτό business είναι αλλά δεν είμαι ειδικός. Μάλλον χρειάζομαι σχέση, αυτό μάλλον είναι η ζωή, ΄σχέση και δουλειά, αφού το ένα δε με καλύπτει πρέπει να έχω το άλλο. Πάντως θα δοκιμάσω και σόλο λύσεις που προτάθηκαν.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όχι, δεν πρέπει να κάνεις σχέση για να καλύψεις το κοινωνικό κομμάτι και θα ήταν λάθος αν όλη σου η κοινωνικοποίηση περνά μέσα από το εταίρο ήμισυ γιατί στην περίπτωση που χωρίσεις θα βρεθείς στο ίδιο σημείο που είσαι τώρα. Σχέσεις κάνουμε για άλλους λόγους.

Η λύση στο πρόβλημα σου λέγεται χόμπι/ενδιαφέροντα. Θα αρχίσεις σιγά-σιγά να συμμετάσχεις σε διάφορες κοινωνικές δραστηριότητες ώστε να γνωρίζεις νέο κόσμο. Οι οποίες μπορεί να είναι από μαθήματα μαγειρικής μέχρι το να γραφτείς σε ένα γυμναστήριο, ή ένα reading club, ή μαθήματα ιστιοπλοΐας, ή μια αθλητική δραστηριότητα  ή οτιδήποτε, και κατά προτίμηση άσχετα με την πληροφορική.

Επίσης βλέπω λάθος την προσπάθεια κοινωνικοποίησης μέσω του επαγγέλματος σου γιατί δεν έχει νόημα να βγαίνεις με μια παρέα και να μιλάτε όλη την ώρα για θέματα δουλειάς.

Το άλλο που πρέπει να κάνεις, αν και παίρνει χρόνο, είναι να αρχίσεις να γίνεσαι πιο κοινωνικός στο καθημερινό κομμάτι. Το λεγόμενο small talk. Γιατί ευκαιρίες για κοινωνικές σχέσεις μας παρουσιάζονται παντού-και δεν εννοώ το γκομενικό κομμάτι αποκλειστικά. Αν έχεις την δυνατότητα να μιλάς με τον οποιονδήποτε άγνωστο για οποιοδήποτε θέμα, μια ικανότητα που δεν είναι τόσο δύσκολη όσο ενδεχομένως ακούγεται, τότε θα δεις ότι θα πιάνεις πολύ εύκολα φιλίες και ο κοινωνικός σου περίγυρος θα αυξηθεί γεωμετρικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bρίσκομαι σε μεγάλο βαθμό στην ίδια θέση με εσένα και έχω πλέον μπει στην 4η δεκαετία της ζωής μου. Η δουλειά μου είναι εκτός σπιτιού βέβαια αλλά αυτό πρακτικά δεν λέει κάτι. Τι έχω καταλάβει εγώ απο την προσωπική μου πορεία? Οτι η κοινωνικοποίηση που αναφέρεις επιτυγχάνεται απο τα πρώτα χρόνια ενός παιδιού. Αν δεν το κάνεις τότε, ειτε γιατι δεν ξέρεις πως, ειτε για οποιοδηποτε άλλο λόγο στην πορεία θα χάσεις την μπάλα.. Προσωπικά προσπάθησα να βρω χόμπι ομάδικα αλλά πάντοτε αντιμετώπιζα κάποιες "κινητικές" δυσκολίες με αποτέλεσμα να μην μπορώ να συμμετέχω σωστά στην όποια ομάδα και να απογοητεύομαι και να τα παρατάω γιατί έβλεπα και την δυσφορία των άλλων να με εντάξουν στην ομάδα τους.

Εν τέλει και για εμένα το ίντερνετ αποτέλεσε ένα είδος διαφυγής και γνωριμίας ανθρώπων αλλά σίγουρα δεν έχει να κάνει με την κανονική επαφή μεταξύ των ανθρώπων. Η δουλειά μου (ασχολούμαι με κάτι που έχει να κάνει με pc και όχι μόνο) αν και με περίεργα ωράρια με βοήθησε να γνωρίσω κόσμο ο οποίος με εκτιμά επειδή κυρίως για ότι τεχνολογικό πρόβλημα αντιμετωπίζει αλλά εγώ προσωπικά δεν τους νιώθω πραγματικούς φίλους..

