Προς το περιεχόμενο

Η AMD λανσάρισε τον κορυφαίο Ryzen 9 3950Χ με 16 πυρήνες και 32 threads


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, BlueAverage είπε

Σε εναν τετοιο επεξεργαστη τι συγκριτικα περιμενει κανεις να δει?

Στο cinebench και στο ACO και στο far cry?? Για άλλη μια φορα το youtube θα γεμισει με τετοιες αμερικανιες. 64c/128thread  cinebench: 658.320pts

and csgo: 43.000.000.354 fps. And So What???? Yea men! Good choice.

Ειναι συγκριτικα για τετοιους επεξεργαστες αυτα?

Στους gamers απευθυνεται? 

Μεχρι στιγμης δεν εχει κυκλοφορησει κατι( εγω παντως δεν εχω βρει), για real work test  σεναριο ,

ουτε για τους προηγουμενους επεξεργαστες.

Και δεν αναφερομαι στο adobe premier και στο handbrake,

ουτε στο obs, και την καραμελιτσα productivity ετσι γενικα και αοριστα των youtubers.

Και για να ειμαστε και πιο ειλικρινεις , που ειναι τα συγκριτικα σε AUTOCAD 3d rendering,

  αλλα και σε τοσα και τοσα προγράμματα με πολυπυρηνες απαιτησεις

σε 12ωρα render, που χρησημοποιουν οι αρχιτεκτονες και οι μηχανικοι?

Δηλ. θα ενιωθες οτι αξιζει αυτος ο επεξεργαστης

αμα εβγαινε ενα αμερικανακι στο youtube και εφερνε συγκριτικα και benchmarks με καλα fps στο GTA V?

Αυτα ειναι σεναρια που βολευουν την ιντελ με τον 9900κ

που δεν μπορει να δουλεψει σε τιποτα αλλο περα απο τα παιχνιδια .

Γιατι απλουστατα απο τις εταιριες εφυγε αποτο παραθυρο λογω θερμοκρασιων σε 100% workload.

Πραγματικα θα ηθελα να αναφερθουν και να παρουσιαστουν καποια βιντεο για τετοιες εφαρμογες.

Ετσι ρε παιδι μου στο φιναλε για να καταλαβει και ο μεσος χρηστης

την αξια ενος επεξεργαστη με τοσους ή και λιγο λιγοτερους πυρηνες.

Xωρις να το αναλωνουμε το πραγμα στο παραμυθακι που βολευει την ιντελ.

Το gaming.

Ασε τους καμμενους gamers που ολη μερα κοιτανε τα fps.

Σε workload τι γινεται? Γιατι καποιος να παει να αγορασει 32 ή 64 πυρηνες?

Ποιο το όφελος?

Ποια η διαφορα με τους 8 ή τους 16?  

Ο υπολογιστης δεν αρχιζει και τελειωνει στο browsing και στο gaming.  

Ειναι φιλικες οι ερωτησεις μου χωρις καμια ερηστικη διαθεση.

Τουλαχιστον αυτοι που θα παρουν τον 3900χ ή τον 3950χ

πιστεύω εχουν να μου δωσουν απάντησεις σε ολα αυτα τα ερωτήματα.

Γιατι αν δεν εχουν και πανε σε τετοιον επεξεργαστη....απλως δεν εχουν που να φανε τα λεφτα τους.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, πραγματικά δεν υπάρχουν real world tests σε workflow ακόμα και σε εφαρμογές που τις δουλεύει πάρα πολύς κόσμος.

Θα μιλήσω για photo editing μιας και με αυτό ασχολουμε->

Δεν έχω δει πουθενά ούτε ένα bench για παράλληλη/ταυτόχρονη χρήση Photoshop+lightroom. Π.χ να κάνεις export στο Lightroom 2000 photo και παράλληλα να δουλεύεις ~100 στο Photoshop(μια-μια προφανώς) η κάτι αντίστοιχο τελοσπαντων.

Δεν έχω δει πουθενά να γίνετε λόγος για affinity στα cores/εφαρμογη και το τι κερδίζεις/χάνεις σε κάθε περίπτωση.

Τι αποκρισιμοτητα έχει το Lightroom ενώ κάνει import/export ώστε να μπορείς να συνεχίζεις να δουλεύεις παράλληλα σε άλλο φάκελο.

Ίσως επειδή είναι σχετικά δύσκολη διαδικασία να τυποποιηθεί και να μετρηθεί.

