Προς το περιεχόμενο

Το iOS 13.2.2 διορθώνει το πρόβλημα του multitasking


timk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Δηλαδή το ότι συνχρονίζονται όλες οι συσκευές αυτόματα μεταξύ τους χωρίς καν να συμμετάσχεις, δεν είναι χαρακτηριστικό ολοκληρωμένου και σύγχρονου λειτουργικού????

Δηλαδή?? Για δώσε ένα παράδειγμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, fotoalexandros είπε

Αυτό το κάνουν όλα τα mobile λειτουργικά εδώ και χρόνια.. Το να έχει όμως δυνατότητα ενσύρματης μεταφοράς με πολλαπλάσιες ταχύτητες και σύνδεση με οποιοδήποτε περιφερικό τοπικά και χωρίς περιορισμούς - αυτό είναι χαρακτηριστικό ενός ολοκληρωμένου λειτουργικού.  

Για μένα "ολοκληρωμένο" λειτουργικό είναι αυτό που μπορεί να τρέξει όλες τις x86 εφαρμογές desktop που χρησιμοποιώ στη δουλειά μου.

Όλα τα άλλα ανήκουν στην "mobile" κατηγορία (το λες και ο ίδιος) και στα πολυμέσα και καλό θα ήταν να εστιάζουν στη σταθερότητα και στο efficiency χωρίς περιττές λειτουργίες που είναι εκεί μόνο για να λέμε α τι ωραία που υπάρχουν... 

Για μεταφορά αρχείων όμως σήμερα, δεν χρειάζεσαι απαραίτητα καλώδιο. Κάνεις τη δουλειά σου και χωρίς αυτό. Τώρα αν εσένα σου αρέσει να κοροιδεύεις τον εαυτό σου ότι έχεις "ολοκληρωμένο" λειτουργικό στο τηλέφωνό σου είναι άλλο θέμα. 

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, D.Luffy είπε

Μας δίνεις λίγο σε παρακαλώ link που να αποδεικνύει επίσημα ότι η Apple δίνει το λειτουργικό της "φασόν" σε ομάδες Κινέζων? 

Είναι πολύ ενδιαφέρον αυτό που λες εκτός και αν βέβαια το κατέβασες απλά από το κεφάλι σου. Κάτι μου λέει ότι ισχύει το δεύτερο αλλά περιμένω να με διαψεύσεις...

Τώρα όσο αναφορά για τις συσκευές Android των 100 ευρώ χωρίς προβλήματα δεν ξέρω, αλλά εγώ πάντως περιμένω fix για το 700 ευρώ Pixel 4 μου που να διορθώνει το white balance ώστε να μη βγαίνουν οι μισές φωτό μου κατακίτρινες σε εσωτερικούς χώρους.

Στο pixel των 700€ έβγαλε update για το white balance.Στο iphone των 1500€ θα βγάλει update για να διορθώσει τον θόρυβο?Γιατί κάτι xiaomi των 400€ βγάζουν καλύτερες φωτογραφίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Watchfreek είπε

Στο pixel των 700€ έβγαλε update για το white balance.Στο iphone των 1500€ θα βγάλει update για να διορθώσει τον θόρυβο?Γιατί κάτι xiaomi των 400€ βγάζουν καλύτερες φωτογραφίες.

Το November update πάντως δεν διόρθωσε το white balance. Έχω το ίδιο πρόβλημα στις ίδιες συνθήκες.

Ποια Xiaomi βγάζουν καλύτερες φωτογραφίες και από ποια iPhone? 

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Watchfreek είπε

Γιατί κάτι xiaomi των 400€ βγάζουν καλύτερες φωτογραφίες.

Μεθυσμενος εισαι ?Δεν ειναι λιγο νωρις ?

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Watchfreek είπε

Στο pixel των 700€ έβγαλε update για το white balance.Στο iphone των 1500€ θα βγάλει update για να διορθώσει τον θόρυβο?Γιατί κάτι xiaomi των 400€ βγάζουν καλύτερες φωτογραφίες.

Ειδικα σε ο,τι αφορα τον θορυβο, ειναι πολυ λιγοτερος το βραδυ του iPhone απο το Pixel 4.

Παρε κατι προχειρο να δεις. Πηγαινε προς το τελος που ειναι οι Low light. 

Πολυ θα θελαμε να βγαζει μια συσκευη των 400ευρω καλυτερες φωτο απο μια των 1000+ αλλα αυτο ακομα δεν ειναι εφικτο. Ισως στο μελλον.