Τελοσπάντων. Επίσης δεν κατάφερα να κρατήσω κάποια ερωτική μου σχέση για μεγάλο διάστημα. Στο φινάλε μάλλον έχω συνηθίσει πλέον να κυκλοφορώ μόνος μου, να ταξιδεύω μόνος μου κτλ. Παλιότερα με ενοχλούσε πολύ αυτό και μάλιστα για κάποιο διάστημα έκανα και ψυχοθεραπεία. Τώρα πια μου φαίνεται αρκετά αδιάφορο

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, fisfirikos είπε

Όχι, δεν πρέπει να κάνεις σχέση για να καλύψεις το κοινωνικό κομμάτι και θα ήταν λάθος αν όλη σου η κοινωνικοποίηση περνά μέσα από το εταίρο ήμισυ γιατί στην περίπτωση που χωρίσεις θα βρεθείς στο ίδιο σημείο που είσαι τώρα. Σχέσεις κάνουμε για άλλους λόγους.

Η λύση στο πρόβλημα σου λέγεται χόμπι/ενδιαφέροντα. Θα αρχίσεις σιγά-σιγά να συμμετάσχεις σε διάφορες κοινωνικές δραστηριότητες ώστε να γνωρίζεις νέο κόσμο. Οι οποίες μπορεί να είναι από μαθήματα μαγειρικής μέχρι το να γραφτείς σε ένα γυμναστήριο, ή ένα reading club, ή μαθήματα ιστιοπλοΐας, ή μια αθλητική δραστηριότητα  ή οτιδήποτε, και κατά προτίμηση άσχετα με την πληροφορική.

Επίσης βλέπω λάθος την προσπάθεια κοινωνικοποίησης μέσω του επαγγέλματος σου γιατί δεν έχει νόημα να βγαίνεις με μια παρέα και να μιλάτε όλη την ώρα για θέματα δουλειάς.

Το άλλο που πρέπει να κάνεις, αν και παίρνει χρόνο, είναι να αρχίσεις να γίνεσαι πιο κοινωνικός στο καθημερινό κομμάτι. Το λεγόμενο small talk. Γιατί ευκαιρίες για κοινωνικές σχέσεις μας παρουσιάζονται παντού-και δεν εννοώ το γκομενικό κομμάτι αποκλειστικά. Αν έχεις την δυνατότητα να μιλάς με τον οποιονδήποτε άγνωστο για οποιοδήποτε θέμα, μια ικανότητα που δεν είναι τόσο δύσκολη όσο ενδεχομένως ακούγεται, τότε θα δεις ότι θα πιάνεις πολύ εύκολα φιλίες και ο κοινωνικός σου περίγυρος θα αυξηθεί γεωμετρικά.

Λες ε? μπορεί να ήμουν και ενοχλητικός για την εταίρο αν βασιζόμουν στο 100% πάνω της, αν και δε ξέρεις ποτέ. Γενικά θα με ενδιέφερε να κάνω κάτι σοβαρό και οικογένεια αλλά δεν έχω εμπειρία με σχέσεις. Μπορεί να τα σκέφτομαι όλα λάθος.

Εδώ έχω ένα πρόβλημα, δυσκολεύομαι πολύ να κάνω πράγματα που δεν έχω τεράστιο πάθος. Τα παιχνίδια κάποτε με συγκίνησαν πολύ, δε ξέρω αν υπάρχει κάτι τέτοιο εκεί έξω για αυτό που είμαι τώρα, πρέπει να το σκεφτώ.

22 λεπτά πριν, bbbb είπε

Bρίσκομαι σε μεγάλο βαθμό στην ίδια θέση με εσένα και έχω πλέον μπει στην 4η δεκαετία της ζωής μου. Η δουλειά μου είναι εκτός σπιτιού βέβαια αλλά αυτό πρακτικά δεν λέει κάτι. Τι έχω καταλάβει εγώ απο την προσωπική μου πορεία? Οτι η κοινωνικοποίηση που αναφέρεις επιτυγχάνεται απο τα πρώτα χρόνια ενός παιδιού. Αν δεν το κάνεις τότε, ειτε γιατι δεν ξέρεις πως, ειτε για οποιοδηποτε άλλο λόγο στην πορεία θα χάσεις την μπάλα.. Προσωπικά προσπάθησα να βρω χόμπι ομάδικα αλλά πάντοτε αντιμετώπιζα κάποιες "κινητικές" δυσκολίες με αποτέλεσμα να μην μπορώ να συμμετέχω σωστά στην όποια ομάδα και να απογοητεύομαι και να τα παρατάω γιατί έβλεπα και την δυσφορία των άλλων να με εντάξουν στην ομάδα τους.

