Προς το περιεχόμενο

Αποτέφρωση ή όχι?


adi32

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Lezantas26 είπε

προσωπικα ειμαι αθεος (αλλα και να μην ημουν θα ημουν σιγουρα αθρησκος, σιγα μην υποστηριζα αυτο το %&^* που λεγεται εκκλησια) αλλα μια χαρα τα γιορταζω ολα ως παραδοση. απαγορευονται και οι παραδοσιακες γιορτες στους αθεους? :P

ελα ντε απαγορεύεται να τρώει ο vegan μπριζόλα .....................τι πιο λογικό ...............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, makis269 είπε

ελα ντε απαγορεύεται να τρώει ο vegan μπριζόλα .....................τι πιο λογικό ...............

μολις σου εξηγησα δε το βλεπω καθολου θρησκευτικα, αλλα ως μια παραδοσιακη γιορτη. ή μηπως εσυ ξερεις απο που κρατανε σκουφια ολες οι παραδοσεις που εχουμε στην ελλαδα? αμφιβαλλω, αλλα τις γιορταζεις ομως. το ιδιο πραμα ακριβως, μεγαλωσα γιορταζοντας τη γιορτη μου, χριστουγεννα και πασχα, και τωρα που μεγαλωσα και διαλεξα να απομακρυνθω απ την εκκλησια συνεχιζω να τα γιορταζω οπως παντα διοτι ετσι εχω συνηθησει. και σιγα μη σου δωσουμε και λογαριασμο τι θα γιορτασουμε :P

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, mylo είπε

Υγ : επιλογή το να ρίξουν το πτώμα μου στους κροκόδειλους υπάρχει; 

Μου θύμισες τον θείο μου, που επίσης σιχαίνεται όλα αυτά τα παπαδίστικα με τα μνημόσυνα και τα ψυχοσάββατα και τους μαρμάρινους τάφους κ.λπ. κ.λπ.

"Αμα πεθάνω δεν με νοιάζει καθόλου τι θα με κάνουν. Ας με πετάξουν και στα σκουπίδια. Μου αρκεί που με νοιάζονται και να με αγαπάνε τώρα που ζω. Πεθαμένος δεν θα χρειάζομαι τίποτε"!

Αυτά λέει και φρικάρει την θεία μου, που είναι πολύ της εκκλησίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Lezantas26 είπε

μολις σου εξηγησα δε το βλεπω καθολου θρησκευτικα, αλλα ως μια παραδοσιακη γιορτη. ή μηπως εσυ ξερεις απο που κρατανε σκουφια ολες οι παραδοσεις που εχουμε στην ελλαδα? αμφιβαλλω, αλλα τις γιορταζεις ομως. το ιδιο πραμα ακριβως, μεγαλωσα γιορταζοντας τη γιορτη μου, χριστουγεννα και πασχα, και τωρα που μεγαλωσα και διαλεξα να απομακρυνθω απ την εκκλησια συνεχιζω να τα γιορταζω οπως παντα διοτι ετσι εχω συνηθησει. και σιγα μη σου δωσουμε και λογαριασμο τι θα γιορτασουμε :P

λογαριασμό δίνεις στον ΟΤΕ στην ΔΕΗ σε εμένα σαφώς και δεν θα δώσεις τίποτα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτιδήποτε μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να σωθεί άνθρωπος να δωθεί και μετα οτι μεινει (αν μείνει τίποτα) κάψιμο.

Το εχω δηλώσει ρητά στην οικογένεια μου εδω και χρόνια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Arkin είπε

Και μονο η σκεψη μια στο εκατομμυριο να σε θαψουν και να εισαι ζωντανος ειμαι 100% υπερ της αποτεφρωσης. Βεβαια γινομαστε δωρητες οργανων και εχουμε το κεφαλι μας ησυχο μην θαφτουμε ζωντανοι. 

Ενώ αν είσαι ζωντανός και σε κάψουν :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, giotis1982 είπε

Ναι αλλά τα πληρώνεις  μια φορά μόνο στη "ζωή" σου. Να τα λέμε και αυτά. Ενώ εφορία πληρώνω κάθε χρόνο. Άσε μη βάλουν και κάνα ΕΝΦΙΑ και μετά η καύση είνια πιο φθηνή λόγο τετραγωνικών.