Πολυ θα θελαμε να βγαζει μια συσκευη των 400ευρω καλυτερες φωτο απο μια των 1000+ αλλα αυτο ακομα δεν ειναι εφικτο. Ισως στο μελλον.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Για μένα "ολοκληρωμένο" λειτουργικό είναι αυτό που μπορεί να τρέξει όλες τις x86 εφαρμογές desktop που χρησιμοποιώ στη δουλειά μου.

Όλα τα άλλα ανήκουν στην "mobile" κατηγορία (το λες και ο ίδιος) και στα πολυμέσα και καλό θα ήταν να εστιάζουν στη σταθερότητα και στο efficiency χωρίς περιττές λειτουργίες που είναι εκεί μόνο για να λέμε α τι ωραία που υπάρχουν... 

Για μεταφορά αρχείων όμως σήμερα, δεν χρειάζεσαι απαραίτητα καλώδιο. Κάνεις τη δουλειά σου και χωρίς αυτό. Τώρα αν εσένα σου αρέσει να κοροιδεύεις τον εαυτό σου ότι έχεις "ολοκληρωμένο" λειτουργικό στο τηλέφωνό σου είναι άλλο θέμα. 

Οι εφαρμογές δεν έχει σημασία αν θα είναι Χ86, σημασία έχει ΤΙ κάνουν. Με τις συνεχείς αναβαθμίσεις και βελτιώσεις αρκετές εξ αυτόν κάνουν ότι σχεδόν και οι desktop αν και φυσικά συμφωνώ πως έχουν δρόμο ακόμα. Όταν όμως δεν έχεις ενσωματώσει ολοκληρωμένο file manager και άμεση πρόσβαση με ταχύτητα σε περιφερικά, σε βάθος χρόνου ακόμα κι αν έχεις τις εφαρμογές δεν θα έχεις την πρόσβαση σε πόρους.
Τι πάει να πει: δεν είναι απαραίτητο σήμερα το καλώδιο. Αν έχεις να μεταφέρεις ας πούμε μερικά γιγα πληροφορίας θα τα τα ανεβάσεις στο cloud με τα 2-3gb upload ταχύτητα?? Κοροιδευόμαστε μεταξύ μας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fotoalexandros είπε

Οι εφαρμογές δεν έχει σημασία αν θα είναι Χ86, σημασία έχει ΤΙ κάνουν. Με τις συνεχείς αναβαθμίσεις και βελτιώσεις αρκετές εξ αυτόν κάνουν ότι σχεδόν και οι desktop αν και φυσικά συμφωνώ πως έχουν δρόμο ακόμα. Όταν όμως δεν έχεις ενσωματώσει ολοκληρωμένο file manager και άμεση πρόσβαση με ταχύτητα σε περιφερικά, σε βάθος χρόνου ακόμα κι αν έχεις τις εφαρμογές δεν θα έχεις την πρόσβαση σε πόρους.
Τι πάει να πει: δεν είναι απαραίτητο σήμερα το καλώδιο. Αν έχεις να μεταφέρεις ας πούμε μερικά γιγα πληροφορίας θα τα τα ανεβάσεις στο cloud με τα 2-3gb upload ταχύτητα?? Κοροιδευόμαστε μεταξύ μας?

Μεταφέρει αρχεία με καλώδιο!! Μπα κόλλημα αδερφάκι μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαρέθηκα να διαβάζω άκυρα ποστ από άτομα που έχουν δει iphone μόνο στις προθήκες του public και ό,τι γνωρίζουν γι'αυτά, τα έχουν "αλιεύσει" από άλλους με την ίδια ακριβώς εμπειρία. 

Ο άλλος μπερδεύει το multitasking με το splitscreen, ο άλλος λέει ότι το android των 100€ πάει μπόμπα και κατά τ'άλλα είμαστε σε τεχνολογικό forum. 

Συνεχίστε ότι κάνετε, μην ενοχλείστε. 

  • Like 4
  • Thanks 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Μεθυσμενος εισαι ?Δεν ειναι λιγο νωρις ?

Όχι δεν είμαι μεθυσμένος αλλά απογοητευμένος από την κάμερα του 11 pro.Περίμενα καλύτερες φωτογραφίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, Watchfreek said:

Όχι δεν είμαι μεθυσμένος αλλά απογοητευμένος από την κάμερα του 11 pro.Περίμενα καλύτερες φωτογραφίες.

Πάρε ένα xiaomi με 100+ mpixels να κάνεις τη δουλειά σου και θα σου μείνουν και έξτρα χρήματα για κάνα αξεσουάρ ή διακοπές το καλοκαίρι. Η αγορά προσφέρει τα πάντα για όλα τα γούστα! 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Watchfreek είπε

Όχι δεν είμαι μεθυσμένος αλλά απογοητευμένος από την κάμερα του 11 pro.Περίμενα καλύτερες φωτογραφίες.

