Προς το περιεχόμενο

Η AMD λανσάρισε τον κορυφαίο Ryzen 9 3950Χ με 16 πυρήνες και 32 threads


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, ikorolis είπε

Το επόμενο μηχάνημα θα είναι με επεξεργαστή AMD Ryzen 9 3950x

και φυσικά θα είναι πρώτη φορά που θα χρησιμοποιήσω υδρόψυξη.

Και εδω ανοικτα θα σου ζητησω, μολις με το καλο τον παρεις, να μας ανεβασεις και ενα βιντεο στυλ REAL WORK benchmark, με την χρηση ολων των πηρυνων.

Δεν μηλαω για cinebench.

Γιατι τα games δεν χρησημοποιουν  ολους τους πηρηνες και δεν θα επρεπε να τον κρινουμε απο τα games (μιας και ποιο game θελει τοσους πηρηνες) τετοιους επεξεργαστες. 

Ετσι ωστε να δουμε και εμεις οι υπολιποι και να ξερουμε  αν αξιζει πραγματικα αυτος ο επεξεργαστης. Φανταζομαι εσυ που τον παιρνεις αυτον τον επεξεργαστη ξερεις γιατι περνεις τοσους πυρηνες και δεν πας σε λιγοτερους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 183
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, torm23 είπε

Γιατί ενώ καταναλώνει 30w λιγότερα από τον Intel χρειάζεται υδροψυξη, ενώ ο Intel με μεγαλύτερη κατανάλωση δεν χρειάζεται; 

Έχω χάσει κάτι; 

Δεν χρειάζεται , απλά για να σου κρατάει παραπάνω ώρα το Turbo θέλεις την Υδρόψυξη, το ίδιο ισχύει και για τον Intel 9900K/KS

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, armagedwnn είπε

Προσπάθησα πάρα πολύ αλλά δεν κατάφερα να καταλάβω τι θες να μου πεις.

2 ώρες πριν, BlueAverage είπε

Δεν πειραζει ψιλα γραμματα.

και γω δυσκολεύτηκα. Να μου ξηγησει κάποιος και μένα να  μπω στο νόημα;

5 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Δεν χρειάζεται , απλά για να σου κρατάει παραπάνω ώρα το Turbo θέλεις την Υδρόψυξη, το ίδιο ισχύει και για τον Intel 9900K/KS

Ξέρεις πόσο παραπάνω σε σχέση με το να έχεις αερόψυξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, svartevarg είπε

 

Ξέρεις πόσο παραπάνω σε σχέση με το να έχεις αερόψυξη;

Εξαρτάτε από την θερμοκρασία περιβάλλοντος, τον φόρτο εργασίας από την εφαρμογή και το σύστημα ψύξης. Νούμερα δεν έχω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, veider είπε

Αυτο ειναι μια καλη ερωτηση που μαλλον θα πρεπει να περιμενουμε μερικες ημερες μεχρι να βγουν συγκριτικα για να μαθουμε

Σε εναν τετοιο επεξεργαστη τι συγκριτικα περιμενει κανεις να δει?

Στο cinebench και στο ACO και στο far cry?? Για άλλη μια φορα το youtube θα γεμισει με τετοιες αμερικανιες. 64c/128thread  cinebench: 658.320pts

and csgo: 43.000.000.354 fps. And So What???? Yea men! Good choice.

Ειναι συγκριτικα για τετοιους επεξεργαστες αυτα?

Στους gamers απευθυνεται? 

Μεχρι στιγμης δεν εχει κυκλοφορησει κατι( εγω παντως δεν εχω βρει), για real work test  σεναριο ,

ουτε για τους προηγουμενους επεξεργαστες.

Και δεν αναφερομαι στο adobe premier και στο handbrake,

ουτε στο obs, και την καραμελιτσα productivity ετσι γενικα και αοριστα των youtubers.

Και για να ειμαστε και πιο ειλικρινεις , που ειναι τα συγκριτικα σε AUTOCAD 3d rendering,

  αλλα και σε τοσα και τοσα προγράμματα με πολυπυρηνες απαιτησεις

σε 12ωρα render, που χρησημοποιουν οι αρχιτεκτονες και οι μηχανικοι?