Υ.Γ Προφανώς είμαι βέβαιος ότι αντίστοιχα case scenarios θα παίζουν για μηχανικούς, αρχιτέκτονες, τοπογράφους και χίλιους δυο αλλους, αλλά πουθενά καμία αναφορά.

Και όσο αναφορά τον 3950x, εάν και μαλλων δεν τον φτάνω οικονομικά και το τωρινό workload μου δεν τον δικαιολογεί(μέχρι τώρα δουλεύω ελαχιστοτατα premiere+ after effects,  θα θελα ομως να ασχοληθώ σοβαρά τον επόμενο χρόνο),εάν έβρισκα κάπου αναφορά ότι δίνοντας affinity 3-4c στο Lightroom,3-4c στο Photoshop και 6-8c στο premiere η ae (αφήνοντας και 1-2c ελευθερο για λειτουργικό/mail/upload) θα δουλευανε όλα οκ -με εξαίρεση τους χρόνους του export- ίσως έκανα την υπέρβαση.

Κρίνοντας από τον τωρινό i7 4710 μου που τα καταφέρνει μεμονωμένα σε Lightroom/Photoshop και ζοριζετε σε premiere και το ae είναι "unplayable" λογικά θα πρέπει να στέκει το σκεπτικό μου για το affinity που περιεγραψα(προφανώς συζητάμε και για 64gb/128gb ram)

 

Επεξ/σία από @topos
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 183
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, BlueAverage είπε

Και εδω ανοικτα θα σου ζητησω, μολις με το καλο τον παρεις, να μας ανεβασεις και ενα βιντεο στυλ REAL WORK benchmark, με την χρηση ολων των πηρυνων.

Δεν μηλαω για cinebench.

Γιατι τα games δεν χρησημοποιουν  ολους τους πηρηνες και δεν θα επρεπε να τον κρινουμε απο τα games (μιας και ποιο game θελει τοσους πηρηνες) τετοιους επεξεργαστες. 

Ετσι ωστε να δουμε και εμεις οι υπολιποι και να ξερουμε  αν αξιζει πραγματικα αυτος ο επεξεργαστης. Φανταζομαι εσυ που τον παιρνεις αυτον τον επεξεργαστη ξερεις γιατι περνεις τοσους πυρηνες και δεν πας σε λιγοτερους.

Δεν ειναι κ τοσο δυσκολο. Ολοι σκεφτομαστε ενα καποιο προγραμμα οταν μιλαμε για επιδοσεις. Η απαντηση ομως ειναι στο multitasking.

Θυμαμαι παλια που ασχολιομουν με dvd κ καψιματα, ειχα εναν 4πυρηνο που σε παιχνιδια κρατουσε καλα. Στα δισκακια ομως για να ειμαι αποδοτικοτερος ειχα κυκλο εργασιων ανοιχτο ταυτοχρονα. Εκει εμπαινε μονιμα στα κοκκινα. Ειχα ταυτοχρονα ανοιχτο σπαστηρι που ριπαριζε, απο διπλα συμπιεστηρι που μετετρεπε, κ καυτηρι που εγραφε στα δισκακια. Κ οταν αυτα δουλευαν για ωρα, ανοιγα κ κανα μπραουζερ να κατεβαζω κ τιποτε+σερφαρω. Οποτε ολα δουλευαν στο φουλ. Εκει εβλεπα τα ορια του υπολογιστη μου. Οχι σε games, που τοτε τερματιζαν εναν πυρηνα μονο. 

Καπως ετσι (αλλα με καινουργιο software) θεωρω οτι καποιος μπορει ευκολα να δει την αποδοτικοτητα περισσοτερων πυρηνων. Κανοντας πολλες δουλειες μαζι. Οχι με μια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, ShooterX είπε

Σοβαρά τώρα...Δεν έχεις δει πουθενά διαφήμιση  <Best gaming cpu>B)??Γιατί ΓΙΑ αυτό πουλιέται ο 9900k...

Δεν τον κάνουν τα cores/threads τον καλύτερο ΑΛΛΑ τα ρολόγια...

Υπάρχουν και φτηνότερες λύσεις πλέον αν θες cores/threads :

παλιότερο Threadripper η Intel HEDT :

8cores/16t me 380€ 

https://geizhals.eu/intel-core-i7-9800x-bx80673i79800x-a1910522.html?hloc=at&hloc=de&hloc=eu&hloc=pl&hloc=uk

10c/20t με 580€...

https://geizhals.eu/intel-core-i9-9820x-bx80673i99820x-a1910523.html?hloc=at&hloc=de&hloc=eu&hloc=pl&hloc=uk#offerlist

EDIT.