Το καλύτερο "μαύρο" χιούμορ.👍

Μια και λόγος για τετραγωνικά, όποιος πάει στο 3ο για οποιοδήποτε λόγο (δυσάρεστο προφανώς) θα δει πως ανάμεσα στους τάφους δεν υπάρχει το παραμικρό κενό στο πλάτος κι ένας ελάχιστος διάδρομος στο μήκος και στα πιο "οικονομικά" τμήματα (ω ναι) η κατάσταση είναι τραγελαφική.

Τα οστά (που δεν αποτεφρώνονται εντελώς όπως γράφτηκε) αποτελούνται από οργανικά και ανόργανα συστατικά. Τα ανόργανα είναι άλατα ασβεστίου και φωσφόρου που δεν καίγονται, επειδή όμως τα οργανικά καίγονται αυτά που βγαίνουν από τον κλίβανο είναι εύθραυστα και θρυμματίζονται εύκολα. Ούτε υπάρχει κανείς που τα χτυπάει ανελέητα, με μηχάνημα γίνεται η διαδικασία.

Όσον αφορά το να σε θάψουν ζωντανό, ούτε για αστείο. Ας μας πει ο επαγγελματίας του χώρου γιατί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, makis269 είπε

σου έυχομαι πραγματικά να νιώσεις κάποια στιγμή τα συναισθήματα που χάνεις απο φιλους και συγγενείς σε εορτές .

Εγώ πάλι θα ευχόμουν οι νευρώνες σου να διασυνδέοταν κάπως μεταξύ τους, αλλά δυστυχώς θαύματα δεν συμβαίνουν.

Αυτό που η θρησκεία επιβάλλεται εξ ορισμού σαν αναφαίρετο συστατικό της ύπαρξης από τη γέννηση σου, σε εξαναγκάζουν σε βάρβαρες τελετές βάφτισης χωρίς τη συγκατάθεση σου(μικρή ηλικία γαρ), σου μαθαίνουν στο σχολείο τα παραμυθάκια της θρησκευτικών χριστιανοταλιμπάν ψευτοπροφητών, αλλά άπαξ και αμφισβητήσεις σε μεγαλύτερη ηλικία το παραμύθι τους κατάσσεσαι ως συστημικός, μόνο η ψυχολογία μπορεί να το εξετάσει. 

Ναι θα γιορτάσω τη γιορτή μου όποτε γουστάρω ως στοιχείο παράδοσης, αφού του αφαιρέσω κάθε χριστιανική έννοια. Μου το επέβαλλες μέχρι τα 17-18 μου που άρχισα να αμφισβητώ, οπότε θα το γιορτάζω με ποτάκι και φίλους. Ναι θα γιορτάσω τα Χριστούγεννα,ως μικρές χαρούμενες διακοπές, άνευ χριστιανικού χαρακτήρα. 

Όταν πάψετε να επιβάλλετε έθιμα και καταστάσεις χριστιανικού χαρακτήρα και μεγαλώνετε τους πολίτες με κοινωνικά χαρακτηριστικά, τότε ας συζητήσουμε εκ νέου, περιπτώσεις άπιστων που γιορτάζουν. Μέχρι τότε βούλωστε το ρημάδι και πετάξτε κανά ευρώ στο παγκάρι, ώστε να ξεφορτωθούμε από τον κρατικό κορβανό, ότι πιο παλαιολιθικό υπάρχει. 

Επεξ/σία από christakos07
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Εγώ πάλι θα ευχόμουν οι νευρώνες σου να διασυνδέοταν κάπως μεταξύ τους, αλλά δυστυχώς θαύματα δεν συμβαίνουν.

Γιατί αγαπητέ μου γίνεσαι τόσο αγενής. Έχεις κάποιο πρόβλημα; Τι το κακό είπε και αντιδράς έτσι;

Απάντησέ μου σε παρακαλώ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, makis269 είπε

Καθετα οχι αποτέφρωση ,

ειμαι χριστιανός ορθόδοξος και ειναι τιμή μου να γίνει after life οτι λέει η θρησκεία μου.

