Προς το περιεχόμενο

Το iOS 13.2.2 διορθώνει το πρόβλημα του multitasking


timk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και καποια αλλα κινεζοπαιδια ακομα παρακαλανε για MIUI 11 και emui 10 σε κινητα που κοστιζαν απο 600 εως 1000 Ε 

απλα αστειο να σχολιαζετε για τα updates  σε ios συσκευες ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
55 minutes ago, Watchfreek said:

Ωραία απάντηση.10χρονου.Δεν είσαι εσύ αυτός που έδωσε το xs max και 700€ για να πάρει το 11 pro max.

Μα ίσα ίσα απάντησα σοβαρά και σου περιέγραψα ένα σενάριο αγοράς με καλύτερα specs και μάλιστα στη μισή τιμή! Και δεδομένου πως σιχαίνεσαι το iOS, το Android είναι η ιδανική επιλογή για σένα! Δεν καταλαβαίνω την έκρηξή σου (aspa_tsina.jpg)!

44 minutes ago, Watchfreek said:

Πόσο χρονών είσαι?

 

43 minutes ago, D.Luffy said:

35. Εσύ?

Εγώ που είμαι 41 θα με σέβεστε περισσότερο! :ph34r:

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Είναι γεγονός ότι αν κάποιος "power user" θέλει πρόσβαση σε αρχεία συστήματος για διάφορες παραμετροποιήσεις, το android του προσφέρει αυτή την ελευθερία. Κανείς δεν διαφωνεί σε αυτό. 

Αν αυτό ήταν από την αρχή το point σου, καλύτερα να το έλεγες από πριν γιατί η μεταφορά αρχείων συγκεκριμένα ως δυνατότητα, πλέον στη σημερινή εποχή μπορεί να γίνει και χωρίς καλώδια. 

Προφανώς διαλέγεις και παίρνεις καθώς και τα δυο οικοσυστήματα έχουν διαφορετικά πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα.

Φίλε μου μην νομίζεις πως θεωρώ άχρηστο το ios. Όπως έγραψα και ποιο πάνω το χρησιμοποιώ κι ο ίδιος. Ο λόγος είναι πως η αισθητική και η ομοιογένεια με την οποία λειτουργούν οι εφαρμογές του,  μου αρέσει πολύ περισσότερο από του adroid. Χρήσιμη όμως είναι η κριτική που ζητάει από τον κατασκευαστή περισσότερα και κυρίως τα αυτονόητα. Όχι το λιβάνισμα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Chrisito είπε

Καλά οι iphone χρηστες ήσασταν ανακαθεν για γέλια.

Αλλα ρε παιδια κι εσεις οι android καταντήσατε για κλαμματα με τις κοτσάνες που πετάτε.

Να υποθεσω τα γραφεις αυτα σαν κατοχος 3310?

Η εχεις Windows Phone και νιωθεις περιφανος/''ξεχωριστο''? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fotoalexandros είπε

Φίλε μου μην νομίζεις πως θεωρώ άχρηστο το ios. Όπως έγραψα και ποιο πάνω το χρησιμοποιώ κι ο ίδιος. Ο λόγος είναι πως η αισθητική και η ομοιογένεια με την οποία λειτουργούν οι εφαρμογές του,  μου αρέσει πολύ περισσότερο από του adroid. Χρήσιμη όμως είναι η κριτική που ζητάει από τον κατασκευαστή περισσότερα και κυρίως τα αυτονόητα. Όχι το λιβάνισμα.  

Αυτή η αισθητική όμως και κυρίως η ομοιογένεια που σου αρέσει, προυποθέτει και κάποιους περιορισμούς ώστε να παραμείνει όπως έχει. Είναι γενικά μια φιλοσοφία και πολιτική αυτής της εταιρίας ευτυχώς ή δυστυχώς. Ούτε εγώ συμφωνώ με όλα όσα κάνει.