Μιας και μιλαμε για τον αν χρειαζεται 8c/16t για gaming .. :

https://medium.com/performance-at-intel/core-scaling-and-gaming-performance-how-many-cores-do-you-need-8b45c0f3e4a3

9900k :

ct.png.b05b602152cc8f7dce3841d5fa7f6a60.png

9980xe

ct2.png.adba63a0291171dc69e72637ac06522b.png

Ξέχασες τα 6C/12T όπως ο 3600 που κάνει 200 ευρώ 

Για δείξε μου διάφορα εκεί; Ειδικά αν ανέβεις και στα 1440p με high settings δεν υπάρχει καμία διαφορά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ShooterX είπε

 Εντωμεταξυ το τμημα marketing της AMD είναι για πολλές κλωτσιές...

Πας να πιάσεις την Intel σε 1080p gaming...(not gonna happen όπως ξέρουμε...)

Και βάζεις συγκριτικό με τα max fps(up to)??:lol:ΜΑΧ FPS!!! σε cpu vs....

Δωράκι για την Intel...

Φιλε μου μηπως εισαι  ο κλασσικος καμμενος gamer( όπως και πολλοι άλλοι βεβαια)?

Ναι εκεινος, που στον υπολογιστη το μονο που ξερει να δει, 

ειναι gaming και το afterburner?

Μήπως εισαι εκεινος που, την μόνη αξιολογηση που ξερει για τα pc ειναι τα game benchmarks

και εχει μεσανυχτα για όποια αλλη δουλεια στους υπολογιστες?

Μηπως εσαι εκεινος που καιγεται ολη του την μερα στο lol και στα games και τίποτα αλλο δεν εχει να πει? 

Μηπως εισαι απο εκεινους που οταν του πει κάποιος για το archicad παραδειγμα

θα τον κοιτα με το βλεμμα της ηλιθιας αγελαδας?

Λεω μηπως, ξερεις.....εκεινα τα τυπάκια , που και τον επεξεργαστη απο τον σερβερ της google να του φερουν με τους 1024 πυρηνες,

 θα κοιταει τα fps στο csgo και στο GTA.

Μηπως λεω εισαι απο εκεινους τους ιδιμονες του χωρου των υπολογιστων, οπου

το μόνο που ξερει και μπορει να κανει για να δοκιμασει εναν επεξεργαστη

ειναι να τρεξει το far cry να δει αν θα βγαλει τα 1000 fps? 

Μηπως  εισαι απο εκεινους που δεν ξερει να δουλεψει ούτε την ζωγραφικη των windows?

Ναι ρε παιδι μου, ξερεις ποιους λεω. 

Τους τρολεραδες. 

Οι τρολ ξερεις.... κλασσικα.......ειναι τελειως αμορφωτο στον υπολογιστη.

Ακομα μονο παιζει με τα παιχνιδακια του δεν ξερει να κανει κατι αλλο. 

Ειναι ξερολας και εχει άποψη ακομα και για επεξεργαστες σαν τον Intel xeon ή 3950χ  ή τους threadripper. 

Ναι θα παρει πληροφοριες απο το twitch αν κανει καλο stream o ταδε επεξεργαστης,

και ετσι θα εχει "πληρη αποψη" και θα ξερει τι λεει περι πολυπυρηνης εφαρμογης στους επεξεργαστες. 

Θα σου πουλαει και μουρη στο τελος " Ξερεις εγω ξερω απο υπολογιστες οπως δεν ξερεις εσυ" και άλλα τετοια πολλα.

Ξερει πολλα αλλα.......στην δική του κοσμαρα ομως.

Οχι στον πραγματικο κοσμο. Ναι στην δουλεια.

Εκει που χρησημοποιουνται αυτοι οι επεξεργαστες.

Μηπως ρε φιλαρακι εισαι και εσυ απο αυτους?

Δεν νομιζω. Τετοια ξεφτιλα? 

 

 

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, BlueAverage είπε

Ευχομαι να τον φτιαξεις και να τον χαρεις. Εστω και στο στριμ ομως οι διαφορες θα φανουν. Αν βεβαια στριμαρεις με επαξεργαστη και οχι με καρτα γραφικων. Και εκει ακομα μπορεις να καταγραψεις διαφορες.

