Προς το περιεχόμενο

Το iOS 13.2.2 διορθώνει το πρόβλημα του multitasking


timk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η apple έχει μείνει φίλε μου στο 2010.. Όλος ο υπόλοιπος κόσμος όταν εννοεί ''multitasking'' εννοεί το split screen γιατί αυτό είναι που έχει νόημα. Φυσικά όπως πάντα, η apple βλέπει το ποτήρι μισογεμάτο ανάλογα πως την βολεύει. Κατά την ίδια τακτική, το λειτουργικό της είναι σταθερό, όχι όμως γιατί προσφέρει τα ίδια αλλά πολύ λιγότερα με κλειδώματα παντού και με τον τρόπο που η apple έχει επιλέξει. Υπό αυτή την τακτική και το adroid μια χαρά σταθερό θα ήταν αν έκανε πέντε πραγματάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, fotoalexandros είπε

Όλος ο υπόλοιπος κόσμος όταν εννοεί ''multitasking'' εννοεί το split screen γιατί αυτό είναι που έχει νόημα.

Ο κόσμος όταν λέει "multitasking" εννοεί multitasking και όταν λέει "split-screen" εννοεί split-screen. Άλλο το ένα άλλο το άλλο. Στο πρώτο αλλάζεις apps χωρίς να χρειάζεται να κάνουν reload από την αρχή, στο δεύτερο έχεις δυο εφαρμογές ταυτόχρονα στην οθόνη σου.

Συμφωνώ ότι η δυνατότητα split-screen θα έπρεπε να υπάρχει έστω για το plus μοντέλο του iphone (όπως στο ipad) για όσους θέλουν να τη χρησιμοποιήσουν.

Η γνώμη μου είναι ότι ο λόγος που το Android δεν είναι σταθερό δεν οφείλεται στο πόσα πράγματα κάνει αλλά στο ότι εξαιτίας της ελευθερίας, κάθε κατασκευαστής φορτώνει ό,τι του κατέβει χωρίς να το έχει δοκιμάσει πρώτα.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, fotoalexandros είπε

Υπό αυτή την τακτική και το adroid μια χαρά σταθερό θα ήταν αν έκανε πέντε πραγματάκια.

Αν ένα λειτουργικό κάνει 5 πραγματάκια σωστά και γρήγορα και ένα άλλο κάνει 6 πραγματάκια κουτσά και στραβά... θα προτιμήσω αυτό με τα 5 και σωστά... 

Υπερβολές όπως γράφεις μπορούμε όλοι μας να πούμε... ουσία όμως???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ουσία είναι ότι όλα τα λειτουργικά εχουν τα θέματα τους, αλλα φτιάχνονται γρηγορα και αλλα οχι. 

Δεν επρεπε καν κατι τοσο ασημαντο να ειναι ολοκληρο αρθρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Αν ένα λειτουργικό κάνει 5 πραγματάκια σωστά και γρήγορα και ένα άλλο κάνει 6 πραγματάκια κουτσά και στραβά... θα προτιμήσω αυτό με τα 5 και σωστά... 

Υπερβολές όπως γράφεις μπορούμε όλοι μας να πούμε... ουσία όμως???

Πλάκα κάνεις φίλε μου? Εδώ μια σύνδεση με usb για μεταφορά δεδομένον δεν σε αφήνει να κάνεις, παρά μόνο για πολυμέσα κι αυτό μέσο itunes.. Τι σχέση έχει το ios  με το android. Το ένα είναι λειτουργικό για κινητά και το άλλο σου δίνει δυνατότητες ενός κανονικού υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, fotoalexandros είπε

Όλος ο υπόλοιπος κόσμος όταν εννοεί ''multitasking'' εννοεί το split screen γιατί αυτό είναι που έχει νόημα. 


Μας έχουν βγει τα μάτια παλικάρια. 

11 λεπτά πριν, fotoalexandros είπε

Πλάκα κάνεις φίλε μου? Εδώ μια σύνδεση με usb για μεταφορά δεδομένον δεν σε αφήνει να κάνεις, παρά μόνο για πολυμέσα κι αυτό μέσο itunes.. Τι σχέση έχει το ios  με το android. Το ένα είναι λειτουργικό για κινητά και το άλλο σου δίνει δυνατότητες ενός κανονικού υπολογιστή.

Που είδες πάλι ότι δεν μπορείς να μεταφέρεις αρχεία; Έχω να χρησιμοποιήσω iTunes πάνω από 5 χρονια. Και ναι σε pc windows και ξερό ψωμί.  Γιατί εκτοξεύετε ρουκέτες ότι να ναι;

και ξέρεις τι σου λέει η Apple? Έχεις 2019 κ έχεις WiFi να μεταφέρεις αρχεία. Μήπως να ζητήσουμε και άνταπτορα για floppy disk μήπως κανένας vintage τύπος θέλει να μεταφέρει αρχεία;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, fotoalexandros είπε

Πλάκα κάνεις φίλε μου? Εδώ μια σύνδεση με usb για μεταφορά δεδομένον δεν σε αφήνει να κάνεις, παρά μόνο για πολυμέσα κι αυτό μέσο itunes.. Τι σχέση έχει το ios  με το android. Το ένα είναι λειτουργικό για κινητά και το άλλο σου δίνει δυνατότητες ενός κανονικού υπολογιστή.