Δηλ. θα ενιωθες οτι αξιζει αυτος ο επεξεργαστης

αμα εβγαινε ενα αμερικανακι στο youtube και εφερνε συγκριτικα και benchmarks με καλα fps στο GTA V?

Αυτα ειναι σεναρια που βολευουν την ιντελ με τον 9900κ

που δεν μπορει να δουλεψει σε τιποτα αλλο περα απο τα παιχνιδια .

Γιατι απλουστατα απο τις εταιριες εφυγε αποτο παραθυρο λογω θερμοκρασιων σε 100% workload.

Πραγματικα θα ηθελα να αναφερθουν και να παρουσιαστουν καποια βιντεο για τετοιες εφαρμογες.

Ετσι ρε παιδι μου στο φιναλε για να καταλαβει και ο μεσος χρηστης

την αξια ενος επεξεργαστη με τοσους ή και λιγο λιγοτερους πυρηνες.

Xωρις να το αναλωνουμε το πραγμα στο παραμυθακι που βολευει την ιντελ.

Το gaming.

Ασε τους καμμενους gamers που ολη μερα κοιτανε τα fps.

Σε workload τι γινεται? Γιατι καποιος να παει να αγορασει 32 ή 64 πυρηνες?

Ποιο το όφελος?

Ποια η διαφορα με τους 8 ή τους 16?  

Ο υπολογιστης δεν αρχιζει και τελειωνει στο browsing και στο gaming.  

Ειναι φιλικες οι ερωτησεις μου χωρις καμια ερηστικη διαθεση.

Τουλαχιστον αυτοι που θα παρουν τον 3900χ ή τον 3950χ

πιστεύω εχουν να μου δωσουν απάντησεις σε ολα αυτα τα ερωτήματα.

Γιατι αν δεν εχουν και πανε σε τετοιον επεξεργαστη....απλως δεν εχουν που να φανε τα λεφτα τους.

Επεξ/σία από BlueAverage
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BlueAverage είπε

Και εδω ανοικτα θα σου ζητησω, μολις με το καλο τον παρεις, να μας ανεβασεις και ενα βιντεο στυλ REAL WORK benchmark, με την χρηση ολων των πηρυνων.

Δεν μηλαω για cinebench.

Γιατι τα games δεν χρησημοποιουν  ολους τους πηρηνες και δεν θα επρεπε να τον κρινουμε απο τα games (μιας και ποιο game θελει τοσους πηρηνες) τετοιους επεξεργαστες. 

Ετσι ωστε να δουμε και εμεις οι υπολιποι και να ξερουμε  αν αξιζει πραγματικα αυτος ο επεξεργαστης. Φανταζομαι εσυ που τον παιρνεις αυτον τον επεξεργαστη ξερεις γιατι περνεις τοσους πυρηνες και δεν πας σε λιγοτερους.

θα σου μιλήσω ξεκάθαρα

αυτή την στιγμή έχω στο μηχάνημα της υπογραφής μου τον επεξεργαστή της AMD Ryzen 7 2700X με αερόψυξη και με μια από τις καλύτερες υλοποιήσεις σε κάρτα γραφικών της "πράσινης" NVIDIA και συγκεκριμένα της ZOTAC RTX 2070 AMP EXTREME σε πληροφορώ κανένα από τα δύο κύρια εξαρτήματα του υπολογιστή δεν έχει ζοριστεί ούτε σε παιχνίδι ούτε σε εξειδικευμένη εφαρμογή

ακόμα και κατά την διάρκεια παιχνιδιού και streaming

για τους ίδιους λόγους διαλέγω και τον συγκεκριμένο επεξεργαστή για να μπει στο επόμενο μου μηχάνημα και για χάρη του θα χρησιμοποιήσω για πρώτη φορά υδρόψυξη

γνωρίζω ότι δεν θα φτάσω τα όρια του

ούτε θα τον κάνω overclock

ούτε θα κάνω benchmarks

τον αγοράζω και τον βάζω στο επόμενο μου σύστημα γιατί απλά γουστάρω να έχω δυνατό μηχάνημα

νομίζω ότι έχω αυτή την επιλογή

και θα σου πω ότι είπα και σε φίλους μου

το τελευταίο μου σύστημα θα βασίζεται στις νέας γενιάς AMD ThreadRipper οποίος θα έχει δύο κάρτες γραφικών και υδρόψυξη.