Οσο για τις δυο καρτες γραφικων προσεξε το γιατι την εχω πατησει παλιοτερα. Η πανω τραβαει τον ζεστο αερα της κατω και κανει thermal throtling

Η πανω είναι +10 βαθμούς περίπου απο την κάτω αλλά αν είναι καλές υλοποιήσεις δεν κάνει throttling.

Επίσης σε threadripper μητρική μπορει να την βάλει στο 3σλοτ για να μην επηρεάζεται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Agony είπε

Μιας και εχω αρκετα χρονια να ασχοληθώ.

Ισχυει ακομα ο κανονας καλυτερη ψυξη , αθόρυβη χωρις προβληματα Noctua?

Η εχει βγει κατι καλυτερο σε χυχτρες ?

Η τα υδροψυκτα πλεον εχουν καλες επιδόσεις , χωρις θορυβο , χωρις κυκλοφορητες να κολλάνε και να κανουν το κλασικο ήχο , διαρροές κτλ.κτλ ? Βλεπω αρκετους και βαζουν υδροψυξη οκ καταλαβαινω οτι προφανος θα ειναι με 2 η 3 θεσεων ψυγεία για να αποδώσουν ομως ολα τα αλλα ειναι οκ ?

 

Noctua από ότι φαίνεται και το 2019 !!

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορει το 240αρι AIO μπορουν και οι μεγαλες noctua και πολλες ακομα μεγαλες ψυκτρες (800g+) με 12αρια sp fans σε push/pull, σιγουρα δεν κανει η prism και καλυτερα που δεν την εδωσαν, τσαμπα κραξιμο θα ετρωγαν. Πραγματικη υδροψυξη ειναι μονο open loop και μην νομιζετε οτι κανει και τιποτα τρελο σε αυτα τα cpu οπως δουλευουν και με την επιφανεια που εχουν τα transistor τους, απλα ο 3950x (οπως και ο 3900x) εχουν 2πλο die, οποτε οσο νανε βγαζουν θερμοτητα στο συστημα και την ψυκτρα την θελεις οσο το δυνατον πιο κρυα για να μαζεψεις τα spikes που κανουν και να πιανουν πιο μεγαλο boost.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, BlueAverage είπε

Φιλε μου μηπως εισαι  ο κλασσικος καμμενος gamer( όπως και πολλοι άλλοι βεβαια)?

Ναι εκεινος, που στον υπολογιστη το μονο που ξερει να δει, 

ειναι gaming και το afterburner?

Μήπως εισαι εκεινος που, την μόνη αξιολογηση που ξερει για τα pc ειναι τα game benchmarks

και εχει μεσανυχτα για όποια αλλη δουλεια στους υπολογιστες?

Μηπως εσαι εκεινος που καιγεται ολη του την μερα στο lol και στα games και τίποτα αλλο δεν εχει να πει? 

Μηπως εισαι απο εκεινους που οταν του πει κάποιος για το archicad παραδειγμα

θα τον κοιτα με το βλεμμα της ηλιθιας αγελαδας?

Λεω μηπως, ξερεις.....εκεινα τα τυπάκια , που και τον επεξεργαστη απο τον σερβερ της google να του φερουν με τους 1024 πυρηνες,

 θα κοιταει τα fps στο csgo και στο GTA.

Μηπως λεω εισαι απο εκεινους τους ιδιμονες του χωρου των υπολογιστων, οπου

το μόνο που ξερει και μπορει να κανει για να δοκιμασει εναν επεξεργαστη

ειναι να τρεξει το far cry να δει αν θα βγαλει τα 1000 fps? 

Μηπως  εισαι απο εκεινους που δεν ξερει να δουλεψει ούτε την ζωγραφικη των windows?

Ναι ρε παιδι μου, ξερεις ποιους λεω. 

Τους τρολεραδες. 

Οι τρολ ξερεις.... κλασσικα.......ειναι τελειως αμορφωτο στον υπολογιστη.

Ακομα μονο παιζει με τα παιχνιδακια του δεν ξερει να κανει κατι αλλο. 

Ειναι ξερολας και εχει άποψη ακομα και για επεξεργαστες σαν τον Intel xeon ή 3950χ  ή τους threadripper. 