Εν τέλει και για εμένα το ίντερνετ αποτέλεσε ένα είδος διαφυγής και γνωριμίας ανθρώπων αλλά σίγουρα δεν έχει να κάνει με την κανονική επαφή μεταξύ των ανθρώπων. Η δουλειά μου (ασχολούμαι με κάτι που έχει να κάνει με pc και όχι μόνο) αν και με περίεργα ωράρια με βοήθησε να γνωρίσω κόσμο ο οποίος με εκτιμά επειδή κυρίως για ότι τεχνολογικό πρόβλημα αντιμετωπίζει αλλά εγώ προσωπικά δεν τους νιώθω πραγματικούς φίλους..

Τελοσπάντων. Επίσης δεν κατάφερα να κρατήσω κάποια ερωτική μου σχέση για μεγάλο διάστημα. Στο φινάλε μάλλον έχω συνηθίσει πλέον να κυκλοφορώ μόνος μου, να ταξιδεύω μόνος μου κτλ. Παλιότερα με ενοχλούσε πολύ αυτό και μάλιστα για κάποιο διάστημα έκανα και ψυχοθεραπεία. Τώρα πια μου φαίνεται αρκετά αδιάφορο

Εγώ προσωπικά με το σχολείο δε κατάφερα ποτέ τίποτα. Άλλαξα 5-6 σχολεία και περιοχές, ποτέ δε κατάφερα να καθιερώσω μία μακροχρόνια σχέση, ήταν κάτι βαρύ αυτό για εμένα, ωστόσο με έσωσαν τα παιχνίδια, τότε είχα τη πρώτη σοβαρή κοινωνικοποίηση και διατήρησα σχέσεις με άτομα για πολλαααα χρόνια, 15+. Θα συμφωνήσω με τον fisfiriko ότι τα χόμπι είναι καλά για φιλίες και κοινωνικότητα, απλά θεωρώ ότι πρέπει να υπάρχει και πάθος για το αντικείμενο. Πρέπει να υπάρχουν κοινή στόχοι, αυτό σε δένει καλύτερα με τη κοινότητα. 

Το ίντερνετ βοηθάει αρκετά, χωρίς τηλεόραση και ίντερνετ δεν θα την είχα παλέψει. Αλλά οι δυνατές εμπειρίες είναι έξω και μου έχουν λείψει πολύ αυτές. 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Έψαξα να βρω για τέτοιες κοινότητες και γεγονότα στην Ελλάδα αλλά δε βρήκα κάτι. ... Δε μου κάνει εντύπωση που δεν υπάρχει κάτι σε τέτοια κατηγορία ( επιχειρήσεις ) γιατί εν τέλι η επιχείρηση αφορά συγκεκριμένους κλάδους και όσους εμπλέκονται με αυτούς, δεν είναι κάτι γενικό ωστόσο θεωρώ ότι ακόμη και γενικές τέτοιες κοινότητες δημιουργούν κάτι καλό. Συμμετέχω σε κάποιες ξένες διαδικτυακές κοινότητες με θέμα τις επιχειρήσεις και μπορώ να πω ότι γίνονται ωραίες συζητήσεις και ανταλλαγή πληροφορίας, ακόμη βέβαια και οι ξένες είναι λίγες, πόσο μάλλον να υπάρχουν IRL τέτοιες ελληνικές κοινότητες.

 

Επι του θεματος, μην προβληματιζεσαι τοσο, γιατι ειναι της εποχης. Στην Ιαπωνια υπαρχει ολοκληρη κατηγορια ανθρωπων σε αυτο το στυλ, οι χικικομορι. Πολλοι απο αυτους δεν βγαινουν ποτε εξω απο το σπιτι, ουτε για φαγητο (ολα απ το νετ) ενω το 10% των Ιαπωνων ηλικιας ανω των 40 ετων ειναι παρθενοι

Η σχεση ειναι καλη λυση, αλλα οχι σιγουρη γιατι μπορει να τα χαλασεις σε λιγο. Καλο ειναι να βρεις και εναν καλο φιλο. Ενας ειναι αρκετος.

Επισης αν εισαι Αθηνα, θα σου προτεινα να γραφτεις σε καποιον συλλογο που πηγαινει Παρνηθα και στα περιξ τα Σαββατοκυριακα.