δεν θα ξανά ασχοληθώ μετά από αυτό με υπολογιστές.

ελπίζω να σε κάλυψε η απάντηση μου ώστε να μην περιμένεις τσάμπα benchmarks.

φωτογραφίες εννοείται ότι θα ανεβάσω (αλλά δεν θα δεις κάτι το περίεργο) δεν βάζω φωτάκια ούτε UV φωτισμούς κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, ikorolis είπε

θα σου μιλήσω ξεκάθαρα

αυτή την στιγμή έχω στο μηχάνημα της υπογραφής μου τον επεξεργαστή της AMD Ryzen 7 2700X με αερόψυξη και με μια από τις καλύτερες υλοποιήσεις σε κάρτα γραφικών της "πράσινης" NVIDIA και συγκεκριμένα της ZOTAC RTX 2070 AMP EXTREME σε πληροφορώ κανένα από τα δύο κύρια εξαρτήματα του υπολογιστή δεν έχει ζοριστεί ούτε σε παιχνίδι ούτε σε εξειδικευμένη εφαρμογή

ακόμα και κατά την διάρκεια παιχνιδιού και streaming

για τους ίδιους λόγους διαλέγω και τον συγκεκριμένο επεξεργαστή για να μπει στο επόμενο μου μηχάνημα και για χάρη του θα χρησιμοποιήσω για πρώτη φορά υδρόψυξη

γνωρίζω ότι δεν θα φτάσω τα όρια του

ούτε θα τον κάνω overclock

ούτε θα κάνω benchmarks

τον αγοράζω και τον βάζω στο επόμενο μου σύστημα γιατί απλά γουστάρω να έχω δυνατό μηχάνημα

νομίζω ότι έχω αυτή την επιλογή

και θα σου πω ότι είπα και σε φίλους μου

το τελευταίο μου σύστημα θα βασίζεται στις νέας γενιάς AMD ThreadRipper οποίος θα έχει δύο κάρτες γραφικών και υδρόψυξη.

δεν θα ξανά ασχοληθώ μετά από αυτό με υπολογιστές.

ελπίζω να σε κάλυψε η απάντηση μου ώστε να μην περιμένεις τσάμπα benchmarks.

φωτογραφίες εννοείται ότι θα ανεβάσω (αλλά δεν θα δεις κάτι το περίεργο) δεν βάζω φωτάκια ούτε UV φωτισμούς κτλ...

Ευχομαι να τον φτιαξεις και να τον χαρεις. Εστω και στο στριμ ομως οι διαφορες θα φανουν. Αν βεβαια στριμαρεις με επαξεργαστη και οχι με καρτα γραφικων. Και εκει ακομα μπορεις να καταγραψεις διαφορες.

16 λεπτά πριν, ikorolis είπε

θα σου μιλήσω ξεκάθαρα

αυτή την στιγμή έχω στο μηχάνημα της υπογραφής μου τον επεξεργαστή της AMD Ryzen 7 2700X με αερόψυξη και με μια από τις καλύτερες υλοποιήσεις σε κάρτα γραφικών της "πράσινης" NVIDIA και συγκεκριμένα της ZOTAC RTX 2070 AMP EXTREME σε πληροφορώ κανένα από τα δύο κύρια εξαρτήματα του υπολογιστή δεν έχει ζοριστεί ούτε σε παιχνίδι ούτε σε εξειδικευμένη εφαρμογή

ακόμα και κατά την διάρκεια παιχνιδιού και streaming

για τους ίδιους λόγους διαλέγω και τον συγκεκριμένο επεξεργαστή για να μπει στο επόμενο μου μηχάνημα και για χάρη του θα χρησιμοποιήσω για πρώτη φορά υδρόψυξη

γνωρίζω ότι δεν θα φτάσω τα όρια του

ούτε θα τον κάνω overclock

ούτε θα κάνω benchmarks

τον αγοράζω και τον βάζω στο επόμενο μου σύστημα γιατί απλά γουστάρω να έχω δυνατό μηχάνημα

νομίζω ότι έχω αυτή την επιλογή

και θα σου πω ότι είπα και σε φίλους μου

το τελευταίο μου σύστημα θα βασίζεται στις νέας γενιάς AMD ThreadRipper οποίος θα έχει δύο κάρτες γραφικών και υδρόψυξη.