Ναι θα παρει πληροφοριες απο το twitch αν κανει καλο stream o ταδε επεξεργαστης,

και ετσι θα εχει "πληρη αποψη" και θα ξερει τι λεει περι πολυπυρηνης εφαρμογης στους επεξεργαστες. 

Θα σου πουλαει και μουρη στο τελος " Ξερεις εγω ξερω απο υπολογιστες οπως δεν ξερεις εσυ" και άλλα τετοια πολλα.

Ξερει πολλα αλλα.......στην δική του κοσμαρα ομως.

Οχι στον πραγματικο κοσμο. Ναι στην δουλεια.

Εκει που χρησημοποιουνται αυτοι οι επεξεργαστες.

Μηπως ρε φιλαρακι εισαι και εσυ απο αυτους?

Δεν νομιζω. Τετοια ξεφτιλα? 

Προφανώς έχεις κάποιο θέμα...

Διάβασε πάλι τι γράφω και απάντησε ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ..

ΑΣΕ τις υποθέσεις τι μπορεί να είναι ο καθένας σε ένα forum..

Δεν σε ενδιαφέρει.-

ΕΝΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ...Μπορείς να απαντήσεις??

Πότε στα χρονικά των pc όταν θέλαμε να συγκρίνουμε cpus σε gaming (ναι το κάνουν κ αυτό,η ΙΔΙΑ η AMD το κάνει άνοιξε τα μάτια σου, δικό της test είναι..) μετρούσαμε συγκρίνοντας τα MAX fps??

Επειδή μάλλον δεν έχεις ιδέα...Ποτέ...

Αυτό έγραψα...ούτε σύγκριση έκανα ούτε τπτ..

Επίσης κανε κάτι για τον τρόπο σύνταξης σου..Κουράζει...Εντελώς φιλικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, ikorolis είπε

Καταρχήν σε ευχαριστώ

ναι θα τον φτιάξω και θα τον χαρώ μην ανησυχείς

πάντως με τον AMD Ryzen 7 2700X/ZOTAC RTX 2070 AMP EXTREME δεν έχω δει ζόρι ούτε διαφορά είτε στο streaming είτε στο gaming

όσο για τις δύο κάρτες να πω ότι σύμφωνα με την γνωστή ιστοσελίδα αν φτιάξεις μηχάνημα με AMD Ryzen 9 3950x εκτός της υδρόψυξης θες και δύο κάρτες γραφικών γιατί αν κάνετε τα γνωστά "bottleneck" τεστ θα δείτε κάτι που δεν περιμένετε.

δεν φοβάμαι για τις κάρτες γραφικών γιατί θα έχω πάλι την αγαπημένη μου μάρκα "Zotac" στην καλύτερη υλοποίηση της.

ούτε φυσικά για υδρόψυξη καθώς θα προτιμήσω την αγαπημένη μου μάρκα Noctua (σε ανεμιστήρες) εντελώς αθόρυβη.

χρειαζεται να εχεις πολυ καλο airflow στο κουτι απλα. Εγω την ειχα πατήσει τοτε ,τωρα που το σκεφτομαι , γιατι δεν ηταν σωστο  το αιρφλος στο κουτι μου. Θα σου προτεινα να βαλεις ανεμηστηρες στο κατω μερος του κουτιου να δινουν αερα στις καρτες. Οσο για τον 3950χ θα δεις την δυναμη του μολις στρημαρεις σε 4κ 60. Εκει θα διξει τα δοντια του πραγματικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, BlueAverage είπε

χρειαζεται να εχεις πολυ καλο airflow στο κουτι απλα. Εγω την ειχα πατήσει τοτε ,τωρα που το σκεφτομαι , γιατι δεν ηταν σωστο  το αιρφλος στο κουτι μου. Θα σου προτεινα να βαλεις ανεμηστηρες στο κατω μερος του κουτιου να δινουν αερα στις καρτες. Οσο για τον 3950χ θα δεις την δυναμη του μολις στρημαρεις σε 4κ 60. Εκει θα διξει τα δοντια του πραγματικα.

κουτί δεν έχω επιλέξει ακόμα αν θα πάρω άλλη μάρκα ίσως να ξανά επιλέξω Cougar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ShooterX είπε

Προφανώς έχεις κάποιο θέμα...

Διάβασε πάλι τι γράφω και απάντησε ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ..

ΑΣΕ τις υποθέσεις τι μπορεί να είναι ο καθένας σε ένα forum..