και πολλοί το παίζουν άθεοι αλλα γιορτάζουν κάθε χρόνο την ονομαστική εορτή τους τα χριστούγεννα το πάσχα ,ειναι κατι σαν τους αριστερούς με αμερικάνικο ή δυτικό αμάξι και δεξιά τσέπη .

Δεξιους αθεους δε ξερεις εσυ? Οι περισσοτεροι ειναι σταναρ αθεοι, και οι ακροδεξιοι με το ενα ποδι στη κολαση ( εκει η καυση ειναι δωρεαν)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, christakos07 είπε

 

Αυτό που η θρησκεία επιβάλλεται εξ ορισμού σαν αναφαίρετο συστατικό της ύπαρξης από τη γέννηση σου, σε εξαναγκάζουν σε βάρβαρες τελετές βάφτισης χωρίς τη συγκατάθεση σου(μικρή ηλικία γαρ), σου μαθαίνουν στο σχολείο τα παραμυθάκια της θρησκευτικών χριστιανοταλιμπάν ψευτοπροφητών, αλλά άπαξ και αμφισβητήσεις σε μεγαλύτερη ηλικία το παραμύθι τους κατάσσεσαι ως συστημικός, μόνο η ψυχολογία μπορεί να το εξετάσει. 

Ναι θα γιορτάσω τη γιορτή μου όποτε γουστάρω ως στοιχείο παράδοσης, αφού του αφαιρέσω κάθε χριστιανική έννοια. Μου το επέβαλλες μέχρι τα 17-18 μου που άρχισα να αμφισβητώ, οπότε θα το γιορτάζω με ποτάκι και φίλους. Ναι θα γιορτάσω τα Χριστούγεννα,ως μικρές χαρούμενες διακοπές, άνευ χριστιανικού χαρακτήρα. 

Όταν πάψετε να επιβάλλετε έθιμα και καταστάσεις χριστιανικού χαρακτήρα και μεγαλώνετε τους πολίτες με κοινωνικά χαρακτηριστικά, τότε ας συζητήσουμε εκ νέου, περιπτώσεις άπιστων που γιορτάζουν. Μέχρι τότε βούλωστε το ρημάδι και πετάξτε κανά ευρώ στο παγκάρι, ώστε να ξεφορτωθούμε από τον κρατικό κορβανό, ότι πιο παλαιολιθικό υπάρχει. 

Θα συμφωνούσα αν δεν το περιορίζες μόνο στην χριστιανική θρησκεία 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, telis είπε

Θα συμφωνούσα αν δεν το περιορίζες μόνο στην χριστιανική θρησκεία 

Θρησκευτικού χαρακτήρα εννοούσα. Αλλά δυστυχώς η κυρίαρχη θρησκεία στη χώρα είναι ο χριστιανισμός. Οπότε ξεκινάω ειδικά και μετέπειτα γενικεύω.

14 λεπτά πριν, dimpa16 είπε

Γιατί αγαπητέ μου γίνεσαι τόσο αγενής. Έχεις κάποιο πρόβλημα; Τι το κακό είπε και αντιδράς έτσι;

Απάντησέ μου σε παρακαλώ.

Στην προηγούμενη απάντηση έκραζε κοινωνικές ομάδες, επειδή αμφισβητούν την κυρίαρχη τάση.

Μια κυρίαρχη τάση που την έχουν επιβάλλει και αν την αμφισβητήσεις δεν πρέπει να έχεις δικαίωμα σε τίποτα. Κανένας διάλογος με θρησκευτικά τζιχάντ.

Επεξ/σία από christakos07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μας νοιαζει τωρα αν καποιος ειναι υπερ ή κατα, σε μια υποτιθεται συγχρονη δυτικη κοινωνια, ειναι αυτονοητο ο καθενας να μπορει να επιλεξει και να εχει διαθεσιμες τις επιλογες του τελους του. Ακομα και η Εκκλησια της Ελλαδος δεν λεει οτι ειναι κατα της αποτεφρωσης, απλα επι της ουσιας υπενθυμιζει τι οριζει το δογμα της, και οσοι πιστοι της αν θελουν ας την ακουσουν. Αλλα ας την πληρωνουν και οσοι επιλεγουν αυτη την πιστη, προτιμω να πηγαινουν τα λεφτα μας σε ιατρους παρα σε παρασιτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...