δεν θα ξανά ασχοληθώ μετά από αυτό με υπολογιστές.

ελπίζω να σε κάλυψε η απάντηση μου ώστε να μην περιμένεις τσάμπα benchmarks.

φωτογραφίες εννοείται ότι θα ανεβάσω (αλλά δεν θα δεις κάτι το περίεργο) δεν βάζω φωτάκια ούτε UV φωτισμούς κτλ...

Οσο για τις δυο καρτες γραφικων προσεξε το γιατι την εχω πατησει παλιοτερα. Η πανω τραβαει τον ζεστο αερα της κατω και κανει thermal throtling

Επεξ/σία από BlueAverage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εντωμεταξυ το τμημα marketing της AMD είναι για πολλές κλωτσιές...

Πας να πιάσεις την Intel σε 1080p gaming...(not gonna happen όπως ξέρουμε...)

Και βάζεις συγκριτικό με τα max fps(up to)??:lol:ΜΑΧ FPS!!! σε cpu vs....

Δωράκι για την Intel...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα τη γνώμη μου πρέπει να εμφανιστεί στο παιχνίδι και Τρίτη εταιρία, έστω κ καθαρόαιμη κινέζικη δεν με ενδιαφέρει. Τα ίδια κ τα ίδια κ οι τιμές στο θεό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, @kostis said:

Κατα τη γνώμη μου πρέπει να εμφανιστεί στο παιχνίδι και Τρίτη εταιρία, έστω κ καθαρόαιμη κινέζικη δεν με ενδιαφέρει. Τα ίδια κ τα ίδια κ οι τιμές στο θεό 

Χωρίς x86 άδεια δεν γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, BlueAverage είπε

Ευχομαι να τον φτιαξεις και να τον χαρεις. Εστω και στο στριμ ομως οι διαφορες θα φανουν. Αν βεβαια στριμαρεις με επαξεργαστη και οχι με καρτα γραφικων. Και εκει ακομα μπορεις να καταγραψεις διαφορες.

Οσο για τις δυο καρτες γραφικων προσεξε το γιατι την εχω πατησει παλιοτερα. Η πανω τραβαει τον ζεστο αερα της κατω και κανει thermal throtling

Καταρχήν σε ευχαριστώ

ναι θα τον φτιάξω και θα τον χαρώ μην ανησυχείς

πάντως με τον AMD Ryzen 7 2700X/ZOTAC RTX 2070 AMP EXTREME δεν έχω δει ζόρι ούτε διαφορά είτε στο streaming είτε στο gaming

όσο για τις δύο κάρτες να πω ότι σύμφωνα με την γνωστή ιστοσελίδα αν φτιάξεις μηχάνημα με AMD Ryzen 9 3950x εκτός της υδρόψυξης θες και δύο κάρτες γραφικών γιατί αν κάνετε τα γνωστά "bottleneck" τεστ θα δείτε κάτι που δεν περιμένετε.

δεν φοβάμαι για τις κάρτες γραφικών γιατί θα έχω πάλι την αγαπημένη μου μάρκα "Zotac" στην καλύτερη υλοποίηση της.

ούτε φυσικά για υδρόψυξη καθώς θα προτιμήσω την αγαπημένη μου μάρκα Noctua (σε ανεμιστήρες) εντελώς αθόρυβη.

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

72 MB CACHE 7NM 16 CORES ...... AKOMA ΜΙΛΑΤΕ? ΒΑΛΤΕ ΤΑ 5GHZ ΣΤΟ ...  😉
ΤΟ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ ΤΣΙΠ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΙΑΣΕΤΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΛΕΤΕ ΔΙΠΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΙΝΤΕΛ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΕΤΕ ΠΑΝΩ ΣΑΣ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dpolal είπε

Πόσο καλύτερος είναι ο 3950χ από τον 3900χ για να κοστίζει σχεδόν τα διπλάσια χρήματα;;

250 παραπάνω κοστίζει όχι τα διπλά. Ουσιαστικά κοστίζει 50% παραπάνω από τον 3900Χ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...