Δεν σε ενδιαφέρει.-

ΕΝΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ...Μπορείς να απαντήσεις??

Πότε στα χρονικά των pc όταν θέλαμε να συγκρίνουμε cpus σε gaming (ναι το κάνουν κ αυτό,η ΙΔΙΑ η AMD το κάνει άνοιξε τα μάτια σου, δικό της test είναι..) μετρούσαμε συγκρίνοντας τα MAX fps??

Επειδή μάλλον δεν έχεις ιδέα...Ποτέ...

Αυτό έγραψα...ούτε σύγκριση έκανα ούτε τπτ..

Επίσης κανε κάτι για τον τρόπο σύνταξης σου..Κουράζει...Εντελώς φιλικά..

 Με ενδιαφερει, φιλε μου τι μπορει να ειναι ο καθενας που γραφει μεσα στο φορουμ, 

γιατι εκει κρινεται και το επίπεδο της συζητησης.

Και με ενδιαφέρει αν θα βρω καλη και σωστή ενημερωση, ή θα βρω επιπεδο ΒΑΒΟΥΡΑ.

Με ενδιαφέρει αν ο συμφουριτης μου ειναι ειναι τρολ ή κρυφοπλαισιακιας ή καμμενο fun boy και ξερεις γιατι? 

Γιατι μπαινω μεσα σε ενα ελληνικο τεχνολογικο φορουμ( που σημαινει οχι μονο για gaming),

 όπως και τοσος άλλος κοσμος βεβαια ,  που θελει να μαθει ,να δει να ενημερωθει,

ισως να αποφασισει και για καποια αγορα του,

και να ανταλαξει αποψεις στο καθε θεμα τεχνολογιας γενικοτερα.

Κοσμος που λατρευει την τεχνολογια.

    Στο φορουμ αυτο λοιπον,  ανοιγετε ενα θεμα για εναν επεξεργαστη 16C/32T ή 32c/64T , και μεθαυριο ισως για εναν 64c/128T ασχέτως AMD. ή Intel.

O οποίος..προσεξε.... αυτος επεξεργαστης απευθυνεται ,κατα κορον σε επαγγελματίες, και γενικα σε χρήστες , με τρελα multitasking.

 Εκει που ο υπολογιστης δεν ειναι χαβαλες και περναω την ωρα μου με browsing, youtube,παιζοντας games

και κανωντας render τα βιντεακια μου που τραβηξα με το κινητο.

(αυτα τα κανεις πολυ ανετα και με εναν 6πυρηνο).

 Αλλα ειναι οπλο δουλειας και επενδυση- κεφαλαιο στην επιχειρηση σου.

Το ξαναλεω. Ειτε αφορα ιντελ ειτε αμδ.

Δεν νομιζω οτι υπαρχει νοημων ανθρωπος, που πυστευει οτι αυτοι οι επεξεργαστες ειναι για εναν gamer.

Περιμενεις λοιπον να διαβασεις κατι που ειναι περα του gaming. Περιμένεις να δεις ποιοι χρησημοποιουν τετοιους επεξεργαστες?

Γιατί θα άξιζε καποιος να δωσει τοσα χρήματα για να αγοράσει ή ακόμα

και να ασχοληθει με αυτον τον επεξεργαστη"?

Εκει που χρησημοποιουνται τι επιδοσεις εχουν? Ειναι καλοι? Ειναι φολες?

Να τους προτιμησω για την δουλεια?

Τί θα κερδισει ενας μεσος χρηστης αν φυγει απο τους 6 πυρηνες και παει στους 12 ή στους 24 ή στους 36?

Και τελος παντων ειναι χρίσημος ενας τετοιος επεξεργαστης και σε ποιο επαγγελμα?

εκει εχει καλες επιδοσεις ή ειναι φολα?

Μηπως οι εταιριες ιντελ και αμδ μας εχουν παρει στο ψιλο και μας δουλευουν?

(Αυτο ειναι το μονο σιγουρο. Γιατι αμα βγαινει η intel me 10c/20t

και η AMD με 16c/32 και μηλανε για FPS σε αυτούς τους επεξεργαστές!!! 

αντι για επιδοσεις render σε επαγγελματικα προγραμματα,

τοτε πρωτοι αυτοι τρολαρουν και τα εχουν ισοπεδωσει ολα.

 Μαλλον υποτιμουν την νοημοσυνη μας).