Ειναι τρομερη διαφυγη

Μια αλλη σουπερ λυση, ειναι να βρεις μια δουλιτσα εστω και μια ημερα την εβδομαδα, οπου να ερχεσαι σε επαφη με πολυ κοσμο, πχ σε παγκο λαικης, σε κυλικειο γηπεδου τις Κυριακες, η κατι τετοιο. Εκει θα απομυθοποιησεις πληρως το θεμα της κοινωνικοποιησης και θα εκτιμησεις τον χρονο που μενεις μονος στην ηρεμια σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό λέω και εγώ. Απο τα πρώτα χρόνια της κοινωνικοποίησης ενός παιδιού φαίνεται ως ένα μεγάλο βαθμό και η περαιτέρω πορεία του.Τότε δεν το έβλεπα αυτό αλλά το συνειδητοποίησα στην πορεία. Και εγώ στο σχολείο δεν ήμουν κοινωνικός. Επίσης βλέπω και την πορεία αρκετών συμμαθητών μου που έμειναν στην ίδια πόλη ή σε κοντινές με εμένα. Οι πιο κοινωνικοί του τότε, 40αρηδες σήμερα έχουν οικογένεια, περισσότερες εξόδους,φωτο κτλ (στα φαίνεσθαι σε μεγάλο βαθμό) στα  social media.  Τα πιο ήσυχα και μη κοινωνικοποιημένα παιδιά του τότε, συνεχίζουν και σήμερα να είναι έτσι

Επεξ/σία από bbbb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Λες ε? μπορεί να ήμουν και ενοχλητικός για την εταίρο αν βασιζόμουν στο 100% πάνω της, αν και δε ξέρεις ποτέ. Γενικά θα με ενδιέφερε να κάνω κάτι σοβαρό και οικογένεια αλλά δεν έχω εμπειρία με σχέσεις. Μπορεί να τα σκέφτομαι όλα λάθος.

Εδώ έχω ένα πρόβλημα, δυσκολεύομαι πολύ να κάνω πράγματα που δεν έχω τεράστιο πάθος. Τα παιχνίδια κάποτε με συγκίνησαν πολύ, δε ξέρω αν υπάρχει κάτι τέτοιο εκεί έξω για αυτό που είμαι τώρα, πρέπει να το σκεφτώ.

 

Πρέπει να διαχωρίσεις το κομμάτι κοινωνικές σχέσεις από τις ερωτικές σχέσεις. Είναι αλληλένδετα, αλλά όχι αλληλοεξαρτώμενα. Δηλαδή την μέλλουσα κοπέλα σου θα την γνωρίσεις μέσα από κάποια κοινωνική συναναστροφή, αλλά δεν πρέπει να κάνεις κοινωνικές συναναστροφές μόνο και μόνο για να βρεις σύντροφο. Για μένα τουλάχιστον αυτό είναι λάθος. Όπως είναι λάθος να μην έχεις παρέες δικές σου πέρα από τις παρέες που θα έχετε κοινές ως ζευγάρι. Πολλοί άνθρωποι το κάνουν αυτό. Τα κάνουν όλα μαζί και μετά από δέκα χρόνια συμβίωσης βαριούνται ο ένας τον άλλο.