Έχεις 11 pro και είσαι απογοητευμένος από τις φωτογραφίες!

Οκ...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, fotoalexandros είπε

Τι πάει να πει: δεν είναι απαραίτητο σήμερα το καλώδιο. Αν έχεις να μεταφέρεις ας πούμε μερικά γιγα πληροφορίας θα τα τα ανεβάσεις στο cloud με τα 2-3gb upload ταχύτητα?? Κοροιδευόμαστε μεταξύ μας?

Το "πρόβλημα" που αναφέρεις είναι καθαρά θέμα χρόνου και ταχύτητας upload. Όχι δυνατότητας. 

Τώρα όσο αναφορά για τις εφαρμογές που λες ΦΥΣΙΚΑ και έχει σημασία αν είναι x86 καθώς δεν μπορώ να τρέξω AutoCAD MEP, Revit, Amtech, Dialux που χρησιμοποιώ στη δουλειά μου σε Android. Και εκτός από τις δυνατότητες (ακόμα και αν υπήρχαν αντίστοιχες εφαρμογές σε mobile λειτουργικό) θα έπρεπε να είχα και την απαραίτητη συμβατότητα με τον υπόλοιπο κόσμο που τρέχει τα παραπάνω προγράμματα σε desktop...

Όταν μπαίνει η επαγγελματική χρήση στο παρασκήνιο, οι περιορισμοί των mobile λειτουργικών είναι πολλοί. Specialized για κάποια πράγματα ίσως. Σε καμία περίπτωση όμως δεν τα θεωρώ "ολοκληρωμένα" λειτουργικά επειδή κουμπώνεις ένα καλώδιο USB για μεταφορές αρχείων.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, Watchfreek είπε

Στο pixel των 700€ έβγαλε update για το white balance.Στο iphone των 1500€ θα βγάλει update για να διορθώσει τον θόρυβο?Γιατί κάτι xiaomi των 400€ βγάζουν καλύτερες φωτογραφίες.

Δεν κάνουν άλλα όμως.... αν το μόνο κριτήριο για να αγοράσεις κινητό είναι η φωτογραφία κάπου έχεις χάσει το θέμα

 

29 λεπτά πριν, fotoalexandros είπε

Οι εφαρμογές δεν έχει σημασία αν θα είναι Χ86, σημασία έχει ΤΙ κάνουν. Με τις συνεχείς αναβαθμίσεις και βελτιώσεις αρκετές εξ αυτόν κάνουν ότι σχεδόν και οι desktop αν και φυσικά συμφωνώ πως έχουν δρόμο ακόμα. Όταν όμως δεν έχεις ενσωματώσει ολοκληρωμένο file manager και άμεση πρόσβαση με ταχύτητα σε περιφερικά, σε βάθος χρόνου ακόμα κι αν έχεις τις εφαρμογές δεν θα έχεις την πρόσβαση σε πόρους.
Τι πάει να πει: δεν είναι απαραίτητο σήμερα το καλώδιο. Αν έχεις να μεταφέρεις ας πούμε μερικά γιγα πληροφορίας θα τα τα ανεβάσεις στο cloud με τα 2-3gb upload ταχύτητα?? Κοροιδευόμαστε μεταξύ μας?

Τα γιγα πληροφορίας τα έχω στο pc μου προσωπικά... δεν τα μεταφέρω σε ένα κινητό τηλέφωνο... τα μόνα γιγα που μπορώ να φανταστώ να έχεις στο κινητό σου είναι βίντεο και αρχεία φωτογραφίας, τα οποία μεταφέρονται άνετα με καλώδιο από Iphone σε Pc

Επίσης αν είχα 2-3 Gb ταχύτητα upload θα ήμουν πολύ πολύ χαρούμενος να ξέρεις!

16 λεπτά πριν, Watchfreek είπε

Όχι δεν είμαι μεθυσμένος αλλά απογοητευμένος από την κάμερα του 11 pro.Περίμενα καλύτερες φωτογραφίες.

Πάρε dslr, θα ενθουσιαστείς.

Επεξ/σία από crossmo
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Watchfreek είπε

Όχι δεν είμαι μεθυσμένος αλλά απογοητευμένος από την κάμερα του 11 pro.Περίμενα καλύτερες φωτογραφίες.

Ε παρε το xiaomi των 400ευρω να βρεις την υγεια σου βρε αδερφε! 😂😂😂

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...