Τώρα, η αλήθεια είναι ότι δεν θεωρώ την πρόσβαση στα αρχεία του συστήματος ή τη μεταφορά αρχείων μέσω USB τόσο απαραίτητη εφόσον (το τονίζω) μπορώ να την κάνω με άλλους τρόπους. Ενδεικτικά σου είπα ότι προσωπικά δεν χρησιμοποιώ αυτή τη "δυνατότητα" ούτε στις Android συσκευές μου καθώς προτιμώ να έχω έναν ενιαίο φάκελο για όλες τις συσκευές μου με ταυτόχρονη πρόσβαση.

Τώρα όσο αναφορά το παράδειγμα που είπες με την ταχύτητα του upload σε μεγάλα αρχεία, μπορώ και γω να αντιπαραθέσω λέγοντας τι γίνεται αν θέλω να μεταφέρω όγκο 2-3Tb από το PC της δουλειάς μου. Μπορώ χρησιμοποιήσω το τηλέφωνό μου ως μέσο αποθήκευσης σε αυτή την περίπτωση? Ή μήπως ένας εξωτερικός σκληρός θα ήταν καλύτερη ιδέα?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπωσδήποτε τόσο μεγάλα αρχεία απαιτούν δίσκο, σε μεσαίου μεγέθους αρχεία που είναι η πλειονότητα, ως συνήθως μερικών γιγα, είναι χρήσιμο και απαραίτητο. Το να κανείς upload δεν είναι πρακτικό πάντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, fotoalexandros είπε

Φίλε μου μην νομίζεις πως θεωρώ άχρηστο το ios. Όπως έγραψα και ποιο πάνω το χρησιμοποιώ κι ο ίδιος. Ο λόγος είναι πως η αισθητική και η ομοιογένεια με την οποία λειτουργούν οι εφαρμογές του,  μου αρέσει πολύ περισσότερο από του adroid. Χρήσιμη όμως είναι η κριτική που ζητάει από τον κατασκευαστή περισσότερα και κυρίως τα αυτονόητα. Όχι το λιβάνισμα.  

Κοιτά από την στιγμή που το iOS δουλεύει με sandbox και κάθε εφαρμογή μπορεί να διαβάσει και να γράψει μόνο στο δικό της box προφανώς και δεν θα επιτρέπει οποιαδήποτε άλλη εφαρμογή να αλωνίζει. Είναι από τους βασικότερους λόγους που το iOS είναι γρήγορο και ασφαλέστερο και δεν νομίζω Ότο αξίζει να χαραμιστεί ένα τέτοιο future απλά κ μόνο για την χάρη κοινών file manager. 
σου επιτρέπει να μεταφέρεις ας πούμε ένα αρχείο exe στον χώρο της συσκευής αλλά σίγουρα δεν έχεις κανέναν λόγο να τρέξεις ένα τέτοιο αρχείο σε ένα iOS. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Rockdye είπε

Κοιτά από την στιγμή που το iOS δουλεύει με sandbox και κάθε εφαρμογή μπορεί να διαβάσει και να γράψει μόνο στο δικό της box προφανώς και δεν θα επιτρέπει οποιαδήποτε άλλη εφαρμογή να αλωνίζει. Είναι από τους βασικότερους λόγους που το iOS είναι γρήγορο και ασφαλέστερο και δεν νομίζω Ότο αξίζει να χαραμιστεί ένα τέτοιο future απλά κ μόνο για την χάρη κοινών file manager. 
σου επιτρέπει να μεταφέρεις ας πούμε ένα αρχείο exe στον χώρο της συσκευής αλλά σίγουρα δεν έχεις κανέναν λόγο να τρέξεις ένα τέτοιο αρχείο σε ένα iOS. 

Φυσικά και συμφωνώ, αλλά αυτή είναι η μια ανάγνωση. Θα μπορούσε κάτι τέτοιο να το αφήσει στην ευχέρια του κάθε χρήστη, ξεκινώντας αρχικά με κλειδωμένη την όποια δυνατότητα. Ο λόγος όμως που δεν κάνει το αυτονόητο, είναι ώστε να τις δεσμεύει αποκλειστικά μέσα στο δικό της οικοσύστημα. Στο βάθος πρόκειται για μονοπωλιακές τακτικές αλλά εφαρμοσμένες με έξυπνο τρόπο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, fotoalexandros είπε

Φυσικά και συμφωνώ, αλλά αυτή είναι η μια ανάγνωση. Θα μπορούσε κάτι τέτοιο να το αφήσει στην ευχέρια του κάθε χρήστη, ξεκινώντας αρχικά με κλειδωμένη την όποια δυνατότητα. Ο λόγος όμως που δεν κάνει το αυτονόητο, είναι ώστε να τις δεσμεύει αποκλειστικά μέσα στο δικό της οικοσύστημα. Στο βάθος πρόκειται για μονοπωλιακές τακτικές αλλά εφαρμοσμένες με έξυπνο τρόπο. 