   Και εκει που διαβαζεις και ψαχνεις την τεχνολογικη ενημέρωση,

πέρα απο το τι λενε τα αμερικανακια στο youtube,

εκει λοιπον πεταγονται μερικοι (συνηθως intel fun boys)

 που δεν ξερουν τιποτα αλλο στον υπολογιστη περα απο το gaming,

και σου αραδιαζουν ενα σκασμο παιχνιδια και fps, κανοντας λες και η ιντελ

τους χαρισε καμια 10ρια επεξεργαστες για να εχουν να παιζουν .

Αυτους λοιπον εγω τους χλευαζω με τον εναν ή τον αλλο τροπο,

και ανοιχτα τους κατακρινω. 

Σε οποιο θεμα και αν μπαινουνε, απλα το λυμαινονται, 

και εγω τους γλενταω.

Το κακο ομως ειναι, οτι ενημερωση δεν υπαρχει στο τελος.

Απλα επιβεβαιωση των γέρων

που μας λενε οτι  τα κομπιουτερ ειναι για να καθομαστε σαν αποχαυλομενα

να παιζουμε ολη μερα παιχνιδια

και δεν εχουν να μας προσφερουν τιποτα αλλλο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BlueAverage είπε

 Με ενδιαφερει, φιλε μου τι μπορει να ειναι ο καθενας που γραφει μεσα στο φορουμ, 

γιατι εκει κρινεται και το επίπεδο της συζητησης.

Και με ενδιαφέρει αν θα βρω καλη και σωστή ενημερωση, ή θα βρω επιπεδο ΒΑΒΟΥΡΑ.

Με ενδιαφέρει αν ο συμφουριτης μου ειναι ειναι τρολ ή κρυφοπλαισιακιας ή καμμενο fun boy και ξερεις γιατι? 

Γιατι μπαινω μεσα σε ενα ελληνικο τεχνολογικο φορουμ( που σημαινει οχι μονο για gaming),

 όπως και τοσος άλλος κοσμος βεβαια ,  που θελει να μαθει ,να δει να ενημερωθει,

ισως να αποφασισει και για καποια αγορα του,

και να ανταλαξει αποψεις στο καθε θεμα τεχνολογιας γενικοτερα.

Κοσμος που λατρευει την τεχνολογια.

    Στο φορουμ αυτο λοιπον,  ανοιγετε ενα θεμα για εναν επεξεργαστη 16C/32T ή 32c/64T , και μεθαυριο ισως για εναν 64c/128T ασχέτως AMD. ή Intel.

O οποίος..προσεξε.... αυτος επεξεργαστης απευθυνεται ,κατα κορον σε επαγγελματίες, και γενικα σε χρήστες , με τρελα multitasking.

 Εκει που ο υπολογιστης δεν ειναι χαβαλες και περναω την ωρα μου με browsing, youtube,παιζοντας games

και κανωντας render τα βιντεακια μου που τραβηξα με το κινητο.

(αυτα τα κανεις πολυ ανετα και με εναν 6πυρηνο).

 Αλλα ειναι οπλο δουλειας και επενδυση- κεφαλαιο στην επιχειρηση σου.

Το ξαναλεω. Ειτε αφορα ιντελ ειτε αμδ.

Δεν νομιζω οτι υπαρχει νοημων ανθρωπος, που πυστευει οτι αυτοι οι επεξεργαστες ειναι για εναν gamer.

Περιμενεις λοιπον να διαβασεις κατι που ειναι περα του gaming. Περιμένεις να δεις ποιοι χρησημοποιουν τετοιους επεξεργαστες?

Γιατί θα άξιζε καποιος να δωσει τοσα χρήματα για να αγοράσει ή ακόμα

και να ασχοληθει με αυτον τον επεξεργαστη"?

Εκει που χρησημοποιουνται τι επιδοσεις εχουν? Ειναι καλοι? Ειναι φολες?

Να τους προτιμησω για την δουλεια?

Τί θα κερδισει ενας μεσος χρηστης αν φυγει απο τους 6 πυρηνες και παει στους 12 ή στους 24 ή στους 36?

Και τελος παντων ειναι χρίσημος ενας τετοιος επεξεργαστης και σε ποιο επαγγελμα?

εκει εχει καλες επιδοσεις ή ειναι φολα?

Μηπως οι εταιριες ιντελ και αμδ μας εχουν παρει στο ψιλο και μας δουλευουν?