Όσο για το κομμάτι των δραστηριοτήτων/χόμπι, νομίζω ότι το βλέπεις από λάθος σκοπιά. Μην εστιάζεις στην δραστηριότητα αυτή καθαυτή, αλλά στην προοπτική να γνωρίσεις κόσμο μέσω της δραστηριότητας. Ο στόχος σου δηλαδή είναι η κοινωνικοποίηση κι όχι να μάθεις να μαγειρεύεις λαζάνια με τρούφες και ξύδι μπαλσάμικο. Υπό αυτό το πρίσμα το χόμπι μπορεί να είναι οτιδήποτε. Κι αφού καλύψεις την βασική ανάγκη κοινωνικοποίησης μετά το κάνεις fine-tune και βρίσκεις και κάτι που να σου αρέσει. Επίσης, δες το και σαν μια εξερεύνηση για νέα ενδιαφέροντα. Μπορεί κάτι να μη σου αρέσει τώρα κι όταν το κάνεις να παθιαστείς. Από την στιγμή που είσαι οικονομικά ανεξάρτητος δεν σε εμποδίζει κάτι από το να δοκιμάζεις πέντε-έξι νέες δραστηριότητες το χρόνο. Γράψου σε οτιδήποτε βρεις και κράτα μόνο τις γνωριμίες. Στην χειρότερη θα βγεις λίγο από το καβούκι σου, στην καλύτερη θα κάνεις νέες σχέσεις και μπορεί να βρεις και νέο χόμπι. Και το κερασάκι στην τούρτα είναι ότι μπορεί να βρεις και ιδέες για νέα projects.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 90% του κοσμου κανει κοινωνικες επαφες απο τη δουλεια του, το προβλημα σου ειναι καθαρα οτι δουλευεις μεσα στο σπιτι,για μενα βρες μια δουλεια εκτος σπιτιου και εκει θα λυθουν απο μονα τους αρκετα απο τα προβληματα σου. πρωσοπικα οσο και να σιχενομαι την δουλεια μου καλως η κακος ειναι ενα μερος το οποιο συναναστρεφομαι με κοσμο για  πολλες ωρες μεσα  στη μερα. το να εισαι μεσα στο σπιτι σου 24 ωρες τη μερα μονο κακο σου κανει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επισης δες και το κομματι του εθελοντισμου.

Θα γνωρισεις κοσμο και θα προσφερεις στο κοινωνικο συνολο, χωρις να επιβαρυνεις κανεναν

Και τον κανεις οποτε θελεις, οσο θελεις

Επεξ/σία από archer100
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eθελοντισμό κτλ κάνεις επειδή σου αρέσει και όχι με την προοπτική να γνωρίσεις κόσμο. Επίσης επειδή έχω περάσει και από αυτό το στάδιο είναι σημαντικό να μπορείς με κάποιο τρόπο να είσαι η "ψυχή" της παρέας ή απλά να μπορείς (όταν το κομμάτι του εθελοντισμού ή του όποιου χόμπυ τελειώνει) να συμμετέχεις στις παρέες που δημιουργούνται και είτε να συζητάς μαζί τους μέσα στο κλίμα των υπολοίπων ή είτε απλά να μπορείς να μπουρδολογείς μέσα στο κλίμα των υπολοίπων. Αλλιως δεν πρόκειται να κοινωνικοποιηθείς αν απλά κάθεσαι και τους κοιτάς ή δεν ξέρεις ή δεν θέλεις να συζητάς όποια σοβαρή κουβέντα ή μπούρδα λένε και οι υπόλοιποι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Σοβαρά τώρα, όλοι έτσι βρίσκουν σχέση πλέον? μέσω ιστοσελίδων? μπορείς να βρεις κάτι σοβαρό που θα κρατήσει έτσι? ε υποθέτω αν δεν μπορείς να εκτεθείς σε γυναίκες αλλιώς....και εγώ μάλλον δεν μπορώ, εκτός ξέρω εγώ αν πηγαίνω σε μπαράκια μόνος αλλά πως τη πέφτεις σε κάποια που είναι με παρέα....εκτός αν βρεις καμία μόνη της. Δεν είμαι πολύ τολμηρός τύπος γενικά αν και μπορεί να έχω αλλάξει τώρα. 

Όπως το πες η δουλειά μου είναι σόλο και για κάποιον σε μεγαλύτερη ηλικία είναι μεγάλο μέρος της κοινωνικής ζωής του, δε ξέρω αν στο μέλλον αλλάξει αλλά για τώρα δε το κόβω. Σκοπεύω να το αλλάξω αυτό στο μέλλον.

Από ότι κατάλαβα , έχεις μια διαδικτυακή επιχείρηση στο σπίτι σου , γουστάρεις την δουλειά σου και την επιχειρηματικότητα αλλά σου λείπει η πραγματική ανθρώπινη επαφή.

Προσπάθησε να τα συνδυάσεις! Πως όμως?

Εστω ότι βγάζεις Χ εισόδημα , αν προσλάβεις 1 άτομο και εργάζεται 8ωρο στον χώρο σου μπορείς να το οργανώσεις έτσι ώστε να βγάζεις τα έξοδα του? (εννοώ με μικρή αύξηση των κερδών σου και ας σου φαίνεται "ανούσιο"). Αν πιστεύεις ότι μπορείς να εκπαιδεύσεις άτομο να συνεισφέρει στην εργασία σου προχώρα και ας σου φαίνεται επικίνδυνο να "μειωθεί" το εισόδημα σου.