Ναι αλλά για να το κάνει αυτό, θα πρέπει να καταργήσει την φιλοσοφία του sandbox όποτε να θυσιάσει όλα τα υπόλοιπα. Αυτό αλλάζει όλο το λειτουργικό, δεν είναι ότι απλά έχει «κλειδωμένες» δυνατότητες. Είναι σαν να ζητάς από Windows να σου δώσουν την δυνατότητα να μην έχεις registry.  Δεν υπάρχει κάτι που να καλύπτει 100% ανάγκες. Ζυγίζεις θετικά αρνητικά για την χρήση που θες και πας σε ότι είναι πιο ιδανικό για σένα. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει τιποτα σε pc πέρα από τα windows, γιατί για μένα απλά δουλεύουν όπως θέλω. Ξέρω Ότι δεν είναι τέλεια.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Μα ίσα ίσα απάντησα σοβαρά και σου περιέγραψα ένα σενάριο αγοράς με καλύτερα specs και μάλιστα στη μισή τιμή! Και δεδομένου πως σιχαίνεσαι το iOS, το Android είναι η ιδανική επιλογή για σένα! Δεν καταλαβαίνω την έκρηξή σου (aspa_tsina.jpg)!

Εγώ που είμαι 41 θα με σέβεστε περισσότερο! :ph34r:

Όποιος παραπονιέται για τα bugs πάει σε android. Λογική 41χρόνου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι έτσι. Επί παραδείγματι στο ios 13 ξεκλείδωσε την πρόσβαση σε εξωτερικές συσκευές μετά από τόσα χρόνια, αν και όχι τελείως, (μην πάρουμε και πολύ θάρρος). Με τον ίδιο πυρήνα ασφαλείας και το sandbox τρέχει το mac και έχει μια χαρά πρόσβαση σε όλα τα αρχεία και τις δυνατότητες αμφίδρομα για όλα τα προγράμματα. Μέχρι και η microsoft στο update Μαΐου το ενσωμάτωσε.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, fotoalexandros said:

Θα συνεχίσω όπως και θα συνεχίσεις, κι ο κάθε ένας κρίνει. Αυτό λέω τόση ώρα: η apple επιλέγει συγκεκριμένους τρόπους χωρίς να αφήνει ελευθερία στο χρήστη. Αυτό είναι καλό για άσχετους καθώς έτσι τους προστατεύει, περιοριστικό όμως για power user που ξέρουν τι κάνουν και τι θέλουν. Χάριν των περιορισμών και των κλειδωμάτων είναι ασφαλές αλλά ταυτόχρονα μονολιθικό. Διαλέγεις και παίρνεις.

Ένας λοιπόν που θέλει να είναι ασφαλής θεωρείται άσχετος γιατί έχει επιλέξει το λειτουργικό που του το προσφέρει? Ενώ ο power user θέλει την "ελευθερία" του επιλέγοντας ταυτόχρονα ένα λειτουργικό που "ζει" επειδή καταγράφει ΟΛΕΣ τις δραστηριότητες του χρήστη και τις μοιράζεται με άλλες εταιρείες κλπ? Σε πληροφορώ πως οι περισσότεροι που απολαμβάνουν την "ελευθερία" του android, κάνουν μεν τη δουλειά τους αλλά αδιαφορούν ή αγνοούν  για όλα τα άλλα που συμβαίνουν ταυτόχρονα...