(Αυτο ειναι το μονο σιγουρο. Γιατι αμα βγαινει η intel me 10c/20t

και η AMD με 16c/32 και μηλανε για FPS σε αυτούς τους επεξεργαστές!!! 

αντι για επιδοσεις render σε επαγγελματικα προγραμματα,

τοτε πρωτοι αυτοι τρολαρουν και τα εχουν ισοπεδωσει ολα.

 Μαλλον υποτιμουν την νοημοσυνη μας).

   Και εκει που διαβαζεις και ψαχνεις την τεχνολογικη ενημέρωση,

πέρα απο το τι λενε τα αμερικανακια στο youtube,

εκει λοιπον πεταγονται μερικοι (συνηθως intel fun boys)

 που δεν ξερουν τιποτα αλλο στον υπολογιστη περα απο το gaming,

και σου αραδιαζουν ενα σκασμο παιχνιδια και fps, κανοντας λες και η ιντελ

τους χαρισε καμια 10ρια επεξεργαστες για να εχουν να παιζουν .

Αυτους λοιπον εγω τους χλευαζω με τον εναν ή τον αλλο τροπο,

και ανοιχτα τους κατακρινω. 

Σε οποιο θεμα και αν μπαινουνε, απλα το λυμαινονται, 

και εγω τους γλενταω.

Το κακο ομως ειναι, οτι ενημερωση δεν υπαρχει στο τελος.

Απλα επιβεβαιωση των γέρων

που μας λενε οτι  τα κομπιουτερ ειναι για να καθομαστε σαν αποχαυλομενα

να παιζουμε ολη μερα παιχνιδια

και δεν εχουν να μας προσφερουν τιποτα αλλλο.

Ρε φίλε...να απαντήσεις εντός θέματος μπορείς???

Εγώ το έφτιαξα το ss αυτό ?

upto.jpg.7c849a9cce044c19e68788b7d1b0652f.jpg

Είτε Intel είτε Amd ανέβαζε τέτοιου είδους συγκριτικού το ίδιο κράξιμο θα έτρωγε από μένα τουλάχιστον..

Έχει δει κανένας cpu bench έως τώρα να δείχνει αντί για min fps , UP TO???

Είναι η δεν είναι ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΤΙΚΟ??

Βασικά last post από μένα σε αυτό το θέμα γιατί φαίνεται άκρη δεν βγαίνει...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ikorolis είπε

κουτί δεν έχω επιλέξει ακόμα αν θα πάρω άλλη μάρκα ίσως να ξανά επιλέξω Cougar.

Μακρια. Το εχω χρησημοποιεισει σε build. Προσωπικα μονο σε εμφάνηση μου αρεσε.Αν μηλας για το μεγαλο. το απλο ουτε καν. Μιας και θα πας σε 2 καρτες που ειναι μεγαλες, θα ειναι απαραιτητο να τους δινεις μπολικο κρυο αερα. Επελεξε κουτι που να μην εχει κλειστό cover στο κατω μερος. Να μπορεις να εχεις intake botom fans. Πολυ συμαντικο για της καρτες αυτες οι θεσεις. Γνωμη μου Fractal desine mecify c. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/11/2019 στις 5:01 ΜΜ, Agony είπε

Μιας και εχω αρκετα χρονια να ασχοληθώ.

Ισχυει ακομα ο κανονας καλυτερη ψυξη , αθόρυβη χωρις προβληματα Noctua?

Η εχει βγει κατι καλυτερο σε χυχτρες ?

Η τα υδροψυκτα πλεον εχουν καλες επιδόσεις , χωρις θορυβο , χωρις κυκλοφορητες να κολλάνε και να κανουν το κλασικο ήχο , διαρροές κτλ.κτλ ? Βλεπω αρκετους και βαζουν υδροψυξη οκ καταλαβαινω οτι προφανος θα ειναι με 2 η 3 θεσεων ψυγεία για να αποδώσουν ομως ολα τα αλλα ειναι οκ ?

Εχοντας 2 χρονια την nzxt X62 μπορω να πω οτι ειναι πολυ αθορυβη κρατοντας τις θερμοκρασιες σε πολυ καλα επιπεδα του 8700K σε μετριο OC. Διαρροες η θορυβο του κυκλοφορητη δεν εχω καποιο θεμα μεχρι στιγμης. 6 χρονια εγγυηση οποτε οτι παθει σε στελνουν αμεσα νεα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...