Έχουν κουράσει πλέον αυτά τα παλαιολιθικά επιχειρήματα. Το θέμα είναι ότι αν θες μεταφορά αρχείων μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου και στις δυο περιπτώσεις απλώς με διαφορετικό τρόπο. 

Προσωπικά δεν θυμάμαι πότε ήταν η τελευταία φορά που σύνδεσα Android συσκευή στο PC για μεταφορά αρχείων... Gdrive και έχω τα αρχεία μου σε όλες τις συσκευές μου synced και νοικοκυρεμένα... Δεν είμαι στο 2005 όπου η σύνδεση στο internet ήταν ακόμα πολυτέλεια. Γραφείο, σπίτι, δρόμος, διακοπές μια βασική σύνδεση στο internet υπάρχει. Τα καλώδια USB τα έχω μόνο για φόρτιση.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, fotoalexandros είπε

Πλάκα κάνεις φίλε μου? Εδώ μια σύνδεση με usb για μεταφορά δεδομένον δεν σε αφήνει να κάνεις, παρά μόνο για πολυμέσα κι αυτό μέσο itunes.. Τι σχέση έχει το ios  με το android. Το ένα είναι λειτουργικό για κινητά και το άλλο σου δίνει δυνατότητες ενός κανονικού υπολογιστή.

Αν εννοείς το iTunes καταργήθηκε και αντικαταστάθηκε με άλλα προγράμματα... τι άλλο δεν μπορείς να περάσεις σε ένα iPhone ή αν μπορείς εξήγησέ μου σε τι επηρεάζει πραγματικά ένα λειτουργικό σύστημα ο τρόπος που θα επικοινωνεί με άλλες συσκευές, ώστε να το κάνει λιγότερο κανονικό υπολογιστή...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Έχουν κουράσει πλέον αυτά τα παλαιολιθικά επιχειρήματα. Το θέμα είναι ότι αν θες μεταφορά αρχείων μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου και στις δυο περιπτώσεις απλώς με διαφορετικό τρόπο. 

Προσωπικά δεν θυμάμαι πότε ήταν η τελευταία φορά που σύνδεσα Android συσκευή στο PC για μεταφορά αρχείων... Gdrive και έχω τα αρχεία μου σε όλες τις συσκευές μου synced και νοικοκυρεμένα... Δεν είμαι στο 2005 όπου η σύνδεση στο internet ήταν ακόμα πολυτέλεια. Γραφείο, σπίτι, δρόμος, μια βασική σύνδεση στο internet υπάρχει. Τα καλώδια USB τα έχω μόνο για φόρτιση.

Οκ. Στραβός είναι ο γιαλός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fotoalexandros είπε

Οκ. Στραβός είναι ο γιαλός.

Ο γιαλός δεν ξέρω αν είναι στραβός αλλά ξέρω ότι στο 2019 δεν χρειάζομαι καλώδια USB για μεταφορά αρχείων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Ο γιαλός δεν ξέρω αν είναι στραβός αλλά ξέρω ότι στο 2019 δεν χρειάζομαι καλώδια USB για μεταφορά αρχείων.

Ναι αλλά δεν έχεις υπέρυθρες!!!!

και δεν μπορείς να στείλεις φωτό με BT (kappa)

😂😭

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Ο γιαλός δεν ξέρω αν είναι στραβός αλλά ξέρω ότι στο 2019 δεν χρειάζομαι καλώδια USB για μεταφορά αρχείων.

Αυτό το κάνουν όλα τα mobile λειτουργικά εδώ και χρόνια.. Το να έχει όμως δυνατότητα ενσύρματης μεταφοράς με πολλαπλάσιες ταχύτητες και σύνδεση με οποιοδήποτε περιφερικό τοπικά και χωρίς περιορισμούς - αυτό είναι χαρακτηριστικό ενός ολοκληρωμένου λειτουργικού.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, fotoalexandros είπε

Αυτό το κάνουν όλα τα mobile λειτουργικά εδώ και χρόνια.. Το να έχει όμως δυνατότητα ενσύρματης μεταφοράς με πολλαπλάσιες ταχύτητες και σύνδεση με οποιοδήποτε περιφερικό τοπικά και χωρίς περιορισμούς - αυτό είναι χαρακτηριστικό ενός ολοκληρωμένου λειτουργικού.  

Έχεις δει πολλά Rolex με ξυπνητήρι;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, fotoalexandros είπε

Αυτό το κάνουν όλα τα mobile λειτουργικά εδώ και χρόνια.. Το να έχει όμως δυνατότητα ενσύρματης μεταφοράς με πολλαπλάσιες ταχύτητες και σύνδεση με οποιοδήποτε περιφερικό τοπικά και χωρίς περιορισμούς - αυτό είναι χαρακτηριστικό ενός ολοκληρωμένου λειτουργικού.  

Δηλαδή το ότι συνχρονίζονται όλες οι συσκευές αυτόματα μεταξύ τους χωρίς καν να συμμετάσχεις, δεν είναι χαρακτηριστικό ολοκληρωμένου και σύγχρονου λειτουργικού????

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...