H Google είναι μια εταιρεία που ζει από ένα πράγμα: τις διαφημίσεις και τη συλλογή στοιχείων ώστε αυτές να είναι πιο αποδοτικές, οπότε όλα της τα προϊόντα είναι φτιαγμένα γύρω από αυτό. Η Apple είναι εταιρεία που βγάζει κέρδος πουλώντας (ακριβά) hardware και άλλες υπηρεσίες και δεν ενδιαφέρεται για το μοντέλο που ακολουθεί η Google! 

Στην τελική πάντως συμφωνούμε πως ο καθένας κάνει τις επιλογές του. :) 

4 minutes ago, Watchfreek said:

Όποιος παραπονιέται για τα bugs πάει σε android. Λογική 41χρόνου

Απλά από μια ηλικία και μετά, δεν μπορείς να αρχίσεις και πάλι να συζητάς με ένα "στυλ" που είχες πριν 20 χρόνια! :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, fotoalexandros είπε

δυνατότητα ενσύρματης μεταφοράς με πολλαπλάσιες ταχύτητες

Airdrop > USB Cable

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Airdrop > USB Cable

Μετά από 118 σχόλια που τελικά κατέληξαν στο κλασσικό "ποιός την έχει μεγαλύτερη" κτλ ... ενα ακόμα αφαιρετικό συμπέρασμα σύγκρισης. "Airdrop > USB Cable". Αχταρμά όλα, αγνοούμε τεχνολογίες, πρωτόκολλα σύνδεσης  κτλ ... αρκεί να γράψουμε κάτι. Για πάμε να δούμε:

Airdrop: Μέσω BT σετάρει σύνδεση κινητού με mac, και μετά η μεταφορά γίνεται βέλτιστα με ad-hoc ασύρματη σύνδεση των 2 με μέγιστο θεωρητικό την ταχύτητα του 802.11ac δλδ 1,300 Mbps. Βγάλε παρεμβολές κτλ. Αν παρεμβάλεται router φυσικά θα κόψει και αυτός κτλ
USB Cable σε iphone: Δλδ lighting to USΒ. Ταχύτητα μεταφοράς μέχρι την μέγιστη του USB 2.0 (δεν υποστηρίζουν USB 3.0) δλδ θεωρητικό μέγιστο 480Mbps, βγάλε τι θα κόψει ο driver, το syncing του iTunes κτλ.
USB Cable σε android phone: Τα περισσότερα υποστηρίζουν ταχύτητα USB 3.0 πλέον στο type C, επομένως πάμε στα 5Gbps θεωρητικό μέγιστο. Φυσικά αυτό δεν το πιάνεις, γιατί θα μπεί και ο driver να κόψει κτλ κτλ κτλ Αν τώρα είναι low budget με USB 2.0 πάμε στην παραπάνω θεωρητική μεγιστη ταχύτητα

Αυτά είναι τα όρια, αυτές οι τεχνολογίες. διαλέγεις και παίρνεις. Σε οικοσύστημα Apple λοιπόν, το airdrop πάει καλύτερα από το καλωδιο, γιατί απλά η apple το παράτησε το θέμα USB data transfer. Άμα αποφασίσει να φέρει type C τότε θα αλλάξει το πράγμα. Φυσικά ισχύουν και τα κλασσικά ... για μεγάλα αρχεία και μακρόχρονες συνδέσεις η ενσύρματη σύνδεση είναι πάντα πιο αξιόπιστη κτλ. Αυτά είναι κλασσικές έννοιες δεν χρειάζονται σχολιασμό.

Επεξ/σία από gthe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοσο καιρο ψαχνω να βρω εναν λογο που ενας χρηστης android μπαινει και σχολιαζει μια ειδηση που αφορα το ios. Και για να μην παρεξηγηθω το ιδιο ισχυει και για το αντιστροφο φαινομενο. Αφηστε ρε παιδια ενα τοπικ καθαρο να μπορει να μπαινει ενας ανθρωπος που ισως να μην εχει και πολλες γνωσεις τχνολογιας και ορολογιας της και να παιρνει 5 χρησιμες πληροφοριες. Γιατι πρεπει να καταληγουν ολα τα τοπικ σε μια κοντρα για το ποιος ειναι καλυτερος?

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...