Υπάρχει ένα κατώφλι , όπου ελεύθεροι επαγγελματίες "δεν μπορούν" να κάνουν το επόμενο βήμα να ανέβουν το σκαλί και παραμένουν σόλο μια ζωή.

Αυτή η προοπτική , θα σου προσφέρει και γνωριμίες (έστω με την σχέση εργοδότη-εργαζομένου) και που ξέρεις - μπορεί να "κολλήσεις" με κάποιον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχάς, ελπίζω να είσαι καλά τώρα φίλε μου όσον αφορά την υγεία και να έφυγαν ή να μειώθηκαν αρκετά τα προβλήματα υγείας που αντιμετώπιζες.

Δεύτερον, από αυτά που γράφεις και αν κατάλαβα καλά δεν ήσουν ποτέ τόσο κοινωνικό άτομο όσο άλλοι και προτιμούσες να ζεις σόλο ή γενικά προσπαθούσες να ακολουθείς αυτό που κάνει η παρέα. Μην σκας γι' αυτό και μην αγχώνεσαι. Σε καμία περίπτωση δεν είναι σημάδι κατάθλιψης. Και εγώ στην ίδια φάση είμαι όπως και πολλοί άλλοι άνθρωποι. Αν και έχω μία βασική παρέα που θα βγούμε που και που για κανένα καφεδάκι, τις περισσότερες φορές προτιμώ να είμαι μόνος. Μου αρέσει περισσότερο αυτή η ησυχία και η ηρεμία του σπιτιού και να μην έχω κάποιον πάνω από το κεφάλι μου να μου λέει κάθε φορά τα ίδια και τα ίδια για την τάδε γκόμενα, το τάδε αυτοκίνητο, την τάδε ποδοσφαιρική ομάδα, κ.τ.λ.

Τρίτον, μία ερωτική σχέση δεν σημαίνει αναγκαστικά περισσότερη κοινωνική ζωή. Γνωρίζω ζευγάρια από τον περίγυρό μου που βγαίνουν ελάχιστα έξω και προτιμούν και αυτοί την πιο ήσυχη ζωή.  Γενικά όχι πάντως, η δημιουργία μίας τέτοιας σχέσης δεν είναι αναγκαστική για την κοινωνικοποίησή σου.

Τέταρτον, προσπάθησε να ενταχθείς σε διαδυκτιακές ομάδες ή forum που να έχουν τα ίδια ενδιαφέροντα με εσένα. Εγώ π.χ. είμαι σε ομάδες που αφορούν το gaming, το PC building και την τεχνολογία γενικότερα. Προσωπικά, έχω γνωρίσει αρκετά άτομα μέσω αυτών των ομάδων και σε αυτό φυσικά βοήθησε περισσότερο το gaming κομμάτι. Θα σου πρότεινα να ξανασχοληθείς με το gaming. Υπάρχουν τόσες χιλιάδες games για όλα τα γούστα να διαλέξεις και είμαι 100% σίγουρος ότι θα βρεις αρκετά που θα σου κάνουν το ''κλικ'' έτσι ώστε να ξαναφουντώσει η φλόγα σου για το συγκεκριμένο χόμπι. Εμένα προσωπικά το gaming με βοήθησε αρκετές φορές όταν ένιωθα ψυχικά και ψυχολογικά ''άδειος''. Ήταν και είναι ένα μέσο που με βοήθησε και με βοηθάει πολύ ώστε να ξεφύγω από τα οποιαδήποτε καθημερινά προβλήματα.

Κλείνωντας, να προσθέσω και ένα πιο γενικό σχόλιο που ταιριάζει όμως και στην περίπτωσή σου. Να είσαι πάντα ο εαυτός σου σε ότι και αν κάνεις. Μην ακολουθείς μόδες, πρότυπα και μοτίβα που δυστυχώς μας έμαθαν οι παλιότεροι όπως π.χ. στην Ελλάδα θεωρήσαι ολοκληρωμένος άνθρωπος μόνο αν έχεις κάνει οικογένεια και παιδιά. Να κάνεις πάντα αυτό που γουστάρεις εσύ. Να ασχολείσαι με πράγματα και δραστηριότητες που ηρεμούν το σώμα και την ψυχή σου. Η ψυχική γαλήνη και ηρεμία είναι σημαντικότερη από την εκάστοτε κοινωνική ζωή. 

Επεξ/σία από maniacos93
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...